V tem poglavju je opisano, kako fotografirati v načinih i in j. i in j sta samodejna osnovna načina fotografiranja, v katerih večino nastavitev nadzoruje fotoaparat kot odziv na pogoje fotografiranja; med njima je samo ena razlika, in sicer se bliskavica v načinu j ne sproži.

  1. Zavrtite (vrtljivi) gumb za izbiro načina na i ali j.

    (Vrtljivi) gumb za izbiro načina

    Fotografije lahko kadrirate v iskalu ali na zaslonu (pogled v živo). Za zagon pogleda v živo obrnite stikalo za pogled v živo.

    Stikalo za pogled v živo

    Kadriranje slik v iskalu

    Kadriranje slik na zaslonu (pogled v živo)

  2. Pripravite fotoaparat.

    Fotografiranje z iskalom: Ko fotografije kadrirate v iskalu, z desno roko primite ročaj, z levo pa ohišje fotoaparata ali objektiv. S komolcema se oprite ob strani svojega prsnega koša.

    Pogled v živo: Ko fotografije kadrirate na zaslonu, z desno roko primite ročaj, z levo pa objektiv.

    Kadriranje fotografij v portretni (pokončni) usmerjenosti

    Ko kadrirate fotografije v pokončni usmerjenosti (portret), držite fotoaparat, kot je prikazano spodaj.

    Kadriranje fotografij v iskalu

    Kadriranje fotografij na zaslonu

  3. Kadrirajte fotografijo.

    Fotografiranje z iskalom: Kadrirajte fotografijo v iskalu, tako da bo glavni motiv v vsaj eni od 11 točk ostrenja.

    Točka ostrenja

    Pogled v živo: Pri privzetih nastavitvah fotoaparat sam zazna obraze in izbere točko ostrenja. Če ne zazna nobenega obraza, bo fotoaparat izostril motive, ki so najbližje sredini kadra.

    Točka ostrenja

    Uporaba objektiva za zoom

    Pred izostritvijo zavrtite obroč za zoom, da prilagodite goriščno razdaljo, in kadrirajte fotografijo. Z obročkom za zoom optično povečajte motiv, tako da zapolni večji del kadra, ali pa ga pomanjšajte, da povečate območje, ki bo vidno na končni fotografiji (izberite daljšo goriščno razdaljo na lestvici goriščne razdalje objektiva, da predmet povečate, in krajšo goriščno razdaljo, da ga pomanjšate).

    Povečanje

    Pomanjšanje

    Obroč za zoom

  4. Pritisnite sprožilec do polovice.

    Fotografiranje z iskalom: Za izostritev pritisnite sprožilec do polovice (če je motiv slabo osvetljen, se lahko aktivira bliskavica in zasveti pomožna osvetlitev za AF). Ko je operacija izostritve končana, se zasliši pisk (morda ne bo piska, če se motiv premika) in v iskalu se pojavi kazalnik izostritve (I).

    Kazalnik izostritve

    Kazalnik izostritve Opis
    I Motiv je izostren.

    I

    (utripa)

    Fotoaparat ne more izostriti slike s samodejnim ostrenjem (0 Dobri rezultati s samodejnim ostrenjem).

    Pogled v živo: Točka ostrenja utripa v zeleni barvi, medtem ko fotoaparat ostri. Če fotoaparat lahko ostri, bo točka ostrenja prikazana v zeleni barvi; če ne more, bo točka ostrenja utripala rdeče.

  5. Fotografirajte.

    Mirno pritisnite sprožilec do konca, da posnamete fotografijo. Lučka za dostop do pomnilniške kartice zasveti in fotografija se za nekaj sekund prikaže na zaslonu. Dokler lučka ne preneha svetiti in dokler snemanje ni zaključeno, ne izvrzite pomnilniške kartice iz fotoaparata ter ne odstranite ali prekinite vira napajanja.

    Lučka za dostop do pomnilniške kartice

    Zavrtite stikalo za pogled v živo, da končate pogled v živo.

Sprožilec

Fotoaparat ima dvostopenjski sprožilec. Ko pritisnete sprožilec do polovice, fotoaparat ostri sliko. Za fotografiranje pritisnite sprožilec do konca.

Izostritev: pritisnite do polovice.

Fotografiranje: pritisnite do konca.

Če pritisnete sprožilec do polovice, prav tako prekinete predvajanje in pripravite fotoaparat za takojšnjo uporabo.

