Skrb za fotoaparat in polnilno baterijo: previdnostni ukrepi
Pazite, da ne pade na tla: Če je izdelek izpostavljen močnim udarcem ali tresljajem, lahko pride do okvare.
Izdelek naj bo suh: Ta izdelek ni vodotesen, zato lahko pride do okvare, če ga potopite v vodo ali izpostavite visoki vlažnosti. Rjavenje notranjega mehanizma lahko povzroči nepopravljivo škodo.
Izogibajte se nenadnim spremembam v temperaturi: Hitre spremembe temperature, na primer ob vstopu v ogrevano zgradbo na hladen dan ali izhodu iz nje, lahko povzročijo kondenzacijo v napravi. Da bi preprečili kondenzacijo, napravo shranite v torbico ali plastično vrečko, preden jo izpostavite nenadnim hitrim spremembam temperature.
Ne izpostavljajte močnim magnetnim poljem: Ne uporabljajte ali shranjujte naprave v bližini opreme, ki ustvarja močno elektromagnetno sevanje ali magnetna polja. Močni statični naboji ali magnetna polja, ki jih ustvarja oprema, na primer radijski oddajniki, lahko povzročijo motnje na zaslonu, poškodujejo podatke, shranjene na pomnilniški kartici, ali poškodujejo notranje vezje izdelka.
Objektiva ne puščajte usmerjenega proti soncu: Objektiva ne puščajte dlje časa usmerjenega proti soncu ali drugemu viru močne svetlobe. Močna svetloba lahko povzroči slabše delovanje slikovnega tipala ali pojav učinka bele zameglitve na fotografijah.
Izdelek izklopite, preden odstranite ali odklopite vir napajanja: Ne smete prekiniti povezave z napajanjem ali odstraniti polnilne baterije, medtem ko je izdelek vklopljen oziroma med snemanjem ali brisanjem slik. Če v takih okoliščinah na silo prekinete napajanje, lahko pride do izgube podatkov oziroma poškodbe pomnilnika ali notranjega vezja izdelka. Da ne bi po nesreči prišlo do prekinitve napajanja, izdelka takrat, ko je priključen na napajalnik, ne prenašajte naokrog.
Čiščenje: Ohišje fotoaparata očistite, tako da s puhalnikom odstranite prah in vlakna, nato pa ga nežno obrišete z mehko in suho krpo. Po uporabi fotoaparata na plaži ali obali z njega obrišite pesek ali sol s krpo, rahlo navlaženo s čisto vodo, in ga temeljito posušite.
Objektiv in zrcalo se zlahka poškodujeta. Prah in vlakna nežno odstranite s puhalnikom. Če za izpihovanje uporabljate razpršilo, držite vsebnik pokonci, da preprečite iztekanje tekočine. Prstne odtise in druge madeže z objektiva odstranite, tako da na mehko krpo nanesete malo čistila za objektiv in nežno obrišete.
Glejte poglavje »Čiščenje slikovnega tipala« (0 Čiščenje slikovnega tipala), kjer boste našli informacije o čiščenju slikovnega tipala.
Ne dotikajte se zavese zaklopa: Zavesa zaklopa je izjemno tanka in se zlahka poškoduje. Nikoli ne smete pritiskati na zaveso, je dregati z orodji za čiščenje ali je izpostavljati močnemu pretoku zraka iz puhalnika. Tako jo lahko namreč opraskate, deformirate ali raztrgate.
Skladiščenje: Fotoaparat shranite na suho in dobro prezračevano mesto, da preprečite nastanek plesni. Če uporabljate napajalnik, ga odklopite zaradi nevarnosti požara. Če fotoaparata ne nameravate uporabljati dlje časa, ga izklopite in odstranite polnilno baterijo, da preprečite puščanje, nato pa ga shranite v plastično vrečko, v kateri je sušilno sredstvo. Torbice za fotoaparat ne shranjujte v plastično vrečko, ker lahko material začne propadati. Sušilno sredstvo počasi izgubi svojo sposobnost vpijanja vlage, zato ga morate redno menjavati.
Da bi preprečili nastanek plesni, fotoaparat vsaj enkrat mesečno vzemite iz shrambe. Preden ga ponovno shranite, ga vklopite in nekajkrat sprožite zaklop.
Polnilno baterijo shranite na hladno in suho mesto. Preden spravite polnilno baterijo, znova namestite pokrov polov.
Opombe o zaslonu: Zaslon je izdelan skrajno precizno: vsaj 99,99 % slikovnih točk deluje in največ 0,01 % jih manjka ali je okvarjenih. Čeprav ti zasloni lahko vsebujejo slikovne točke, ki vedno svetijo (belo, rdeče, modro ali zeleno) ali so vedno ugasnjene (črne), to ni okvara in nima učinka na slike, ki jih posnamete z napravo.
Pri močni svetlobi je slike na zaslonu morda težko videti.
Ne pritiskajte na zaslon, saj lahko pride do poškodbe ali okvare. Prah ali vlakna lahko z zaslona odstranite s puhalnikom. Madeže odstranite, tako da jih nežno obrišete z mehko krpo ali jelenovo kožo. Če zaslon poči, pazite, da se ne poškodujete z razbitim steklom in da tekoči kristali iz zaslona ne pridejo v stik s kožo, očmi ali usti.
