Olvassa el ezt a részt, ha fényképezőgépét AF-P DX NIKKOR 18–55 mm f/3.5–5.6G VR objektívvel készletben vásárolta meg; ezt a készletet csak bizonyos országokban és régiókban forgalmazzuk. Az objektív részeit az alábbiakban soroljuk fel.

1 Objektívsapka
2 Objektív fényellenző bajonett jelölés
3 Behúzható objektív működtető gomb
4 Gyújtótávolság skála
5 Gyújtótávolság jelölés
6 Objektív-csatlakozási jelölés
7 CPU-csatlakozók
8 Élességállító gyűrű
9 Zoomgyűrű
10 Objektív hátsó sapka

Ez a behúzható objektív kizárólag DX-formátumú Nikon digitális SLR fényképezőgépekkel használható, filmes SLR fényképezőgépekkel, valamint D3 sorozatú, D2 sorozatú, D1 sorozatú, D700, D300 sorozatú, D200, D100, D90, D80, D70 sorozatú, D60, D50, D40 sorozatú, D7000, D5100, D5000, D3200, D3100, D3000 digitális SLR fényképezőgépekkel nem. D5, D4 sorozatú, D810 sorozatú, D800 sorozatú, Df, D750, D610, D600, D7200, D7100, D5500, D5300 vagy D3300 készülékkel való használatuk esetén a fényképezőgépen futó firmware-t mindenképpen frissítse a legújabb verzióra.

Élességállítás

Az élességállítási mód a fényképezőgép vezérlőivel választható ki (0 Élességállítási mód).

Automatikus élességállítás

A fényképezőgép automatikus élességállítási módban (0 Élességállítási mód) automatikusan állítja az élességet. Az élességállító gyűrűvel is beállítható az élesség, ha félig lenyomva tartja a kioldógombot (vagy lenyomva tartja az AF-ON gombot); ez az úgynevezett „automatikus élességállítás kézi vezérléssel” (M/A). Az automatikus élességállítás újból érvénybe lép, ha ismételten félig lenyomja a kioldógombot (vagy lenyomja az AF-ON gombot). Ha automatikus élességállítás közben hozzáér az élességállító gyűrűhöz, akkor a fókuszpozíció elmozdul.

Kézi élességállítás

Ha a fényképezőgép kézi élességállítás módban van, az élesség az objektív élességállító gyűrűjének elforgatásával állítható be (0 Kézi élességállítás). Ha a fényképezőgép kikapcsolt vagy a készenléti időzítő lejárt, akkor az élességállító gyűrűvel nem lehet élességet állítani, ilyenkor a zoomgyűrű elforgatása esetén változik a fókuszpozíció; élességállítás előtt kapcsolja be a fényképezőgépet, vagy a kioldógomb lenyomásával aktiválja a készenléti időzítőt.

Felhívjuk a D5200 fényképezőgéppel rendelkező felhasználók figyelmét arra, hogy a készenléti időzítő lejártát követően az időzítő újraindításakor megváltozik a fókuszpozíció. Fényképezés előtt állítson újból élességet. Hosszabb készenléti idő ajánlott kézi élességállításhoz, illetve azokhoz a helyzetekhez, amikor a zárat esetleg nem közvetlenül élességállítás után oldja ki.

A beépített vaku használata

Amikor a beépített vakut használja, bizonyosodjon meg arról, hogy a téma legalább 0,6 m távolságra van, és a vignettálás megakadályozása érdekében távolítsa el az objektív fényellenzőit (a vignettálás során árnyék jelenik meg a képen annak következtében, hogy az objektív vége kitakarja a beépített vakut).

Árnyék

Vignettálás

Amennyiben az objektívet a következő fényképezőgépekkel együtt használja, előfordulhat, hogy az alább megadottaknál kisebb hatótávolság esetén a beépített vaku nem tudja megvilágítani a teljes témát:

Fényképezőgép Zoom pozíció Vignettálás nélküli legkisebb távolság
D5600/D5500/
D5300/D5200/
D3500/D3400/
D3300
18 mm 1,0 m
24, 35, 45 és 55 mm Nincs vignettálás

Rázkódáscsökkentés (VR)

Ha AF-P DX NIKKOR 18–55 mm f/3.5–5.6G VR objektívet rögzített a fényképezőgépre, a rázkódáscsökkentés be- és kikapcsolásához használja a fényképezés menü Optikai VR menüpontját (0 Optikai VR ). A Be lehetőség kiválasztása esetén a rázkódáscsökkentés a kioldógomb félig történő lenyomásakor kapcsol be. A rázkódáscsökkentés mérsékli a fényképezőgép rázkódása által okozott elmosódást, lehetővé téve, hogy a záridő akár 4,0 lépéssel hosszabb legyen a rázkódáscsökkentés használata nélkül alkalmazható záridőnél, megnövelve így a rendelkezésre álló záridők tartományát. A rázkódáscsökkentés záridőre gyakorolt hatását a Camera and Imaging Products Association (CIPA) szabványai szerint mértük; a méréshez FX formátumú objektíveknél FX formátumú digitális SLR fényképezőgépet, DX formátumú objektíveknél DX formátumú fényképezőgépet használtunk. A zoom objektíveknél a mérés maximális zoom pozícióban történt.

