A fehéregyensúly biztosítja, hogy a színekre ne legyen hatással a fényforrás színe. A legtöbb fényforráshoz automatikus fehéregyensúly ajánlott; szükség esetén más értékeket választhat a fényforrás típusának megfelelően:

Beállítás Leírás
v Automatikus Automatikus fehéregyensúly-beállítás. Használata a legtöbb helyzetben ajánlott.
J Izzólámpa Használja izzólámpás megvilágításnál.
I Fénycső Használja fénycsöves megvilágításnál (0 A fényképezés menü).
H Közvetlen napfény Használja közvetlen napfénnyel megvilágított témákkal.
N Vaku Használja vakuval.
G Felhős Használja nappali fényben, borús égbolt alatt.
M Árnyék Használja nappali fényben, árnyékban levő témákkal.
L Felhasználói beállítás Mérje meg a fehéregyensúlyt, vagy másolja le egy meglévő fényképről (0 Felhasználói beállítás).
  1. Jelenítse meg a fehéregyensúly beállításait.

    Nyomja meg az P gombot, majd az információs kijelzőn jelölje ki az aktuális fehéregyensúly-beállítást, és nyomja meg az J gombot.

    P gomb

  2. Válasszon fehéregyensúly-beállítást.

    Jelöljön ki egy menüelemet, és nyomja meg az J gombot.

A fényképezés menü

A fehéregyensúlyt a fényképezés menü Fehéregyensúly menüpontjában is beállíthatja (0 Fehéregyensúly), amelyet a fehéregyensúly finomhangolására (0 A fehéregyensúly finomhangolása) vagy a felhasználói fehéregyensúly mérésére (0 Felhasználói beállítás) is használhat.

A Fehéregyensúly menü I Fénycső menüpontjában kiválaszthatja a fényforrást az égőtípusok közül.

Színhőmérséklet

A fényforrások érzékelt színe a nézőtől és egyéb körülményektől függően változik. A színhőmérséklet egy fényforrás színének objektív mértékegysége, meghatározásához azt a hőmérsékletet adják meg, melyre egy tárgyat fel kell hevíteni az azonos hullámhosszú fény kibocsátásához. A hozzávetőleg 5000–5500 K színhőmérsékletű fényforrások fehérnek tűnnek, míg az alacsonyabb színhőmérsékletűek, például az izzólámpák, kissé sárgának vagy vörösnek látszanak. A magasabb színhőmérsékletű fényforrások kékes árnyalatúnak látszanak.

„Melegebb” (vörösebb) színek

„Hidegebb” (kékebb) színek

q I (nátriumgőzlámpák): 2700 K
w J (izzólámpa)/I (meleg, fehér fényű fluoreszkáló): 3000 K
e I (fehér fényű fluoreszkáló): 3700 K
r I (hideg, fehér fényű fluoreszkáló): 4200 K
t I (nappali, fehér fényű fluoreszkáló): 5000 K
y H (közvetlen napfény): 5200 K
u N (vaku): 5400 K
i G (felhős): 6000 K
o I (nappali fényű fluoreszkáló): 6500 K
!0 I (magas hőmérsékletű higanygőzlámpa): 7200 K
!1 M (árnyék): 8000 K

Megjegyzés: Az adatok csak hozzávetőleges értékek.

A fehéregyensúly finomhangolása

A fehéregyensúly „finomhangolásával” kiegyenlítheti a fényforrás színváltozását, vagy szándékosan színárnyalatot adhat a képnek. A fehéregyensúly finomhangolására a fényképezés menü Fehéregyensúly beállítása szolgál.

  1. Jelenítse meg a finomhangolás beállításait.

    Jelölje ki a kívánt fehéregyensúly-beállítást, és nyomja meg a 2 gombot (ha Fénycső beállítást választott, jelölje ki a kívánt megvilágítás típust, majd nyomja meg a 2 gombot; L Felhasználói beállítás esetén a finomhangolás nem áll rendelkezésre).

