Zaostrenie je možné nastaviť automaticky, manuálne alebo pomocou dotykových ovládacích prvkov. Spôsob, akým bude fotoaparát zaostrovať, sa bude odvíjať od vášho výberu režimu zaostrovania a režimu činnosti AF.

Výber režimu zaostrovania

Režim zaostrovania rozhoduje o spôsobe zaostrovania fotoaparátu. Režim zaostrovania je možné zvoliť pomocou položiek Focus mode (Režim zaostrovania) v ponuke i a v ponukách snímania fotografií a videosekvencií (0 Focus Mode (Režim zaostrovania), Focus Mode (Režim zaostrovania), Focus Mode (Režim zaostrovania)).

Pri predvolených nastaveniach sa dá režim zaostrovania zvoliť aj podržaním stlačeného tlačidla Fn2 a otočením hlavného príkazového voliča (0 Funkčné tlačidlá (Fn1 a Fn2)).

Možnosť Popis
AF-S Single AF (Jednoduché automatické zaostrovanie) Pre nehybné objekty. Stlačením tlačidla spúšte do polovice zaostrite. Ak je fotoaparát schopný zaostriť, zaostrovací bod sa zmení z červenej farby na zelenú; počas stlačenia tlačidla spúšte do polovice bude zaostrenie uzamknuté. Ak sa fotoaparátu nepodarí zaostriť, zaostrovací bod bude blikať červenou farbou. Pri predvolených nastaveniach je možné spustiť uzávierku len vtedy, ak je fotoaparát schopný zaostriť (priorita zaostrenia).
AF-C Continuous AF (Kontinuálne automatické zaostrovanie) Pre pohyblivé objekty. Fotoaparát zaostruje nepretržite, kým je tlačidlo spúšte stlačené do polovice; ak sa objekt pohybuje, fotoaparát odhadne finálnu vzdialenosť k objektu a zaostrí podľa potreby. Pri predvolených nastaveniach sa dá uzávierka spustiť, či je objekt zaostrený alebo nie (priorita spúšte).
AF-F Full-time AF (Nepretržité automatické zaostrovanie) Fotoaparát nastavuje zaostrenie nepretržite podľa pohybu objektu alebo zmien v kompozícii záberu. Keď stlačíte tlačidlo spúšte do polovice, zaostrovací bod sa zmení z červenej farby na zelenú a zaostrenie sa uzamkne. Táto možnosť je dostupná len v režime videosekvencií.
MF Manual focus (Manuálne zaostrovanie) Zaostrite manuálne (0 Manuálne zaostrovanie). Uzávierku je možné spustiť bez ohľadu na to, či je alebo nie je objekt zaostrený.

Automatické zaostrovanie

Jas displeja sa môže zvýšiť alebo znížiť počas toho, ako fotoaparát zaostruje, a zaostrovací bod sa môže niekedy zobraziť zelenou farbou, keď fotoaparát nedokáže zaostriť. V nasledujúcich situáciách nemusí fotoaparát dokázať zaostriť pomocou automatického zaostrovania:

  • Objekt obsahuje čiary rovnobežné s dlhšou stranou snímky
  • Objektu chýba kontrast
  • Objekt v zaostrovacom bode obsahuje miesta s veľmi ostrým jasom, bodovým či neónovým svetlom alebo iným zdrojom svetla, ktorý mení jas
  • Pri osvetlení žiarivkami, ortuťovými alebo sodíkovými výbojkami a podobnými zdrojmi svetla dochádza k blikaniu alebo vzniku prúžkov
  • Používa sa krížový (hviezdicový) alebo iný špeciálny filter
  • Snímaný objekt sa javí menší ako zaostrovací bod
  • Na snímanom objekte prevažujú pravidelné geometrické vzory (napríklad žalúzie alebo okná na mrakodrape)

Vypnutie fotoaparátu

Poloha zaostrenia sa môže zmeniť, ak po zaostrení vypnete a potom znova zapnete fotoaparát.

