Dbajte na to, aby výrobok nespadol: Ak sa výrobok vystaví pôsobeniu silných otrasov alebo vibrácií, môže dôjsť k jeho poruche.

Výrobok uchovávajte v suchu: Výrobok nie je vodotesný a po ponorení do vody alebo vystavení vysokej vlhkosti nemusí fungovať správne. Korózia vnútorného mechanizmu môže spôsobiť neopraviteľné poškodenie.

Vyhýbajte sa náhlym zmenám teploty: Náhle zmeny teploty, aké nastávajú pri vchode do vyhriatej budovy alebo pri vychádzaní z nej za chladného počasia, môžu spôsobiť kondenzáciu vlhkosti vo vnútri zariadenia. Pred vystavením zariadenia pôsobeniu náhlej zmeny teploty ho vložte do puzdra alebo plastového vrecka, aby ste zabránili kondenzácii vlhkosti.

Nepribližujte sa k silným magnetickým poliam: Toto zariadenie nepoužívajte ani neskladujte v blízkosti zariadení generujúcich silné elektromagnetické žiarenie alebo magnetické polia. Silné statické náboje alebo silné magnetické polia vytvárané zariadeniami, akými sú rádiové vysielače, môžu spôsobovať rušenie monitora, poškodenie údajov uložených na pamäťovej karte alebo môžu ovplyvniť vnútorné obvody výrobku.

Nenechávajte objektív namierený na slnko: Nenechávajte objektív namierený na slnko ani iný zdroj silného svetla dlhšiu dobu. Intenzívne svetlo môže spôsobiť poškodenie obrazového snímača a vznik efektu rozmazania na fotografiách.

Výrobok vypnite pred vybratím alebo odpojením zdroja napájania: Neodpájajte výrobok ani nevyberajte batériu, keď je výrobok zapnutý, alebo keď prebieha zápis alebo odstraňovanie snímok. Násilné odpojenie napájania môže v týchto prípadoch spôsobiť stratu údajov alebo poškodenie pamäte a interných obvodov. Ak chcete zabrániť náhodnému prerušeniu napájania, výrobok neprenášajte na iné miesto, keď je k nemu pripojený sieťový zdroj.

Čistenie: Pri čistení tela fotoaparátu odstráňte pomocou ofukovacieho balónika prach a textilné vlákna a potom telo fotoaparátu opatrne utrite jemnou, suchou handričkou. Po použití fotoaparátu na pláži alebo pri mori utrite všetok piesok a soľ suchou handričkou jemne navlhčenou v čistej vode a potom celý fotoaparát vysušte.

Objektív a zrkadlo sa môžu ľahko poškodiť. Prach a textilné vlákna zľahka odstráňte pomocou ofukovacieho balónika. Ak používate aerosólový ofukovací balónik, nádobku držte v zvislej polohe, aby ste zabránili vytečeniu tekutiny. Ak chcete z objektívu odstrániť odtlačky prstov alebo iné nečistoty, na jemnú handričku naneste malé množstvo prostriedku na čistenie objektívu a opatrne ho očistite.

Informácie o čistení obrazového snímača nájdete v časti „Čistenie obrazového snímača“ (0 Čistenie obrazového snímača).

Nedotýkajte sa lamiel uzávierky: Lamely uzávierky sú veľmi tenké a ľahko sa poškodia. Na lamely v žiadnom prípade netlačte, nedotýkajte sa ich čistiacimi nástrojmi a nevystavujte ich silnému prúdu vzduchu z ofukovacieho balónika. Lamely by sa tým mohli poškrabať, zdeformovať alebo pretrhnúť.

Skladovanie: Z dôvodu zabránenia vzniku plesní alebo snetí skladujte fotoaparát na suchom, dobre vetranom mieste. Ak používate sieťový zdroj, odpojte ho, aby nedošlo k vzniku požiaru. Ak nebudete fotoaparát dlhší čas používať, vyberte batériu, aby ste zabránili jej vytečeniu, a fotoaparát uložte do plastového vrecka spoločne s pohlcovačom vlhkosti. Do plastového vrecka však nevkladajte puzdro fotoaparátu, pretože by sa tým mohol poškodiť materiál puzdra. Nezabudnite, že pohlcovač vlhkosti postupne stráca svoju schopnosť absorbovať vlhkosť a v pravidelných intervaloch ho treba vymieňať.

Fotoaparát aspoň raz za mesiac vyberte zo skladovacieho priestoru, aby ste zabránili vzniku plesne alebo sneti. Pred odložením fotoaparát zapnite a niekoľkokrát stlačte tlačidlo spúšte.

Batériu skladujte na chladnom a suchom mieste. Pred odložením batérie nasaďte kryt kontaktov.

Poznámky týkajúce sa monitora: Monitor je zhotovený s mimoriadne vysokou presnosťou; minimálne 99,99 % pixelov je účinných, s nie viac ako 0,01 % chýbajúcich alebo chybných pixelov. A preto, aj keď môžu tieto displeje obsahovať pixle, ktoré nepretržite svietia (biele, červené, modré alebo zelené) alebo nesvietia nikdy (čierne), neznamená to poruchu a nemá to žiadny vplyv na snímky zaznamenané týmto zariadením.

V jasnom svetle môže byť obraz na monitore zle viditeľný.

