Ostrenje
Gumb za sprostitev sprožilca
Uporaba funkcije zaznavanja obrazov
Motivi, ki niso primerni za samodejno ostrenje
Zaklepanje izostritve
Gumb za sprostitev sprožilca
Delovanje | Opis |
---|
Pritisnite do polovice | Da sprožilec pritisnete do »polovice«, pomeni, da pritisnete gumb in ga držite, ko začutite rahel upor.
- Ostritev in osvetlitev (čas zaklopa in število f) se nastavita, ko sprožilec pritisnete do polovice. Če je gumb pritisnjen do polovice, ostaneta izostritev in osvetlitev zaklenjeni.
- Območje ostrenja je odvisno od načina in nastavitev fotografiranja.
|
Pritisnite do konca | Da sprožilec pritisnete do »konca«, pomeni, da pritisnete gumb do konca.
- Zaklop se sproži, ko sprožilec pritisnete do konca.
- Sprožilca ne pritiskajte s silo, saj bi lahko pri tem stresli fotoaparat, slike pa bi bile zamegljene. Na gumb pritisnite nežno.
|
Uporaba funkcije zaznavanja obrazov
Pri naslednjih nastavitvah fotoaparat uporablja zaznavanje obrazov, da samodejno izostri človeške obraze.
- [Point and shoot (Usmeri in fotografiraj)]
- [Underwater face framing (Uokvirjanje obraza pod vodo)], [Shoot at intervals (Fotografiraj ob intervalih)] in [Take a series of pictures (Zajemi niz fotografij)] v razdelku [Choose a style (Izberi slog)]
- [Smile timer (Časomerilec nasmeha)]
Če fotoaparat zazna več kot en obraz, dvojna obroba obda obraz, na katerem se bo izvedla izostritev, okrog ostalih obrazov pa se prikaže enojna obroba.
Če sprožilec pritisnete do polovice, ko ni zaznan noben obraz:
- Ko je izbrana funkcija [Point and shoot (Usmeri in fotografiraj)], se območje ostrenja spremeni glede na pogoje fotografiranja, ki jih zazna fotoaparat.
- Pri funkcijah [Shoot at intervals (Fotografiraj ob intervalih)], [Take a series of pictures (Zajemi niz fotografij)] ali [Smile timer (Časomerilec nasmeha)] fotoaparat izostri sredino okvira.
Motivi, ki niso primerni za samodejno ostrenje
Fotoaparat v naslednjih primerih morda ne bo izostril v skladu s pričakovanji. V nekaterih redkih primerih se lahko zgodi, da se motiv ne izostri, tudi če je območje ostrenja ali kazalnik izostritve prikazan z zeleno:
- Motiv je zelo temen
- V sliko so vključeni zelo različno osvetljeni predmeti (ko je na primer predmet od zadaj osvetljen s soncem in je zato videti zelo temen)
- Med predmetom in okolico ni kontrasta (ko na primer fotografirate nekoga, ki je oblečen v belo majico in stoji pred belo steno)
- Točkovni viri svetlobe, kot so osvetlitve in nočni prizori, ali predmeti s spremenljivo svetlostjo, kot so na primer neonske luči
- Predmeti so različno oddaljeni od fotoaparata (motiv je na primer v kletki)
- Motivi, pri katerih se ponavlja isti vzorec (žaluzije pred oknom, stavbe z več vrstami podobno oblikovanih oken in podobno)
- Predmet se hitro premika
V zgoraj navedenih primerih skušajte izostriti sliko tako, da večkrat pritisnete sprožilec do polovice ali izostrite drug predmet, ki je od fotoaparata oddaljen enako kot dejanski motiv, in uporabite funkcijo zaklepanja izostritve.
Zaklepanje izostritve
Zaklepanje izostritve
Fotografiranje z zaklepanjem izostritve priporočamo, kadar fotoaparat ne aktivira območja ostrenja, na katerem je želeni motiv. V nadaljevanju je opisan način uporabe zaklepanja izostritve, kadar je območje ostrenja prikazano na sredini kadra.
- Fotoaparat usmerite tako, da bo motiv na sredini kadra in sprožilec pritisnite do polovice.
- Fotoaparat izostri motiv in območje ostrenja je prikazano z zeleno.
- Zaklene se tudi osvetlitev.
- Spremenite kompozicijo slike brez kakršnega koli dejanja.
- Pazite, da boste ohranili enako razdaljo med fotoaparatom in motivom.
- Fotografirajte tako, da sprožilec pritisnete do konca.