Automatické zaostrovanie pri slabom osvetlení

Ak chcete dosiahnuť lepšie zaostrenie pri slabom osvetlení, zvoľte možnosť AF-S a vyberte On (Zap.) pre Používateľské nastavenie a11 (Low-light AF (Automatické zaostrovanie pri slabom osvetlení)).

Režim činnosti AF

Zaostrovací bod môžete umiestňovať pomocou pomocného voliča (0 Pomocný volič) alebo multifunkčného voliča. Režim činnosti AF ovláda spôsob, akým fotoaparát volí zaostrovací bod pre automatické zaostrovanie. Východiskové nastavenie je Single-point AF (Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body), pomocou položiek AF-area mode (Režim činnosti AF) v ponuke i a v ponukách snímania fotografií a videosekvencií (0 AF-Area Mode (Režim činnosti AF), AF-Area Mode (Režim činnosti AF), AF-Area Mode (Režim činnosti AF)) však môžete vybrať aj iné možnosti.

Pri predvolených nastaveniach sa dá režim činnosti AF zvoliť aj podržaním stlačeného tlačidla Fn2 a otočením pomocného príkazového voliča (0 Funkčné tlačidlá (Fn1 a Fn2)).

Možnosť Popis
3 Pinpoint AF (Automatické zaostrovanie na malé objekty) Odporúčaná možnosť pre snímky so statickými objektmi, ako sú budovy, na fotografovanie v štúdiu alebo zblízka. Automatické zaostrovanie na malé objekty sa používa na presné zaostrenie vybraného miesta v obrazovom poli. Táto možnosť je dostupná len vtedy, keď je zvolený režim fotografií a možnosť Single AF (Jednoduché automatické zaostrovanie) je vybraná pre Focus mode (Režim zaostrovania). Zaostrovanie môže byť pomalšie ako v prípade automatického zaostrovania na jednotlivé zaostrovacie body.
d Single-point AF (Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body) Fotoaparát zaostrí na bod zvolený používateľom. Použite pri nehybných objektoch.
e Dynamic-area AF (Dynamická voľba zaostrovacích polí) Fotoaparát zaostrí na bod zvolený používateľom. Ak objekt rýchlo opustí vybraný bod, fotoaparát zaostrí podľa informácií z okolitých zaostrovacích bodov. Používajte na fotografovanie športovcov a iných aktívnych objektov, ktoré sa ťažko snímajú pomocou možnosti automatického zaostrovania na jednotlivé zaostrovacie body. Táto možnosť je dostupná len vtedy, keď je zvolený režim fotografií a možnosť Continuous AF (Kontinuálne automatické zaostrovanie) je vybraná pre Focus mode (Režim zaostrovania).
f Wide-area AF (S) (Širokoplošné automatické zaostrovanie (S)) Rovnako ako pri Single-point AF (Automatické zaostrovanie na jednotlivé zaostrovacie body), okrem toho, že fotoaparát zaostruje širšiu oblasť, zaostrovacie polia pre Wide-area AF (L) (Širokoplošné automatické zaostrovanie (L)) sú väčšie ako polia pre Wide-area AF (S) (Širokoplošné automatické zaostrovanie (S)). Používajte pre momentky alebo fotografie pohybujúcich sa objektov, ktoré sa ťažko snímajú pomocou automatického zaostrovania na jednotlivé zaostrovacie body, alebo v režime videosekvencie pre plynulé zaostrenie počas panorámovania a vytvárania záberov pri vyklopení fotoaparátu alebo pri snímaní pohybujúcich sa objektov. Ak zvolené zaostrovacie pole obsahuje objekty v rôznych vzdialenostiach od fotoaparátu, fotoaparát priradí prioritu najbližšiemu objektu.
g Wide-area AF (L) (Širokoplošné automatické zaostrovanie (L))
h Auto-area AF (Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa) Fotoaparát automatický rozpozná objekt a zvolí zaostrovacie pole. Používajte v prípade, keď nemáte čas vybrať zaostrovací bod sami, pre portréty, alebo pre momentky a iné okamžité fotografie. Fotoaparát uprednostňuje portrétové objekty. Ak je rozpoznaný portrétový objekt, okolo tváre objektu sa objavia žlté okraje označujúce zaostrovací bod, alebo ak fotoaparát rozpozná oči objektu, okolo jedného alebo druhého oka (detekcia tváre/očí s automatickým zaostrovaním; 0 Detekcia tváre/očí s automatickým zaostrovaním). Fotoaparát môžete tiež nakonfigurovať tak, aby rozpoznával tváre a oči psov a mačiek výberom položky Animal detection (Detekcia zvierat) pre Používateľské nastavenie a4 (Auto-area AF face/eye detection (Detekcia tváre/očí s automatickým zaostrením s automatickým výberom poľa); ďalšie informácie nájdete v časti „Detekcia tváre/očí zvierat s automatickým zaostrovaním“, 0 Detekcia tváre/očí zvierat s automatickým zaostrovaním). Detekcia tváre a očí vám umožní sústrediť sa na kompozíciu a výraz vášho objektu pri fotografovaní portrétov aktívnych ľudí a zvierat. Sledovanie objektu je možné aktivovať stlačením tlačidla J (0 Sledovanie objektu). Môže sa priradiť aj tlačidlu Fn1 alebo Fn2 fotoaparátu alebo tlačidlu Fn alebo Fn2 objektívu pomocou Používateľského nastavenia f2 alebo g2 (Custom control assignment (Vlastné priradenie funkcií ovládacím prvkom); 0 f2: Custom Control Assignment (Vlastné priradenie funkcií ovládacím prvkom), g2: Custom Control Assignment (Vlastné priradenie funkcií ovládacím prvkom)).