Na monitor nepôsobte nadmernou silou, pretože by tým mohlo dôjsť k jeho poškodeniu alebo poruche. Prach alebo textilné vlákna možno z monitora odstrániť pomocou ofukovacieho balónika. Nečistoty možno odstrániť utretím povrchu monitora zľahka jemnou handričkou alebo semišom. Ak sa monitor poškodí, treba dávať pozor, aby nedošlo k zraneniu spôsobenému rozbitým sklom, a tiež treba zabrániť styku tekutých kryštálov z monitora s pokožkou, ako aj ich vniknutiu do očí alebo úst.

Moiré: Moiré je rušivý vzor vytvorený interakciou obrazu, na ktorom sa vyskytuje pravidelná a opakujúca sa mriežka, ako je napríklad tkaný vzor v textilnej látke alebo okná na budove, s mriežkou obrazového snímača fotoaparátu. Ak si na fotografiách všimnete vznik efektu moiré, skúste zmeniť vzdialenosť od snímaného objektu, priblížiť a oddialiť ho, alebo zmeniť uhol medzi snímaným objektom a fotoaparátom.

Batéria a nabíjačka: Batérie môžu pri nesprávnej manipulácii vytiecť alebo vybuchnúť. Pri manipulácii s batériami dodržiavajte nasledujúce bezpečnostné pokyny:

  • Používajte len batérie, ktoré boli schválené na používanie v tomto zariadení.
  • Batériu nevystavujte pôsobeniu ohňa ani nadmerného tepla.
  • Udržujte kontakty batérie čisté.
  • Pred výmenou batérie vypnite fotoaparát.
  • Ak batériu nepoužívate, vyberte ju z fotoaparátu alebo nabíjačky a vráťte späť kryt kontaktov. Tieto zariadenia spotrebúvajú energiu aj keď sú vypnuté, pričom môžu vybiť batériu natoľko, že sa nebude dať používať. Ak sa batéria nebude určitý čas používať, vložte ju do fotoaparátu a nechajte ju úplne vybiť pred vybratím a uskladnením na mieste s teplotou okolia 15 °C až 25 °C; vyhýbajte sa horúcim alebo mimoriadne studeným miestam. Tento proces zopakujte aspoň raz za šesť mesiacov.
  • Opakované zapínanie a vypínanie fotoaparátu s úplne vybitou batériou skráti výdrž batérie. Úplne vybité batérie sa musia pred opätovným použitím nabiť.
  • Počas používania batérie sa môže vnútorná teplota batérie zvýšiť. Ak sa pokúsite batériu nabiť pri jej zvýšenej vnútornej teplote, dôjde k zhoršeniu výkonu batérie, pričom sa batéria nemusí nabiť, alebo sa nabije len čiastočne. Pred nabíjaním počkajte, kým batéria nevychladne.
  • Batériu nabíjajte vo vnútornom prostredí pri teplote okolia 5 °C – 35 °C. Batériu nepoužívajte pri teplote okolia nižšej ako 0 °C ani vyššej ako 40 °C; nedodržanie tohto pokynu by mohlo viesť k poškodeniu batérie alebo zníženiu jej výkonu. Kapacita môže klesnúť a doba nabíjania sa môže predĺžiť pri teplotách batérie od 0 °C do 15 °C a od 45 °C do 60 °C. Batéria sa nebude nabíjať, ak je jej teplota nižšia ako 0 °C alebo vyššia než 60 °C.
  • Ak kontrolka CHARGE rýchlo bliká (približne osemkrát za sekundu) počas nabíjania, overte, či je teplota v správnom rozsahu a potom odpojte nabíjačku a vyberte a znova vložte batériu. Ak problém pretrváva, ihneď ich prestaňte používať a odneste batériu aj nabíjačku predajcovi alebo do autorizovaného servisu spoločnosti Nikon.
  • Počas nabíjania nehýbte nabíjačkou a nedotýkajte sa batérie. Nedodržanie tohto pokynu môže mať vo veľmi zriedkavých prípadoch za následok, že nabíjačka ukáže dokončenie nabíjania, aj keď je batéria nabitá len čiastočne. Ak chcete znova spustiť nabíjanie, vyberte batériu a znova ju vložte.
  • Pokračovaním v nabíjaní batérie po jej úplnom nabití sa môže zhoršiť výkon batérie.
  • Značné skrátenie doby, počas ktorej si plne nabitá batéria udrží svoje nabitie pri používaní pri izbovej teplote znamená, že ju treba vymeniť. Kúpte si novú batériu EN-EL14a.
  • Nabíjačku používajte len s kompatibilnými batériami. Ak nabíjačku nepoužívate, odpojte ju od elektrickej zásuvky.
  • Neskratujte kontakty nabíjačky. Nedodržanie tohto bezpečnostného pokynu môže spôsobiť prehriatie a poškodenie nabíjačky.
  • Batériu pred použitím nabite. Pred fotografovaním dôležitých udalostí si pripravte náhradnú batériu a udržiavajte ju v plne nabitom stave. Náhradné batérie nemusia byť v závislosti od konkrétnej lokality okamžite k dispozícii na zakúpenie. Vezmite do úvahy, že v chladnom počasí má kapacita batérií tendenciu klesať. Pred fotografovaním v exteriéri za chladného počasia skontrolujte, či je batéria plne nabitá. Náhradnú batériu uchovávajte na teplom mieste a v prípade potreby batérie vymeňte. Po zahriatí studenej batérie sa môže obnoviť časť jej náboja.
  • Nabíjateľné batérie recyklujte v súlade s miestnymi predpismi, pričom nezabudnite najprv zaizolovať kontakty samolepiacou páskou.