A Nikon speciális Kreatív Megvilágítási Rendszere (CLS) továbbfejlesztett kommunikációt biztosít a fényképezőgép és a kompatibilis vakuegységek között a még tökéletesebb vakus fényképezés érdekében.

CLS-kompatibilis vakuegységek

A CLS-kompatibilis vakuegységekkel a következő funkciók használhatók:

  SB-5000 SB-910, SB-900, SB-800 SB-700 SB-600 SB-500 SU-800 SB-R200 SB-400 SB-300
Egy vaku i-TTL i-TTL kiegyenlített derítő vakuzás 1
Általános i-TTL derítő vakuzás 2 2 2
qA Automatikus rekesz 3
A Nem TTL automatikus 3
GN Távolságprioritásos kézi
M Kézi 4 4 4
RPT Ismétlő vakuzás
Optikai fejlett vezeték nélküli megvilágítás Vezérlő Távoli vakuvezérlés 4
i-TTL i-TTL 4
[A:B] Gyors vezeték nélküli vakuvezérlés 5
qA Automatikus rekesz
A Nem TTL automatikus
M Kézi 4
RPT Ismétlő vakuzás
Távoli i-TTL i-TTL
[A:B] Gyors vezeték nélküli vakuvezérlés
qA/A Automatikus rekesz/
Nem TTL automatikus
6 6
M Kézi
RPT Ismétlő vakuzás
Rádióvezérelt fejlett vezeték nélküli megvilágítás 7
Színinformációk közlése (vaku)
Színinformációk közlése (LED lámpa)
Automatikus FP nagysebességű szinkron 8
Vakuérték rögzítés 9
Vörösszemhatás-csökkentés
Fényképezőgép modellfény
Egységes vakuvezérlés
Vaku-firmware frissítése a fényképezőgépen 10

Célpont-fényméréssel nem használható.

Vakuegységgel is választható.

qA/A mód kiválasztása a vakuegységen az egyéni beállítások használatával történik.

Kizárólag a fényképezőgép Vakuvezérlés beállításában választható ki.

Csak közeli fényképezés során használható.

A qA és az A választhatósága függ a vezérlő vakuval kiválasztott beállítástól.

Ugyanazon funkciókat támogatja, mint az optikai AWL kapcsolattal használatos távoli vakuegységek.

Csak i-TTL, qA, A, GN és M vakuvezérlési módokban áll rendelkezésre.

Csak i-TTL vakuvezérlési módban elérhető, vagy amikor a vaku be van állítva, hogy mérő elővillantásokat bocsásson ki qA vagy A vakuvezérlési módban.

Az SB-910 és az SB-900 egység firmware-ének frissítése a fényképezőgépről elvégezhető.

Az SU-800 vezeték nélküli vakuvezérlő

CLS-kompatibilis fényképezőgépre szerelve az SU-800 vezérlőként használható legfeljebb három csoportba rendezett SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500 vagy SB-R200 vakuegységekhez. Maga az SU-800 nincs vakuval felszerelve.

Vakus fényképezés

A vakus fényképezés a fényképezőgép bizonyos funkcióival – például az alábbiakkal – nem használható:

  • Néma fényképezés
  • Videofelvétel
  • HDR (széles dinamikatartomány)
  • Gyors folyamatos (bővített)

Vakukompenzáció

Az i-TTL és az automatikus rekesz (qA) vakuvezérlési módban a külső vakuval vagy a fényképezőgép Vakuvezérlés menüpontjában kiválasztott vakukompenzáció hozzáadódik a fényképezés menü Vakukompenzáció menüpontjában kiválasztott vakukompenzációs értékhez.

Egyéb vakuegységek

Nem TTL automatikus és kézi módban a következő vakuegységek használhatók.

Vakuegység

Vaku mód

SB-80DX, SB-28DX, SB-28, SB-26, SB-25, SB-24 SB-50DX, SB-23, SB-29, SB-21B, SB-29S SB-30, SB-27 1, SB-22S, SB-22, SB-20, SB-16B, SB-15
A Nem TTL automatikus
M Kézi
G Ismétlő vakuzás
REAR Szinkron a hátsó redőnyre 2

A vaku mód automatikusan TTL-re áll és a zárkioldás nem engedélyezett. Állítsa a vakuegységet A módra (nem TTL automatikus vakuzás).

Akkor használható, ha a vaku módot a fényképezőgépen választotta ki.