s: Stredový zaostrovací bod

Vo všetkých režimoch činnosti AF okrem Auto-area AF (Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa) sa v strede obrazového poľa zobrazí bodka.

Rýchla voľba zaostrovacích bodov

Aby sa dosiahla rýchlejšia voľba zaostrovacích bodov, vyberte Every other point (Každý druhý bod) pre Používateľské nastavenie a5 (Focus points used (Použité zaostrovacie body)) na použitie len jednej štvrtiny dostupných zaostrovacích bodov. Počet bodov dostupných pre Pinpoint AF (Automatické zaostrovanie na malé objekty) a Wide-area AF (L) (Širokoplošné automatické zaostrovanie (L)) sa nezmení. Ak uprednostňujete použitie pomocného voliča na voľbu zaostrovacích bodov, môžete vybrať možnosť Select center focus point (Zvoliť stredový zaostrovací bod) pre Používateľské nastavenie f2 (Custom control assignment (Vlastné priradenie funkcií ovládacím prvkom)) > Sub-selector center (Stred pomocného voliča) na umožnenie použitia stredu pomocného voliča na rýchlu voľbu stredového zaostrovacieho bodu.

Detekcia tváre/očí s automatickým zaostrovaním

Pri fotografovaní portrétových objektov pomocou možnosti Auto-area AF (Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa) používajte Používateľské nastavenie a4 (Auto-area AF face/eye detection (Detekcia tváre/očí s automatickým zaostrením s automatickým výberom poľa)) a vyberte, či fotoaparát deteguje tváre a oči (detekcia tváre/očí s automatickým zaostrovaním) alebo iba tváre (detekcia tváre s automatickým zaostrovaním). Ak je vybraná možnosť Face and eye detection on (Detekcia tváre a očí zapnutá) a deteguje sa portrétový objekt, okolo tváre objektu sa objavia žlté okraje označujúce zaostrovací bod, alebo ak fotoaparát rozpozná oči objektu, okolo jedného alebo druhého oka (detekcia tváre/očí s automatickým zaostrovaním). Podobne sú žltým zaostrovacím bodom označené detegované tváre, keď je vybraná možnosť Face detection on (Detekcia tváre zapnutá). Ak je pre režim zaostrovania vybraná možnosť AF-C, zaostrovací bod sa rozsvieti nažlto, keď sa detegujú tváre alebo oči zvierat, a keď je vybraná možnosť AF-S, zaostrovací bod sa pri zaostrení fotoaparátu zmení na zelený.