  2. Végezze el a fehéregyensúly finomhangolását.

    A választógomb segítségével végezze el a fehéregyensúly finomhangolását. A fehéregyensúly finomhangolását a borostyán (A)–kék (B) tengelyen 0,5-ös lépésekben, a zöld (G)–bíborvörös (M) tengelyen pedig 0,25-ös lépésekben hajthatja végre. A vízszintes (borostyán-kék) tengelyen állítható a színhőmérséklet, míg a függőleges (zöld-bíborvörös) tengely hatása a megfelelő színhőmérséklet-kompenzációs (CC, color compensation) szűrőkéhez hasonló. A vízszintes tengely lépésközei nagyjából 5 mirednek, a függőleges tengely lépésközei kb. 0,05 fénysűrűség egységnek felelnek meg.

    Koordináták

    Beállítás

  3. Mentse el a változtatásokat, majd lépjen ki.

    Nyomja meg az J gombot.

Fehéregyensúly finomhangolása

A finomhangolásra szolgáló tengelyeken beállítható színhőmérséklet-értékek relatív, nem pedig abszolút értékek. Ha „meleg” beállítást, például J Izzólámpa lehetőséget választott, és a kurzort a B (kék) irányba mozgatja, valamivel „hidegebb” tónusú fényképeket készíthet, amelyek ténylegesen nem változnak kékes árnyalatúvá.

„Mired”

A színhőmérséklet bármely módosítása nagyobb színkülönbséget eredményez alacsonyabb színhőmérséklet mellett, mint magasabb színhőmérséklet esetén. Például az 1000 K módosítás sokkal nagyobb színváltozást idéz elő egy 3000 K, mint egy 6000 K színben. A mired, amelyet úgy kapunk, hogy a színhőmérséklet reciprok értékét megszorozzuk 10 6-nal, olyan színhőmérsékleti mértékegység, amely ezeket a különbségeket figyelembe veszi, és ezért a színhőmérséklet-kompenzáló szűrők mértékegysége. Például:

  • 4000 K – 3000 K (1000 K a különbség) = 83 mired
  • 7000 K – 6000 K (1000 K a különbség) = 24 mired

Felhasználói beállítás

A felhasználói beállítás segítségével egyedi fehéregyensúly-beállításokat rögzíthet és hívhat elő, amikor vegyes fényviszonyok között, vagy erőteljes színt adó fényforrásoknál fényképez. A fehéregyensúly felhasználói beállításához két módszer áll rendelkezésre:

Módszer Leírás
Mérés Egy semleges színű, szürke vagy fehér tárgyat helyezzen olyan megvilágításba, amelyet a végleges fényképen is használni kíván, és a fényképezőgép meghatározza a fehéregyensúlyt (0 Felhasználói fehéregyensúly értékének mérése).
Fénykép használata A fényképezőgép a fehéregyensúly értékét a memóriakártyán tárolt fényképről másolja (0 Fehéregyensúly-beállítás másolása fényképről).

Felhasználói fehéregyensúly értékének mérése

  1. Világítson meg egy referenciatárgyat.

    Egy semleges szürke vagy fehér tárgyat helyezzen olyan megvilágítás alá, amelyet a végleges fényképen is használni kíván.

  2. Jelenítse meg a fehéregyensúly beállításait.

    A fényképezés menüben jelölje ki a Fehéregyensúly elemet, és a fehéregyensúly beállítási lehetőségeinek megjelenítéséhez nyomja meg a 2 gombot. Jelölje ki a L Felhasználói beállítás lehetőséget, és nyomja meg a 2 gombot.

  3. Válassza a Mérés lehetőséget.

    Jelölje ki a Mérés lehetőséget, és nyomja meg a 2 gombot.

  4. Válassza az Igen lehetőséget.

    Megjelenik egy megerősítő párbeszédablak; jelölje ki az Igen lehetőséget, és nyomja meg az J gombot.

    A fényképezőgép ezt követően a felhasználói beállítás mérési módjába lép.

