Péče o fotoaparát a baterii: Upozornění

Upozornění: Používání fotoaparátu

Nepouštějte

Fotoaparát nebo objektiv neupusťte a nevystavujte je nárazům. Výrobek může selhat, pokud je vystaven silným otřesům nebo vibracím.

Uchovávejte v suchu

Udržujte fotoaparát v suchu. Zrezivění vnitřního mechanismu způsobené vodou uvnitř fotoaparátu může být nejen nákladné na opravu, ale může ve skutečnosti způsobit nenapravitelné poškození.

Vyhněte se náhlým změnám teploty

Přenesení fotoaparátu z teplého do studeného prostředí nebo naopak může způsobit škodlivou kondenzaci uvnitř i vně fotoaparátu. Než fotoaparát přenesete přes teplotní hranici, vložte jej do uzavřeného sáčku nebo plastového pouzdra. Fotoaparát lze vyjmout z tašky nebo pouzdra, jakmile bude mít čas se přizpůsobit nové teplotě.

Uchovávejte mimo dosah silných magnetických polí

Statický náboj nebo magnetická pole vytvářená zařízeními, jako jsou rádiové vysílače, mohou rušit monitor, poškodit data uložená na paměťové kartě nebo ovlivnit vnitřní obvody produktu.

Kreditní karty a další podobná magnetická paměťová zařízení udržujte v dostatečné vzdálenosti od fotoaparátu a objektivu

Data uložená na magnetických paměťových zařízeních by mohla být poškozena.

Nenechávejte objektiv namířený do slunce

Nenechávejte objektiv namířený do slunce nebo jiného silného zdroje světla. Intenzivní světlo může poškodit obrazový snímač nebo způsobit vyblednutí či „vypálení“. Fotografie pořízené fotoaparátem mohou vykazovat efekt bílého rozostření.

Lasery a další zdroje jasného světla

Nesměrujte lasery ani jiné extrémně jasné zdroje světla na objektiv, protože by mohlo dojít k poškození obrazového snímače fotoaparátu.

Před vyjmutím nebo odpojením zdroje napájení vypněte výrobek

Odebrání nebo odpojení zdroje napájení, když je fotoaparát zapnutý, může poškodit produkt. Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, abyste během záznamu nebo mazání snímků neodpojovali nebo neodpojovali zdroj napájení.

Čištění

Při čištění těla fotoaparátu jemně odstraňte prach a vlákna pomocí ofukovacího balónku a poté jemně otřete měkkým suchým hadříkem. Po použití fotoaparátu na pláži nebo u moře setřete veškerý písek nebo sůl hadříkem lehce navlhčeným ve sladké vodě a poté fotoaparát důkladně osušte.

Čištění objektivu a hledáčku

Tyto skleněné prvky se snadno poškodí: odstraňte prach a vlákna pomocí ofukovacího balónku. Pokud používáte aerosolový ofukovač, držte plechovku ve svislé poloze, abyste zabránili vytečení kapaliny, která by mohla poškodit skleněné prvky. Chcete-li z objektivu odstranit otisky prstů a jiné skvrny, naneste malé množství čisticího prostředku na objektivy na měkký hadřík a objektiv pečlivě otřete.

Nedotýkejte se obrazového snímače

Za žádných okolností nevyvíjejte tlak na obrazový snímač, nešťouchejte do něj čisticími nástroji ani jej nevystavujte silným proudům vzduchu z ofukovače. Tyto akce by mohly poškrábat nebo jinak poškodit snímač.

Čištění obrazového snímače

Informace o čištění obrazového snímače naleznete v části „Ruční čištění“ ( Ruční čištění ).

Kontakty objektivu

Udržujte kontakty objektivu čisté. Nedotýkejte se jich prsty.

Skladujte na dobře větraném místě

Abyste zabránili vzniku plísní, skladujte fotoaparát na suchém, dobře větraném místě. Neskladujte fotoaparát s kuličkami proti molům nafty nebo kafru v blízkosti zařízení, které produkuje silné elektromagnetické záření, nebo tam, kde bude vystaven extrémně vysokým teplotám, například v blízkosti topení nebo v uzavřeném vozidle za horkého dne. Nedodržení těchto opatření může vést k poruše výrobku.