Moiré: Učinek moiré je interferenčni vzorec, ki nastane ob interakciji slike, ki vsebuje pravilen ponavljajoči se mrežasti vzorec, na primer tkano blago ali okna na stavbi, z mrežo slikovnega tipala fotoaparata. Če na fotografijah opazite učinek moiré, poskusite spremeniti razdaljo do motiva, ga povečati ali pomanjšati ali pa spremenite kot med motivom in fotoaparatom.
Polnilna baterija in polnilnik: Pri neustrezni uporabi lahko začnejo polnilne baterije puščati ali eksplodirajo. Pri uporabi polnilnih baterij in polnilnika upoštevajte naslednje previdnostne ukrepe:
- Uporabljajte le polnilne baterije, odobrene za uporabo s to opremo.
- Polnilne baterije ne izpostavljajte ognju ali preveliki vročini.
- Poli polnilne baterije naj bodo čisti.
- Preden zamenjate polnilno baterijo, izklopite izdelek.
- Odstranite polnilno baterijo iz fotoaparata oz. polnilnika, ko ni v uporabi, ter ponovno namestite pokrov polov. Te naprave porabljajo manjše količine električne energije, tudi ko so izključene, zato lahko izpraznijo polnilno baterijo do te mere, da ne bo več delovala. Če polnilne baterije nekaj časa ne boste uporabljali, jo vstavite v fotoaparat in izpraznite, preden jo odstranite, ter shranite na mestu s temperaturo okolja od 15 °C do 25 °C; izogibajte se vročim ali zelo hladnim mestom. Ta postopek ponovite vsaj enkrat vsakih šest mesecev.
- Če fotoaparat večkrat vklopite in izklopite, ko je polnilna baterija povsem prazna, se bo trajanje baterije skrajšalo. Polnilne baterije, ki so bile povsem izpraznjene, je treba pred uporabo napolniti.
- Temperatura v notranjosti polnilne baterije se lahko med njeno uporabo poviša. Če skušate polniti polnilno baterijo, ko je temperatura v njeni notranjosti povišana, se bo zmogljivost polnilne baterije zmanjšala, polnilna baterija se morda ne bo polnila ali pa se bo napolnila le delno. Pred polnjenjem počakajte, da se polnilna baterija ohladi.
- Polnilno baterijo polnite v zaprtih prostorih pri temperaturi okolja 5 °C–35 °C. Ne uporabljajte polnilne baterije pri temperaturah okolja pod 0 °C ali nad 40 °C. Če ne upoštevate tega varnostnega ukrepa, lahko pride do poškodbe ali slabšega delovanja polnilne baterije. Kapaciteta polnilne baterije se lahko zmanjša in čas polnjenja podaljša, če je njena temperatura med 0 °C in 15 °C in med 45 °C in 60 °C. Polnilna baterija se ne bo polnila, če je njena temperatura pod 0 °C ali nad 60 °C.
- Če lučka CHARGE hitro utripa (približno osemkrat na sekundo), preverite, ali je temperatura znotraj pravilnega območja, in nato odklopite polnilnik ter odstranite polnilno baterijo in jo ponovno vstavite. Če s tem težave ne odpravite, polnilno baterijo takoj nehajte uporabljati ter jo skupaj s polnilnikom odnesite prodajalcu ali pooblaščenemu servisnemu zastopniku družbe Nikon.
- Med polnjenjem ne premikajte polnilnika in se ne dotikajte polnilne baterije. Če tega previdnostnega ukrepa ne boste upoštevali, se lahko v redkih primerih zgodi, da bo polnilnik prikazal, da je polnjenje končano, čeprav je polnilna baterija šele delno napolnjena. Polnilno baterijo odstranite in znova vstavite, da ponovno začnete polnjenje.
- Če po tem, ko je polnilna baterija že popolnoma polna, še kar nadaljujete s polnjenjem, lahko zmanjšate njeno učinkovitost delovanja.
- Občutno skrajšanje časa, ko napolnjena polnilna baterija ohrani električno energijo pri uporabi na sobni temperaturi, pomeni, da bo polnilno baterijo treba zamenjati. Kupite novo polnilno baterijo EN-EL14a.
- Polnilnik uporabljajte le z združljivimi polnilnimi baterijami. Kadar ga ne uporabljate, ga odklopite.
- Ne povzročite kratkega stika na priključkih za polnilnik. Če ne upoštevate tega varnostnega ukrepa, lahko pride do pregrevanja in poškodb polnilnika.
- Pred uporabo polnilno baterijo napolnite. Pri fotografiranju pomembnih dogodkov si pripravite rezervno polnilno baterijo, ki naj bo popolnoma napolnjena. Morda boste v določenem kraju težko na hitro kupili nadomestne polnilne baterije. V hladnih dneh se zmogljivost polnilne baterije pogosto zmanjša. Pred fotografiranjem na prostem v hladnem vremenu polnilno baterijo popolnoma napolnite. Na toplem mestu hranite rezervno polnilno baterijo in ju po potrebi izmenjujte. Ko se hladna polnilna baterija segreje, se lahko del njene zmogljivosti obnovi.
- Polnilne baterije reciklirajte v skladu z lokalnimi predpisi, pri čemer se prepričajte, da najprej izolirate pole s trakom.