Ez a fejezet ismerteti, hogy miként készíthet fényképeket i és j módban. Az automatikus i és j „célozz és lőj” módban a beállítások többségét a fényképezőgép szabályozza a fényképezés körülményeinek megfelelően; a két mód közötti egyetlen különbség az, hogy a vaku j módban nem villan.

  1. Forgassa a módválasztó tárcsát i vagy j állásba.

    Módválasztó tárcsa

    Fényképek komponálásához használhatja a keresőt vagy a monitort (élő nézet). Az élő nézet indításához forgassa el az élő nézet kapcsolót.

    Élő nézet kapcsoló

    Képek komponálása a keresőben

    Képek komponálása a monitoron (élő nézet)

  2. Készüljön fel a fényképezésre.

    Keresős fényképezés: Amikor a keresőben komponál képet, jobb kezével fogja meg a markolatot, bal kezével pedig fogja át a gépvázat vagy az objektívet. Könyökét mindkét oldalon támassza felsőtestéhez.

    Élő nézet: Amikor a monitoron komponál képet, jobb kezével fogja meg a markolatot, bal kezével pedig fogja át az objektívet.

    Képek komponálása portré (álló) tájolásban

    Portré (álló) tájolású képek komponálásánál tartsa a fényképezőgépet az alábbi ábrákon látható módon.

    Képek komponálása a keresőben

    Képek komponálása a monitoron

  3. Komponálja meg a képet.

    Keresős fényképezés: Komponálja meg a fényképet a keresőben úgy, hogy a 11 élességpont közül legalább az egyik a fő témán helyezkedjen el.

    Élességpont

    Élő nézet: Alapbeállítás szerint a fényképezőgép automatikusan felismeri az arcokat, és kiválasztja az élességpontot. Ha nem érzékel arcot, a fényképezőgép a kép középpontjához közel eső témákra állítja az élességet.

    Élességpont

    Zoom objektív használata

    Élességállítás előtt a zoomgyűrű elforgatásával állítsa be a gyújtótávolságot, majd komponálja meg a képet. A zoomgyűrű segítségével közel hozhatja a témát, hogy nagyobb területet töltsön be a keretből, vagy távolíthatja, hogy növelje a végleges fényképen látható területet (válasszon nagyobb gyújtótávolságot az objektív gyújtótávolság-skáláján a nagyításhoz, és rövidebb gyújtótávolságot a kicsinyítéshez).

    Nagyítás

    Kicsinyítés

    Zoomgyűrű

  4. Nyomja le félig a kioldógombot.

    Keresős fényképezés: Az élességállításhoz nyomja le félig a kioldógombot (gyengén megvilágított téma esetén a vaku felnyílhat és kigyulladhat az AF-segédfény). Amikor az élességállítás befejeződik, hangjelzés hallatszik (mozgó téma esetén előfordulhat, hogy nincs hangjelzés), és a keresőben megjelenik az élességjelzés (I).

    Élességjelzés

    Élességjelzés Leírás
    I A téma éles.

    I

    (villog)

    A fényképezőgép nem tudja automatikusan beállítani az élességet (0 Az automatikus élességállítás használata).

    Élő nézet: Az élességpont zölden villog, miközben a fényképezőgép beállítja az élességet. Ha a fényképezőgép képes élességet állítani, az élességpont zölden jelenik meg; ha nem, akkor pirosan villog.

  5. Készítse el a felvételt.

    A fénykép elkészítéséhez finom mozdulattal nyomja le teljesen a kioldógombot. A kártyaművelet jelzőfénye világít, és a fénykép néhány másodpercre megjelenik a monitoron. Ne pattintsa ki a memóriakártyát, illetve ne vegye ki vagy ne kapcsolja le az áramforrást, amíg ki nem alszik a kártyaművelet jelzőfénye és el nem készül a felvétel.

    Kártyaművelet jelzőfénye

    Az élő nézetből való kilépéshez forgassa el az élő nézet kapcsolót.

A kioldógomb

A fényképezőgép kioldógombja kétfokozatú. A fényképezőgép a kioldógomb félig történő lenyomásakor állítja be az élességet. A felvétel elkészítéséhez nyomja le teljesen a kioldógombot.

Élességállítás: nyomja le félig

Fényképezés: nyomja le teljesen

A kioldógombot félig lenyomva a visszajátszást is kikapcsolja, és a fényképezőgép azonnal használható állapotba kapcsol.