Samodejni izbor scene (samodejni izbirnik scene)

Če ste v načinu i ali j izbrali pogled v živo, fotoaparat samodejno analizira motiv in izbere ustrezni način delovanja za fotografiranje, ko je sprožilec pritisnjen do polovice za izostritev s samodejnim ostrenjem. Izbrani način je prikazan na zaslonu.

c Portret Portretni motivi ljudi
e Bližnji posnetek Motivi, ki so blizu fotoaparata
f Nočni portret Portretni motivi, ki so kadrirani na temnem ozadju

Z Samodejno/

b Samodejno (brez bliskavice)

Motivi, ki so primerni za način i ali j, ali motivi, ki ne spadajo v zgornje kategorije

Časovnik stanja pripravljenosti (fotografiranje z iskalom)

Prikaz v iskalu se ugasne, če se nič ne zgodi približno osem sekund, da se zmanjša poraba energije iz polnilne baterije. Pritisnite sprožilec do polovice, da znova aktivirate zaslon. Sami lahko določite, po kolikem času naj časovnik stanja pripravljenosti samodejno poteče, in sicer z možnostjo Auto off timers (Časovniki za samodejni izklop) v nastavitvenem meniju (0 Časovniki za samodejni izklop).

Merilniki osvetlitve so izključeni.

Merilniki osvetlitve so vključeni.

Časovnik stanja pripravljenosti (pogled v živo)

Zaslon se bo izklopil, če približno deset minut ne izvedete nobenega dejanja. Sami lahko določite, po kolikem času se naj zaslon samodejno izklopi, in sicer z možnostjo Auto off timers (Časovniki za samodejni izklop) v nastavitvenem meniju (0 Časovniki za samodejni izklop).

Vgrajena bliskavica

Če je potrebna dodatna svetloba za pravilno osvetlitev v načinu i, se bo ob pritisku sprožilca do polovice samodejno dvignila vgrajena bliskavica (0 Načini s samodejnim dvigom bliskavice). Če je bliskavica dvignjena, lahko fotografirate, šele ko se prikaže kazalnik pripravljenosti bliskavice (M). Če se kazalnik pripravljenosti bliskavice ne prikaže, to pomeni, da se bliskavica trenutno polni; za trenutek sprostite sprožilec in poskusite znova.

Če bliskavice ne uporabljate, jo zaprite – narahlo jo pritisnite navzdol, dokler se ne zaskoči.

Predogled povečave v pogledu v živo

Pritisnite gumb X, da povečate pogled na zaslonu za največ 8,3-krat. Prikaže se navigacijsko okno v sivem okvirju v spodnjem desnem vogalu zaslona. Uporabite večnamenski izbirnik za premikanje po območjih kadra, ki niso vidna na zaslonu, ali pa pritisnite W (Q) za pomanjšavo. Za izhod iz povečave pritisnite J.

Gumb X

Navigacijsko okno

Fotografiranje v pogledu v živo

Čeprav to ne bo vidno na končni sliki, se lahko na zaslonu pojavijo neenakomerni robovi, nepravilne barve, učinek moiré in svetle pege. Svetli pasovi se lahko pojavijo na nekaterih območjih z utripajočimi znaki ali drugimi neenakomernimi viri svetlobe ali če je motiv na kratko osvetljen s stroboskopom ali kakim drugim svetlim, hipnim virom svetlobe. Poleg tega lahko pride do popačenja pri premikajočih motivih, še posebej če fotoaparat premikate vodoravno ali če se skozi kader z visoko hitrostjo premika predmet. Zmanjšajte utripanje in trakove, vidne na zaslonu pri fotografiranju pod fluorescenčnimi, živosrebrnimi ali natrijevimi svetilkami, in sicer z možnostjo Flicker reduction (Odpravljanje utripanja) (0 Odpravljanje utripanja), čeprav bodo pri določenih časih zaklopa še vedno lahko vidni na končni fotografiji. Fotoaparata ne usmerjajte proti soncu ali drugim močnim virom svetlobe. Če ne upoštevate tega opozorila, lahko poškodujete notranje vezje fotoaparata. Pogled v živo se konča samodejno, če (vrtljivi) gumb za izbiro načina zavrtite na g ali z g na drugo nastavitev.

Če želite preprečiti, da bi se svetloba, ki vstopa skozi iskalo, pojavila na fotografijah ali vplivala na osvetlitev, vam priporočamo, da pokrijete iskalo z roko ali kakim drugim predmetom, na primer dodatnim pokrovčkom okularja, preden fotografirate, ne da bi imeli oko prislonjeno na iskalo (0 Pokrijte iskalo).

Osvetlitev

Glede na sceno se osvetlitev lahko razlikuje od tiste, ki bi jo dobili, če ne bi uporabili pogleda v živo.

HDMI

Ko je fotoaparat priključen v videonapravo HDMI, ta prikaže pogled skozi objektiv. Če naprava podpira HDMI-CEC, izberite Off (Izklop) za HDMI > Device control (Upravljanje naprav) v nastavitvenem meniju (0 Upravljanje fotoaparata z daljinskim upravljalnikom televizorja), preden pričnete fotografirati v pogledu v živo.