Tato část popisuje fotografování v režimech i a j. i a j jsou automatické režimy typu „zaměř a stiskni“, ve kterých je většina nastavení ovládána fotoaparátem podle snímacích podmínek; jediným rozdílem mezi oběma režimy je, že v režimu j nepracuje blesk.

  1. Otočte volič expozičních režimů do polohy i nebo j.

    Volič expozičních režimů

    Kompozici snímků lze nastavit s využitím hledáčku nebo monitoru (živý náhled). Chcete-li spustit živý náhled, otočte přepínačem živého náhledu.

    Přepínač živého náhledu

    Tvorba kompozice snímků v hledáčku

    Tvorba kompozice snímků na monitoru (živý náhled)

  2. Připravte si fotoaparát.

    Fotografování s využitím hledáčku: Při tvorbě kompozice snímků v hledáčku uchopte grip fotoaparátu pravou rukou a levou rukou podepřete tělo přístroje nebo objektiv. Lokty držte u těla.

    Živý náhled: Při tvorbě kompozice snímků na monitoru uchopte grip fotoaparátu pravou rukou a levou rukou podepřete objektiv.

    Tvorba kompozice snímků v portrétní orientaci (na výšku)

    Při tvorbě kompozice snímků v portrétní orientaci (na výšku) držte fotoaparát níže uvedeným způsobem.

    Tvorba kompozice snímků v hledáčku

    Tvorba kompozice snímků na monitoru

  3. Vytvořte kompozici snímku.

    Fotografování s využitím hledáčku: Hlavní objekt umístěte v hledáčku tak, aby se nacházel v místě alespoň jednoho z 11 zaostřovacích polí.

    Zaostřovací pole

    Živý náhled: Ve výchozím nastavení fotoaparát automaticky detekuje tváře a vybírá zaostřovací pole. Není-li detekována žádná tvář, zaostří fotoaparát na objekty v blízkosti středu obrazového pole.

    Zaostřovací pole

    Použití objektivu se zoomem

    Před zaostřením nastavte otáčením zoomového kroužku ohniskovou vzdálenost a vytvořte kompozici snímku. Pomocí zoomového kroužku zvětšete objekt tak, aby vyplnil větší část plochy snímku, nebo rozšiřte záběr, aby se zvětšila plocha viditelná na konečném snímku (pro zvětšení objektu zvolte na stupnici ohniskových vzdáleností objektivu delší ohniskovou vzdálenost, pro rozšíření záběru zvolte kratší ohniskovou vzdálenost).

    Zvětšení

    Rozšíření záběru

    Zoomový kroužek

  4. Namáčkněte tlačítko spouště do poloviny.

    Fotografování s využitím hledáčku: Namáčkněte tlačítko spouště do poloviny pro zaostření (pokud je fotografovaný objekt špatně osvětlený, může se vyklopit vestavěný blesk a rozsvítit pomocné světlo AF). Po dokončení zaostřování zazní pípnutí (pokud se objekt pohybuje, pípnutí nemusí zaznít) a v hledáčku se zobrazí indikace zaostření (I).

    Indikace zaostření

    Indikace zaostření Popis
    I Zaostřeno na objekt.

    I

    (bliká)

    Fotoaparát nedokáže zaostřit pomocí automatického zaostřování (0 Dosažení dobrých výsledků při použití automatického zaostřování).

    Živý náhled: Během zaostřování bliká zaostřovací pole zeleně. Pokud je fotoaparát schopen zaostřit, zobrazí se zaostřovací pole zeleně; v opačném případě bliká zaostřovací pole červeně.

  5. Exponujte.

    Plynule domáčkněte tlačítko spouště zbývající část jeho chodu až na doraz pro expozici snímku. Rozsvítí se kontrolka přístupu na paměťovou kartu a pořízený snímek se na několik sekund zobrazí na monitoru. Dokud kontrolka přístupu na paměťovou kartu nezhasne a zaznamenávání snímku neskončí, nevyjímejte paměťovou kartu a neodpojujte ani nevyjímejte zdroj energie.

    Kontrolka přístupu na paměťovou kartu

    Pro ukončení živého náhledu otočte přepínačem živého náhledu.

Tlačítko spouště

Fotoaparát je vybaven dvoupolohovým tlačítkem spouště. Při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny fotoaparát zaostří. Chcete-li pořídit snímek, stiskněte tlačítko spouště zbývající část jeho chodu až na doraz.

Zaostření: namáčknutí do poloviny

Expozice: stisknutí až na doraz

Namáčknutím tlačítka spouště do poloviny se rovněž ukončí přehrávání a připraví fotoaparát k okamžitému použití.