Zaostrovací bod

Ak sa deteguje viac ako jeden portrétový objekt alebo viac ako jedno oko, zobrazia sa v zaostrovacom bode ikony e a f a vy budete môcť umiestniť zaostrovací bod na inú tvár alebo oko stlačením 4 alebo 2. Ak sa objekt po detegovaní tváre odvráti, zaostrovací bod sa bude posúvať a sledovať jeho pohyb.

Počas prehrávania môžete priblížiť tvár alebo oko použité na zaostrenie stlačením J.

Detekcia tváre/očí s automatickým zaostrovaním

  • Detekcia očí nie je dostupná v režime videosekvencií. Detekcia očí a tváre nemusí fungovať podľa očakávania, ak:

    • zaberá tvár objektu veľmi veľkú alebo veľmi malú časť obrazového poľa,
    • je tvár objektu osvetlená veľmi silno alebo veľmi slabo,
    • má objekt okuliare alebo slnečné okuliare,
    • sú tvár alebo oči objektu zakryté vlasmi alebo inými objektmi alebo
    • sa objekt počas snímania príliš pohybuje.
  • Výkon detekcie tváre a očí sa môže znížiť, ak:

    • je fotoaparát pripojený k zariadeniu s rozhraním HDMI s možnosťou 10 bit (10 bitov) zvolenou pre HDMI > Advanced (Rozšírené) > Output data depth (Hĺbka výstupných dát) v ponuke nastavenia, alebo
    • je zvolená možnosť On (cannot record to card) (Zap. (nie je možný záznam na kartu)) pre HDMI > Advanced (Rozšírené) > N-Log setting (Nastavenie N-Log) v ponuke nastavenia.

Detekcia tváre/očí zvierat s automatickým zaostrovaním

Ak je vybraná možnosť Animal detection (Detekcia zvierat) pre Používateľské nastavenie a4 (Auto-area AF face/eye detection (Detekcia tváre/očí s automatickým zaostrením s automatickým výberom poľa)) a fotoaparát rozpozná psa alebo mačku, objavia sa okolo tváre objektu žlté okraje označujúce zaostrovací bod, alebo ak fotoaparát rozpozná oči objektu, okolo jedného alebo druhého oka. Ak je pre režim zaostrovania vybraná možnosť AF-C, zaostrovací bod sa rozsvieti nažlto, keď sa detegujú tváre alebo oči zvierat, a keď je vybraná možnosť AF-S, zaostrovací bod sa pri zaostrení fotoaparátu zmení na zelený.

Zaostrovací bod

Ak sa deteguje viac ako jedno zviera alebo viac ako jedno oko, zobrazia sa v zaostrovacom bode ikony e a f a vy budete môcť umiestniť zaostrovací bod na inú tvár alebo oko stlačením 4 alebo 2.

Počas prehrávania môžete priblížiť tvár alebo oko použité na zaostrenie stlačením J.

Detekcia zvierat s automatickým zaostrovaním

  • Detekcia očí zvierat nie je dostupná v režime videosekvencií. Detekcia tváre a očí zvierat nemusí detegovať tváre alebo oči niektorých plemien a nemusí fungovať podľa očakávania, ak:

    • zaberá tvár objektu veľmi veľkú alebo veľmi malú časť obrazového poľa,
    • je tvár objektu osvetlená veľmi silno alebo veľmi slabo,
    • sú tvár alebo oči objektu zakryté srsťou alebo inými objektmi,
    • majú oči objektu podobnú farbu ako zvyšok tváre, alebo
    • sa objekt počas snímania príliš pohybuje.
  • Výkon detekcie tváre a očí sa môže znížiť, ak:

