Amennyiben olyan vakuegységet csatlakoztatott a fényképezőgépre, amely támogatja az egységes vakuvezérlést (SB-5000, SB-500, SB-400 vagy SB-300), akkor a vakuvezérlési mód, a vakuszint és a vaku egyéb beállításai a fényképezés menü Vakuvezérlés > Vakuvezérlési mód elemében módosíthatók (SB-5000 használatánál ezek a beállítások a vakuegység vezérlőivel is módosíthatók). A rendelkezésre álló beállítások a használt vakutípus függvényében eltérőek, míg a Vakuvezérlési mód menüpont alatt megjelenő beállítások a kiválasztott mód függvényében változnak. Más vakuegységek beállításai kizárólag a vakuegység vezérlőivel változtathatók.

  • TTL: i-TTL mód. SB-500, SB-400 és SB-300 használata esetén a vakukompenzáció értékét a fényképezés menü Vakukompenzáció menüpontjában adhatja meg.
  • Automatikus külső vaku: Ebben a módban a vakuteljesítményt automatikusan a témáról visszaverődő fény mennyiségéhez igazítja a készülék; vakukompenzáció szintén használható. Az automatikus külső vaku funkció „automatikus rekesz” (qA) és „nem TTL automatikus” (A) módban használható. További részletekről a vakuegység használati útmutatójában olvashat.
  • Távolságprioritásos kézi: Adja meg a témától való távolságot, a készülék ez alapján automatikusan meghatározza a vakuteljesítményt. A vakukompenzáció szintén elérhető.
  • Kézi: A vakuszint kézi beállítása
  • Ismétlő vakuzás: A vaku a zár nyitva tartása közben egymás után többször villan, többszörös expozíció hatását keltve a képen. Adja meg a vakuszintet (Teljesítm.), az egység által kibocsátott villantások maximális számát (Alkalom), valamint a másodpercenkénti villantások számát (Frekvencia, Hertzben mérve). Az Alkalom menüpontban rendelkezésre álló beállítások a Teljesítm. és a Frekvencia menüpontban kiválasztott beállítástól függően változók; további részletekért lásd a vakuegységhez mellékelt dokumentációt.

Egységes vakuvezérlés

Az egységes vakuvezérlés révén a fényképezőgép és a vakuegység képes megosztani egymással a beállításait. Amennyiben egy, az egységes vakuvezérlést támogató vakuegységet csatlakoztat a fényképezőgéphez, akkor a fényképezőgép vagy a vakuegység vakubeállításainak módosítása mindkét eszközön érvénybe lép, csakúgy, mint a külön beszerezhető Camera Control Pro 2 szoftver segítségével végrehajtott változások.

i-TTL vakuvezérlés

Ha CLS-kompatibilis vakuegységet állított TTL vezérlésre, a fényképezőgép automatikusan választ az alábbi vakuvezérlés típusok közül:

  • i-TTL kiegyenlített derítővakuzás: A vakuegység közvetlenül a fő villantás előtt egy sorozatnyi alig észrevehető elővillantást (mérő elővillantást) bocsát ki. A fényképezőgép a kép egészére kiterjedően elemzi a tárgyakról visszaverődő elővillanásokat, és úgy állítja be a vaku teljesítményét, hogy természetes egyensúlyt teremtsen a főtéma és a környező háttérvilágítás között.
  • Általános i-TTL derítővakuzás: A vakuteljesítményt úgy állítja a készülék, hogy a képet általános szinten világítsa be; a háttér fényerejét nem veszi figyelembe. Olyan képek készítéséhez ajánlott, amelyen a főtéma a háttér részleteinek rovására kap hangsúlyt, vagy ha expozíciókompenzáció van használatban. A célpont-fénymérés kiválasztásakor automatikusan az általános i-TTL derítővakuzás lép érvénybe.