Fokus može automatski da se prilagodi, manuelno ili koristeći kontrole dodirom. Onim kako se fotoaparat fokusira upravlja vaš izbor režima fokusa i režima AF-oblasti.

Biranje režima fokusa

Režim fokusa kontroliše kako se fotoaparat fokusira. Režim fokusa može da se izabere koristeći stavke Režim fokusa u meniju i i menijima snimanja fotografije i filma (0 Režim fokusa, Režim fokusa, Režim fokusa).

Pri podrazumevanim podešavanjima, režim fokusa takođe može da se izabere držeći dugme Fn2 i rotirajući glavni komandni točkić (0 Funkcijska dugmad (Fn1 i Fn2)).

Opcija Opis
AF-S Pojedinačni AF Za subjekte koji se ne kreću. Pritisnite dugme okidača do pola da biste fokusirali. Ako je fotoaparat u mogućnosti da se fokusira, tačka fokusa će se iz crvene pretvoriti u zelenu boju; fokus će se zaključati dok je dugme okidača pritisnuto do pola. Ako fotoaparat ne uspe da se fokusira, tačka fokusa će blještati crveno. Pri podrazumevanim podešavanjima, zatvarač može da se okine samo ako je fotoaparat u mogućnosti da se fokusira (prioritet fokusa).
AF-C Kontinualni AF Za pokretne predmete. Fotoaparat se neprekidno fokusira dok je dugme okidača pritisnuto na pola; ako se subjekat pomera, fotoaparat će predvideti finalnu razdaljinu do subjekta i prilagoditi fokus po potrebi. Pri podrazumevanim podešavanjima, zatvarač može da se okine bez obzira da li je subjekat u fokusu (prioritet okidanja).
AF-F Stalni AF Fotoaparat neprestano prilagođava fokus kao odgovor na kretanje subjekta ili promena u kompoziciji. Kada je dugme okidača pritisnuto do pola, tačka fokusa će se pretvoriti iz crvene u zelenu i fokus će se zaključati. Ova opcija je dostupna samo u režimu filma.
MF Manuelni fokus Manuelno fokusirajte (0 Manuelni fokus). Zatvarač može da se okine bez obzira da li je predmet u fokusu ili nije.

Autofokus

Prikaz može da posvetli ili potamni dok se fotoaparat fokusira a tačka fokusa ponekad može da se prikaže u zelenoj boji kada fotoaparat nije u mogućnosti da se fokusira. Fotoaparat možda neće biti u mogućnosti da se fokusira koristeći autofokus u sledećim situacijama:

  • Subjekat sadrži linije paralelne sa dugačkom ivicom kadra
  • Subjektu nedostaje kontrast
  • Subjekat u tački fokusa sadrži područja oštro kontrastne svetline, ili sadrži tačkasto osvetljenje ili neonski znak ili drugi izvor svetlosti koji se menja u pogledu svetline
  • Treperenje ili trake svetla se pojavljuju pod fluorescentnim, osvetljenjem sa živinom parom, natrijumskom parom ili sličnim osvetljenjem
  • Krst (zvezda) filter ili drugi specijalni filter se koristi
  • Subjekat se čini manjim od tačke fokusa
  • Pravilne geometrijske šeme dominiraju subjektom (na primer, roletne ili red prozora na neboderu)

Isključivanje fotoaparata

Pozicija fokusa može da se promeni ako isključite fotoaparat a zatim ga ponovo uključite nakon fokusiranja.

AF u uslovima lošeg osvetljenja

Za poboljšan fokus kada je osvetljenje loše, izaberite AF-S i birajte Uključeno za Prilagođeno podešavanje a11 (AF u uslovima lošeg osvetljenja).

