Ovládanie diaľkovo ovládaných zábleskových jednotiek

Diaľkovo ovládané zábleskové jednotky možno ovládať pomocou optických signálov z voliteľnej zábleskovej jednotky namontovanej na sánkach pre príslušenstvo fotoaparátu a fungujúcej ako hlavný blesk (optický AWL ). Informácie o kompatibilných zábleskových jednotkách nájdete v časti „Funkcie dostupné pri zábleskových jednotkách kompatibilných so CLS “ ( Funkcie dostupné s bleskami kompatibilnými CLS ).

  • Ak ide o blesk SB-500 , nastavenia je možné upraviť z fotoaparátu. Ďalšie informácie nájdete v časti „Používanie optického AWL s bleskom SB-500 “ ( Použitie optického AWL s bleskom SB-500 ). Ďalšie informácie nájdete v dokumentácii dodanej s jednotkami blesku.
  • Nastavenia iných zábleskových jednotiek je potrebné upraviť pomocou ovládacích prvkov zábleskovej jednotky. Ďalšie informácie nájdete v dokumentácii dodanej s príslušným bleskom.
  • Vstavaný blesk nemožno použiť ako hlavný blesk.

Použitie optického AWL s bleskom SB-500

Keď je voliteľná záblesková jednotka SB-500 namontovaná na sánkach na príslušenstvo fotoaparátu, v položke [ Flash control ] v ponuke snímania fotografií sa zobrazí položka [ Wireless flash options ]. Skupinový blesk možno vykonať výberom položky [ Optical AWL ] v časti [ Wireless flash options ].

  1. C : Zvýraznite [Group flash options] na obrazovke [Flash control] a stlačte 2 .
  2. C : Upravte výkon blesku a vyberte kanál a režim ovládania blesku.
    • Vyberte režim ovládania blesku a úroveň blesku pre hlavný blesk a diaľkovo ovládané blesky v každej skupine.
    • K dispozícii sú nasledujúce možnosti:
      MožnosťPopis
      TTLi-TTL ovládanie blesku.
      q AAutomatická clona. Dostupné len s kompatibilnými bleskami.
      MÚroveň blesku vyberte manuálne.
      ––
      (vypnuté)
      Vzdialené jednotky sa nespustia. [ Porov. ] nie je možné upraviť.
    • Zvoľte [ 3 ] pre [ Channel ].
  3. f : Nastavte kanál diaľkovo ovládaných zábleskových jednotiek na [ 3 ].
  4. f : Zoskupenie diaľkovo ovládaných bleskov.
    • Vyberte skupinu (A alebo B).
    • Počet diaľkovo ovládaných bleskov, ktoré možno použiť, nie je obmedzený. Praktické maximum sú však tri na skupinu, pretože svetlo vyžarované diaľkovo ovládanými bleskami bude rušiť výkon, ak sa použije viac bleskov.
  5. C / f : Zostavte záber a usporiadajte blesky.
    • Ďalšie informácie nájdete v dokumentácii dodanej s jednotkami blesku.
    • Otestujte jednotky a potvrďte, že fungujú normálne. Pre testovacie odpálenie jednotiek stlačte testovacie tlačidlo na hlavnom blesku.
  6. C / f : Fotografiu nasnímajte po overení, či svietia indikátory pripravenosti na blesk pre všetky blesky.

Upozornenia: Fotografovanie s diaľkovým bleskom

  • Umiestnite okienka snímača na diaľkovo ovládané blesky tak, aby zachytávali svetlo z hlavného blesku. Zvláštnu pozornosť si vyžaduje, ak je hlavný blesk namontovaný na ručnom fotoaparáte.
  • Dbajte na to, aby priame svetlo alebo silné odrazy diaľkovo ovládaných bleskov nevnikli do objektívu fotoaparátu (v režime [ TTL ]) alebo do fotobuniek na diaľkovo ovládaných bleskoch (režim [ q A ]). V opačnom prípade môže svetlo z bleskov rušiť expozíciu.
  • Aj keď je pre [ Hlavný blesk ] > [ Režim ] vybratá možnosť [ –– ], hlavný blesk môže emitovať časované záblesky s nízkou intenzitou. Tieto blesky sa môžu objaviť na fotografiách zhotovených na krátku vzdialenosť. Dá sa tomu predísť voľbou nízkych citlivostí ISO alebo malých clonových čísel (vysoké clonové čísla).
  • Po umiestnení diaľkovo ovládaných zábleskových jednotiek urobte skúšobný záber a zobrazte výsledky na displeji fotoaparátu.