Zaostřovat lze automaticky (viz níže) nebo manuálně (0 Manuální zaostřování). Uživatel může rovněž vybrat zaostřovací pole pro automatické nebo manuální zaostřování (0 Manuální výběr zaostřovacího pole), resp. použít funkci blokování zaostření pro změnu kompozice snímku po zaostření (0 Blokování zaostření).

Zaostřovací režimy

Při fotografování s využitím hledáčku lze vybrat následující zaostřovací režimy:

Možnost Popis
AF-A Autom. volba zaostřování Fotoaparát automaticky vybere jednorázové zaostření pro statické objekty a kontinuální zaostřování pro pohyblivé objekty. Závěrku lze spustit pouze tehdy, pokud je fotoaparát schopen zaostřit.
AF-S Jednorázové zaostření Pro statické objekty. Při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny se aktivuje blokování zaostření. Závěrku lze spustit pouze tehdy, pokud je fotoaparát schopen zaostřit.
AF-C Kontinuální zaostřování Pro pohyblivé objekty. Fotoaparát trvale zaostřuje po dobu namáčknutí tlačítka spouště do poloviny. Závěrku lze spustit pouze tehdy, pokud je fotoaparát schopen zaostřit.
MF Manuální zaostřování Zaostřete manuálně (0 Manuální zaostřování).

Mějte na paměti, že režimy AF-S a AF-C jsou k dispozici pouze při použití expozičních režimů P, S, A a M.

Při fotografování v režimu živého náhledu lze vybrat následující zaostřovací režimy:

Možnost Popis
AF-S Jednorázové zaostření Pro statické objekty. Při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny se aktivuje blokování zaostření.
AF-F Nepřetržité zaostřování Pro pohyblivé objekty. Fotoaparát nepřetržitě zaostřuje až do stisknutí tlačítka spouště. Při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny se aktivuje blokování zaostření.
MF Manuální zaostřování Zaostřete manuálně (0 Manuální zaostřování).

Mějte na paměti, že režim AF-F není k dispozici v režimech U, ' a (.

Volba zaostřovacího režimu

Zaostřovací režim vyberte pomocí níže uvedených kroků.

  1. Zobrazte dostupné zaostřovací režimy.

    Stiskněte tlačítko P, na obrazovce informací vyberte aktuální zaostřovací režim a stiskněte tlačítko J.

    Tlačítko P

    Fotografování s využitím hledáčku

    Živý náhled

  2. Vyberte zaostřovací režim.

    Vyberte zaostřovací režim a stiskněte tlačítko J.

    Fotografování s využitím hledáčku

    Živý náhled

Prediktivní zaostřování

Při použití zaostřovacího režimu AF-C nebo při výběru kontinuálního zaostřování v režimu AF-A a fotografování s využitím hledáčku aktivuje fotoaparát prediktivní zaostřování, pokud se fotografovaný objekt začne během namáčknutí tlačítka spouště do poloviny pohybovat směrem k přístroji. Tento režim umožňuje fotoaparátu doostřovat objekt a současně odhadovat výslednou vzdálenost, ve které se bude objekt nacházet v okamžiku spuštění závěrky.

Kontinuální zaostřování

Při použití zaostřovacího režimu AF-C nebo při výběru kontinuálního zaostřování v režimu AF-A dává fotoaparát vyšší prioritu odezvě zaostřování (má větší zaostřovací rozsah) než v režimu AF-S a k expozici snímku může dojít ještě před zobrazením indikace zaostření.

Dosažení dobrých výsledků při použití automatického zaostřování

Automatické zaostřování nemusí poskytovat dobré výsledky za níže uvedených podmínek. Není-li fotoaparát za těchto podmínek schopen zaostřit, zablokuje se buď závěrka, nebo se zobrazí indikace zaostření (I), zazní zvukový signál správného zaostření a k expozici snímku dojde i v případě, že není zaostřeno na objekt. V těchto situacích zaostřete manuálně (0 Manuální zaostřování) nebo zaostřete za použití blokování zaostření (0 Blokování zaostření) na jiný objekt ve stejné vzdálenosti a změňte kompozici snímku na původně požadovanou.

Mezi objektem a pozadím je malý nebo žádný kontrast.

Příklad: Objekt stejné barvy jako pozadí snímku.

Zaostřovací pole obsahuje objekty v různých vzdálenostech od fotoaparátu.

Příklad: Objekt uvnitř klece.

V objektu převažují pravidelné geometrické struktury.

Příklad: Žaluzie nebo řady oken v mrakodrapu.