    • je fotoaparát pripojený k zariadeniu s rozhraním HDMI s možnosťou 10 bit (10 bitov) zvolenou pre HDMI > Advanced (Rozšírené) > Output data depth (Hĺbka výstupných dát) v ponuke nastavenia, alebo
    • je zvolená možnosť On (cannot record to card) (Zap. (nie je možný záznam na kartu)) pre HDMI > Advanced (Rozšírené) > N-Log setting (Nastavenie N-Log) v ponuke nastavenia.
  • Svetlo zo vstavaného pomocného reflektoru automatického zaostrovania môže mať nepriaznivý vplyv na oči niektorých zvierat. Odporúčame vám, aby ste vybrali možnosť Off (Vyp.) pre Používateľské nastavenie a12 (Built-in AF-assist illuminator (Vstavaný pomocný reflektor automatického zaostrovania)).

Sledovanie objektu

Keď je zvolené Auto-area AF (Automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa) pre AF-area mode (Režim činnosti AF), stlačením J sa aktivuje sledovanie zaostrenia. Zaostrovací bod sa zmení na zámerný kríž; tento zámerný kríž umiestnite na cieľ a spustite sledovanie buď opätovným stlačením J alebo stlačením tlačidla AF-ON. Zaostrovací bod bude sledovať zvolený objekt počas jeho pohybu v rámci obrazového poľa. Ak chcete ukončiť sledovanie a zvoliť stredový zaostrovací bod, tretíkrát stlačte J. Ak chcete ukončiť režim sledovania objektu, stlačte tlačidlo W (Q).

Ak sa pre režim zaostrovania zvolí AF-C počas fotografovania so zhotovovaním statických snímok, pričom sa spustí sledovanie pomocou tlačidla AF-ON alebo stlačením tlačidla spúšte do polovice, fotoaparát bude sledovať objekt len počas stlačenia príslušného ovládacieho prvku. Uvoľnením ovládacieho prvku sa obnoví zaostrovací bod zvolený pred spustením sledovania.

Sledovanie objektu

Fotoaparát nemusí byť schopný sledovať objekt, ak sa pohybuje rýchlo, ak opustí obrazové pole, alebo je prekrytý iným objektom, ak viditeľne zmení veľkosť, farbu alebo jas, alebo ak je príliš malý, príliš veľký, príliš jasný, príliš tmavý alebo má podobnú farbu či jas ako pozadie.

Dotyková spúšť

Dotykové ovládacie prvky je možné použiť na zaostrenie a spustenie uzávierky. Dotykom displeja zaostrite a zdvihnutím prsta spustite uzávierku.

Klepnutím na ikonu uvedenú na obrázku vyberte úkon, ktorý sa vykoná klepnutím na displej v režime snímania. Vyberte si z nasledujúcich možností:

W
  • Dotykom displeja zaostrite na zvolený bod a zdvihnutím prsta spustite uzávierku. Ak je zvolená iná možnosť ako Off (Vyp.) pre Používateľské nastavenie a4 (Auto-area AF face/eye detection (AF s detekciou tváre/očí s automatickým výberom poľa)) a fotoaparát rozpozná ľudské tváre alebo oči, alebo tváre či oči psov alebo mačiek, zaostrí na tvár alebo oko * najbližšie k zvolenému bodu.
  • Dostupné len v režime fotografií.
V
  • Dotykom displeja zaostrite na zvolený bod. Zdvihnutím prsta z displeja sa nespustí uzávierka.
  • Ak je zvolené automatické zaostrenie s automatickým výberom poľa pre režim činnosti AF, fotoaparát bude sledovať zvolený objekt počas jeho pohybu v rámci obrazového poľa. Ak chcete prepnúť na iný objekt, klepnite naň na displeji. Ak je zvolená iná možnosť ako Off (Vyp.) pre Používateľské nastavenie a4 (Auto-area AF face/eye detection (AF s detekciou tváre/očí s automatickým výberom poľa)) a fotoaparát rozpozná ľudské tváre alebo oči, alebo tváre či oči psov alebo mačiek, zaostrí na tvár alebo oko a začne ich sledovať * najbližšie k zvolenému bodu.
X Dotyková spúšť sa deaktivovala.