    Amikor a fényképezőgép felkészült a fehéregyensúly mérésére, villogó D (L) jelzés jelenik meg a keresőben és az információs kijelzőn.

  5. Mérje meg a fehéregyensúlyt.

    Mielőtt a jelzők villogása abbamarad, állítsa be a fényképezőgépet a referenciatárgyra úgy, hogy az betöltse a keresőt, majd nyomja le teljesen a kioldógombot. Nem készül fénykép; a fehéregyensúly akkor is pontosan lemérhető, ha a fényképezőgép nem állított élességet.

  6. Ellenőrizze az eredményt.

    Ha a fényképezőgép be tudta mérni a fehéregyensúlyt, megjelenik egy, a művelet sikerességéről tájékoztató üzenet, a jelzés villog a keresőben, majd a fényképezőgép visszatér fényképezés módba. A fényképezés módba való azonnali visszatéréshez nyomja le félig a kioldógombot.

    Ha a megvilágítás túl sötét vagy túl világos, a fényképezőgép nem biztos, hogy be tudja mérni a fehéregyensúlyt. Ilyenkor üzenet jelenik meg az információs kijelzőn, a keresőben pedig villogó b a jelzés válik láthatóvá. Térjen vissza az 5. lépéshez és mérje meg újra a fehéregyensúlyt.

Felhasználói fehéregyensúly mérése

Ha a kijelzők villogása közben nem végez műveletet, a közvetlen mérési mód a beállítás menü Autom. kikapcs. időzítése menüpontjában (0 Autom. kikapcs. időzítése) megadott időtartamon belül befejeződik.

A fehéregyensúly felhasználói beállítása

A fényképezőgép egyszerre csak egy felhasználói fehéregyensúly értéket tud tárolni; a meglévő értéket az új mérés felülírja. Felhívjuk a figyelmét arra, hogy a fehéregyensúly mérésekor az expozíció automatikusan növekszik 1 Fé-vel; M módban való fényképezés esetén állítsa úgy az expozíciót, hogy az expozíció jelző ±0 értéket mutasson (0 Az expozíció jelző).

A felhasználói fehéregyensúly-érték mérésének másik módja

A felhasználói beállítás mérési módjába (lásd fentebb) való belépéshez válassza ki a felhasználói fehéregyensúlyt az információs kijelzőn, majd pár másodpercre nyomja le az J gombot.

Szürketáblák

A pontosabb eredmény érdekében a fehéregyensúlyt szürketábla használatával mérje meg.

Fehéregyensúly-beállítás másolása fényképről

Az alábbi lépések követésével másolhatja át egy, a memóriakártyán tárolt fénykép fehéregyensúly értékét.

  1. Válassza a Felhasználói beállítás lehetőséget.

    A fényképezés menüben jelölje ki a Fehéregyensúly elemet, és a fehéregyensúly beállítási lehetőségeinek megjelenítéséhez nyomja meg a 2 gombot. Jelölje ki a L Felhasználói beállítás lehetőséget, és nyomja meg a 2 gombot.

  2. Válassza a Fénykép használata lehetőséget.

    Jelölje ki a Fénykép használata lehetőséget, és nyomja meg a 2 gombot.

  3. Válassza a Kép kiválasztása lehetőséget.

    Jelölje ki a Kép kiválasztása elemet, és nyomja meg a 2 gombot (a hátralévő lépések kihagyásához és a felhasználói fehéregyensúly beállítására utoljára kiválasztott kép használatához válassza az Ez a kép lehetőséget).

  4. Válasszon ki egy mappát.

    Jelölje ki a forrásképet tartalmazó mappát, és nyomja meg a 2 gombot.

  5. Jelölje ki a forrásképet.

    A kijelölt fénykép teljes képes megjelenítéséhez nyomja meg és tartsa lenyomva a X gombot.

  6. Másolja át a fehéregyensúly-értéket.

    Nyomja meg az J gombot, hogy a felhasználói fehéregyensúly értékét a kijelölt kép fehéregyensúly értékére állítsa.