Dlouhodobé skladování

Abyste zabránili poškození způsobenému například vytečením kapaliny z baterie, vyjměte baterii, pokud produkt nebudete delší dobu používat. Uchovávejte fotoaparát v plastovém sáčku obsahujícím vysoušedlo. Neskladujte však kožené pouzdro na fotoaparát v plastovém sáčku, protože by mohlo dojít ke znehodnocení materiálu. Baterii skladujte na chladném a suchém místě. Všimněte si, že vysoušedlo postupně ztrácí svou schopnost absorbovat vlhkost a mělo by být vyměňováno v pravidelných intervalech. Abyste zabránili vzniku plísní, alespoň jednou za měsíc vyjměte fotoaparát z místa, vložte baterii a několikrát uvolněte závěrku.

Monitor/hledáček

  • Monitory (včetně hledáčku) jsou konstruovány s extrémně vysokou přesností; alespoň 99,99 % pixelů je efektivních, přičemž ne více než 0,01 % chybí nebo je vadných. I když tedy tyto displeje mohou obsahovat pixely, které stále svítí (bílá, červená, modrá nebo zelená) nebo jsou vždy zhasnuté (černé), nejedná se o závadu. Snímky zaznamenané tímto zařízením nejsou ovlivněny. Žádáme o pochopení.
  • Obrazy na monitoru mohou být špatně vidět v jasném světle.
  • Nevyvíjejte na monitor tlak. Monitor by mohl selhat nebo se poškodit. Prach nebo vlákna na monitoru lze odstranit ofukovacím balónkem. Skvrny lze odstranit lehkým otřením monitoru měkkým hadříkem nebo jelenicí. Dojde-li k rozbití monitoru, dejte pozor, abyste se nezranili rozbitým sklem. Dávejte pozor, aby se tekuté krystaly z monitoru nedotkly pokožky a nevnikly do očí nebo úst.
  • Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků při komponování snímků v hledáčku, přestaňte jej používat, dokud se váš stav nezlepší:
    • nevolnost, bolest očí, únava očí,
    • závratě, bolest hlavy, ztuhlost šíje nebo ramen,
    • nevolnost nebo ztráta koordinace ruka-oko, popř
    • cestovní nevolnost.
  • Během sériového snímání může displej rychle blikat. Sledování blikajícího displeje může způsobit, že se nebudete cítit dobře. Přerušte užívání, dokud se váš stav nezlepší.

Jasná světla a objekty v protisvětle

Šum ve formě čar se může ve vzácných případech objevit na snímcích, které obsahují jasná světla nebo objekty v protisvětle.

Zobrazí se fotografování a přehrávání z fotoaparátu

Když je pro režim tónů vybrána možnost [ HLG ], může zobrazení při fotografování a přehrávání na monitoru fotoaparátu a v hledáčku obsahovat „šum“ ve formě náhodně rozmístěných jasných pixelů, mlhy nebo čar nebo nemusí přesně reprodukovat světla a vysoce syté barvy. Kromě toho mohou být na monitoru fotoaparátu nebo v hledáčku viditelné náhlé nespojitosti tónů, když jsou fotografie zobrazeny na celé obrazovce, ačkoli samotné fotografie nejsou ovlivněny. Pro přesnou reprodukci tónů používejte monitory, počítače, operační systémy, aplikace a další zařízení kompatibilní s HLG.

