Ovaj odeljak opisuje kako snimiti fotografije u i i j režimima. i i j su automatski „usmeri i snimaj“ režimi u kojima većinu podešavanja kontroliše fotoaparat kao odgovor na uslove fotografisanja; jedina razlika između ova dva je da blic neće okinuti u j režimu.

  1. Rotirajte točkić režima na i ili j.

    Točkić režima

    Fotografije mogu da se kadriraju u tražilu ili na monitoru (živi prikaz slike). Da biste pokrenuli živi prikaz slike, rotirajte prekidač živog prikaza slike.

    Prekidač živog prikaza slike

    Kadriranje slika u tražilu

    Kadriranje slika na monitoru (živi prikaz slike)

  2. Pripremite fotoaparat.

    Fotografisanje tražilom: Kada kadrirate fotografije u tražilu, držite rukohvat u svojoj desnoj ruci i pomerajte telo fotoaparata ili objektiva svojom levom rukom. Neka vaši laktovi budu naspram vaših grudi.

    Živi prikaz slike: Kada kadrirate fotografije na monitoru, držite rukohvat u svojoj desnoj ruci i pomerajte objektiv svojom levom rukom.

    Kadriranje fotografija u portretnoj (uspravnoj) orijentaciji

    Kada kadrirate fotografije u portret (uspravnoj) orijentaciji, držite fotoaparat onako kako je pokazano ispod.

    Kadriranje fotografija u tražilu

    Kadriranje fotografija na monitoru

  3. Kadrirajte fotografiju.

    Fotografisanje tražilom: Kadrirajte fotografiju u tražilu sa glavnim subjektom u bar jednoj od 11 tačaka fokusa.

    Tačka fokusa

    Živi prikaz slike: Pri podrazumevanim podešavanjima, fotoaparat automatski otkriva lica i bira tačku fokusa. Ako nijedno lice nije otkriveno, fotoaparat će se fokusirati na subjekte u blizini centra kadra.

    Tačka fokusa

    Korišćenje objektiva sa zumom

    Pre fokusiranja, rotirajte prsten zuma da biste prilagodili žižnu daljinu i kadrirali fotografiju. Koristite prsten zuma da biste zumirali na subjekta tako da ispuni veće područje kadra, ili odzumirajte da biste povećali vidljivo područje na krajnjoj fotografiji (izaberite duže žižne daljine na skali žižne daljine na objektivu da biste zumirali, kraće žižne daljine da biste odzumirali).

    Zumirajte

    Odzumirajte

    Prsten zuma

  4. Pritisnite dugme okidača do pola.

    Fotografisanje tražilom: Pritisnite dugme okidača do pola da biste fokusirali (ako je subjekat slabo osvetljen, blic će možda iskočiti i AF-assist osvetljivač će se možda upaliti). Kada je operacija fokusa završena, zvučni signal će se oglasiti (zvučni signal se možda neće oglasiti ako se subjekat pomera) i indikator ispravnog fokusa (I) će se pojaviti u tražilu.

    Indikator ispravnog fokusa

    Indikator ispravnog fokusa Opis
    I Subjekat u fokusu.

    I

    (bljeska)

    Fotoaparat nije u mogućnosti da se fokusira koristeći autofokus (0 Dobijanje dobrih rezultata sa autofokusom).

    Živi prikaz slike: Tačka fokusa će bljeskati zeleno dok se fotoaparat fokusira. Ako je fotoaparat u mogućnosti da se fokusira, tačka fokusa će biti prikazana u zelenoj boji; u suprotnom, tačka fokusa će bljeskati crveno.

  5. Fotografisanje.

    Glatko pritisnite dugme okidača skroz na dole da biste snimili fotografiju. Lampica pristupanja memorijskoj kartici će zasvetleti i fotografija će se prikazati na monitoru na nekoliko sekundi. Ne izbacujte memorijsku karticu niti uklanjajte niti isključujte izvor napajanja dok se lampica ne ugasi a snimanje se završi.

    Lampica pristupanja memorijskoj kartici

    Rotirajte prekidač živog prikaza slike da biste izašli iz živog prikaza slike.

Dugme okidača

Fotoaparat ima dve faze dugmeta okidača. Fotoaparat se fokusira kada se dugme okidača pritisne do pola. Da biste snimili fotografiju, pritisnite dugme okidača skroz na dole.

Fokus: pritisnite do pola

Fotografišite: pritisnite skroz na dole

Pritiskanje dugmeta okidača do pola takođe prekida reprodukciju i priprema fotoaparat za neposrednu upotrebu.

