Pomeranje fokusa, koje automatski menja fokus putem serija snimaka, se koristi za fotografisanje koje će se kasnije kombinovati koristeći nagomilavanje fokusa za kreiranje jedne slike sa povećanom dubinskom oštrinom. Pre korišćenja pomeranja fokusa, izaberite režim fokusa AF-S ili AF-C i režim okidanja koji nije Samookidač (E).

Biranje Fotog. sa pomeranjem fokusa prikazuje opcije ispod.

  • Pokreni: Pokrenite fotografisanje. Fotoaparat će promeniti razdaljinu fokusa izabranim nivoom sa svakim snimkom.
  • Broj snimaka: Izaberite broj snimaka (maksimalno 300).
  • Širina koraka za pomeranje fokusa: Da biste izabrali nivo razdaljine fokusa koja se menja sa svakim snimkom.
  • Interval do sledećeg snimka: Vreme između snimaka, u sekundama. Izaberite 00 za fotografisanje pri otprilike 5,5 fps.
  • Zaključ. ekspozicije u prvom kadru: Ako je Uključeno izabrano, fotoaparat će zaključati ekspoziciju za sve slike prilikom podešavanja za prvi kadar.
  • Slika sa čuvanjem diferenciranja: Ako je Kreiraj izabrano, fotoaparat će zaposliti diferenciranje za kreiranje crno-belog nagomilavanja pregleda koji može da se koristi za proveru fokusa nakon fotografisanja.
  • Tiho fotografisanje: Izaberite Uključeno da utišate zatvarač u toku fotografisanja.
  • Pravljenje fascikle za čuvanje: Markirajte opcije i pritisnite 2 da biste ih izabrali ili poništili izabrano. Izaberite Nova fascikla da biste napravili novu fasciklu za svaku novu sekvencu, Resetuj numer. datoteka da biste resetovali numerisanje datoteka na 0001 kada se nova fascikla napravi.

Fotografisanje sa pomeranjem fokusa

Pre fotografisanja

Pre početka fotografisanja pomeranja fokusa, napravite probni snimak pri trenutnim podešavanjima i pogledajte rezultate. Da biste osigurali da fotografisanje ne bude prekinuto, postarajte se da baterija fotoaparata bude u potpunosti napunjena. Ako niste sigurni, napunite bateriju pre upotrebe ili koristite AC adapter i priključak napajanja (dostupno odvojeno).

  1. Izaberite Fotog. sa pomeranjem fokusa.

    Markirajte Fotog. sa pomeranjem fokusa u meniju fotografisanja fotografije i pritisnite 2.

    Opcije pomeranja fokusa će se prikazati.

  2. Prilagodite podešavanja pomeranja fokusa.

    Prilagodite sledeća podešavanja:

    • Broj snimaka: Izaberite broj snimaka.

      Markirajte Broj snimaka i pritisnite 2.

      Izaberite broj snimaka i pritisnite J.

    • Širina koraka za pomeranje fokusa: Da biste izabrali nivo razdaljine fokusa koja se menja sa svakim snimkom.

      Markirajte Širina koraka za pomeranje fokusa i pritisnite 2.

      Pritisnite 4 da biste smanjili širinu koraka za pomeranje fokusa, 2 da biste ga povećali. Pritisnite J da biste nastavili.

      Jer je dubinska oštrina smanjena pri kratkim razdaljinama fokusa, preporučujemo biranje manjih koraka fokusa i povećavanje broja snimaka kada se fotografišu subjekti koji su blizu fotoaparata.

    • Interval do sledećeg snimka: Izaberite interval između snimaka.

      Markirajte Interval do sledećeg snimka i pritisnite 2.

      Izaberite interval (u sekundama) i pritisnite J.

      Da biste se postarali da imate pravilnu ekspoziciju kada koristite blic, birajte interval koji je dovoljno dug da bi se blic napunio.

    • Zaključ. ekspozicije u prvom kadru: Omogućite ili onemogućite zaključavanje ekspozicije.

      Markirajte Zaključ. ekspozicije u prvom kadru i pritisnite 2.

      Markirajte opciju i pritisnite J.

