Вградената светкавица може да се използва не само когато естествената светлина е недостатъчна, но и за запълване на сенките и обектите в контражур или за добавяне на отражателна светлина в очите на обекта.

Режими с автоматично изскачане

В режимите i, k, n, o, S, T, U, ' и вградената светкавица изскача автоматично и се задейства, когато е необходимо.

  1. Изберете режим на светкавицата.

    Задръжте натиснат бутона M (Y) и въртете диска за управление, докато желаният режим на светкавицата се покаже.

    Бутон M (Y)

    Диск за управление

  2. Направете снимки.

    Светкавицата изскача при необходимост, когато спусъкът е натиснат наполовина, и се задейства, когато снимате. Ако светкавицата не изскочи автоматично, не се опитвайте да я повдигнете с ръка. Неспазването на тази предпазна мярка може да доведе до повреда на светкавицата.

Режими на светкавицата

Налични са следните режими на светкавицата:

  • No (автоматично): При слабо осветление или обекти в контражур светкавицата изскача автоматично, когато спусъкът е натиснат наполовина, и се задейства при необходимост. Не може да се използва в режим o.
  • Njo (автомат. + намаляване на ефекта „червени очи“): Използвайте за портрети. Светкавицата изскача и се задейства, когато е необходимо, но преди това светва лампата за намаляване на ефекта „червени очи“, което помага за намаляването на този ефект. Не може да се използва в режим o.
  • Njr (автомат. бавна синхрониз. + „червени очи“): Същото действие както при автоматична синхронизация с намаляване на ефекта „червени очи“, с тази разлика, че бавните скорости на затвора се използват, за да се улови фоновата светлина. Използвайте за портрети, когато снимате през нощта или при слаба светлина. Може да се използва в режим o.
  • Nr (автоматична бавна синхронизация): Използват се бавни скорости на затвора, за да се улови фоновата светлина при снимане през нощта или при слаба светлина. Може да се използва в режим o.
  • j (изключване на светкавицата): Светкавицата не се задейства.

Екран с информация

Режимът на светкавицата също може да се избере на екрана с информация (0 Бутонът R (информация)).

Режими с ръчно изскачане

В режимите P, S, A и M светкавицата трябва да се повдигне ръчно. Светкавицата няма да се задейства, ако не е повдигната.

  1. Повдигнете светкавицата.

    Натиснете бутона M (Y), за да повдигнете светкавицата. Обърнете внимание, че ако е прикрепена външна светкавица, предлагана като опция, вградената светкавица няма да изскочи; продължете към Стъпка 2.

    Бутон M (Y)

  2. Изберете режим на светкавицата.

    Задръжте натиснат бутона M (Y) и въртете диска за управление, докато желаният режим на светкавицата се покаже.

    Бутон M (Y)

    Диск за управление

  3. Направете снимки.

    Светкавицата ще се задейства, когато направите снимка.

Режими на светкавицата

Налични са следните режими на светкавицата:

  • N (запълваща светкавица): Светкавицата се задейства при всяка снимка.
  • Nj (намаляване на ефекта „червени очи“): Използвайте за портрети. Светкавицата се задейства при всяка снимка, но преди това светва лампата за намаляване на ефекта „червени очи“, което помага за намаляването на този ефект.
  • Njp (бавна синхрониз. + „червени очи“): Същото действие както при „намаляване на ефекта червени очи“ по-горе, с тази разлика, че скоростта на затвора се забавя автоматично, за да се улови фоновата светлина през нощта или при слаба светлина. Използвайте, когато желаете да включите фонова светлина в портретите. Не може да се използва в режимите S и M.
  • Np (бавна синхронизация): Същото действие както при „запълваща светкавица“ по-горе, с тази разлика, че скоростта на затвора се забавя автоматично, за да се улови фоновата светлина през нощта или при слаба светлина. Използвайте, когато искате да заснемете както обекта, така и фона. Не може да се използва в режимите S и M.
  • Nt (задно перде + бавна синхронизация): Същото действие както при „синхронизация по задно перде“ по-долу, с тази разлика, че скоростта на затвора се забавя автоматично, за да се улови фоновата светлина през нощта или при слаба светлина. Използвайте, когато искате да заснемете както обекта, така и фона. Не може да се използва в режимите S и M.
  • Nq (синхронизация по задно перде): Светкавицата се задейства точно преди затварянето на затвора, при което се създава поток светлина зад движещи се източници на светлина, както е показано долу вдясно. Не може да се използва в режимите P и A.

    Синхронизация по предно перде

    Синхронизация по задно перде

Прибиране на вградената светкавица

За да пестите енергия, когато светкавицата не се ползва, натиснете я внимателно надолу, докато фиксаторът щракне.

Вградената светкавица

Свалете сенниците на обектива, за да предотвратите сенките. Светкавицата има минимален обхват от приблизително 0,6 м и не може да се използва в макродиапазона на вариообективите с макро функция. Използвайте обективи с фокусно разстояние от 18 мм до 300 мм; периферното осветление може да спадне, ако светкавицата се използва с обективи с процесор с фокусни разстояния под 18 мм.

Освобождаването на затвора може да се деактивира за кратко, за да се предпази светкавицата, след като е използвана за няколко последователни снимки. Светкавицата може да се използва отново след кратка пауза.

Скорости на затвора, налични с вградената светкавица

Скоростта на затвора е ограничена до следните диапазони, когато се използва вградената светкавица:

Режим Скорост на затвора
i, k, n, S, T, U, ', P, A 1/200–1/60 сек
o 1/200–1 сек
S 1/200–30 сек
M 1/200–30 сек, bulb (продължителна ръчна експозиция, докато е натиснат спусъкът), продължителна ръчна експозиция за зададен период от време

Диафрагма, чувствителност и обхват на светкавицата

Обхватът на светкавицата зависи от чувствителността (ISO равностойност) и диафрагмата.

Диафрагма при ISO равностойност Приблизителен обхват
100 200 400 800 1600 3200 6400 м
1,4 2 2,8 4 5,6 8 11 1,0–6,0
2 2,8 4 5,6 8 11 0,7–4,2
2,8 4 5,6 8 11 0,6–3,0
4 5,6 8 11 0,6–2,1
5,6 8 11 0,6–1,5
8 11 0,6–1,1
11 0,6–0,7