Režim AF-oblasti

Tačka fokusa može da se pozicionira koristeći pomoćni selektor (0 Pomoćni selektor) ili višenamenski selektor. Režim AF-oblasti kontroliše kako fotoaparat bira tačku fokusa za autofokus. Podrazumevano podešavanje je AF u jednoj tački, ali druge opcije mogu da se izaberu koristeći stavke Režim AF-oblasti u meniju i i menijima snimanja fotografije i filma (0 Režim AF-oblast, Režim AF-oblasti, Režim AF-oblasti).

Pri podrazumevanim podešavanjima, režim AF-oblasti takođe može da se izabere držeći dugme Fn2 i rotirajući pomoćni komandni točkić (0 Funkcijska dugmad (Fn1 i Fn2)).

Opcija Opis
3 AF u maloj tački Preporučuje se za snimke koji uključuju statične subjekte, kao što su zgrade, fotografija proizvoda u studiju ili krupne planove. AF u maloj tački se koristi za fokusiranje u maloj tački na izabranoj tački u kadru. Ova opcija je dostupna samo kada se režim fotografije izabere i Pojedinačni AF se izabere za Režim fokusa. Fokusiranje može da bude sporije od AF u jednoj tački.
d AF u jednoj tački Fotoaparat se fokusira na tačku izabranu od strane korisnika. Koristite za subjekte koji se ne kreću.
e Dinamička oblast AF Fotoaparat se fokusira na tačku izabranu od strane korisnika. Ako subjekat nakratko napusti izabranu tačku, fotoaparat će se fokusirati na osnovu informacija iz okolnih tačaka fokusa. Koristite za fotografije sportista i drugih aktivnih subjekata koje je teško staviti u kadar koristeći AF u jednoj tački. Ova opcija je dostupna samo kada se režim fotografije izabere i Kontinualni AF se izabere za Režim fokusa.
f Široka oblast AF (S) Što se tiče AF u jednoj tački, osim što se fotoaparat fokusira na šire oblasti, oblasti fokusa za Široka oblast AF (L) su veći od onih za Široka oblast AF (S). Koristite za spontane snimke ili fotografije pokretnih subjekata koje je teško staviti u kadar koristeći AF u jednoj tački, ili u režimu filma za glatko fokusiranje u toku panoramljenja i nagnutih (tilt-shift) snimaka ili kada se snimaju subjekti koji se kreću. Ako izabrana oblast fokusa sadrži subjekte na različitim razdaljinama od fotoaparata, fotoaparat će dodeliti prioritet najbližem subjektu.
g Široka oblast AF (L)
h Automatska AF oblast Fotoaparat automatski otkriva subjekat i bira oblast fokusa. Koristite u slučajevima kada nemate vremena da izaberete sami tačku fokusa, za portrete, ili za spontane snimke i druge spontane fotografije. Fotoaparat daje prioritet subjektima portreta; ako je subjekat portreta otkriven, jantarna granica koja navodi tačku fokusa će se pojaviti oko lica subjekta ili, ako fotoaparat otkrije oči subjekta, jednog ili drugog oka (lice/AF detekcija očiju; 0 Lice/oko AF detekcija). Takođe možete konfigurisati fotoaparat tako da detektuje lica i oči pasa i mačaka odabirom Detekcija životinja za Prilagođeno podešavanje a4 (Detek. lica/očiju za aut. AF oblast; za dodatne informacije pogledajte „Lice životinje/AF detekcija očiju“, 0 Lice životinje/AF detekcija očiju). Otkrivanje lica i očiju omogućava vam da se koncentrišete na kompoziciju i izraz svog subjekta dok fotografišete portrete aktivnih ljudi i životinja. Praćenje subjekta može da se aktivira pritiskajući J dugme (0 Praćenje subjekta). Takođe može da se dodeli dugmetu fotoaparata Fn1 ili Fn2 ili objektiva Fn ili Fn2 koristeći Prilagođeno podešavanje f2 ili g2 (Korisničko dodeljivanje kontrola; 0 f2: Korisničko dodeljivanje kontrola, g2: Korisničko dodeljivanje kontrola).

s: Centralna tačka fokusa

U svim režimima AF-oblasti osim Automatska AF oblast, pojavljuje se tačka u tački fokusa kada je u centru kadra.

