Az élesség automatikusan (lásd alább) vagy manuálisan (0 Kézi élességállítás) állítható be. A felhasználó élességpontot is választhat az automatikus vagy a kézi élességállításhoz (0 Kézi élességpont-választás), illetve használhatja az élességrögzítést, ha élességállítás után újra kívánja komponálni a képet (0 Élességrögzítés).

Élességállítási mód

Keresős fényképezés során az alábbi élességállítási módok választhatók:

Beállítás Leírás
AF-A Automatikus motoros AF A fényképezőgép automatikusan az egyszeri motoros automatikus élességállítást választja ki mozdulatlan témáknál, és a folyamatos motoros automatikus élességállítást mozgó témáknál. A zárat csak akkor lehet kioldani, ha a fényképezőgép be tudja állítani az élességet.
AF-S Egyszeri motoros AF Mozdulatlan témákhoz. Az élesség rögzül, amikor a kioldógombot félig lenyomja. A zárat csak akkor lehet kioldani, ha a fényképezőgép be tudja állítani az élességet.
AF-C Folyamatos motoros AF Mozgó témákhoz. A fényképezőgép mindaddig folyamatosan állítja az élességet, amíg a kioldógomb félig le van nyomva. A zárat csak akkor lehet kioldani, ha a fényképezőgép be tudja állítani az élességet.
MF Kézi élességállítás Az élesség kézi beállítása (0 Kézi élességállítás).

Felhívjuk a figyelmét arra, hogy az AF-S és az AF-C beállítás csak P, S, A és M módban áll rendelkezésre.

Élő nézetben az alábbi élességállítási módok választhatók:

Beállítás Leírás
AF-S Egyszeri motoros AF Mozdulatlan témákhoz. Az élesség rögzül, amikor a kioldógombot félig lenyomja.
AF-F Állandó motoros AF Mozgó témákhoz. A fényképezőgép mindaddig folyamatosan állítja az élességet, amíg a kioldógombot le nem nyomja. Az élesség rögzül, amikor a kioldógombot félig lenyomja.
MF Kézi élességállítás Az élesség kézi beállítása (0 Kézi élességállítás).

Felhívjuk a figyelmét arra, hogy az AF-F beállítás U, ' és ( módban nem áll rendelkezésre.

Az élességállítási mód kiválasztása

Az élességállítási mód kiválasztásához kövesse az alábbi lépéseket.

  1. Jelenítse meg az élességállítási mód beállításait.

    Nyomja meg az P gombot, majd az információs kijelzőn jelölje ki az aktuális élességállítási módot, és nyomja meg az J gombot.

    P gomb

    Keresős fényképezés

    Élő nézet

  2. Válasszon egy élességállítási módot.

    Jelölje ki a kívánt élességállítási módot, és nyomja meg az J gombot.

    Keresős fényképezés

    Élő nézet

Prediktív élességkövetés

AF-C módban, vagy ha keresős fényképezés során folyamatos motoros automatikus élességállítást választott AF-A módban, a kioldógomb félig történő lenyomása esetén a fényképezőgép prediktív élességkövetést használ, ha a téma közeledik a fényképezőgép felé. Így a fényképezőgép követni tudja az élességet azáltal, hogy megjósolja a témának a zárkioldás pillanatában elfoglalt helyzetét.

Folyamatos motoros automatikus élességállítás

AF-C módban, vagy ha folyamatos motoros automatikus élességállítást választott AF-A módban, a fényképezőgép gyorsabban reagál az élességállításra (vagyis szélesebb az élességtartománya), mint AF-S módban, így a zár esetleg az élességjelzés megjelenése előtt kioldható.

Az automatikus élességállítás használata

Az alább felsorolt körülmények között az automatikus élességállítás nem működik megfelelően. Előfordulhat, hogy a fényképezőgép zárja nem old ki, ha a fényképezőgép a felsorolt körülmények között nem tud élességet állítani, illetve megtörténhet, hogy az élességjelzés (I) megjelenik, a fényképezőgép pedig hangjelzést ad, és engedélyezi az exponálást akkor is, amikor a téma nem éles. Ilyen esetekben kézzel állítsa be az élességet (0 Kézi élességállítás), vagy használja az élességrögzítést (0 Élességrögzítés) egy ugyanolyan távolságra lévő másik témára állítva az élességet, majd komponálja újra a fényképet.