Vakuérték rögzítés használata külső vakuval

A vakuérték rögzítés funkciót külső vakuegységekkel használhatja TTL és (amennyiben támogatott) mérő elővillantás qA és mérő elővillantás A vakuvezérlési módokban (további tájékoztatást a vakuegységhez mellékelt használati útmutatóban talál). Amikor fejlett vezeték nélküli megvilágítás használatával vezérel távoli vakuegységeket, akkor a vezérlő vaku vagy legalább egy távoli csoport vakuvezérlési módját TTL, qA vagy A beállításra kell állítania. A vakuérték rögzítése során a fénymérés területe az alábbiak szerint alakul:

Vakuegység Vaku mód A fénymérés területe
Önálló vakuegység i-TTL A kép 6 mm átmérőjű középpontja
qA A vaku fénymérőjével mért terület
Más vakukkal együtt használva (fejlett vezeték nélküli megvilágítás) i-TTL Teljes kép
qA A vaku fénymérőjével mért terület
A

Megjegyzések a külső vakuegységekről

Részletes utasításokért lásd a vakuegység használati útmutatóját. Ha a vakuegység támogatja a CLS-t, olvassa el a CLS-kompatibilis digitális SLR fényképezőgépekről szóló bekezdést. Ezt a fényképezőgépet az SB-80DX, SB-28DX és SB-50DX használati útmutatója nem említi a „digitális SLR” kategóriában.

Az i-TTL vakuvezérlés 64 és 12800 közötti (Z 7) vagy 100 és 12800 közötti (Z 6) ISO érzékenységnél használható. 12800 feletti értéknél a kívánt eredmény esetleg nem érhető el bizonyos tartományokban vagy rekeszbeállításoknál. Ha i-TTL vagy nem TTL automatikus módban a fénykép elkészítése után a vaku készenléti jelzőfénye (c) körülbelül három másodpercig villog, a vaku maximális teljesítményen működött, és előfordulhat, hogy a kép alulexponált lesz (csak CLS-kompatibilis vakuegységek esetén).

Ha SC-17, 28 vagy 29 szinkronkábelt használ vakus fényképezéshez, elképzelhető, hogy i-TTL módban nem biztosítható az optimális expozíció. Azt javasoljuk, hogy ilyenkor általános i-TTL derítő vakuzást válasszon. Készítsen egy próbafelvételt, és nézze meg az eredményt a fényképezőgép kijelzőjén.

i-TTL módban használja a vakuegységhez mellékelt fényszórópanelt vagy az indirekt vakuzásra szolgáló adaptert. Más paneleket, például diffúzorpanelt ne használjon, mert ez nem megfelelő expozíciót eredményezhet.

P módban a maximális rekeszt (minimális f-értéket) az ISO érzékenység az alábbi értékekre korlátozza:

Maximális rekesz a következő ISO egyenértékek esetén:
64 100 200 400 800 1600 3200 6400 12800
3,5 4 5 5,6 7,1 8 10 11 13

Ha az objektív legnagyobb rekeszértéke a fenti értéknél kisebb, akkor az objektív legnagyobb rekeszértéke lesz a maximális rekeszérték.

Az AF-segédfényt nem a vakuegység, hanem a fényképezőgép szolgáltatja; az SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500 és SB-400 egység azonban vörösszemhatás-csökkentést biztosít.

Vakuval készített fényképeken vonalak formájában zaj jelentkezhet, ha SD-9 vagy SD-8A nagy teljesítményű elemtartó csatlakozik közvetlenül a fényképezőgéphez. Ilyenkor csökkentse az ISO érzékenységet, vagy növelje a fényképezőgép és az elemtartó közötti távolságot.

Modellfény

Ha megnyomja azt a vezérlőt, amelyhez az f2 Egyéni beállításban (Egyéni vezérléskiosztás) az Ellenőrzés funkciót társította, a CLS-kompatibilis vakuegységek modellfényt bocsátanak ki. Ezt a funkciót fejlett vezeték nélküli megvilágítás használata esetén érdemes alkalmazni, több vakuegység által nyújtott megvilágítás összhatásának megtekintésére; az összhatás legjobban úgy mérhető fel, ha nem a fényképezőgép kijelzőjén keresztül, hanem közvetlenül tekint a témára. A modellfény az e5 Egyéni beállításban (Modellfény) kapcsolható ki.

Műtermi stroboszkópos megvilágítás

Az egyszerűbb képkomponálás érdekében beállíthatja az objektíven keresztül látható kép színét és fényerejét; ehhez állítsa a d8 Egyéni beállítást (Beállítások alkalm. az élő nézetre) Ki értékre.