Film kaydı ve film oynatmanın temel işlemleri

 1. Çekim ekranını görüntüleyin.
 2. basın ( film kaydı) düğmesine basın.
  • Fotoğraf makinesi bir film kaydetmeye başlar. Kamera çerçevenin ortasına odaklanır.
  • basın Kaydı duraklatmak için düğmesine basın ve düğmesine tekrar basın ([ Film seçenekleri ]'nde bir HS film seçeneği belirlendiği zaman hariç). Yaklaşık beş dakika duraklatılırsa kayıt otomatik olarak sona erer.
 3. basın ( ) düğmesine basarak kaydı sonlandırın.
 4. Tam çerçeve izleme modunda bir film seçin ve oynatmak için düğmesine basın.
  • Film seçenekleri simgesi olan bir görüntü, bir filmdir.
  Film oynatma sırasındaki işlemler

Film çerçevesi

odaklama

Poz

Pozlamayı kilitleyen düğme, kurulum menüsündeki ayara bağlıdır. [ AE/AF kilit düğmesi ]. [ AE/AF kilidi ], [ Yalnızca AE kilidi ] veya [ AE kilidi (Tut) ] seçildiğinde, Pozlamayı kilitlemek için film kaydı sırasında düğmesine basın. Kilidi açmak için, düğmesine tekrar basın. [ Yalnızca AF kilidi ] seçildiğinde, çoklu seçiciye basın. Pozlamayı kilitlemek için film kaydı sırasında Kilidi açmak için basın Yeniden.

Maksimum film kayıt süresi

Tek bir film için kalan kayıt süresi, çekim ekranında görüntülenir.

Kamera sıcaklığı hakkında notlar

 • Uzun bir süre boyunca film kaydederken veya fotoğraf makinesi sıcak bir alanda kullanıldığında fotoğraf makinesi ısınabilir.
 • Film kaydederken fotoğraf makinesinin içi aşırı derecede ısınırsa, fotoğraf makinesi kaydı otomatik olarak durduracaktır. Kameranın kaydı durdurmasına kadar kalan süre ( 10s ) görüntülenir.
  Kamera kaydı durdurduktan sonra kendi kendine kapanır.
  Kameranın içi soğuyana kadar kamerayı kapalı bırakın.

Film kaydı hakkında notlar

Görüntüleri veya filmleri kaydetme hakkında notlar

Kalan poz sayısını gösteren gösterge veya kalan kayıt süresini gösteren gösterge yanıp söner veya [ Lütfen fotoğraf makinesinin kaydı bitirmesini bekleyin. ] görüntüler veya filmler kaydedilirken görüntülenir. Bir gösterge yanıp sönerken pil yuvası/bellek kartı yuvası kapağını açmayın veya pili ya da bellek kartını çıkarmayın. Bunu yapmak, veri kaybına veya kameranın ya da hafıza kartının zarar görmesine neden olabilir.

Kaydedilmiş filmlerle ilgili notlar

 • Zoom kontrolü işlemi, yan kadran işlemi, zoom, otomatik netleme lens sürücü hareketi, titreşim azaltma ve parlaklık değişiklikleri sırasındaki diyafram işlemi sesleri kaydedilebilir.
 • Film kaydederken ekranda aşağıdaki olaylar görülebilir. Bu fenomenler kaydedilen filmlere kaydedilir.
  • Floresan, cıva buharlı veya sodyum buharlı aydınlatma altındaki görüntülerde şeritlenme meydana gelebilir.
  • Hareket eden bir tren veya araba gibi çerçevenin bir tarafından diğerine hızla hareket eden nesneler yamuk görünebilir.
  • Fotoğraf makinesi döndürüldüğünde tüm film görüntüsü eğri olabilir.
  • Aydınlatma veya diğer parlak alanlar, kamera hareket ettirildiğinde kalıntı görüntü bırakabilir.
 • Konuya olan mesafeye veya uygulanan zoom miktarına bağlı olarak, film kaydı ve oynatma sırasında tekrar eden desenlere (kumaşlar, kafes pencereler vb.) sahip konularda renkli şeritler görünebilir. Bu, öznedeki desen ve görüntü sensörünün düzeni birbiriyle çakıştığında meydana gelir; bu bir arıza değildir.

Film kaydı için otomatik odaklama hakkında notlar

Otomatik netleme için uygun olmayan konular ” için, otomatik netleme beklendiği gibi çalışmayabilir. Böyle bir durumda, manuel odak kullanarak odaklanın (Manuel odak kullanarak ) veya aşağıdakileri deneyin:

 1. Film menüsünü seçin [ Otomatik odak modu ] [ Tek AF ] (varsayılan ayar) film kaydına başlamadan önce.
 2. Başka bir konuyu (kameradan hedeflenen konuyla aynı uzaklıkta) çerçevenin ortasına çerçeveleyin, ( ) düğmesine basarak kaydı başlatın ve kompozisyonu değiştirin.