Brzi izbor tačke fokusa

Za izbor tačke brzog fokusa, izaberite Svaka druga tačka za Prilagođeno podešavanje a5 (Tačke fokusa koje se koriste) za korišćenje samo četvrtine dostupnih tački fokusa. Broj tačaka dostupnih za AF u maloj tački i Široka oblast AF (L) se ne menja. Ako želite da koristite pomoćni selektor za izbor tačke fokusa, možete da izaberete Izaberi centralnu tačku fokusa za Prilagođeno podešavanje f2 (Korisničko dodeljivanje kontrola) > Centar pomoćnog selektora da biste dopustili da se centar pomoćnog selektora koristi za brzo biranje centra tačke fokusa.

Lice/oko AF detekcija

Kada fotografišete subjekte portreta sa Automatska AF oblast, koristite Prilagođeno podešavanje a4 (Detek. lica/očiju za aut. AF oblast) da izaberete da li fotoaparat detektuje i lica i oči (lice/oko AF detekcija) ili samo lica (lice-AF detekcija). Ako je Detekcija lica i očiju je uključena izabrana a subjekat portreta je otkriven, jantarna granica koja navodi tačku fokusa će se pojaviti oko lica subjekta ili, ako fotoaparat otkrije oči subjekta, jednog ili drugog oka (lice/oko-AF detekcija). Lica otkrivena kada je Detekcija lica je uključena izabrano su slično navedena od strane jantarne tačke fokusa. Ako je za režim fokusiranja odabran AF-C, tačka fokusa će svetleti jantarnom bojom kada se otkriju lica ili oči, dok ako je odabrano AF-S, tačka fokusa će postati zelena kada se fotoaparat fokusira.

Tačka fokusa

Ako je otkriveno više od jednog subjekta portreta ili više od jednog oka, e i f ikone će se pojaviti na tački fokusa i vi ćete moći da pozicionirate tačku fokusa preko drugog lica ili oka pritiskajući 4 ili 2. Ako subjekat skrene pogled nakon što se lice detektuje, tačka fokusa će se pomeriti da sledi njegovo kretanje.

U toku reprodukcije, možete da zumirate na lice ili oko korišćeno za fokusiranje pritiskajući J.

Lice/oko AF detekcija

  • Detekcija oka nije dostupna u režimu filma. Detekcija oka i lica možda neće raditi kako se očekuje ako:

    • lice subjekta zauzima vrlo veliki ili vrlo mali deo kadra,
    • je lice subjekta previše osvetljeno ili premalo osvetljeno,
    • subjekat nosi naočari ili sunčane naočari,
    • su lice ili oči subjekta zaklonjeni kosom ili drugi objektima, ili
    • se subjekat mnogo pomera u toku fotografisanja.
  • Učinak detekcije lica i očiju može da opadne ako:

    • je fotoaparat povezan na HDMI uređaj sa 10-bitno izabranim za HDMI > Napredno > Dubina izlaznih podataka u meniju podešavanja, ili
    • Uklj. (nemoguće snim. na kart.) je izabrano za HDMI > Napredno > N-Log podešavanje u meniju podešavanja.

Lice životinje/AF detekcija očiju

Ako Detekcija životinja izabrana za Prilagođeno podešavanje a4 (Detek. lica/očiju za aut. AF oblast) i fotoaparat otkriva psa ili mačku, jantarna granica ukazuje da će se tačka fokusa pojaviti oko lica subjekta ili, ako fotoaparat otkriva oči subjekta, jedno ili drugo od njihovih očiju. Ako je za režim fokusiranja odabran AF-C, tačka fokusa će svetleti jantarnom bojom kada se otkriju lica ili oči, dok ako je odabrano AF-S, tačka fokusa će postati zelena kada se fotoaparat fokusira.

