Ovládání dálkově ovládaných blesků
Dálkově ovládané blesky lze ovládat pomocí optických signálů z volitelného blesku namontovaného na sáňkách pro příslušenství fotoaparátu a fungujícího jako hlavní blesk (optický AWL ). Informace o kompatibilních zábleskových jednotkách naleznete v části „Funkce dostupné u zábleskových jednotek kompatibilních s CLS “ ( Funkce dostupné u zábleskových jednotek kompatibilních s CLS ).
- Pokud se jedná o blesk SB-500 , lze nastavení upravit z fotoaparátu. Další informace naleznete v části „Použití optického AWL s bleskem SB-500 “ ( Použití optického AWL s bleskem SB-500 ). Další informace naleznete v dokumentaci dodávané s blesky.
- Nastavení pro ostatní blesky je nutné upravit pomocí ovládacích prvků blesku. Další informace naleznete v dokumentaci dodané s příslušným bleskem.
Použití optického AWL s bleskem SB-500
Když je volitelná záblesková jednotka SB-500 nasazena do sáněk pro příslušenství fotoaparátu, zobrazí se [ Možnosti bezdrátového blesku ] v [ Ovládání blesku ] v menu fotografování. Skupinový blesk lze provést výběrem [ Optical AWL ] v [ Wireless flash options ].
- C : Zvýrazněte [Group flash options] na displeji [Flash control] a stiskněte 2 .
- C : Upravte výkon blesku a vyberte kanál a režim ovládání blesku.
- Vyberte režim ovládání záblesku a úroveň záblesku pro hlavní záblesk a zábleskové jednotky Remote v každé skupině.
- K dispozici jsou následující možnosti:
Volba Popis TTL i-TTL ovládání blesku. q A Automatická clona. K dispozici pouze s kompatibilními blesky. M Úroveň blesku vyberte ručně. ––
(vypnuto)Vzdálené jednotky se nespouštějí. [ Porov. ] nelze upravit. - Vyberte [ 3 ] pro [ Kanál ].
- f : Nastavte kanál dálkově ovládaných blesků na [ 3 ].
- f : Seskupit dálkově ovládané blesky.
- Vyberte skupinu (A nebo B).
- Počet dálkově ovládaných blesků, které lze použít, není omezen. Praktické maximum jsou však tři na skupinu, protože světlo vyzařované dálkově ovládanými blesky ovlivní výkon, pokud je použito více blesků.
- C / f : Vytvořte kompozici snímku a uspořádejte blesky.
- Další informace naleznete v dokumentaci dodávané s blesky.
- Vyzkoušejte jednotky a ujistěte se, že fungují normálně. Pro zkušební odpálení jednotek stiskněte testovací tlačítko na hlavním blesku.
- C / f : Fotografujte poté, co se přesvědčíte, že svítí indikátory připravenosti k záblesku pro všechny blesky.
Fotografování s dálkovým bleskem
- Umístěte okénka senzoru na dálkově ovládaných zábleskových jednotkách tak, aby zachycovala světlo z hlavního blesku. Zvláštní opatrnosti je zapotřebí, pokud je hlavní blesk nasazen na ručním fotoaparátu.
- Ujistěte se, že přímé světlo nebo silné odrazy od dálkově ovládaných blesků nevnikají do objektivu fotoaparátu (v režimu [ TTL ]) nebo do fotobuněk na dálkově ovládaných zábleskových jednotkách (režim [ q A ]). V opačném případě může světlo z blesků rušit expozici.
- I když je pro [ Master flash ] > [ Mode ] zvoleno [ –– ], může hlavní blesk vydávat časované záblesky s nízkou intenzitou. Tyto záblesky se mohou objevit na snímcích pořízených na krátkou vzdálenost. Tomu lze předejít volbou nízkých citlivostí ISO nebo malých zaclonění (vysoká clonová čísla).
- Po umístění dálkově ovládaných blesků pořiďte zkušební snímek a zobrazte výsledky na displeji fotoaparátu.