Upozornění: Používání baterií

Opatření pro použití

  • Při nesprávném zacházení mohou baterie prasknout nebo vytéct a způsobit korozi výrobku. Při manipulaci s bateriemi dodržujte následující opatření:
    • Před výměnou baterie výrobek vypněte.
    • Baterie mohou být po delším používání horké.
    • Udržujte kontakty baterie čisté.
    • Používejte pouze baterie schválené pro použití v tomto zařízení.
    • Baterie nezkratujte ani nerozebírejte a nevystavujte je ohni nebo nadměrnému teplu.
    • Pokud není ve fotoaparátu vložena baterie, izolujte kontakty. Pokud je k dispozici kryt kontaktů, nasaďte kryt konektorů na baterii. Pokud není kryt svorek, uchovávejte baterii odděleně v plastovém sáčku nebo jiné nevodivé nádobě.
  • Pokud je baterie horká, například ihned po použití, počkejte před nabíjením, až vychladne. Pokus o nabití baterie, když je její vnitřní teplota zvýšená, zhorší výkon baterie a baterie se nemusí nabít nebo se nabije jen částečně.
  • Pokud baterii nebudete nějakou dobu používat, vyjměte ji z fotoaparátu a uložte ji na chladném a suchém místě s okolní teplotou 15 °C až 25 °C (59 °F až 77 °F) . Vyhněte se horkým nebo extrémně chladným místům.
  • Baterie při dlouhodobém skladování by měly být nabity na přibližně 50 % alespoň jednou ročně. Nenabíjejte baterii na 100 % před jejím uložením. Plně vybitá baterie se nabije na přibližně 50 % přibližně za polovinu času potřebného k nabití na 100 %.
  • Pokud fotoaparát nepoužíváte, vyjměte z něj baterii. Kamera a nabíječka spotřebovávají nepatrné množství energie, i když jsou vypnuté, a mohly by vybít baterii tak, že již nebude fungovat.
  • Nepoužívejte baterii při okolní teplotě nižší než 0 °C (32 °F) nebo vyšší než 40 °C (104 °F) . Nedodržení tohoto upozornění může poškodit baterii nebo zhoršit její výkon. Nabíjejte baterii uvnitř při okolní teplotě 5 °C–35 °C (41 °F–95 °F) . Baterie se nenabije, pokud je její teplota nižší než 0 °C (32 °F) nebo vyšší než 60 °C (140 °F) .
  • Kapacita se může snížit a doba nabíjení se prodlouží při teplotách baterie od 0 °C (32 °F) do 15 °C (59 °F) a od 45 °C (113 °F) do 60 °C (140 °F) .
  • Baterie obecně vykazují pokles nabíjecí kapacity při nízkých okolních teplotách.
  • Baterie obecně vykazují pokles dostupné kapacity při nízkých okolních teplotách. Změna kapacity s teplotou se projeví na displeji baterie fotoaparátu. V důsledku toho může displej baterie při poklesu teploty vykazovat pokles kapacity, i když je baterie plně nabitá.
  • Baterie mohou být po použití horké. Při vyjímání baterií z fotoaparátu dbejte náležité opatrnosti.

Před použitím nabijte baterie

Před použitím nabijte baterii. Dodávaná baterie není při expedici plně nabitá.

Připravte náhradní baterie

Před fotografováním si připravte náhradní baterii a udržujte ji plně nabitou. V závislosti na vaší poloze může být obtížné zakoupit náhradní baterie v krátké době.

Pro chladné dny mějte připravené plně nabité náhradní baterie

Částečně nabité baterie nemusí v chladných dnech fungovat. V chladném počasí jednu baterii před použitím nabijte a druhou uložte na teplé místo, připravenou k výměně v případě potřeby. Po zahřátí se může studená baterie částečně nabít.

Úroveň baterie

  • Opakované zapínání a vypínání fotoaparátu, když je baterie zcela vybitá, zkracuje životnost baterie. Baterie, které byly zcela vybité, je nutné před použitím nabít.
  • Výrazný pokles doby, po kterou si plně nabitá baterie udrží své nabití při použití při pokojové teplotě, znamená, že je třeba ji vyměnit. Kupte si novou dobíjecí baterii.

Nepokoušejte se nabíjet plně nabité baterie

Pokračování v nabíjení baterie po jejím úplném nabití může snížit výkon baterie.

Recyklace použitých baterií

Recyklujte dobíjecí baterie v souladu s místními předpisy a ujistěte se, že nejprve izolujete svorky páskou.