Prečítajte si túto časť, ak ste si kúpili fotoaparát so súpravou objektívu AF-P DX NIKKOR 18–55mm f/3,5–5,6G VR dostupnou v niektorých krajinách alebo oblastiach. Jednotlivé časti objektívu sú uvedené nižšie.

1 Kryt objektívu
2 Upevňovacia značka slnečnej clony objektívu
3 Tlačidlo tubusu zasúvateľného objektívu
4 Stupnica ohniskových vzdialeností
5 Značka na stupnici ohniskových vzdialeností
6 Upevňovacia značka objektívu
7 Kontakty procesora
8 Zaostrovací krúžok
9 Krúžok zoomu
10 Zadný kryt objektívu

Tento zasúvací objektív je určený na použitie výlučne s digitálnymi jednookými zrkadlovkami formátu DX značky Nikon; filmové jednooké zrkadlovky ani digitálne jednooké zrkadlovky radu D3, radu D2, radu D1, D700, radu D300, D200, D100, D90, D80, radu D70, D60, D50, radu D40, D7000, D5100, D5000, D3200, D3100, D3000 nie sú podporované. Pri použití týchto objektívov s D5, radu D4, radu D810, radu D800, Df, D750, D610, D600, D7200, D7100, D5500, D5300 alebo D3300 sa uistite, že je firmvér fotoaparátu aktualizovaný na najnovšiu verziu.

Zaostrovanie

Režim zaostrovania je možné zvoliť pomocou ovládacích prvkov fotoaparátu (0 Režim zaostrovania).

Automatické zaostrovanie

Zaostrenie sa nastavuje automaticky, keď je fotoaparát v režime automatického zaostrovania (0 Režim zaostrovania). Zaostrovací krúžok je možné tiež použiť na zaostrenie fotoaparátu, ak sa tlačidlo spúšte podrží stlačené do polovice (alebo sa podrží stlačené tlačidlo AF-ON); toto je známe ako „automatické zaostrovanie s možnosťou manuálneho doostrenia“ (M/A). Automatické zaostrovanie sa obnoví po druhom stlačení tlačidla spúšte do polovice (alebo stlačení tlačidla AF-ON). Vezmite do úvahy, že dotykom zaostrovacieho krúžka počas účinku automatického zaostrovania sa zmení poloha zaostrenia.

Manuálne zaostrovanie

Keď je fotoaparát v režime manuálneho zaostrovania, zaostrenie je možné nastaviť otočením zaostrovacieho krúžka (0 Manuálne zaostrovanie). Keď je fotoaparát vypnutý alebo uplynul interval časového spínača pohotovostného režimu, zaostrovací krúžok sa nedá použiť na zaostrenie a poloha zaostrenia sa zmení otočením krúžka zoomu; pred zaostrovaním zapnite fotoaparát alebo stlačením tlačidla spúšte znova aktivujte časový spínač pohotovostného režimu.

Používatelia fotoaparátov D5200 by mali vziať do úvahy, že ak sa interval časového spínača pohotovostného režimu nechá uplynúť, poloha zaostrenia sa po opätovnom spustení časového spínača pohotovostného režimu zmení. Pred snímaním znova zaostrite. Pre manuálne zaostrovanie a ostatné situácie, v ktorých nie je možné spustiť uzávierku bezprostredne po zaostrení, sa odporúčajú dlhšie intervaly pohotovostného režimu.

Používanie vstavaného blesku

Pri použití vstavaného blesku sa uistite, že sa snímaný objekt nachádza vo vzdialenosti minimálne 0,6 m, pričom nezabudnite sňať slnečné clony objektívu, aby sa predišlo vinetácii (vytvoreniu tieňov na mieste, kde koniec objektívu zakrýva vstavaný blesk).

Tieň

Vinetácia

Keď je objektív upevnený na nasledujúcich fotoaparátoch, vstavaný blesk nemusí byť schopný osvetliť celý snímaný objekt pri rozsahoch menších ako sú uvedené nižšie:

Fotoaparát Nastavenie priblíženia Minimálna vzdialenosť bez vinetácie
D5600/D5500/
D5300/D5200/
D3500/D3400/
D3300
18 mm 1,0 m
24, 35, 45 a 55 mm Bez vinetácie

Stabilizácia obrazu (VR)

Keď je na fotoaparáte upevnený objektív AF-P DX NIKKOR 18–55mm f/3,5–5,6G VR, stabilizácia obrazu sa dá zapnúť alebo vypnúť pomocou možnosti Optical VR (Optická stabilizácia obrazu) v ponuke režimu snímania (0 Optical VR (Optická stabilizácia obrazu)). Ak je zvolená možnosť On (Zap.), stabilizácia obrazu začne účinkovať po každom stlačení tlačidla spúšte do polovice. Stabilizácia obrazu obmedzuje rozmazanie spôsobené chvením fotoaparátu, čím umožňuje nastavenie času uzávierky až o 4,0 zarážky dlhšieho, než by to bolo v opačnom prípade, pričom súčasne zväčšuje rozsah dostupných časov uzávierky. Účinky stabilizácie obrazu na čas uzávierky sa merajú podľa štandardov Camera and Imaging Products Association (CIPA); objektívy formátu FX sa merajú pomocou digitálnych fotoaparátov formátu FX, objektívy formátu DX sa merajú pomocou digitálnych fotoaparátov formátu DX. Objektívy so zoomom sa merajú pri maximálnom priblížení.

