A beépített vaku nem csak elégtelen természetes megvilágítás esetén használható, hanem akkor is, ha deríteni kívánja az árnyékokat és az ellenfényben lévő tárgyakat, illetve csillogóvá szeretné tenni a portréalany szemét.

Automatikus vakunyitási módok

i, k, n, o, S, T, U és ' módban a beépített vaku automatikusan felnyílik, és szükség esetén villan.

  1. Válasszon vaku módot.

    A M (Y) gombot lenyomva tartva forgassa el a vezérlőtárcsát, amíg a kívánt vaku mód meg nem jelenik a kijelzőn.

    M (Y) gomb

    Vezérlőtárcsa

  2. Készítsen fényképeket.

    A vaku szükség esetén felnyílik, ha félig lenyomja a kioldógombot, és villan a felvétel készítésekor. Ha a vaku nem nyílik fel automatikusan, ne kísérelje meg kézzel felnyitni. Ezen óvintézkedés figyelmen kívül hagyása a vaku károsodását okozhatja.

Vaku módok

Az alábbi vaku módok használhatók:

  • No (automatikus): Gyenge fényviszonyok vagy hátulról megvilágított témák esetén a vaku a kioldógomb félig történő lenyomásakor automatikusan felnyílik, és szükség esetén villan. Nem használható o módban.
  • Njo (automatikus + vörösszemhatás-csökkentés): Használata portrékhoz ajánlott. A vaku felnyílik és szükség esetén villan, de előtte kigyullad a vörösszemhatás-csökkentő lámpa, mely segíti a „vörösszemhatás” mérséklését. Nem használható o módban.
  • Njr (automatikus hosszú záridejű szinkron + vörösszemhatás-csökkentés): Ugyanaz, mint az automatikus, vörösszem-hatás csökkentéssel, azzal a különbséggel, hogy a háttérvilágítás megörökítése érdekében hosszú záridő kerül alkalmazásra. Használata éjszakai vagy gyenge fényben készített portréknál ajánlatos. o módban használható.
  • Nr (automatikus hosszú záridejű szinkron): A fényképezőgép hosszú záridőket használ, így megörökíthető a háttérvilágítás az éjszakai vagy gyenge fényben készített felvételeken. o módban használható.
  • j (vaku kikapcsolva): A vaku nem villan.

Az információs kijelző

A vaku mód az információs kijelzőn is kiválasztható (0 Az R (információs) gomb).

Kézi vakunyitási módok

P, S, A és M módban a vakut manuálisan kell felnyitni. A vaku nem villan, ha nincs felnyitva.

  1. Nyissa fel a vakut.

    A vaku felnyitásához nyomja meg a M (Y) gombot. Amennyiben külön beszerezhető külső vakuegységet csatlakoztat a készülékhez, a beépített vaku nem nyílik fel; folytassa a 2. lépéssel.

    M (Y) gomb

  2. Válasszon vaku módot.

    A M (Y) gombot lenyomva tartva forgassa el a vezérlőtárcsát, amíg a kívánt vaku mód meg nem jelenik a kijelzőn.

    M (Y) gomb

    Vezérlőtárcsa

  3. Készítsen fényképeket.

    A vaku minden kép készítésekor villan.

Vaku módok

Az alábbi vaku módok használhatók:

  • N (derítő vakuzás): A vaku minden felvételnél villan.
  • Nj (vörösszemhatás-csökkentés): Használata portrékhoz ajánlott. A vaku minden felvételnél villan, de előtte kigyullad a vörösszemhatás-csökkentő lámpa, mely segíti a „vörösszemhatás” csökkentését.
  • Njp (hosszú záridős szinkron + vörösszemhatás-csökkentés): Ugyanaz, mint a fent ismertetett „vörösszemhatás-csökkentés”, azzal a különbséggel, hogy a záridő automatikusan meghosszabbodik, így megörökíthető a háttérvilágítás az éjszaka vagy gyenge fényben készített felvételeken. Használata a háttérvilágítást is megörökítő portréknál ajánlatos. Nem használható S és M módban.
  • Np (hosszú záridős szinkron): Ugyanaz, mint a fent ismertetett „derítő vakuzás”, azzal a különbséggel, hogy a záridő automatikusan meghosszabbodik, így megörökíthető a háttérvilágítás az éjszaka vagy gyenge fényben készített felvételeken. Akkor használja, ha a témát és a hátteret is szeretné megörökíteni. Nem használható S és M módban.
  • Nt (hátsó redőny + hosszú záridős szinkron): Ugyanaz, mint az alább ismertetett „szinkron a hátsó redőnyre”, azzal a különbséggel, hogy a záridő automatikusan meghosszabbodik, így megörökíthető a háttérvilágítás az éjszaka vagy gyenge fényben készített felvételeken. Akkor használja, ha a témát és a hátteret is szeretné megörökíteni. Nem használható S és M módban.
  • Nq (szinkron a hátsó redőnyre): A vaku közvetlenül a zár becsukódása előtt villan, egy fénycsóvát hozva létre a mozgó fényforrások mögött. Hatása a lenti jobb oldali ábrán látható. Nem használható P és A módban.

    Szinkron az első redőnyre

    Szinkron a hátsó redőnyre

A beépített vaku bezárása

Csökkentheti az akkumulátor energiafogyasztását, ha a használaton kívüli vakut óvatosan lehajtja, amíg a helyére nem kattan.

A beépített vaku

A beárnyékolás elkerülése érdekében távolítsa el az objektív fényellenzőit. A vaku legkisebb tartománya körülbelül 0,6 m, és a makró funkcióval rendelkező zoom objektívek makró tartományában nem használható. 18 mm és 300 mm közötti gyújtótávolsággal rendelkező objektíveket használjon; 18 mm alatti gyújtótávolságú objektívek esetén vaku használatakor a kép szélei sötétebbek lehetnek.

Ha egymás után több felvételt készített a vaku használatával, akkor a fényképezőgép a vaku védelme érdekében egy időre letilthatja a zárkioldást. A vaku rövid szünet után újra használható.

A beépített vakuval rendelkezésre álló záridők

A beépített vaku használatakor a záridő az alábbi tartományokra korlátozódik:

Mód Záridő
i, k, n, S, T, U, ', P, A 1/200–1/60 mp
o 1/200–1 mp
S 1/200–30 mp
M 1/200–30 mp, Hosszú expozíció, Időzített

Rekeszérték, érzékenység és a vaku hatótávolsága

A vaku hatótávolsága az érzékenységtől (ISO egyenértéktől) és a rekeszértéktől függően változik.

Rekesz a következő ISO egyenértékek esetén Hozzávetőleges tartomány
100 200 400 800 1600 3200 6400 m
1,4 2 2,8 4 5,6 8 11 1,0–6,0
2 2,8 4 5,6 8 11 0,7–4,2
2,8 4 5,6 8 11 0,6–3,0
4 5,6 8 11 0,6–2,1
5,6 8 11 0,6–1,5
8 11 0,6–1,1
11 0,6–0,7