Zaostřovací pole obsahuje oblasti s velkými rozdíly jasů.

Příklad: Objekt umístěný z poloviny ve stínu.

Objekty v pozadí se zdají být větší než fotografovaný objekt.

Příklad: Budova v obrazovém poli za objektem.

Objekt obsahuje mnoho jemných detailů.

Příklad: Záhon květin nebo jiné malé objekty či objekty s nedostatečnými rozdíly jasů.

Pomocné světlo AF

Pokud objekt není dostatečně osvětlen, rozsvítí se při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny automaticky pomocné světlo AF jako pomůcka pro automatické zaostřování (platí určitá omezení; 0 Pomocné světlo AF nepracuje). Mějte na paměti, že pomocné světlo se může při opakovaném použití v rychlém sledu ohřát a následně automaticky vypnout z důvodu ochrany světelného zdroje po určité době trvalého používání. Jeho normální funkce se obnoví po krátké prodlevě.

Pomocné světlo AF

Režimy činnosti zaostřovacích polí

Režimy činnosti zaostřovacích polí určují způsob výběru zaostřovacích polí pro automatické zaostřování. Při fotografování s využitím hledáčku jsou k dispozici následující možnosti:

Možnost Popis
c Jednotlivá zaostřovací pole Pro statické objekty. Uživatel vybírá zaostřovací pole manuálně; fotoaparát zaostřuje pouze na objekt ve vybraném zaostřovacím poli.
d Dynam. volba zaostřov. polí Tuto možnost použijte u trvale se pohybujících objektů. Při použití zaostřovacích režimů AF-A a AF-C vybírá uživatel zaostřovací pole pomocí multifunkčního voliče (0 Manuální výběr zaostřovacích polí), pokud však zaostřovaný objekt krátkodobě opustí oblast vybraného zaostřovacího pole, zaostří fotoaparát na základě informací z okolních zaostřovacích polí.
f 3D sledování obj.
(11 polí)

Při použití zaostřovacích režimů AF-A a AF-C vybírá uživatel zaostřovací pole pomocí multifunkčního voliče (0 Manuální výběr zaostřovacích polí). Pokud se objekt po zaostření pohne, použije fotoaparát 3D sledování objektu, vybere nové zaostřovací pole a udržuje zaostření objektu po dobu namáčknutí tlačítka spouště do poloviny.

e Aut. volba zaostř. polí Fotoaparát automaticky rozpozná objekt a zvolí zaostřovací pole.

Mějte na paměti, že režimy činnosti zaostřovacích polí d (Dynam. volba zaostřov. polí) a f (3D sledování obj. (11 polí)) nejsou k dispozici při použití zaostřovacího režimu AF-S.

3D sledování obj. (11 polí)

Pokud objekt opustí zorné pole hledáčku, sejměte prst z tlačítka spouště a vytvořte novou kompozici snímku s objektem ve vybraném zaostřovacím poli. Mějte na paměti, že při namáčknutí tlačítka spouště do poloviny se do paměti fotoaparátu uloží barvy v okolí zaostřovacího pole. Z toho důvodu nemusí 3D sledování objektu poskytovat očekávané výsledky u objektů s podobnou barvou jako pozadí nebo objektů zabírajících velmi malou část obrazového pole.

V jiných režimech než i, j a ( lze v režimu živého náhledu vybírat následující režimy činnosti zaostřovacích polí:

Položka Popis
6 Zaostřování s detekcí tváří

Použijte pro portréty. Fotoaparát automaticky rozpoznává portrétní objekty a zaostřuje na ně; vybraný objekt je indikován dvojitým žlutým rámečkem (pokud je detekováno více tváří, zaostří fotoaparát na nejbližší objekt; chcete-li vybrat jiný objekt, použijte multifunkční volič). Není-li fotoaparát schopen nadále rozpoznat objekt (například v důsledku toho, že se objekt odvrátil tváří směrem od fotoaparátu), přestane se rámeček zobrazovat.

7 Velkoplošná zaostřov. pole

Použijte pro fotografování krajin a dalších neportrétních objektů z ruky.

8 Standardní zaostřov. pole

Použijte pro cílené zaostření vybraného místa v záběru. Doporučuje se použít stativ.