Automatikus programválasztás (Automatikus programválasztó)

Ha i vagy j módban bekapcsolja az élő nézetet, a fényképezőgép automatikusan elemzi a témát és kiválasztja a megfelelő fényképezési módot, amikor félig lenyomja a kioldógombot, hogy automatikus élességállítás használatával élességet állítson. A kiválasztott mód megjelenik a monitoron.

c Portré Emberekről készített portrékhoz
e Makró A fényképezőgéphez közel levő témákhoz
f Éjszakai portré Sötét háttérrel komponált portrétémákhoz

Z Automatikus/

b Vaku nélküli automatikus

i vagy j módhoz illő, vagy egyik fenti kategóriába sem eső témákhoz

A készenléti időzítő (keresős fényképezés)

A kereső kijelzései kikapcsolnak, ha körülbelül 8 másodpercig nem végez műveletet, lassítva ezzel az akkumulátor lemerülési idejét. A kijelző újbóli aktiválásához nyomja le félig a kioldógombot. A készenléti időzítő automatikus lejártáig eltelő idő hosszát a beállítás menü Autom. kikapcs. időzítése menüpontjában adhatja meg (0 Autom. kikapcs. időzítése).

Fénymérők kikapcsolva

Fénymérők bekapcsolva

A készenléti időzítő (élő nézet)

A monitor kikapcsol, ha körülbelül tíz percig nem végez műveletet. A monitor automatikus kikapcsolásáig eltelő idő hosszát a beállítás menü Autom. kikapcs. időzítése menüpontjában adhatja meg (0 Autom. kikapcs. időzítése).

A beépített vaku

Ha a helyes expozícióhoz több fény szükséges i módban, a beépített vaku automatikusan felnyílik, amikor félig lenyomja a kioldógombot (0 Automatikus vakunyitási módok). Felemelt vakuval csak akkor készíthető fénykép, ha a vaku készenléti jelzőfénye (M) látható a kijelzőn. Ha nem jelenik meg a vaku készenléti jelzőfénye, a vaku éppen tölt; kis időre vegye le az ujját a kioldógombról, majd próbálkozzon újra.

Ha nem használja a vakut, állítsa zárt helyzetbe, ehhez nyomja le finoman, míg a retesz a helyére kattan.

Élesség ellenőrzése nagyítással élő nézetben

A X gomb megnyomásával legfeljebb nagyjából a 8,3-szorosára nagyíthatja a monitoron látható képet. Ekkor a kijelző jobb alsó sarkában navigációs ablak jelenik meg szürke keretben. A képnek a monitoron nem látható területeire a választógombbal görgethet, a W (Q) gomb megnyomásával pedig kicsinyítheti a képet. A nagyításból való kilépéshez nyomja meg az J gombot.

X gomb

Navigációs ablak

Fényképezés élő nézet módban

Bár a végső képen nem jelennek meg, a monitoron egyenetlen képszélek, színhiba, moaré és fényes pontok válhatnak láthatóvá, valamint fényes területek vagy sávok jelenhetnek meg a villogó reklámtáblákat vagy egyéb szakaszosan világító fényforrásokat tartalmazó képterületeken, vagy ha a témát rövid időre stroboszkóp vagy más fényes, pillanatra felvillanó fényforrás világítja meg. Ezenfelül mozgó témák esetén torzítás jelentkezhet, különösen akkor, ha a fényképezőgéppel vízszintes pánozást végez, vagy ha egy tárgy nagy sebességgel vízszintesen áthalad a képen. Fénycsöves, higanygőzlámpás vagy nátriumlámpás megvilágítás alatt a monitoron látható vibrálást és sávosodást mérsékelheti a Vibrációcsökkentés (0 Vibrációcsökkentés) használatával, jóllehet a vibrálás és sávosodás bizonyos záridőknél a végső képen is látható maradhat. Ne fordítsa a fényképezőgépet a nap, vagy más erőteljes fényforrás felé. Ezen óvintézkedés figyelmen kívül hagyása a fényképezőgép belső áramkörének károsodását eredményezheti. Az élő nézet automatikusan befejeződik, ha a módválasztó tárcsát g állásba, vagy g állásból másik beállításba forgatja.

Amennyiben el szeretné kerülni, hogy a keresőn át bejutó fény megjelenjen a fényképeken vagy zavarja az expozíciót, ajánlatos kitakarnia a keresőt a kezével vagy egyéb tárggyal, például külön beszerezhető keresősapkával, amikor fényképezés közben nem használja a keresőt (0 A kereső kitakarása).

Expozíció

A jelenettől függően az expozíció eltérhet attól az eredménytől, amit az élő nézet használata nélkül kapna.

HDMI

Amikor a fényképezőgép HDMI videoeszközhöz csatlakozik, az objektíven át látható képet a videoeszköz jeleníti meg. Ha a készülék támogatja a HDMI-CEC szabványt, élő nézetben végzett felvételkészítés előtt válassza a Ki lehetőséget a beállítás menü HDMI > Eszközvezérlés menüpontjában (0 A fényképezőgép vezérlése a TV távirányítójával).