Tačka fokusa

Ako je otkriveno više od jedne životinje ili više od jednog oka, e i f ikone će se pojaviti na tački fokusa i vi ćete moći da pozicionirate tačku fokusa preko drugog lica ili oka pritiskajući 4 ili 2.

U toku reprodukcije, možete da zumirate na lice ili oko korišćeno za fokusiranje pritiskajući J.

Detekcija životinja AF

  • Detekcija oka životinja nije dostupna u režimu filma. Otkrivanje lica i očiju životinja možda neće otkriti lica ili oči nekih vrsta i možda neće raditi kako se očekuje ako:

    • lice subjekta zauzima vrlo veliki ili vrlo mali deo kadra,
    • je lice subjekta previše osvetljeno ili premalo osvetljeno,
    • su lice ili oči subjekta zaklonjeni kosom ili drugim objektima,
    • su oči subjekta slične boje kao i ostatak lica, ili
    • se subjekat mnogo pomera u toku fotografisanja.
  • Učinak detekcije lica i očiju može da opadne ako:

    • je fotoaparat povezan na HDMI uređaj sa 10-bitno izabranim za HDMI > Napredno > Dubina izlaznih podataka u meniju podešavanja, ili
    • Uklj. (nemoguće snim. na kart.) je izabrano za HDMI > Napredno > N-Log podešavanje u meniju podešavanja.
  • Svetlost od AF-assist osvetljivača može negativno uticati na oči nekih životinja; preporučujemo da odaberete Isključeno za Prilagođeno podešavanje a12 (Ugrađeni AF-assist osvetljivač).

Praćenje subjekta

Kada je Automatska AF oblast izabrana za Režim AF-oblasti, pritiskanje J omogućava praćenje fokusa. Tačka fokusa će se promeniti na ciljnu mrežu; pozicionirajte mrežu preko cilja i ili pritisnite J ponovo ili pritisnite dugme AF-ON da pokretanje praćenja. Tačka fokusa će pratiti izabrani subjekat dok se pomera kroz kadar. Da biste prekinuli praćenje i odabrali centralnu tačku fokusa, pritisnite J po treći put. Za izlaz iz režima za praćenje subjekta, pritisnite dugme W (Q).

Ako je za režim fokusa odabran AF-C tokom statičnog fotografisanja i započinje se praćenje pomoću dugmeta AF-ON ili pritiskom dugmeta okidača do pola, fotoaparat će pratiti subjekta samo dok je pritisnuta kontrola. Okidanjem kontrole vraća se tačka fokusa odabrana pre nego što se započne praćenje.

Praćenje subjekta

Fotoaparat možda neće biti u mogućnosti da prati subjekte ako se oni brzo kreću, napuštaju kadar ili su zaklonjeni drugim objektima, vidljivo menjaju veličinu, boju ili svetlinu, ili su premali, preveliki, presvetli, pretamni ili su slični po boji ili svetlini kao pozadina.

Okidanje na dodir

Kontrole dodirom mogu da se koriste za fokusiranje i okidanje zatvarača. Dodirnite prikaz da biste fokusirali i podignite prst kako biste okinuli zatvarač.

Taknite ikonu prikazanu na ilustraciji da biste izabrali operaciju koja se izvršava kada taknete prikaz u režimu fotografisanja. Birajte između sledećih opcija:

