Режими P, S, A і M надають різні ступені керування витримкою та діафрагмою.

Режим Опис
P Програмний автоматичний режим (0 Режим P (програмний автоматичний режим)). Рекомендовано для миттєвих знімків та для інших ситуацій, коли замало часу для регулювання параметрів фотокамери. Фотокамера встановлює значення витримки та діафрагми для отримання оптимальної експозиції.
S Автоматичний режим із пріоритетом витримки (0 Режим S (автоматичний режим із пріоритетом витримки)). Використовуйте для чіткого або розмитого відображення об’єктів, що рухаються. Користувач вибирає значення витримки; фотокамера вибирає відповідне значення діафрагми для отримання найкращого результату.
A Автоматичний режим із пріоритетом діафрагми (0 Режим A (автоматичний режим із пріоритетом діафрагми)). Використовуйте для отримання ефекту розмиття фону або для одночасного захоплення у фокус фону й переднього плану. Користувач вибирає значення діафрагми; фотокамера вибирає відповідне значення витримки для отримання найкращого результату.
M Ручний режим (0 Режим M (ручний)). Користувач може регулювати як витримку, так і діафрагму. Для тривалих експозицій виберіть значення «Bulb» (Витримка від руки) або «Time» (Час).

Режим P (програмний автоматичний режим)

Цей режим рекомендовано для миттєвих знімків та будь-яких ситуацій, коли потрібно залишити налаштування витримки та діафрагми під керуванням фотокамери. Фотокамера автоматично налаштовує значення витримки та діафрагми для отримання оптимальної експозиції в більшості ситуацій.

Диск перемикання режимів

Щоб фотографувати в програмному автоматичному режимі, прокрутіть диск перемикання режимів у положення P.

Гнучка програма

У режимі P прокручуванням диска керування можна підібрати різні комбінації витримки та діафрагми («гнучка програма»). Прокрутіть диск керування праворуч, щоб вибрати великі діафрагми (малі діафрагмові числа) і короткі витримки, або ліворуч, щоб вибрати малі діафрагми (великі діафрагмові числа) і довгі витримки. Усі комбінації цих значень дають однакову експозицію.

Прокрутіть праворуч для розмиття деталей фону або «замороження» руху.

Диск керування

Прокрутіть ліворуч для збільшення глибини різкості або розмиття руху.

Коли задіяно гнучку програму, у видошукачі та на інформаційному екрані відображено індикатор U (R). Щоб відновити налаштування витримки та діафрагми за замовчуванням, прокрутіть диск керування, поки не зникне індикатор, виберіть інший режим або вимкніть фотокамеру.

Режим S (автоматичний режим із пріоритетом витримки)

Цей режим дає змогу керувати витримкою: вибирайте короткі витримки для «заморожування» руху, довгі витримки — для підкреслення руху за рахунок розмиття об’єктів, що рухаються. Фотокамера автоматично налаштовує значення діафрагми для отримання оптимальної експозиції.

Короткі витримки (наприклад 1/1600 с) «заморожують» рух.

Довгі витримки (наприклад 1 с) розмивають зображення об’єктів, що рухаються.

Щоб вибрати витримку, виконайте описані нижче дії.

  1. Прокрутіть диск перемикання режимів у положення S.

    Диск перемикання режимів

  2. Виберіть витримку.

    Прокрутіть диск керування, щоб вибрати потрібне значення витримки: праворуч для вибору коротших витримок, ліворуч для вибору довших витримок.

    Диск керування

Режим A (автоматичний режим із пріоритетом діафрагми)

У цьому режимі можна налаштувати діафрагму для регулювання глибини різкості (ширина зони перед головним об’єктом зйомки та за ним, яка опиниться у фокусі). Фотокамера автоматично налаштовує значення витримки для отримання оптимальної експозиції.

Великі діафрагми (малі діафрагмові числа, наприклад, f/5.6) розмивають деталі предметів, розташованих перед головним об’єктом та за ним.

Малі діафрагми (великі діафрагмові числа, наприклад, f/22) призводять до одночасного захоплення у фокус фону та переднього плану.

Щоб вибрати діафрагму, виконайте описані нижче дії.

  1. Прокрутіть диск перемикання режимів у положення A.

    Диск перемикання режимів

  2. Виберіть діафрагму.