9 Sledování objektu

Pomocí multifunkčního voliče umístěte zaostřovací pole na fotografovaný objekt a stiskněte tlačítko J pro zahájení sledování. Zaostřovací pole bude sledovat vybraný objekt při jeho pohybu v záběru. Chcete-li ukončit sledování objektu, stiskněte znovu tlačítko J. Mějte na paměti, že fotoaparát nemusí být schopen sledovat objekty, pokud se pohybují vysokou rychlostí, opustí obrazové pole nebo jsou zakryty jinými objekty, mění viditelně svou velikost, barvu nebo jas, jsou příliš malé, příliš velké, příliš jasné, příliš tmavé, resp. mají podobnou barvu nebo jas jako pozadí.

Mějte na paměti, že sledování objektu není k dispozici v režimech %, U, ' a 3.

Manuální výběr zaostřovacího pole

K volbě zaostřovacích polí lze použít multifunkční volič. S výjimkou režimu sledování objektu se stisknutím tlačítka J během výběru zaostřovacích polí vybere střední zaostřovací pole. Při použití režimu sledování objektu se stisknutím tlačítka J namísto toho spustí sledování objektu. V režimu automatické volby zaostřovacích polí není k dispozici manuální volba zaostřovacího pole.

Volba režimu činnosti zaostřovacích polí

Režim činnosti zaostřovacích polí vyberte pomocí následujících kroků.

  1. Zobrazte dostupné režimy činnosti zaostřovacích polí.

    Stiskněte tlačítko P, na obrazovce informací vyberte aktuální režim činnosti zaostřovacích polí a stiskněte tlačítko J.

    Tlačítko P

    Fotografování s využitím hledáčku

    Živý náhled

  2. Vyberte režim činnosti zaostřovacích polí.

    Vyberte požadovanou možnost a stiskněte tlačítko J.

    Fotografování s využitím hledáčku

    Živý náhled

Režimy činnosti zaostřovacích polí

Výběr režimu činnosti zaostřovacích polí provedený během fotografování v jiných režimech než P, S, A a M je při výběru jiného expozičního režimu resetován.

Použití automatického zaostřování v režimu živého náhledu

Požadovaných výsledků nemusí být dosaženo při použití telekonvertorů. Mějte na paměti, že v režimu živého náhledu je automatické zaostřování pomalejší a že obraz na monitoru se může během zaostřování zjasnit nebo ztmavit. V některých případech se může zobrazit zaostřovací pole zeleně i v situaci, kdy není fotoaparát schopen zaostřit. Fotoaparát nemusí být schopen zaostřit v následujících situacích:

  • Objekt obsahuje linie rovnoběžné s delší stranou obrazu
  • Objekt je málo kontrastní
  • Objekt v zaostřovacím poli obsahuje oblasti s velkými rozdíly jasů, resp. je osvětlen bodově či neonovou reklamou nebo jiným zdrojem světla, které mění svůj jas
  • Objekt je osvětlen rtuťovými nebo sodíkovými výbojkami, zářivkami či jiným podobným typem světla, kdy se vyskytuje blikání obrazu nebo proužkování
  • Je použit filtr typu hvězda nebo jiný speciální filtr
  • Objekt se jeví menší než zaostřovací pole
  • U objektu převažují pravidelné geometrické struktury (např. žaluzie nebo řady oken v mrakodrapu)
  • Objekt se pohybuje

Blokování zaostření

Blokování zaostření lze použít ke změně kompozice snímku po zaostření v zaostřovacích režimech AF-A, AF-S a AF-C (0 Zaostřovací režimy) a k zaostření na objekty, které se ve výsledné kompozici budou nacházet mimo oblast zaostřovacích polí. Není-li fotoaparát schopen zaostřit pomocí automatického zaostřování (0 Dosažení dobrých výsledků při použití automatického zaostřování), lze zaostřit na jiný objekt ve stejné vzdálenosti jako původní objekt, použít blokování zaostření a změnit kompozici na původně požadovanou. Blokování zaostření pracuje nejlépe při použití jiného režimu činnosti zaostřovacích polí než e (Aut. volba zaostř. polí) (0 Režimy činnosti zaostřovacích polí).

  1. Zaostřete.

    Umístěte objekt do zóny vybraného zaostřovacího pole a namáčkněte tlačítko spouště do poloviny pro aktivaci zaostřování. Zkontrolujte, jestli se v hledáčku zobrazuje indikace zaostření (I) (fotografování s využitím hledáčku) nebo jestli se zaostřovací pole zobrazuje zeleně (živý náhled).

    Fotografování s využitím hledáčku

    Živý náhled

    Expoziční paměť

    Stisknutím tlačítka A (L) v kroku 2 se aktivuje rovněž expoziční paměť (0 Expoziční paměť).