Pri výbere oka pomocou dotykových ovládacích prvkov vezmite do úvahy, že fotoaparát nemusí zaostriť na oko na strane, ktorú ste určili. Požadované oko vyberte pomocou multifunkčného voliča.

Zhotovovanie snímok pomocou možností dotykového snímania

  • Dotykové ovládacie prvky sa nedajú použiť na manuálne zaostrovanie.
  • Tlačidlo spúšte je možné používať na zhotovovanie snímok, keď sa zobrazuje ikona W.
  • Dotykové ovládacie prvky sa nedajú použiť na zhotovovanie fotografií počas záznamu videosekvencie.
  • Počas sériového fotografovania je možné používať dotykové ovládacie prvky len na zhotovovanie snímok po jednej snímke. Na sériové fotografovanie použite tlačidlo spúšte.
  • V režime samospúšte sa zaostrenie uzamkne na zvolenom objekte, keď sa dotknete monitora, a uzávierka sa spustí po uplynutí približne 10 sekúnd po zdvihnutí prsta z displeja. Ak je počet zvolených záberov väčší ako 1, zvyšné zábery sa zhotovia v rámci jednej série.

Manuálne zaostrovanie

Manuálne zaostrovanie je možné použiť vtedy, keď automatické zaostrovanie neprináša požadované výsledky. Umiestnite zaostrovací bod na váš objekt a otáčajte zaostrovací krúžok alebo ovládací krúžok dovtedy, kým nebude daný objekt zaostrený.

Aby sa dosiahla vyššia presnosť, stlačením tlačidla X priblížte pohľad cez objektív.

Keď je objekt zaostrený, zaostrovací bod sa rozsvieti zelenou farbou a na displeji sa objaví indikátor zaostrenia (I).

Indikátor zaostrenej vzdialenosti

Indikátor zaostrenia

Indikátor zaostrenia Popis
I Zaostrený objekt.
F   Zaostrovací bod je medzi fotoaparátom a objektom.
  H Zaostrovací bod je za objektom.
F   H Fotoaparát nedokáže určiť, či je objekt zaostrený.
(bliká)

Keď používate manuálne zaostrovanie pri objektoch nevhodných na automatické zaostrovanie, vezmite do úvahy, že sa môže zobraziť indikátor zaostrenia (I), keď objekt nie je zaostrený. Priblížte pohľad cez objektív a skontrolujte zaostrenie. Keď má fotoaparát problém so zaostrením, odporúča sa použitie statívu.

Objektívy s možnosťou voľby režimu zaostrovania

Manuálne zaostrovanie je možné zvoliť pomocou ovládacích prvkov na objektíve.

Poloha obrazovej roviny

Ak chcete určiť vzdialenosť medzi snímaným objektom a fotoaparátom, vzdialenosť objektu odmerajte od značky obrazovej roviny (E) na tele fotoaparátu. Vzdialenosť medzi prírubou bajonetu objektívu a obrazovou rovinou je 16 mm.

16 mm

Značka obrazovej roviny

Zvýraznenie zaostrenia

Ak je zvýraznenie zaostrenia aktivované pomocou Používateľského nastavenia d10 (Peaking highlights (Zvýraznenie obrysov zaostrených oblastí)), objekty, ktoré sú zaostrené, sa v režime manuálneho zaostrovania vyznačia farebnými obrysmi. Vezmite do úvahy, že sa zvýraznenie obrysov zaostrených oblastí nemusí zobraziť, ak fotoaparát nie je schopný rozpoznať obrysy, pričom v takomto prípade je možné zaostrenie skontrolovať pomocou pohľadu cez objektív na displeji.

Zaostrená oblasť