Налаштування балансу білого гарантує, що на кольори знімка не вплине колір джерела світла. Для більшості джерел світла рекомендовано використовувати автоматичний баланс білого; за потреби можна вибрати інші значення відповідно до типу джерела світла.

Параметр Опис
v Авто Автоматичне налаштування балансу білого. Рекомендовано для більшості ситуацій.
J Лампа розжарювання Використовуйте при освітленні лампами розжарювання.
I Освітлення люм. лампою Використовуйте в разі освітлення люмінесцентними лампами (0 Меню зйомки).
H Пряме сонячне світло Використовуйте для об’єктів, освітлених прямим сонячним світлом.
N Спалах Використовуйте для зйомки зі спалахом.
G Хмарно Використовуйте при денному світлі за умов хмарного неба.
M Тінь Використовуйте при денному світлі для об’єктів у тіні.
L Поперед. налашт. вручну Виміряйте баланс білого або скопіюйте його з наявного знімка (0 Попереднє налаштування вручну).
  1. Відобразіть параметри балансу білого.

    Натисніть кнопку P, потім виділіть поточний параметр балансу білого на інформаційному екрані та натисніть кнопку J.

    Кнопка P

  2. Виберіть параметр балансу білого.

    Виділіть параметр і натисніть кнопку J.

Меню зйомки

Баланс білого можна вибрати за допомогою параметра меню зйомки Баланс білого (0 Баланс білого), який також можна використовувати для точного налаштування балансу білого (0 Точне налаштування балансу білого) або вимірювання значення для попереднього налаштування балансу білого (0 Попереднє налаштування вручну).

Параметр I Освітлення люм. лампою в меню Баланс білого можна використовувати для вибору типу джерела світла з різних видів ламп.

Колірна температура

Колір джерела світла, що сприймається оком, залежить від спостерігача та інших умов. Колірна температура є об’єктивною характеристикою кольору джерела світла, що визначається на основі температури, до якої потрібно нагріти об’єкт, щоб він випромінював світло з такою самою довжиною хвиль. У той час як джерела світла з колірною температурою близько 5000–5500 K виглядають білими, джерела світла з нижчою колірною температурою, наприклад, лампи розжарювання, здаються злегка жовтуватими або червонуватими. Джерела світла з вищою колірною температурою на вигляд мають трохи синюватий відтінок.

«Тепліші» (червоніші) кольори

«Холодніші» (синіші) кольори

q I (натрієві лампи): 2700 К
w J (лампа розжарювання)/I (люмінесцентні лампи теплого білого світла): 3000 К
e I (люмінесцентні лампи білого світла): 3700 К
r I (люмінесцентні лампи холодного білого світла): 4200 К
t I (люмінесцентні лампи білого денного світла): 5000 К
y H (пряме сонячне світло): 5200 К
u N (спалах): 5400 К
i G (хмарно): 6000 К
o I (люмінесцентні лампи денного світла): 6500 К
!0 I (ртутні лампи з високою колірною температурою): 7200 К
!1 M (тінь): 8000 К

Примітка. Усі числові значення є приблизними.

Точне налаштування балансу білого

Баланс білого можна «точно налаштувати», щоб скоригувати зміни кольору джерела світла або додати відтінок певного кольору до зображення. Баланс білого можна точно налаштувати за допомогою параметра меню зйомки Баланс білого.

  1. Відобразіть параметри точного налаштування.

    Виділіть потрібний параметр балансу білого та натисніть 2 (якщо вибрано параметр Освітлення люм. лампою, виділіть потрібний тип освітлення та натисніть 2; зауважте, що точне налаштування недоступне для параметра L Поперед. налашт. вручну).

  2. Виконайте точне налаштування балансу білого.

    Використовуйте мультиселектор, щоб точно налаштувати баланс білого. Баланс білого можна точно налаштувати по осі «жовтий (А) — синій (B)» з кроком 0,5 та по осі «зелений (G) — пурпуровий (M)» з кроком 0,25. Горизонтальна вісь («жовтий — синій») відповідає колірній температурі, а вертикальна («зелений — пурпуровий») має ефект, подібний до того, який дає використання відповідних фільтрів корекції кольору (CC — color compensation). Горизонтальна вісь має ціну поділки, еквівалентну приблизно 5 майредам, а вертикальна — приблизно 0,05 одиниці дифузної оптичної густини.

    Координати

    Налаштування

  3. Збережіть зміни та вийдіть.

    Натисніть кнопку J.

Точне налаштування балансу білого

Кольори на осях точного налаштування є відносними, а не абсолютними. Наприклад, внаслідок переміщення курсора в положення B (синій), коли вибрано параметр «теплого» освітлення, такий як J Лампа розжарювання, кольори на знімках стануть злегка «холоднішими», але не справді синіми.

