Одабир начина на који камера поставља експозицију

Мерење одређује како камера поставља експозицију. Изаберите метод који се користи и мерену површину када камера поставља експозицију.

Опција

Опис

L

[ Матрично мерење ]

Даје природне резултате у већини ситуација. Камера мери широку површину кадра и подешава експозицију према дистрибуцији тонова, боји, композицији и удаљености за резултате блиске онима које се виде голим оком.

M

[ Централно мерење ]

Камера мери цео кадар, али највећу тежину додељује области у центру. Изаберите за снимке на којима, на пример, главни субјекат заузима велику површину у центру кадра.

  • [ Центер-веигхтед метеринг ] се такође препоручује када користите филтере са фактором експозиције (фактором филтера) већим од 1×.

  • Величина области којој је додељена највећа тежина може да се изабере коришћењем прилагођене поставке б6 [ Центер-веигхтед ареа ]. Ако је прикључен објектив без ЦПУ-а или АФ-С Фисхеие НИККОР 8–15 мм ф/3,5–4,5Е ЕД објектив, фотоапарат користи површину која је еквивалентна кругу пречника 12 мм.

N

[ Спот метеринг ]

Камера мери круг пречника 4 мм/0,16 инча (еквивалентно приближно 1,5% кадра). Ово осигурава да ће објекат бити правилно експониран чак и када је позадина много светлија или тамнија. Измерено подручје је усредсређено на тренутну тачку фокуса. Међутим, имајте на уму да ће камера уместо тога мерити централну тачку фокуса ако:

  • [ Ауто-ареа АФ ], [ Гроуп-ареа АФ (Ц1) ] или [ Гроуп-ареа АФ (Ц2) ] је изабрано за режим АФ-ареа, или

  • прикључено је сочиво без ЦПУ-а или АФ-С Фисхеие НИККОР 8–15 мм ф/3,5–4,5Е ЕД објектив.

t

[ Истакнуто мерење ]

Камера придаје највећу тежину истакнутим деловима. Користите ову опцију да бисте смањили губитак детаља у истакнутим деловима, на пример, када фотографишете извођаче са рефлекторима на сцени.

Избор опције мерења

Држите дугме Y и ротирајте главни командни точкић. Изабрана опција је приказана у тражилу и горњој контролној табли.

[ Матрично мерење ] и тип сочива

Метода мерења која се користи када је изабрано матрично мерење варира у зависности од сочива.

  • ЦПУ сочива :

    • 3Д матрично мерење у боји ИИИ : Доступно са типовима Д, Е и Г ЦПУ сочива. Камера укључује информације о удаљености када израчунава експозицију.

    • Матрично мерење у боји ИИИ : Доступно са ЦПУ сочивима других типова осим Д, Е и Г. Информације о удаљености нису укључене.

  • Објективи који нису ЦПУ :

    • Матрично мерење у боји је доступно ако су подаци о објективу дати помоћу опције [ Подаци о објективу без процесора ] у менију подешавања. [ Центер-веигхтед метеринг ] ће се користити ако подаци о објективу нису дати.

[ Хигхлигхт-Веигхтед Метеринг ] и тип објектива

[ Центер-веигхтед метеринг ] ће се користити ако је [ Хигхлигхт-веигхтед метеринг ] изабрано када су прикључени објективи који нису ЦПУ и одређени ЦПУ објективи (АИ-П НИККОР објективи и АФ објективи других типова осим Д, Е или Г).

Избор режима експозиције

Да бисте изабрали режим експозиције, држите дугме I и ротирајте главни командни точкић. Изабрана опција је приказана на горњој контролној табли.

Режим

Опис

П

Програмирани аутоматски ( П (Програмирани аутоматски) )

Користите за снимке и у другим ситуацијама у којима нема довољно времена за подешавање поставки камере. Камера аутоматски бира и брзину затварача и отвор бленде.

С

аутоматски приоритет затварача ( С (аутоматски приоритет затварача) )

Користите за замрзавање или замућење покрета. Ви бирате брзину затварача; камера аутоматски подешава отвор бленде.

А

Аутоматски приоритет отвора бленде ( А (Аутоматски приоритет бленде) )

Користите за замућење позадине или фокусирање и предњег и позадинског плана. Ви бирате отвор бленде; камера аутоматски подешава брзину затварача.

