Dálkově ovládané blesky lze ovládat pomocí optických signálů z volitelného blesku namontovaného na sáňkách pro příslušenství fotoaparátu a fungujícího jako hlavní blesk (optický AWL ). Informace o kompatibilních zábleskových jednotkách viz „Systém kreativního osvětlení Nikon “ ( 0 Systém kreativního osvětlení Nikon ). Pokud se jedná o blesk SB-500 , lze nastavení upravit z fotoaparátu (viz níže); jinak je nutné nastavení upravit pomocí ovládacích prvků blesku, jak je popsáno v dokumentaci dodané s jednotkou. Informace o umístění blesku a další témata naleznete v dokumentaci dodané s blesky. Vestavěný blesk nelze použít jako hlavní blesk.

Použití blesku SB-500

Když je volitelný blesk SB-500 nasazen do sáněk pro příslušenství fotoaparátu, možnosti bezdrátového blesku se zobrazí pod položkou Ovládání blesku v menu fotografování. Volba Optical AWL v menu Wireless flash options umožňuje skupinové fotografování s bleskem.

  1. C : Vyberte možnosti skupinového blesku .

    Na displeji ovládání blesku zvýrazněte možnosti skupinového blesku a stiskněte 2 .

  2. C : Úprava nastavení hlavního blesku.

    Vyberte režim ovládání záblesku a úroveň záblesku pro hlavní záblesk a zábleskové jednotky v každé skupině:

    • TTL : i-TTL ovládání záblesku
    • q A : Automatická clona (k dispozici pouze s kompatibilními blesky)
    • M : Vyberte intenzitu blesku ručně
    • – – (vypnuto) : Jednotky se nespustí a úroveň blesku nelze upravit

    Nastavte hlavní blesk na kanál 3.

  3. f : Nastavte dálkově ovládané blesky na kanál 3.

  4. f : Seskupit dálkově ovládané blesky.

    Vyberte skupinu (A nebo B) pro každý dálkově ovládaný blesk. Přestože počet dálkově ovládaných blesků, které lze použít, není omezen, praktické maximum jsou tři na skupinu. Při větším než toto číslo bude světlo vydávané dálkově ovládanými blesky rušit výkon.

  5. C / f : Vytvořte kompozici záběru.

    Vytvořte kompozici snímku a uspořádejte zábleskové jednotky. Další informace naleznete v dokumentaci dodávané s blesky. Po uspořádání jednotek stiskněte testovací tlačítko na hlavním blesku pro zkušební odpálení blesku a potvrzení, že jednotky fungují normálně.

  6. C / f : Pořiďte fotografii.

    Fotografujte poté, co se ujistěte, že svítí indikátory připravenosti k záblesku pro všechny blesky.

Poznámka: Fotografování s dálkovým bleskem

Umístěte okénka senzoru na dálkově ovládaných zábleskových jednotkách tak, aby zachycovala světlo z hlavního blesku (zvláště opatrnosti je zapotřebí, pokud fotoaparát není upevněn na stativu). Ujistěte se, že přímé světlo nebo silné odrazy od dálkově ovládaných blesků nevnikají do objektivu fotoaparátu (v režimu TTL) nebo do fotobuněk na dálkově ovládaných zábleskových jednotkách (režim q A ), protože to může ovlivnit expozici. Chcete-li zabránit tomu, aby se na snímcích pořízených na krátkou vzdálenost objevily záblesky s nízkou intenzitou vyzářené hlavním bleskem, zvolte nízké citlivosti ISO nebo malá zaclonění (vysoká clonová čísla). Po umístění dálkově ovládaných blesků pořiďte zkušební snímek a zobrazte výsledky na displeji fotoaparátu.