«Майред»

Зміна колірної температури на одне й те саме значення має більший вплив на колір за низьких колірних температур, ніж за високих. Наприклад, зміна на 1000 K набагато більше впливає на колір за колірної температури 3000 K, ніж за 6000 K. Значення в майредах, яке обчислюється множенням оберненого значення колірної температури на 10 6, є мірою колірної температури, яка враховує таку відмінність і використовується як одиниця вимірювання у фільтрах корекції колірної температури. Наприклад:

  • 4000 K – 3000 K (різниця в 1000 K) = 83 майреди
  • 7000 K – 6000 K (різниця в 1000 K) = 24 майреди

Попереднє налаштування вручну

Попереднє налаштування вручну використовується для збереження та виклику користувацьких параметрів балансу білого під час зйомки за умов змішаного освітлення або за потреби корекції впливу джерел світла із сильним відтінком кольору. Для налаштування балансу білого доступні два методи.

Метод Опис
Виміряти Нейтральний сірий або білий об’єкт розміщують за такого освітлення, яке буде використовуватися під час зйомки, і фотокамера вимірює баланс білого (0 Вимірювання значення для попереднього налаштування балансу білого).
Використати знімок Баланс білого копіюється зі знімка на карті пам’яті (0 Копіювання балансу білого зі знімка).

Вимірювання значення для попереднього налаштування балансу білого

  1. Освітіть еталонний об’єкт.

    Розташуйте нейтральний сірий або білий об’єкт за такого освітлення, яке буде використовуватися на остаточному знімку.

  2. Відобразіть параметри балансу білого.

    Виділіть у меню зйомки параметр Баланс білого та натисніть 2, щоб відобразити параметри балансу білого. Виділіть пункт L Поперед. налашт. вручну та натисніть 2.

  3. Виберіть пункт Виміряти.

    Виділіть пункт Виміряти та натисніть 2.

  4. Виберіть пункт Так.

    Буде відображено діалогове вікно підтвердження; виділіть пункт Так і натисніть кнопку J.

    Фотокамера перейде до режиму вимірювання для попереднього налаштування.

    Коли фотокамера буде готова виміряти баланс білого, у видошукачі та на інформаційному екрані блиматиме піктограма D (L).

  5. Виміряйте баланс білого.

    До того як індикатори перестануть блимати, створіть кадр з еталонним об’єктом таким чином, щоб він заповнював видошукач, і натисніть кнопку спуску затвора до кінця. Знімок не буде записано; баланс білого можна точно виміряти, навіть коли фотокамера не виконала фокусування.

  6. Перевірте результати.

    Якщо фотокамері вдасться виміряти значення балансу білого, з’явиться відповідне повідомлення, а у видошукачі блиматиме піктограма a, після чого фотокамера повернеться до режиму зйомки. Щоб одразу повернутися до режиму зйомки, натисніть кнопку спуску затвора наполовину.

    Якщо освітлення надто слабке або надто яскраве, можливо, фотокамері не вдасться виміряти баланс білого. На інформаційному екрані буде відображено повідомлення, а у видошукачі блиматиме піктограма b a. Поверніться до кроку 5 та ще раз виміряйте баланс білого.

Вимірювання для попереднього налаштування балансу білого

Якщо не виконуватиметься жодних дій, поки блимають індикатори, то роботу в режимі прямого вимірювання буде завершено через проміжок часу, вибраний для параметра меню налаштування Таймери автом. вимкн. (0 Таймери автоматичного вимкнення).

Попереднє налаштування балансу білого

Фотокамера може одночасно зберігати тільки одне значення попереднього налаштування балансу білого; поточне значення буде замінено в разі вимірювання нового значення. Зауважте, що експозиція автоматично збільшується на 1 EV під час вимірювання балансу білого; якщо зйомка виконується в режимі M, налаштуйте експозицію таким чином, щоб індикатор експозиції показував значення ±0 (0 Індикатор експозиції).

Інший метод вимірювання для попереднього налаштування балансу білого

Щоб увійти до режиму вимірювання для попереднього налаштування (див. вище) після вибору попереднього налаштування балансу білого на інформаційному екрані, натисніть і утримуйте кілька секунд кнопку J.

Сірі шаблони

Для отримання точніших результатів рекомендовано для вимірювання балансу білого використовувати стандартний сірий шаблон.

Копіювання балансу білого зі знімка

Щоб скопіювати значення балансу білого зі знімка на карті пам’яті, виконайте описані нижче кроки.

  1. Виберіть пункт Поперед. налашт. вручну.

    Виділіть у меню зйомки параметр Баланс білого та натисніть 2, щоб відобразити параметри балансу білого. Виділіть пункт L Поперед. налашт. вручну та натисніть 2.

  2. Виберіть пункт Використати знімок.

    Виділіть пункт Використати знімок та натисніть 2.

  3. Виберіть пункт Вибрати зображення.

    Виділіть пункт Вибрати зображення і натисніть 2 (щоб пропустити кроки, що залишилися, та використати зображення, вибране останнім для попереднього налаштування балансу білого, виберіть параметр Це зображення).

  4. Виберіть папку.

    Виділіть папку, що містить вихідне зображення, і натисніть 2.

  5. Виділіть вихідне зображення.

    Щоб переглянути виділене зображення в повнокадровому режимі, натисніть та утримуйте кнопку X.

  6. Скопіюйте баланс білого.

    Натисніть кнопку J, щоб установити для попереднього налаштування балансу білого значення балансу білого для виділеного знімка.