Automatski izbor scene (automatski birač scene)

Ako je živi prikaz slike izabran u i ili j režimu, fotoaparat će automatski analizirati subjekat i izabrati odgovarajući režim fotografisanja kada se dugme okidača pritisne do pola za fokusiranje koristeći autofokus. Izabrani režim je pokazan na monitoru.

c Portret Subjekti ljudskog portreta
e Krupni plan Subjekti blizu fotoaparata
f Noćni portret Subjekti portreta koji su kadrirani naspram tamne pozadine

Z Automatski/

b Automatski (blic isključen)

Subjekti koji odgovaraju i ili j režimu ili oni koji ne spadaju u kategorije koje su dole navedene

Tajmer pripravnosti (fotografisanje tražilom)

Prikaz informacija u tražilu će se isključiti ako se oko osam sekundi nikakve operacije ne izvrše, smanjujući trošenje punjive baterije. Pritisnite dugme okidača do pola da biste ponovo aktivirali prikaz. Dužina vremena pre nego što tajmer pripravnosti automatski istekne može da se izabere koristeći opciju Kašnjenje aut. isključivanja u meniju podešavanja (0 Kašnjenje aut. isključivanja).

Merenja ekspozicije su isključena

Merenja ekspozicije su uključena

Tajmer pripravnosti (živi prikaz slike)

Monitor će se isključiti ako se nijedna radnja ne izvrši na oko deset minuta. Dužina vremena pre nego što se monitor automatski isključi može da se izabere koristeći opciju Kašnjenje aut. isključivanja u meniju podešavanja (0 Kašnjenje aut. isključivanja).

Ugrađeni blic

Ako je dodatno osvetljenje neophodno za ispravnu ekspoziciju u i režimu, ugrađeni blic će automatski iskočiti kada se dugme okidača pritisne do pola (0 Režimi automatskog iskakanja). Ako se blic izdigne, fotografije se mogu snimiti samo kada se indikator spremnosti blica (M) prikaže. Ako se indikator spremnosti blica ne prikaže, blic se puni; nakratko uklonite svoj prst sa dugmeta okidača i pokušajte ponovo.

Kada se blic ne koristi, vratite ga u njegovu zatvorenu poziciju tako što ćete ga nežno pritisnuti na dole dok bravica ne legne na svoje mesto.

Pregled zuma živog prikaza slike

Pritisnite X dugme da uveličate pregled na monitoru do maksimuma od oko 8,3 ×. Navigacioni prozor će se pojaviti u sivom okviru u donjem desnom uglu prikaza. Koristite višenamenski birač da biste prevlačili kroz područja kadra koja nisu vidljiva na monitoru, ili pritisnite W (Q) da biste odzumirali. Pritisnite J da biste izašli iz zuma.

X dugme

Navigacioni prozor

Fotografisanje u živom prikazu slike

Iako se neće pojaviti na konačnoj slici, zupčaste ivice, oivičenost bojom, moare efekat i svetle tačke mogu da se pojave na monitoru, dok svetla područja ili trake mogu da se pojave na nekim područjima sa blještavim znacima i drugim naizmeničnim izvorima svetla ili ako je subjekat na kratko osvetljen od strane lampe ili drugih svetlih, momentalnih izvora svetla. Pored toga, distorzija može da se pojavi sa subjektima u pokretu, naročito ako se fotoaparat panoramira horizontalno ili se objekat pomera horizontalno kroz kadar pri visokoj brzini. Treperenje i trake svetla koje se vide na monitoru pod fluorescentnim, lampama sa živinom parom ili natrijumskim lampama mogu da se smanje koristeći Smanjenje treperenja (0 Smanjenje treperenja), iako će možda i dalje biti vidljive na krajnjoj fotografiji pri nekim brzinama zatvarača. Izbegavajte usmeravanje fotoaparata ka suncu ili drugim izvorima jakog svetla. Nepoštovanje ove predostrožnosti može da dovede do štete internog kola fotoaparata. Živi prikaz slike se automatski okončava ako se točkić režima rotira na g ili se točkić režima rotira sa g na drugo podešavanje.

Da biste sprečili da se svetlost koja uđe putem tražila pojavi na fotografiji ili da ometa ekspoziciju, preporučujemo da pokrijete tražilo rukom ili drugim objektima kao što je opcioni poklopac okulara pre nego što snimite slike bez da je vaše oko prislonjeno na tražilo (0 Prekrijte tražilo).

Ekspozicija

U zavisnosti od scene, ekspozicija može da se razlikuje od one koja bi se dobila kada se živi prikaz slike ne koristi.

HDMI

Kada je fotoaparat prikačen na HDMI video uređaj, video uređaj će prikazati pogled kroz objektiv. Ako uređaj podržava HDMI-CEC, izaberite Isključeno za opciju HDMI > Kontrola uređaja u meniju podešavanja (0 Kontrolisanje fotoaparata sa TV daljinskim) pre nego što fotografišete u živom prikazu slike.