A téma és a háttér között nagyon kicsi a kontraszt, szinte egybeolvadnak.

Példa: A téma és a háttér azonos színű.

Az élességpontban több különböző távolságban levő tárgy található.

Példa: Ketrecben levő téma.

A téma túlnyomórészt szabályos geometrikus mintázatból áll.

Példa: Egy felhőkarcoló zsalui vagy ablaksorai.

Az élességpont erősen eltérő fényerejű területeket tartalmaz.

Példa: A téma félig árnyékban van.

A háttérben lévő tárgyak nagyobbnak látszanak, mint a téma.

Példa: A képen a fotótéma mögött egy épület látható.

A téma sok apró részletet tartalmaz.

Példa: Virágmező, vagy olyan témák, amelyek kisméretűek vagy szinte mindenhol ugyanolyan a fényerősségük.

Az AF-segédfény

Gyengén megvilágított téma esetén az AF-segédfény automatikusan bekapcsol, hogy segítse az automatikus élességállítást, ha a kioldógomb félig le van nyomva (bizonyos megszorításokkal; 0 Az AF-segédfény nem kapcsol be). Vegye figyelembe, hogy a segédfény égője felmelegedhet, ha gyors egymásutánban többször használja, ezért folyamatos használat után automatikusan kikapcsol, így óvja a lámpát. Egy rövid szünet után helyreáll a normál üzemmód.

AF-segédfény

AF mező mód

Megadhatja, hogyan történjen automatikus élességállításnál az élességpont kiválasztása. Keresős fényképezés során az alábbi beállítások állnak rendelkezésre:

Beállítás Leírás
c Egypontos AF Mozdulatlan témákhoz. Az élességpont kiválasztása manuálisan történik; a fényképezőgép csak a kiválasztott élességpontban levő témára állítja be az élességet.
d Dinamikus AF mező Mozgó témákhoz. AF-A és AF-C élességállítási módban a felhasználó választ élességpontot a választógombbal (0 Kézi élességpont-választás), a fényképezőgép azonban a környező élességpontokról szerzett információk alapján fogja beállítani az élességet, ha a téma hirtelen elmozdul a kiválasztott pontból.
f 3D követés
(11 pont)

AF-A és AF-C élességállítási módban a felhasználó választja ki az élességpontot a választógomb segítségével (0 Kézi élességpont-választás). Ha a téma az élességállítás után elmozdul, a fényképezőgép a 3D követéssel új élességpontot választ, és az élességet az eredeti témán rögzíti a kioldógomb félig történő lenyomása közben.

e Automatikus AF mező A fényképezőgép automatikusan érzékeli a témát és kiválasztja az élességpontot.

Felhívjuk a figyelmét arra, hogy a d (Dinamikus AF mező) és a f (3D követés (11 pont)) AF mező mód nem áll rendelkezésre, ha AF-S beállítást választott élességállítási módnak.

3D követés (11 pont)

Ha a téma a keresőn kívülre kerül, emelje fel az ujját a kioldógombról, és komponálja meg a képet a keresőben úgy, hogy a főtéma a kiválasztott élességpontban legyen. Vegye figyelembe, hogy ebben a beállításban a gép a kioldógomb félig történő lenyomása esetén automatikusan menti az élességpontot körülvevő terület színeit. Következésképpen a háttérrel megegyező színű, illetve a kép túlságosan kis részét lefedő témáknál a 3D követés nem biztos, hogy a kívánt eredményt hozza.

i, j és ( módtól eltérő módokban élő nézet során az alábbi AF mező módok választhatók:

Beállítás Leírás
6 Arc-prioritásos AF

Használata portrékhoz ajánlott. A fényképezőgép automatikusan érzékeli a portrétémákat, és rájuk állítja az élességet; a kiválasztott témát kettős sárga keret jelzi (több arc érzékelése esetén a fényképezőgép a legközelebbi fotóalanyra állítja az élességet, másik arc kiválasztásához használja a választógombot). Ha a fényképezőgép már nem képes érzékelni a témát (például azért, mert a portréalany elfordította az arcát), a keret eltűnik a kijelzőről.

7 Széles mezős AF

Használata kézben tartott géppel készített tájképekhez és egyéb, nem portré témákhoz ajánlatos.

8 Normál mezős AF

A keretben lévő kiválasztott pontra hajszálpontosan beállíthatja az élességet. Állvány használata ajánlott.

