Élességállítás
A kioldógomb
Arcérzékelés használata
Automatikus élességállításra nem alkalmas témák
Élességrögzítés
A kioldógomb
Művelet | Leírás |
---|
Nyomja le félig | A kioldógomb félig lenyomásakor addig nyomja le a kioldógombot, ameddig némi ellenállást nem érez, majd tartsa lenyomva ebben a pozícióban.
- Az élesség és expozíció (záridő és f-érték) a kioldógomb félig történő lenyomásakor áll be. Az élesség és az expozíció mindaddig rögzített marad, amíg a gombot félig lenyomva tartja.
- A fókuszmező a fényképezés módtól és a beállításoktól függően változik.
|
Nyomja le teljesen | A kioldógomb teljes lenyomása a gomb ütközésig történő lenyomását jelenti.
- A kioldógomb teljes lenyomásakor a fényképezőgép zára kiold.
- A kioldógomb lenyomásakor ne fejtsen ki túlzott erőt, mert a fényképezőgép bemozdulhat, és a kép elmosódottá válhat. Finoman nyomja le a gombot.
|
Arcérzékelés használata
A következő beállítások használatakor a fényképezőgép az arcérzékelés segítségével automatikusan az emberi arcokra állítja az élességet.
- [Egyszerű fényképezés]
- [Víz alatti arckeretezés], [Időzített fényképezés], és [Sorozatkép készítése] a [Válassz stílust] pontban
- [Mosoly időzítő]
Ha a fényképezőgép több arcot érzékel, akkor a körül az arc körül, amelyre az élességet állítja, kettős keret, míg a többi körül egyszeres keret jelenik meg.
Ha nem érzékel arcokat, amikor a kioldógombot félig lenyomva tartja:
- A(z) [Egyszerű fényképezés] kiválasztásakor a fókuszmező a fényképezőgép által észlelt fényképezési körülményektől függően változik.
- A(z) [Időzített fényképezés], [Sorozatkép készítése], vagy [Mosoly időzítő] módban a fényképezőgép az élességet a kép közepére állítja be.
Automatikus élességállításra nem alkalmas témák
A élességállítás nem mindig működik megfelelően az alábbi esetekben. Előfordulhat, hogy a fókuszmező és az élességjelző zölden világít, de a téma mégsem éles:
- A téma nagyon sötét
- A kép jelentősen eltérő fényerejű részeket tartalmaz (például a nap a téma mögül süt, és ezért a téma nagyon sötétnek tűnik)
- A téma és a háttér között nincs elég kontraszt (például a portré alanya fehér ingben áll egy fehér fal előtt)
- Pontszerű fényforrások, mint kivilágítások és éjszakai képek, vagy nagy fényerő különbségű témák, például neonvilágítás
- A képen több objektum is található a fényképezőgéptől eltérő távolságokban (például a téma egy rács túloldalán helyezkedik el)
- Ismétlődő minták vannak a képen (függönyök, hasonló ablakok több sorban egy épületen)
- A téma gyorsan mozog
Ezekben az esetekben a kioldógombot többször félig lenyomva próbálja többször is beállítani az élességet, vagy az élességet állítsa egy másik, a tényleges témával azonos távolságban lévő témára, és használja az élességrögzítés funkciót.
Élességrögzítés
Élességrögzítés
Az élességrögzítés használata akkor javasolt, ha a fényképezőgép nem aktiválja a kívánt témát tartalmazó fókuszmezőt. Az alábbiak elmagyarázzák, hogyan használja a élességrögzítést akkor, ha a fókuszmező a kép közepén jelenik meg.
- Állítsa a témát a keret közepére, és nyomja le félig a kioldógombot.
- A fényképezőgép nem tudja beállítani az élességet a témára, és a fókuszmező zölden világít.
- Az expozíció is rögzítve van.
- Az ujja felemelése nélkül komponálja meg újra a képet.
- Tartsa ugyanazt a távolságot a fényképezőgép és a tárgy között.
- A fénykép elkészítéséhez nyomja le teljesen a kioldógombot.