W
  • Dodirnite prikaz da biste fokusirali na izabranu tačku i podignite prst kako biste okinuli zatvarač. Ako je opcija koja nije Isključeno izabrana za Prilagođeno podešavanje a4 (Detek. lica/očiju za aut. AF oblast) a fotoaparat detektuje ljudska lica ili oči ili lica ili oči pasa ili mačaka, fotoaparat će se fokusirati na lice ili oko * najbliže izabranoj tački.
  • Dostupno samo u režimu fotografisanja.
V
  • Dodirnite prikaz za fokusiranje na izabranu tačku. Podizanje vašeg prsta sa prikaza ne okida zatvarač.
  • Ako je automatska AF oblast izabrana za režim AF-oblasti, fotoaparat će pratiti izabranog subjekta dok se kreće kroz kadar. Da biste se prebacili na drugog subjekta, taknite ga na prikazu. Ako je opcija koja nije Isključeno izabrana za Prilagođeno podešavanje a4 (Detek. lica/očiju za aut. AF oblast) a fotoaparat detektuje ljudska lica ili oči ili lica ili oči pasa ili mačaka, fotoaparat će se fokusirati na i pratiće lice ili oko * najbliže izabranoj tački.
X Okidanje na dodir je onemogućeno.

Kada birate oko koristeći kontrole na dodir, imajte na umu da se fotoaparat možda neće fokusirati na oko na strani koja je vama potrebna. Koristite višenamenski birač da izaberete željeno oko.

Fotografisanje koristeći opcije fotografisanja na dodir

  • Kontrole dodirom ne mogu da se koriste za manuelni fokus.
  • Dugme okidača može da se koristi za fotografisanje čak i kada je W ikona prikazana.
  • Kontrole dodirom ne mogu da se koriste za snimanje fotografija u toku snimanja filma.
  • U toku rafalnog fotografisanja, kontrole dodirom mogu da se koriste samo da snime jednu sliku u isto vreme. Koristite dugmeta okidača za rafalno fotografisanje.
  • U režimu samookidača, fokus se zaključava na izabranom subjektu kada dodirnete monitor i zatvarač se okida oko 10 sekundi nakon što podignete prst sa prikaza. Ako je broj izabranih snimaka veći od 1, preostali snimci će se snimiti u jednom rafalu.

Manuelni fokus

Manuelni fokus može da se korist kada autofokus ne proizvodi željene rezultate. Pozicionirajte tačku fokusa preko subjekta i rotirajte fokus ili kontrolni prsten dok je subjekat u fokusu.

Za veću preciznost, pritisnite X dugme za zumiranje na pogled kroz objektiv.

Kada je subjekat u fokusu, tačka fokusa će se upaliti zeleno i indikator ispravnog fokusa (I) će se pojaviti na prikazu.

Indikator razdaljine fokusa

Indikator ispravnog fokusa

Indikator ispravnog fokusa Opis
I Subjekat u fokusu.
F   Tačka fokusa je između fotoaparata i subjekta.
  H Tačka fokusa je iza subjekta.
F   H Fotoaparat ne može da utvrdi da li je subjekat u fokusu.
(bljeska)

Kada koristite manuelni fokus sa subjektima koji ne odgovaraju autofokusu, imajte na umu da indikator ispravnog fokusa (I) može da se prikaže kada subjekat nije u fokusu. Zumirajte na pogled kroz objektiv i proverite fokus. Preporučuje se korišćenje stativa kada fotoaparat ima problema sa fokusiranjem.

Objektivi sa izborom režima fokusa

Manuelni fokus može da se izabere koristeći kontrole na objektivu.

Pozicija žižne ravni

Da biste odredili razdaljinu između vašeg subjekta i fotoaparata, izmerite sa oznake žižne ravni (E) na telu fotoaparata. Razdaljina između površine bajoneta na koju naleže objektiv i žižne ravni je 16 mm.

16 mm

Oznaka žižne ravni

Vrhunac fokusa

Ako je vrhunac fokusa omogućen koristeći Prilagođeno podešavanje d10 (Svetliji delovi diferenciranja), objekti koji su u fokusu će biti istaknuti obojenih obrisima u režimu manuelnog fokusa. Imajte na umu da svetliji delovi diferenciranja možda neće biti prikazani ako fotoaparat nije u mogućnosti da otkrije obrise, u tom slučaju fokus može da se promeni koristeći pogled kroz objektiv prikaza.

Oblast u fokusu