Automatický výběr programu (Automatická volba motivových programů)

Pokud je vybrán živý náhled v režimu i nebo j, fotoaparát automaticky provede analýzu objektu a vybere vhodný expoziční režim v okamžiku namáčknutí tlačítka spouště do poloviny pro zaostření s využitím automatického zaostřování. Vybraný režim se zobrazí na monitoru.

c Portrét Portréty osob
e Makro Objekty blízko fotoaparátu
f Noční portrét Portréty na tmavém pozadí

Z Auto/

b Auto (vypnutý blesk)

Objekty, které jsou vhodné pro režimy i a j nebo nespadají do výše zmíněných kategorií

Časovač pohotovostního režimu (fotografování s využitím hledáčku)

Není-li po dobu přibližně 8 s provedena žádná operace, indikace v hledáčku se vypne z důvodu snížení spotřeby energie. Pro opětovnou aktivaci indikace namáčkněte tlačítko spouště do poloviny. Dobu zpoždění před automatickým doběhnutím časovače pohotovostního režimu lze vybrat pomocí položky Časovače autom. vypnutí v menu nastavení (0 Časovače autom. vypnutí).

Expozimetr vypnutý

Expozimetr zapnutý

Časovač pohotovostního režimu (Živý náhled)

Nejsou-li provedeny žádné operace po dobu přibližně deseti minut, vypne se monitor. Dobu zpoždění před automatickým vypnutím monitoru lze vybrat pomocí položky Časovače autom. vypnutí v menu nastavení (0 Časovače autom. vypnutí).

Vestavěný blesk

Pokud je třeba pro dosažení správné expozice v režimu i doplňkové osvětlení, vyklopí se při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny automaticky vestavěný blesk fotoaparátu (0 Režimy s automatickým vyklopením blesku). Pokud je blesk vyklopený do pracovní polohy, lze pořizovat snímky pouze v případě zobrazení indikace připravenosti k záblesku (M). Není-li zobrazena indikace připravenosti k záblesku, blesk se nabíjí; v takovém případě krátce sejměte prst z tlačítka spouště a zkuste tlačítko stisknout znovu.

Pokud blesk nepoužíváte, stiskněte jej opatrně dolů k tělu fotoaparátu, až zaklapne do transportní polohy.

Zvětšení obrazu v živém náhledu

Stisknutím tlačítka X zvětšíte zobrazení na monitoru až max. 8,3×. V šedém rámečku v pravém dolním rohu zobrazovače se objeví navigační obrazovka. Pomocí multifunkčního voliče můžete procházet částmi obrazu, které nejsou aktuálně viditelné na monitoru, nebo můžete stisknout tlačítko W (Q) pro zmenšení obrazu. Pro ukončení zvětšení stiskněte tlačítko J.

Tlačítko X

Navigační obrazovka

Fotografování v režimu živého náhledu

Přestože se neobjeví na výsledných snímcích, mohou se na monitoru zobrazit zubaté obrysy, barevné obrysy, moaré a jasné body. Na některých místech obsahujících blikající reklamy nebo jiné přerušované zdroje světla a na objektech osvětlených krátce bleskem nebo jiným silným zdrojem světla s krátkou dobou svícení se mohou zobrazit světlé oblasti nebo proužky. Navíc může dojít ke zkreslení pohyblivých objektů – zejména při horizontálním panorámování fotoaparátem nebo při rychlém pohybu objektu napříč záběrem. Blikání obrazu a proužkování viditelné na monitoru při osvětlení pomocí zářivek nebo rtuťových či sodíkových výbojek lze potlačit pomocí položky Redukce blikání obrazu (0 Redukce blikání obrazu), přesto se však tyto jevy mohou při použití některých časů závěrky zobrazit na výsledných snímcích. Nemiřte fotoaparátem do slunce ani do jiných silných zdrojů světla. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, může dojít k poškození vnitřních obvodů fotoaparátu. Živý náhled se automaticky ukončí při otočení voliče expozičních režimů na režim g nebo při otočení voliče expozičních režimů z režimu g do jiné pozice.

Abyste zabránili ovlivnění snímků nebo expozice světlem vnikajícím do hledáčku, doporučujeme před fotografováním bez pozorování obrazu v hledáčku zakrýt hledáček rukou nebo nějakým předmětem, například volitelnou krytkou okuláru hledáčku (0 Zakrytí hledáčku).

Expozice

V závislosti na fotografovaném motivu se může výsledná expozice lišit od expozice, které by se dosáhlo bez použití režimu živého náhledu.

HDMI

Pokud je fotoaparát připojen k videozařízení HDMI, zobrazuje se na tomto zařízení aktuální záběr objektivu. Podporuje-li zařízení standard HDMI-CEC, vyberte před fotografováním v režimu živého náhledu možnost Vypnuto v položce HDMI > Ovládání zařízení v menu nastavení (0 Ovládání fotoaparátu pomocí dálkového ovladače televizoru).