9 Témakövető AF

A választógombbal helyezze az élességpontot a témára, majd a témakövetés elindításához nyomja meg az J gombot. Az élességpont követi a kiválasztott témát, amint az keresztülhalad a képen. A témakövetés befejezéséhez nyomja meg ismét az J gombot. A fényképezőgép lehet, hogy nem képes gyorsan mozgó, a keretből kilépő vagy más tárgyak által takart, szemmel láthatóan változó méretű, színű vagy fényerejű, illetve túl kicsi, túl nagy, túl fényes, túl sötét, valamint a háttérhez hasonló színű vagy fényerejű téma követésére.

A témakövető AF %, U, ' és 3 módban nem áll rendelkezésre.

Kézi élességpont-választás

Az élességpontot a választógomb segítségével adhatja meg. Élességpont-választás során az J gomb megnyomásával kiválasztja a középső élességpontot (kivéve témakövető AF esetén). Témakövető AF módban ugyanis az J gomb megnyomása elindítja a témakövetést. Kézi élességpont-választás automatikus AF mező alkalmazása esetén nem áll rendelkezésre.

Az AF mező mód kiválasztása

Az AF mező mód kiválasztásához kövesse az alábbi lépéseket.

  1. Jelenítse meg az AF mező mód beállítási lehetőségeit.

    Nyomja meg az P gombot, majd az információs kijelzőn jelölje ki az aktuális AF mező módot, és nyomja meg az J gombot.

    P gomb

    Keresős fényképezés

    Élő nézet

  2. Válasszon AF mező módot.

    Jelöljön ki egy menüelemet, és nyomja meg az J gombot.

    Keresős fényképezés

    Élő nézet

AF mező mód

A P, S, A vagy M módtól eltérő fényképezési módokban kiválasztott AF mező mód visszaáll alaphelyzetbe, amikor egy másik fényképezési módot választ.

Automatikus élességállítás használata élő nézetben

Előfordulhat, hogy telekonverter használata esetén nem érhető el a kívánt eredmény. Felhívjuk a figyelmét arra, hogy élő nézetben lassabb az automatikus élességállítás, valamint a monitor kivilágosodhat vagy elsötétedhet, miközben a fényképezőgép élességet állít. Emellett az élességpont esetenként akkor is zöld színben jelenhet meg, ha a fényképezőgép nem tudja beállítani az élességet. Előfordulhat, hogy az alábbi helyzetekben a fényképezőgép nem tud élességet állítani:

  • A téma a kép hosszanti élével párhuzamos vonalakat tartalmaz
  • A téma kontrasztja gyenge
  • Az élességpontban lévő téma élesen eltérő fényerejű területeket tartalmaz, vagy a témát reflektorfény, neonreklám, illetve egyéb változó fényerejű fényforrás világítja meg
  • Vibrálás vagy sávosodás jelenik meg fénycsöves, higany- vagy nátriumgőzlámpás, vagy ezekhez hasonló megvilágítás esetén
  • Kereszt (csillag) szűrőt vagy más különleges szűrőt használ
  • A téma nem tölti ki az élességpontot
  • A témát szabályosan ismétlődő geometrikus mintázat jellemzi (pl. egy felhőkarcoló redőny- vagy ablaksora)
  • A téma mozgásban van

Élességrögzítés

Az élességrögzítéssel AF-A, AF-S és AF-C élességállítási módban (0 Élességállítási mód) az élességállítást követően módosítható a kompozíció, így olyan témára is állíthat élességet, amely nem a végső kompozíció egyik élességpontjában helyezkedik el. Ha a fényképezőgép automatikus élességállítás használatával nem képes élességet állítani (0 Az automatikus élességállítás használata), az élességrögzítés használható a fénykép újrakomponálására, miután az eredetivel azonos távolságban lévő másik témára élességet állított. Az élességrögzítés akkor a leghatékonyabb, ha nem a e (Automatikus AF mező) beállítást választja AF mező módnak (0 AF mező mód).

  1. Állítsa be az élességet.

    Helyezze a témát a kiválasztott élességpontba, és az élességállítás elindításához nyomja le félig a kioldógombot. Keresős fényképezés során ellenőrizze, hogy a keresőben megjelenik-e az élességjelzés (I), illetve élő nézet során győződjön meg arról, az élességpont zöldre váltott.