Stabilizácia obrazu

  • Pri použití stabilizácie obrazu stlačte tlačidlo spúšte do polovice a pred úplným stlačením tlačidla spúšte nadol počkajte, kým sa obraz v hľadáčiku nestabilizuje.
  • Keď je stabilizácia obrazu aktívna, po uvoľnení spúšte môže dôjsť k rozmazaniu obrazu v hľadáčiku. Neznamená to poruchu.
  • Pri otáčaní (panorámovaní) fotoaparátom sa stabilizácia obrazu bude uplatňovať len na pohyb, ktorý nie je súčasťou otáčania (panorámovania) (napríklad, pri vodorovnom otáčaní (panorámovaní) fotoaparátom sa stabilizácia obrazu bude uplatňovať len na chvenie vo vertikálnom smere), čo maximálne uľahčí plynulé otáčanie (panorámovanie) fotoaparátom v širokom oblúku.
  • Ak je fotoaparát vybavený vstavaným bleskom, počas nabíjania blesku bude stabilizácia obrazu vypnutá.
  • Stabilizácia obrazu sa vo všeobecnosti odporúča, keď je fotoaparát upevnený na statíve, hoci je možné, že ju radšej vypnete, a to v závislosti od podmienok snímania a typu statívu.
  • Stabilizácia obrazu sa odporúča, keď je fotoaparát upevnený na jednonohom statíve.

Dodané príslušenstvo

  • 55 mm snímateľný predný kryt objektívu LC-55A
  • Zadný kryt objektívu

Kompatibilné príslušenstvo

  • 55 mm závitové filtre
  • Zadný kryt objektívu LF-4
  • Puzdro objektívu CL-0815
  • Bajonetová slnečná clona HB-N106

    Zarovnajte upevňovaciu značku slnečnej clony objektívu (●) so značkou pre nasadenie slnečnej clony objektívu () tak, ako je to znázornené na Obrázku q a potom otáčajte slnečnú clonu objektívu (w) dovtedy, kým sa značka ● nezarovná so značkou aretovanej polohy slnečnej clony objektívu (—○).

    Pri pripájaní alebo odpájaní slnečnej clony objektívu držte slnečnú clonu objektívu blízko symbolu na jej základni, pričom ju nedržte príliš pevne. Ak sa slnečná clona objektívu nenasadí správne, môže dôjsť k vinetácii. Slnečná clona objektívu sa môže obrátiť a nasadiť na objektív, keď sa nepoužíva.

Technické parametre

Typ Objektív AF-P DX typu G so vstavaným procesorom a bajonetom Nikon F
Ohnisková vzdialenosť 18 – 55 mm
Svetelnosť objektívu f/3,5 – 5,6
Konštrukcia objektívu 12 prvkov v 9 skupinách (2 prvky asférickej šošovky)
Obrazový uhol 76° – 28° 50´
Stupnica ohniskových vzdialeností Odstupňovaná v milimetroch (18, 24, 35, 45, 55)
Informácia o vzdialenosti Prenášaná do fotoaparátu
Zoom Manuálny zoom s použitím nezávislého krúžku zoomu
Zaostrovanie Automatické zaostrovanie ovládané krokovým motorom; osobitný zaostrovací krúžok na manuálne zaostrovanie
Stabilizácia obrazu Posuv objektívu pomocou motorov s kmitacou cievkou (voice coil motors (VCM))
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť 0,25 m od obrazovej roviny (0 Poloha obrazovej roviny) pri všetkých nastaveniach priblíženia
Segmenty clony 7 (okrúhly otvor clony)
Clona Plne automatická
Rozsah clony
  • 18 mm ohnisková vzdialenosť: f/3,5 – 22
  • 55 mm ohnisková vzdialenosť: f/5,6 – 38

Minimálna zobrazená clona sa môže meniť v závislosti od veľkosti prírastku expozície zvoleného fotoaparátom.

Meranie Plná clona
Priemer filtrového závitu 55 mm (P = 0,75 mm)
Rozmery Približne 64,5 mm maximálny priemer × 62,5 mm (vzdialenosť od príruby bajonetu objektívu fotoaparátu pri zasunutom objektíve)
Hmotnosť Približne 205 g

Spoločnosť Nikon si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť vzhľad a technické parametre hardvéru a softvéru uvedeného v tejto príručke bez predchádzajúceho upozornenia. Spoločnosť Nikon nebude zodpovedná za škody spôsobené chybami, ktoré môže obsahovať táto príručka.