  2. Zablokujte zaostření.

    Zaostřovací režimy AF-A a AF-C (fotografování s využitím hledáčku): Během namáčknutí tlačítka spouště do poloviny (q) stiskněte tlačítko A (L) (w) pro aktivaci blokování zaostření. Zaostření zůstává zablokované po dobu stisknutí tlačítka A (L), a to i při následném sejmutí prstu z tlačítka spouště.

    Tlačítko spouště

    Tlačítko A (L)

    Režim AF-S (fotografování s využitím hledáčku) a živý náhled: Zaostření se automaticky zablokuje a zůstává zablokováno až do sejmutí prstu z tlačítka spouště. Zaostření lze zablokovat rovněž stisknutím tlačítka A (L) (viz výše).

  3. Změňte kompozici snímku a exponujte.

    Zaostření zůstává blokováno i mezi expozicí jednotlivých snímků po dobu namáčknutí tlačítka spouště do poloviny (AF-S a živý náhled) nebo po dobu stisknutí tlačítka A (L), aby bylo možné pořídit několik snímků za sebou se stejným zaostřením.

    Je-li aktivní blokování zaostření, neměňte vzdálenost mezi fotoaparátem a objektem. Pohne-li se objekt, zaostřete znovu na novou vzdálenost.

    Fotografování s využitím hledáčku

    Živý náhled

Manuální zaostřování

Manuální zaostřování lze použít v případech, kdy automatické zaostřování není k dispozici nebo neposkytuje očekávané výsledky (0 Dosažení dobrých výsledků při použití automatického zaostřování).

  1. Vyberte manuální zaostřování.

    Pokud je objektiv vybaven přepínačem zaostřovacích režimů A-M nebo M/A-M nebo A/M-M, posuňte přepínač do polohy M.

    Není-li objektiv vybaven přepínačem zaostřovacích režimů, vyberte možnost MF (manuální zaostřování) v položce Zaostřovací režimy (0 Zaostřovací režimy) v menu tlačítka P.

  2. Zaostřete.

    Chcete-li zaostřit manuálně, otáčejte zaostřovacím kroužkem objektivu, dokud neuvidíte obraz na čiré matnici v hledáčku ostře. Expozici snímků lze provést kdykoli, tedy i v případě, kdy není zaostřeno.

Objektivy AF-P

Při použití objektivu AF-P (0 Kompatibilní objektivy s vestavěným CPU) v režimu manuálního zaostřování bliká indikace zaostření (I) v hledáčku (nebo v živém náhledu bliká zaostřovací pole na monitoru) jako varování, že pokračující otáčení zaostřovacím kroužkem v současném směru nepovede k zaostření objektu.

Elektronický dálkoměr (Fotografování s využitím hledáčku)

Indikaci zaostření v hledáčku lze použít ke kontrole, jestli je zaostřeno na objekt ve vybraném zaostřovacím poli (lze vybrat libovolné z 11 zaostřovacích polí). Po umístění objektu do vybraného zaostřovacího pole namáčkněte tlačítko spouště do poloviny a otáčejte zaostřovacím kroužkem objektivu, dokud se nezobrazí indikace zaostření (I). Mějte na paměti, že při fotografování objektů uvedených v odstavci „Dosažení dobrých výsledků při použití automatického zaostřování“ (0 Dosažení dobrých výsledků při použití automatického zaostřování) může za určitých podmínek dojít k zobrazení indikace zaostření i v případě, že objekt není zaostřen; před expozicí snímku proto zkontrolujte zaostření v hledáčku.

Výběr manuálního zaostřování na fotoaparátu

Pokud objektiv podporuje zaostřovací režim M/A (automatické zaostřování s prioritou manuálního zaostření) nebo A/M (automatické zaostřování s možností manuální úpravy zaostření), lze aktivovat manuální zaostřování rovněž nastavením zaostřovacího režimu MF (manuální zaostřování; 0 Zaostřovací režimy). Poté lze zaostřovat manuálně – bez ohledu na režim nastavený na objektivu.

Pozice obrazové roviny

Určujete-li vzdálenost mezi objektem a fotoaparátem, měřte ji od značky obrazové roviny (E) na těle fotoaparátu. Vzdálenost mezi dosedací plochou bajonetu a obrazovou rovinou je 46,5 mm.

46,5 mm

Značka obrazové roviny

Živý náhled

Stisknutím tlačítka X zvětšíte obraz pro možnost přesného zaostření v režimu živého náhledu (0 Zvětšení obrazu v režimu živého náhledu).

Tlačítko X