    Прокрутіть диск керування ліворуч для вибору більших діафрагм (менших діафрагмових чисел), праворуч — для вибору менших діафрагм (більших діафрагмових чисел).

    Диск керування

Режим M (ручний)

У ручному режимі можна регулювати як витримку, так і діафрагму. Доступні значення «Bulb» (Витримка від руки) та «Time» (Витримка за часом) для тривалих експозицій під час зйомки рухливих вогнів, зірок, нічних пейзажів або феєрверків (0 Тривалі експозиції (тільки в режимі M)).

  1. Прокрутіть диск перемикання режимів у положення M.

    Диск перемикання режимів

  2. Виберіть значення діафрагми та витримки.

    Налаштуйте витримку та діафрагму, користуючись для перевірки індикатором експозиції (див. нижче). Значення витримки вибирають прокручуванням диска керування (праворуч для вибору коротших витримок, ліворуч — для вибору довших). Для налаштування діафрагми утримуйте натиснутою кнопку E (N) і прокрутіть диск керування (ліворуч для вибору більших діафрагм/менших діафрагмових чисел, праворуч — для вибору менших діафрагм/більших діафрагмових чисел).

    Витримка

    Диск керування

    Діафрагма

    Кнопка E (N)

    Диск керування

Індикатор експозиції

Якщо прилаштовано об’єктив типу G або E (0 Сумісні об’єктиви з вбудованим процесором) і вибрано значення витримки, відмінне від «Bulb» (Витримка від руки) або «Time» (Витримка за часом) (0 Тривалі експозиції (тільки в режимі M)), то індикатор експозиції у видошукачі та на інформаційному екрані показує, чи буде знімок недо- чи переекспонованим за поточних налаштувань.

Оптимальна експозиція Недоекспоновано на 1/3 EV Переекспоновано на більше ніж 2 EV

Тривалі експозиції (тільки в режимі M)

Використовуйте наведені нижче значення витримки для тривалих експозицій під час зйомки рухливих вогнів, зірок, нічних пейзажів або феєрверків.

Витримка: Bulb (Витримка від руки)
(35-секундна експозиція)

Діафрагма: f/25

  • Bulb (Витримка від руки) (A). Затвор залишається відкритим, поки кнопку спуску затвора натиснуто до кінця. Щоб уникнути розмиття зображення, використовуйте штатив.
  • Time (Витримка за часом) (&). Розпочніть експозицію за допомогою кнопки спуску затвора. Затвор залишатиметься відкритим, поки кнопку не буде натиснуто вдруге.

Перед тим як продовжити, установіть фотокамеру на штатив або покладіть її на стійку рівну поверхню. Якщо ви фотографуєте, не наближаючи око до видошукача, рекомендовано перед початком зйомки закривати видошукач рукою або іншим предметом, наприклад, додатковою кришкою окуляра (0 Аксесуари окуляра видошукача), щоб запобігти проникненню світла крізь видошукач та його відображенню на знімках або впливу на експозицію (0 Закривайте видошукач). Компанія Nikon рекомендує використовувати повністю заряджений елемент живлення або додатковий адаптер змінного струму та з’єднувач живлення, щоб запобігти втраті живлення в той час, коли відкрито затвор. Зауважте, що за тривалих експозицій можлива поява шуму (світлих плям, довільно розташованих світлих пікселів або пелени) на зображеннях.

Витримка від руки

  1. Прокрутіть диск перемикання режимів у положення M.

    Диск перемикання режимів

  2. Виберіть значення витримки.

    Поки ввімкнено експонометр, прокрутіть диск керування, щоб вибрати значення Bulb (Витримка від руки) (A).

    Диск керування

  3. Зробіть знімок.

    Сфокусуйтеся, а тоді натисніть кнопку спуску затвора до кінця. Відпустіть кнопку спуску затвора після завершення експозиції.

Час

  1. Прокрутіть диск перемикання режимів у положення M.

    Диск перемикання режимів

  2. Виберіть значення витримки.

    Поки ввімкнено експонометр, прокрутіть диск керування, щоб вибрати значення Time (Витримка за часом) (&).

    Диск керування

  3. Відкрийте затвор.

    Сфокусуйтеся, а тоді натисніть кнопку спуску затвора до кінця.

  4. Закрийте затвор.

    Натисніть кнопку спуску затвора до кінця.