Rázkódáscsökkentés

  • A rázkódáscsökkentés használatához nyomja le félig a kioldógombot, várja meg, amíg a keresőben látható kép stabilizálódik, majd nyomja le teljesen a kioldógombot.
  • Amikor a rázkódáscsökkentés be van kapcsolva, a keresőben látható kép a zár kioldása után ugrálhat. Ez azonban nem utal hibás működésre.
  • Ha a fényképezőgéppel pánozást végez, a rázkódáscsökkentés csak arra a mozgásra korlátozódik, amely nem része a pánozásnak (ha a fényképezőgépet például vízszintesen mozgatja pánozáskor, a rázkódáscsökkentés csak a függőleges rázkódást érinti), így a fényképezőgép könnyebben mozgatható simán, széles ívben.
  • Ha a fényképezőgép beépített vakuval rendelkezik, akkor a vaku töltése alatt a rázkódáscsökkentés kikapcsol.
  • Rázkódáscsökkentés használata általában akkor ajánlott, ha a fényképezőgépet állványra szereli, bár a fényképezés körülményeitől és az állvány típusától függően ki is kapcsolhatja a funkciót.
  • Ajánlatos rázkódáscsökkentést használnia, ha a fényképezőgépet egylábú állványra szerelte.

A készülékkel szállított tartozékok

  • LC-55A 55 mm-es rápattintható első objektívsapka
  • Objektív hátsó sapka

Kompatibilis tartozékok

  • 55 mm-es rácsavarható szűrők
  • LF-4 objektív hátsó sapka
  • CL-0815 objektív tok
  • HB-N106 bajonett fényellenző

    Igazítsa az objektív fényellenző bajonett jelölését (●) az objektív fényellenző illeszkedés jelöléséhez () az q ábrán látható módon, majd forgassa el a fényellenzőt (w), amíg a ● jelölés egy vonalba kerül az objektív fényellenző zár jelölésével (—○).

    A fényellenző csatlakoztatásakor vagy levételekor a fényellenzőt az alján látható szimbólum közelében fogja meg, és ügyeljen rá, hogy ne tartsa túl szorosan. A fényellenző helytelen csatlakoztatásakor vignettálás jelentkezhet. A fényellenzőt megfordíthatja és az objektívre rögzítheti, amikor nem használja.

Műszaki adatok

Típus G típusú AF-P DX objektív beépített CPU-val és F-bajonettel
Gyújtótávolság 18–55 mm
Maximális rekesz f/3.5–5.6
Objektív felépítése 12 elem 9 csoportban (2 aszferikus lencseelem)
Látószög 76° – 28° 50´
Gyújtótávolság skála Milliméterben megadva (18, 24, 35, 45, 55)
Távolság információ A fényképezőgépre továbbítva
Zoom Manuális zoom az önálló zoomgyűrű használatával
Élességállítás Léptető motorral vezérelt automatikus élességállítás; külön élességállító gyűrű kézi élességállításhoz
Rázkódáscsökkentés Objektíveltolásos módszer lengőtekercses motorokkal (voice coil motors (VCM-ek))
Minimális fókusztávolság 0,25 m a képsík jelzésétől (0 Képsík pozíció) az összes zoom pozícióban
Fényrekesz lamellák 7 (lekerekített fényrekesz)
Fényrekesz Teljesen automatikus
Rekesztartomány
  • 18 mm-es gyújtótávolság: f/3.5–22
  • 55 mm-es gyújtótávolság: f/5.6–38

A kijelzett minimális rekesz a fényképezőgéppel kiválasztott expozíció lépésközének méretétől függően eltérő lehet.

Fénymérés Teljes rekesz
Szűrőtoldalék méret 55 mm (P = 0,75 mm)
Méretek Kb. 64,5 mm maximális átmérő × 62,5 mm (a fényképezőgép bajonett peremétől, az objektív behúzott állapotában mért távolság)
Tömeg Kb. 205 g

A Nikon fenntartja a jogot, hogy a jelen használati útmutatóban bemutatott hardver és szoftver megjelenését és műszaki jellemzőit bármikor, előzetes bejelentés nélkül megváltoztathassa. A Nikon nem vállal semmilyen felelősséget a jelen használati útmutató bármiféle esetleges hibájából eredő károkért.