    • Slika sa čuvanjem diferenciranja: Omogućite ili onemogućite Slika sa čuvanjem diferenciranja.

      Markirajte Slika sa čuvanjem diferenciranja i pritisnite 2.

      Markirajte opciju i pritisnite J.

    • Tiho fotografisanje: Omogućite ili onemogućite tiho fotografisanje.

      Markirajte Tiho fotografisanje i pritisnite 2.

      Markirajte opciju i pritisnite J.

    • Pravljenje fascikle za čuvanje: Izaberite opcije početne fascikle.

      Markirajte Pravljenje fascikle za čuvanje i pritisnite 2.

      Markirajte opcije i pritisnite 2 da biste ih izabrali ili poništili izabrano. Pritisnite J da biste nastavili.

  3. Pokrenite fotografisanje.

    Markirajte Pokreni i pritisnite J. Fotografisanje počinje nakon oko 3 s. Prikaz se isključuje a fotoaparat snima fotografije pri izabranom intervalu, počinjući pri razdaljini fokusa izabranoj pri početku fotografisanja i napredujući ka beskonačnosti izabranim korakom fokusa razdaljine sa svakim snimkom. Fotografisanje se završava kada je izabran broj snimaka snimljen ili kada fokus dostigne beskonačnost. Da biste okončali fotografisanje pre nego što se svi snimci snime, pritisnite dugme okidača do pola ili pritisnite J dugme između snimaka.

Blenda

Da biste sprečili gubitak definicije koja može da se pojavi pri manjim blendama, birajte blendu sa f-brojem koji je niži od f/11–f/8.

U toku fotografisanja

U toku pomeranja fokusa fotografisanja, indikator režima okidanja na kontrolnom displeju će se isključiti a lampica pristupanja memorijskoj kartici će blještati. Bez obzira na opciju izabranu za Prilagođeno podešavanje c3 (Odlaganje isključivanja) > Tajmer pripravnosti, tajmer pripravnosti neće isteći u toku fotografisanja. Imajte na umu da menjanje podešavanja fotoaparata dok je fotografisanje sa pomeranjem fokusa u toku može da dovede do toga da se fotografisanje okonča. Fotografisanje će se okončati ako je fokus prilagođen u toku fotografisanja.

Slika sa čuvanjem diferenciranja

U toku reprodukcije, p ikona se pojavljuje na fotografijama snimljenim sa Kreiraj izabranim za Slika sa čuvanjem diferenciranja, ukazujući na to da pregled slaganja fokusa može da se prikaže pritiskajući dugme i i birajući Prikaži sliku sa čuvanjem diferenciranja. Područja prikazana u beloj boji će biti u fokusu kada se slike naslažu. Pregledi slaganja fokusa mogu da se pregledaju samo na fotoaparatu koji se koristi za njihovo kreiranje.

Fotografisanje sa pomeranjem fokusa

Ako koristite blic, birajte interval koji je duži od vremena potrebnog da se blic napuni. Ako je interval previše kratak, blic će možda okinuti pri manjoj snazi koja je potrebna za punu ekspoziciju. Pomeranje fokusa ne može da se kombinuje sa nekim funkcijama fotoaparata, uključujući snimanjem filma, intervalskim filmovima, bracketingom, samookidačem, dugačkim ekspozicijama (beskonačnom ekspozicijom ili vremenskim fotografisanjem), HDR-om (visokim dinamičkim opsegom), višestrukom ekspozicijom i intervalskim fotografisanjem. Imajte na umu da zato što brzina zatvarača i vreme potrebno za snimanje slika mogu da variraju od jednog snimka do drugog, vreme između kraja jednog intervala i početka sledećeg može da varira. Ako fotografisanje ne može da se nastavi pri trenutnim podešavanjima (na primer, ako je brzina zatvarača podešena na Bulb (Beskonačna ekspozicija) ili Time (Beskonačno)), upozorenje će se prikazati.

Tiho fotografisanje

Biranje Uključeno za Tiho fotografisanje onemogućava neke funkcije fotoaparata, uključujući:

  • ISO osetljivosti od Hi 0,3 do Hi 2
  • Fotografisanje blicem
  • Režim kašnjenja ekspozicije
  • Smanjenje treperenja