    Keresős fényképezés

    Élő nézet

    Automatikus expozíció rögzítése

    Az expozíció is rögzítésre kerül akkor, amikor a 2. lépésben megnyomja az A (L) gombot (0 Automatikus expozíció rögzítése).

  2. Rögzítse az élességet.

    AF-A és AF-C élességállítási mód (keresős fényképezés): Az élesség rögzítéséhez a kioldógombot félig lenyomva tartva (q) nyomja meg az A (L) gombot (w). Az élesség mindaddig rögzítve marad, míg az A (L) gombot lenyomva tartja, még akkor is, ha később felengedi a kioldógombot.

    Kioldógomb

    A (L) gomb

    AF-S (keresős fényképezés) és élő nézet: Az élesség automatikusan rögzül és mindaddig rögzítve marad, amíg fel nem engedi a kioldógombot. Az élesség az A (L) gomb lenyomásával is rögzíthető (lásd fent).

  3. Komponálja újra a fényképet és készítse el a felvételt.

    Az egyes felvételek között az élesség rögzítve marad, ha félig lenyomva tartja a kioldógombot (AF-S és élő nézet), vagy lenyomva tartja az A (L) gombot, így egymás után több kép is készíthető azonos élességbeállítással.

    Az élességrögzítés használatakor ne módosítsa a fényképezőgép és a téma közötti távolságot. Ha a téma elmozdul, állítsa be újra az élességet az új távolságnak megfelelően.

    Keresős fényképezés

    Élő nézet

Kézi élességállítás

Kézi élességállítást használhat, ha az automatikus élességállítás nem használható, vagy nem a kívánt eredményt hozza (0 Az automatikus élességállítás használata).

  1. Válassza a kézi élességállítást.

    Ha az objektív rendelkezik A-M, M/A-M vagy A/M-M mód kapcsolóval, csúsztassa a kapcsolót M állásba.

    Amennyiben az objektíven nincs élességállítási mód kapcsoló, akkor az P gomb menüjében válassza az Élességállítási mód menüpont MF (kézi élességállítás) beállítását (0 Élességállítási mód).

  2. Állítsa be az élességet.

    A kézi élességállításhoz addig igazítson az objektív élességállító gyűrűjén, míg a kereső mattüvegén megjelenő kép élessé nem válik. Fényképek bármikor készíthetők, függetlenül attól, hogy a kép éles-e vagy sem.

AF-P objektívek

Amennyiben kézi élességállítási módban AF-P objektívet használ (0 Kompatibilis CPU objektívek), a keresőben az élességjelzés (I) – illetve élő nézetben a monitoron látható élességpont – villogással figyelmeztet arra, hogy az élességállító gyűrű jelenlegi irányba történő további forgatásával nem állítható be az élesség.

Az elektronikus távolságmérő (keresős fényképezés)

A keresőben látható élességjelzővel ellenőrizhető, hogy a kiválasztott élességpontban levő téma éles-e (a 11 élességpont közül bármelyik választható). Miután a témát a kiválasztott élességpontba helyezte, nyomja le félig a kioldógombot, és forgassa el az objektív élességállító gyűrűjét, amíg meg nem jelenik az élességjelzés (I). Felhívjuk figyelmét, hogy „Az automatikus élességállítás használata” részben (0 Az automatikus élességállítás használata) felsorolt témák esetén az élességjelzés esetleg akkor is megjelenhet, ha a téma valójában nem éles; a felvétel elkészítése előtt ellenőrizze az élességet a keresőben.

Kézi élességállítás kiválasztása a fényképezőgépen

Ha az objektív támogatja az M/A (automatikus élességállítás kézi vezérléssel) vagy A/M (automatikus élességállítás kézi vezérléssel/AF-prioritás) funkciót, a kézi élességállítást kiválaszthatja úgy is, hogy a fényképezőgép élességállítási módját MF módba állítja (kézi élességállítás; 0 Élességállítási mód). Ekkor az élesség manuálisan állítható, az objektívvel kiválasztott módtól függetlenül.

Képsík pozíció

A téma és a fényképezőgép közötti távolságot a képsíknak a gépvázon látható jelzésétől (E) kell mérni. Az objektív bajonett pereme és a képsík közötti távolság 46,5 mm.

46,5 mm

Képsík jelzése

Élő nézet

Élő nézetben a pontos élességállítás érdekében a X gomb megnyomásával kinagyíthatja a képet (0 Élesség ellenőrzése nagyítással élő nézetben).

X gomb