М

Упутство ( М (ручно) )

Контролишете и брзину затварача и отвор бленде. Одаберите брзину затварача „Булб“ или „Тиме“ за дуге експозиције.

Типови сочива
  • Када користите ЦПУ сочиво другог типа осим Г или Е, закључајте прстен бленде на минимални отвор бленде (највећи ф-број).

  • Режим А ће бити изабран аутоматски ако је сочиво без ЦПУ-а причвршћено у режиму П или С.

П (програмирани аутоматски)

У овом режиму, камера аутоматски прилагођава брзину затварача и отвор бленде према уграђеном програму како би осигурала оптималну експозицију у већини ситуација. Такође имате могућност да изаберете различите комбинације брзине затварача и отвора бленде без промене експозиције („флексибилни програм“).

Флексибилан програм

Режим П нуди „флексибилан програм“, у којем, иако фотоапарат бира почетну брзину затварача и отвор бленде, главни командни точкић може (док је тајмер у режиму приправности укључен) да се окреће да би се изабрале различите комбинације без промене експозиције од вредности коју је изабрала камера. . Док је флексибилни програм на снази, индикатор флексибилног програма (“ U ”) се појављује у тражилу и горњој контролној табли.

  • Да бисте вратили подразумеване поставке брзине затварача и отвора бленде, ротирајте точкић док се индикатор флексибилног програма више не приказује. Подразумевана брзина затварача и отвор бленде се такође враћају када искључите фотоапарат или изаберете други режим.

С (аутоматски приоритет затварача)

У аутоматском режиму са приоритетом затварача, бирате брзину затварача док камера аутоматски подешава отвор бленде за оптималну експозицију. Одаберите велике брзине затварача да бисте „замрзнули“ покрет, мале брзине затварача да бисте предложили кретање замућењем објеката у покрету. Да бисте изабрали брзину затварача, ротирајте главни командни точкић док су мерачи експозиције укључени.

А (аутоматски приоритет отвора бленде)

У аутоматском режиму са приоритетом бленде, бирате отвор бленде док камера аутоматски прилагођава брзину затварача за оптималну експозицију. Да бисте подесили отвор бленде, ротирајте подкомандни точкић док су мерачи експозиције укључени.

Објективи који нису ЦПУ

Ако када користите сочиво без ЦПУ-а, унесете његов максимални отвор бленде помоћу ставке [ Нон-ЦПУ ленс дата ] у менију подешавања, тренутни ф-број ће бити приказан у тражилу и на горњој контролној табли. Користите прстен за отвор бленде сочива да подесите отвор бленде. Иако се могу изабрати и друге вредности, вредност приказана на дисплејима биће заокружена на најближи пун отвор бленде.

  • Ако не унесете максимални отвор бленде, екрани отвора бленде у тражилу и горњој контролној табли ће приказати само број заустављања ( F , са максималним отвором бленде приказаним као F ) и ф- 0 мора да се прочита са прстена бленде сочива .

Преглед дубине поља

Отвор бленде се може зауставити притиском и држањем дугмета Пв . Дубина поља (опсег удаљености за које се чини да је у фокусу) се затим може прегледати у тражилу.

М (ручно)

Контролишете и брзину затварача и отвор бленде. Одаберите овај режим за дуге временске експозиције објеката као што су ватромет или ноћно небо (фотографија „Булб“ или „Тиме“, Дуготрајне експозиције (само режим М) ). Брзина затварача и отвор бленде се могу подесити у односу на индикаторе експозиције ротирањем командних точкића на следећи начин док је тајмер приправности укључен:

  • Окрените главни командни точкић да бисте изабрали брзину затварача. Брзина затварача се може подесити на вредности између 1 / 8000 с ( o ) и 30 с ( q ), на A („Булб“) или % („Време“), или на p .

  • Отвор бленде се може подесити окретањем подкомандног точкића.

  • Минималне и максималне вредности за отвор бленде варирају у зависности од објектива.

  • Брзина затварача и отвор бленде се могу закључати на изабраним вредностима ( Брзина затварача и закључавање отвора бленде ).

Отвор бленде :

Брзина затварача :

Продужене брзине затварача

За брзине затварача од 900 с (15 минута), изаберите [ Укључено ] за прилагођену поставку д7 [ Продужене брзине затварача (М) ].

