Управление на дистанционни светкавици

Дистанционните светкавици могат да се управляват чрез оптични сигнали от допълнителна светкавица, монтирана на обувката за аксесоари на фотоапарата и функционираща като главна светкавица (оптична AWL ). За информация относно съвместими светкавици вижте „Функции, налични с CLS -съвместими светкавици“ ( Функции, налични с CLS -съвместими светкавици ).

  • Ако въпросната светкавица е SB-500 , настройките могат да се регулират от фотоапарата. За повече информация вижте „Използване на оптичен AWL със SB-500 “ ( Използване на оптичен AWL със SB-500 ). Вижте документацията, предоставена със светкавиците, за повече информация.
  • Настройките за други светкавици трябва да се регулират чрез контролите на светкавицата. За повече информация вижте документацията, предоставена с въпросната светкавица.
  • Вградената светкавица не може да се използва като главна светкавица.

Използване на оптичен AWL със SB-500

Когато допълнителна светкавица SB-500 е монтирана на гнездото за аксесоари на фотоапарата, [ Опции за безжична светкавица ] се показва в [ Управление на светкавицата ] в менюто за заснемане на снимки. Груповата светкавица може да се извърши чрез избиране на [ Optical AWL ] в [ Опции за безжична светкавица ].

  1. C : Маркирайте [Group flash options] в дисплея [Flash control] и натиснете 2 .
  2. C : Регулирайте мощността на светкавицата и изберете канал и режим на управление на светкавицата.
    • Изберете режима на управление на светкавицата и нивото на светкавицата за главната светкавица и отдалечените светкавици във всяка група.
    • Налични са следните опции:
      опцияОписание
      TTLi-TTL управление на светкавицата.
      q ААвтоматична бленда. Предлага се само със съвместими светкавици.
      МИзберете нивото на светкавицата ръчно.
      ––
      (изключено)
      Дистанционните устройства не стрелят. [ Comp. ] не може да се коригира.
    • Изберете [ 3 ] за [ Канал ].
  3. f : Задайте канала на отдалечените светкавици на [ 3 ].
  4. f : Групирайте отдалечените светкавици.
    • Изберете група (A или B).
    • Няма ограничение за броя на отдалечените светкавици, които могат да се използват. Практическият максимум обаче е три на група, тъй като светлината, излъчвана от отдалечените светкавици, ще попречи на работата, ако се използват повече светкавици.
  5. C / f : Композирайте снимката и подредете светкавиците.
    • Вижте документацията, предоставена със светкавиците, за повече информация.
    • Изпробвайте модулите и се уверете, че те функционират нормално. За да задействате тестово модулите, натиснете бутона за тест на главната светкавица.
  6. C / f : Направете снимка, след като се уверите, че светкавиците за готовност на светкавицата за всички светкавици светят.

Внимание: Снимане с дистанционна светкавица

  • Позиционирайте сензорните прозорци на отдалечените светкавици, за да уловите светлината от главната светкавица. Изисква се особено внимание, ако главната светкавица е монтирана на ръчен фотоапарат.
  • Уверете се, че директната светлина или силните отражения от отдалечените светкавици не влизат в обектива на камерата (в режим [ TTL ]) или фотоклетките на отдалечените светкавици (режим [ q A ]). В противен случай светлината от светкавиците може да попречи на експозицията.
  • Дори ако [ –– ] е избрано за [ Главна светкавица ] > [ Режим ], главната светкавица може да излъчва светкавици с нисък интензитет. Тези проблясъци може да се появят при снимки, направени от близко разстояние. Това може да се предотврати чрез избор на ниска ISO чувствителност или малки отвори (високи f-числа).
  • След като позиционирате отдалечените светкавици, направете пробна снимка и вижте резултатите на дисплея на фотоапарата.