Režim riadenia záblesku
Keď je na fotoaparáte upevnená záblesková jednotka, ktorá podporuje zjednotené riadenie záblesku (SB-5000, SB-500, SB-400 alebo SB-300), režim riadenia záblesku, intenzitu záblesku a ostatné nastavenia blesku je možné upraviť pomocou položky Flash control (Riadenie záblesku) > Flash control mode (Režim riadenia záblesku) v ponuke snímania fotografií (v prípade SB-5000 je možné tieto nastavenia upraviť aj pomocou ovládacích prvkov na zábleskovej jednotke). Dostupné možnosti sa menia podľa použitého blesku, zatiaľ čo možnosti zobrazené v rámci položky Flash control mode (Režim riadenia záblesku) sa menia podľa zvoleného režimu. Nastavenia pre ostatné zábleskové jednotky je možné upraviť len pomocou ovládacích prvkov zábleskovej jednotky.
- TTL: Režim i-TTL. V prípadoch SB-500, SB-400 a SB-300 je možné nastaviť korekciu zábleskovej expozície pomocou položky Flash compensation (Korekcia zábleskovej expozície) v ponuke snímania fotografií.
- Auto external flash (Automatický externý blesk): V tomto režime sa výkon upravuje automaticky podľa množstva svetla odrážaného od objektu; k dispozícii je aj korekcia zábleskovej expozície. Automatický externý blesk podporuje režimy „automatickej clony“ (qA) a „automatického záblesku bez merania TTL“ (A). Podrobnosti nájdete v príručke zábleskovej jednotky.
- Distance-priority manual (Manuálny režim s prioritou vzdialenosti): Vyberte vzdialenosť k objektu; výkon blesku sa nastaví automaticky. Dostupná je aj korekcia zábleskovej expozície.
- Manual (Manuálny režim): Intenzitu záblesku vyberte manuálne.
- Repeating flash (Stroboskopický záblesk): Počas otvorenej uzávierky sa blesk bude odpaľovať opakovane, čo vytvorí efekt viacnásobnej expozície. Vyberte intenzitu záblesku (Output (Výkon)), koľkokrát maximálne sa jednotka odpáli (Times (Počet)) a koľkokrát za sekundu sa odpáli blesk (Frequency (Frekvencia) meraná v Hertzoch). Možnosti dostupné pre Times (Počet) sa menia v závislosti od možností zvolených pre Output (Výkon) a Frequency (Frekvencia); podrobnosti nájdete v dokumentácii dodanej so zábleskovou jednotkou.
Zjednotené riadenie záblesku
Zjednotené riadenie záblesku umožňuje zdieľanie nastavení medzi fotoaparátom a zábleskovou jednotkou. Ak je k fotoaparátu pripojená jednotka, ktorá podporuje zjednotené riadenie záblesku, zmeny nastavení blesku uskutočnené na fotoaparáte alebo zábleskovej jednotke sa odrazia na obidvoch zariadeniach tak, ako zmeny vykonané pomocou voliteľného softvéru Camera Control Pro 2.
Riadenie záblesku i-TTL
Keď je záblesková jednotka kompatibilná so systémom kreatívneho osvetlenia nastavená na TTL, fotoaparát automaticky zvolí jeden z nasledujúcich typov riadenia záblesku:
- Doplnkové riadenie záblesku vyvažované meraním i-TTL: Záblesková jednotka vyšle sériu takmer neviditeľných predzábleskov (monitorovacích predzábleskov) bezprostredne pred hlavným zábleskom. Fotoaparát analyzuje predbežné záblesky odrazené od objektov vo všetkých oblastiach obrazového poľa a nastaví výkon blesku na dosiahnutie prirodzenej rovnováhy medzi osvetlením hlavného objektu a osvetlením okolitého pozadia.
- Štandardné riadenie záblesku i-TTL: Výkon blesku sa nastaví tak, aby sa dosiahla štandardná úroveň osvetlenia v obrazovom poli; jas pozadia sa neberie do úvahy. Odporúča sa použiť pri záberoch, na ktorých je hlavný objekt zvýraznený na úkor detailov pozadia, alebo pri použití korekcie expozície. Štandardný záblesk i-TTL sa aktivuje automaticky, keď je zvolené bodové meranie expozície.