АФ Мицро НИККОР објективи

Корисници екстерних експозиционих мерача не морају да узимају у обзир однос експозиције када подешавају отвор бленде преко подкомандног точкића. Корисници ће, међутим, морати да узму у обзир однос експозиције када користе прстен бленде објектива.

Индикатори изложености

Индикатори експозиције у тражилу и горњој контролној табли показују да ли би фотографија била премало или преекспонирана при тренутним подешавањима. Индикатори експозиције се могу прочитати на следећи начин (приказ се разликује у зависности од опције изабране за прилагођену поставку б2 [ ЕВ кораци за контролу експозиције ]):

Приказ

[ 1/3 корак ] изабран за [ ЕВ кораци за контролу експозиције ]

Оптимална експозиција

Подекспонирано за 1/3 ЕВ

Преекспонирано за преко 3 1 / 3 ЕВ

Горња контролна табла

Тражило

  • Оријентација индикатора експозиције се може променити коришћењем прилагођене поставке ф9 [ Реверсе индицаторс ].

Упозорење о изложености

Дисплеји ће трептати ако изабрана подешавања прелазе границе система за мерење експозиције или границе експозиције за приказ уживо.

Дуготрајне експозиције (само режим М)

Камера нуди две опције за дуге експозиције: „Булб“ и „Тиме“. Дуге временске експозиције се могу користити за слике ватромета, ноћног пејзажа, звезда или светла у покрету.

Снимак експозиције од 35 секунди при брзини затварача „Булб“ и отвору бленде од ф/25

Брзина затварача

Опис

Сијалица

Затварач остаје отворен док се дугме окидача држи притиснуто.

време

Експозиција почиње када се притисне окидач и завршава се када се дугме притисне други пут.

  • Да бисте спречили замућење, користите статив или уређај као што је опциони бежични даљински управљач или даљински кабл који се може користити за даљинско управљање затварачем.

  1. Држите камеру мирно, на пример помоћу статива.

  2. Држите дугме I и ротирајте главни командни точкић да бисте изабрали режим М.

  3. Окрените главни командни точкић да бисте изабрали брзину затварача од A („Булб“) или % („Време“).

    Имајте на уму да се индикатори експозиције не приказују при брзини затварача од A или % .

  4. Фокусирајте се и започните експозицију.

    • “Булб” : Притисните окидач до краја да бисте започели експозицију. Држите окидач притиснут током експозиције.

    • „Време“ : Притисните дугме окидача до краја да бисте започели експозицију.

  5. Завршите експозицију.

    • „Сијалица“ : Подигните прст са окидача.

    • “Време” : Притисните дугме окидача до краја по други пут.

Дуготрајне експозиције
  • Да бисте спречили да се светлост која улази кроз тражило појави на фотографији или да омета експозицију, подигните ручицу затварача окулара тражила да бисте затворили затварач окулара тражила пре него што притиснете дугме окидача да бисте покренули експозицију ( Затварач окулара тражила ).

  • Имајте на уму да „шум“ (светле тачке, насумично распоређени светли пиксели или магла) може бити присутан при дугим експозицијама.

  • Светле тачке и магла се могу смањити избором [ Он ] за [ Лонг екпосуре НР ] у менију снимања фотографија.

  • Никон препоручује коришћење потпуно напуњене батерије или опционалног адаптера наизменичне струје и конектора за напајање како би се спречио губитак енергије током дугих експозиција.

Брзина затварача и закључавање отвора бленде

Можете закључати брзину затварача (режим С ), отвор бленде (режим А ) или и брзину затварача и отвор бленде (режим М ).

Брзина затварача и закључавање отвора бленде нису доступни у режиму П.

  1. Доделите [ Схуттер спд & апертуре лоцк ] контроли користећи прилагођену поставку ф3 [ прилагођене контроле ].

  2. Закључајте брзину затварача и/или отвор бленде.

    Брзина затварача :

    • Након што потврдите да је камера у режиму С или М , притисните контролу којој је додељена [ Схуттер спд & апертуре лоцк ] и ротирајте главни командни точкић док се P (закључавање брзине затварача) иконе не појаве у тражилу и на горњој контролној табли.

    • Да бисте откључали брзину затварача, притисните контролу којој је додељена [ Схуттер спд & апертуре лоцк ] и ротирајте главни командни точкић док се P иконе више не приказују.

