Zaostrenie
Tlačidlo spúšte
Používanie detekcie tváre
Objekty nevhodné na automatické zaostrovanie
Pamäť zaostrenia
Tlačidlo spúšte
Prevádzka | Popis |
---|
Stlačte do polovice | Stlačiť tlačidlo spúšte „do polovice“ znamená stlačiť a držať tlačidlo v bode, v ktorom cítite mierny odpor.
- Zaostrenie a expozícia (čas uzávierky a clonové číslo) sa nastavia, keď stlačíte tlačidlo spúšte do polovice. Kým je tlačidlo stlačené do polovice, zaostrenie a expozícia zostávajú uzamknuté.
- Zaostrovacie pole sa líši v závislosti od režimu snímania a nastavení.
|
Stlačte až úplne nadol | Stlačiť tlačidlo spúšte „úplne“ znamená tlačidlo zatlačiť na doraz.
- Uzávierka sa uvoľní, keď sa tlačidlo spúšte stlačí až na doraz.
- Pri stláčaní tlačidla spúšte netlačte nadmernou silou, keďže tým môže dôjsť k chveniu fotoaparátu a rozostreniu snímok. Tlačidlo stlačte zľahka.
|
Používanie detekcie tváre
Pri nasledujúcich nastaveniach fotoaparát používa detekciu tváre na automatické zaostrenie na ľudské tváre.
- [Point and shoot (Namieriť a nasnímať)]
- [Underwater face framing (Snímanie tvárí pod vodou)], [Shoot at intervals (Snímať v intervaloch)], a [Take a series of pictures (Urobiť sériu snímok)] v [Choose a style (Vybrať štýl)]
- [Smile timer (Samospúšť detegujúca úsmev)]
Keď fotoaparát rozpozná viac než jednu tvár, tvár, na ktorú fotoaparát zaostruje, sa označí dvojitým rámčekom. Ostatné tváre budú označené jednoduchým rámčekom.
Ak sa pri stlačení tlačidla spúšte do polovice nerozpoznajú žiadne tváre:
- Keď je vybraná možnosť [Point and shoot (Namieriť a nasnímať)], zaostrovacie pole sa zmení v závislosti od podmienok snímania, ktoré fotoaparát rozpozná.
- V [Shoot at intervals (Snímať v intervaloch)], [Take a series of pictures (Urobiť sériu snímok)], alebo [Smile timer (Samospúšť detegujúca úsmev)], fotoaparát zaostrí na stred záberu.
Objekty nevhodné na automatické zaostrovanie
Fotoaparát nemusí zaostrovať podľa očakávania v nasledujúcich situáciách. V zriedkavých prípadoch fotoaparát nemusí zaostriť na objekt a to aj napriek tomu, že zaostrovacie pole alebo indikátor zaostrenia svieti nazeleno:
- Objekt je veľmi tmavý
- Súčasťou záberu sú objekty s výrazne odlišným jasom (napr. slnko nachádzajúce sa za objektom spôsobuje, že objekt sa javí veľmi tmavý)
- Medzi snímaným objektom a okolím nie je žiadny kontrast (napr. keď má snímaná osoba biele tričko a stojí pred bielou stenou)
- Bodové zdroje svetla, ako osvetľovacie lampy a nočné scény, alebo objekty v ktorých sa jas mení ako napríklad neónové svetlá.
- Niekoľko objektov sa nachádza v rôznej vzdialenosti od fotoaparátu (napr. objekt sa nachádza v klietke)
- Objekty s opakujúcimi sa vzormi (okenné rolety, budovy s viacerými radmi podobne tvarovaných okien atď.)
- Snímaný objekt sa rýchlo pohybuje
Vo vyššie uvedených situáciách skúste niekoľkokrát stlačiť tlačidlo spúšte do polovice a zopakovať zaostrenie alebo zaostriť na iný objekt nachádzajúci sa v rovnakej vzdialenosti od fotoaparátu ako požadovaný objekt a použiť pamäť zaostrenia.
Pamäť zaostrenia
Pamäť zaostrenia
Snímanie s pamäťou zaostrenia sa odporúča, keď fotoaparát neaktivuje zaostrovacie pole, v ktorom sa nachádza požadovaný objekt. V nasledujúcej časti je vysvetlený spôsob používania pamäte zaostrenia, keď sa zaostrovacie pole zobrazuje v strede obrazového poľa.
- Umiestnite objekt do stredu záberu a stlačte tlačidlo spúšte do polovice.
- Fotoaparát zaostrí na objekt a zaostrovacie pole sa zobrazuje zelenou farbou.
- Expozícia je taktiež uzamknutá.
- Bez zdvihnutia prsta zmeňte kompozíciu snímky.
- Nezabudnite však zachovať rovnakú vzdialenosť medzi fotoaparátom a objektom.
- Snímku zhotovte stlačením tlačidla spúšte až na doraz.