    Отвор бленде :

    • Након што потврдите да је камера у режиму А или М , притисните контролу којој је додељена [ Схуттер спд & апертуре лоцк ] и ротирајте подкомандни точкић док се P (закључавање отвора бленде) иконе не појаве у тражилу и на горњој контролној табли.

    • Да бисте откључали отвор бленде, притисните контролу којој је додељен [ Схуттер спд & апертуре лоцк ] и ротирајте подкомандни точкић док се P иконе више не приказују.

Закључавање аутоекспозиције

Користите закључавање аутоекспозиције да бисте поново компоновали фотографије након подешавања експозиције за одређену област субјекта. Закључавање експозиције је згодно када је област која се користи за подешавање експозиције много светлија или тамнија од околине.

  1. Изаберите [ Централно мерење ] или [ Тачкасто мерење ] ( Одабир начина на који камера поставља експозицију ).

  2. Са субјектом позиционираним у изабраној тачки фокуса и окидачем притиснутим до пола, притисните средину подселектора да закључате експозицију.
    • Док је центар подселектора притиснут, експозиција ће се закључати на вредности измереној у области субјекта одређеном изабраном опцијом мерења.

    • АЕ-Л икона ће бити приказана у тражилу.

    • Ако користите аутофокус, такође треба да потврдите да је приказан индикатор фокуса ( I ).

  3. Држећи центар подселектора притиснут, поново компонујте фотографију и снимајте.

Закључавање експозиције помоћу дугмета за отпуштање

Ако је [ Укључено (пола притиска) ] изабрано за прилагођену поставку ц1 [ Окидач АЕ-Л ], експозиција ће се закључати док је окидач притиснут до пола.

Метеред Ареа
  • У [ Спот метеринг ], експозиција ће бити закључана на вредности измереној у кругу усредсређеном на тренутну тачку фокуса ( Одабир начина на који камера поставља експозицију ).

  • У [ Центер-веигхтед метеринг ], експозиција ће бити закључана на вредности измереној у кругу од 12 мм у центру тражила.

Подешавање брзине затварача и отвора бленде

Следећа подешавања се могу подесити док се притисне центар подселектора:

Режим

Подешавање

П

Брзина затварача и отвор бленде (флексибилан програм; Флексибилан програм )

С

Брзина затварача

А

Отвор бленде

  • Нове вредности се могу потврдити у тражилу и горњој контролној табли.

  • Опција изабрана за мерење се не може променити док је на снази закључавање експозиције.

Компензација експозиције

Компензација експозиције се користи за промену експозиције од вредности коју предлаже камера. Може се користити да слике буду светлије или тамније. Најефикаснији је када се користи са [ Спот метеринг ] или [ Центер-веигхтед метеринг ] ( Одабир начина на који камера поставља експозицију ).

−1 ЕВ

Нема компензације експозиције

+1 ЕВ

Подешавање компензације експозиције

Држите дугме E и ротирајте главни командни точкић.

  • Изабрана вредност се приказује у тражилу и на горњој контролној табли.

  • Изаберите неку од вредности између –5 ЕВ (недовољна експозиција) и +5 ЕВ (превелика експозиција).

  • Подразумевано, промене се врше у корацима од 1/3 ЕВ . Величина корака се може променити коришћењем Цустом Сеттинг б3 [ Екп./фласх цомп. вредност корака ].

  • Генерално, позитивне вредности чине субјект светлијим, док негативне вредности га чине тамнијим.

  • Тренутна вредност се приказује у тражилу и на горњој контролној табли када се притисне E дугме.

    Приказ

    Нема компензације експозиције (притиснуто дугме E )

    −0,3 ЕВ

    +2 ЕВ

    Горња контролна табла

    Тражило

  • E иконе и индикатори експозиције појављују се у тражилу и горњој контролној табли. У режимима који нису М , нула (“ 0 ”) у центру индикатора експозиције трепери.

  • Нормална експозиција се може вратити подешавањем компензације експозиције на ±0,0. Компензација експозиције се не ресетује када је фотоапарат искључен.

Режим М

У режиму М , компензација експозиције утиче само на индикатор експозиције; брзина затварача и отвор бленде се не мењају.

Коришћење блица

Када се користи опциони блиц, компензација експозиције утиче и на ниво блица и на експозицију, мењајући осветљеност и главног субјекта и позадине; ако се жели, ефекат се може ограничити на позадину користећи прилагођено подешавање е3 [ Експозиција комп. за блиц ].