Nikon

عربي

Български

Čeština

Dansk

Deutsch

Ελληνικά

English

Español

Eesti

Suomi

Français

हिन्दी

Magyar

Indonesia

Italiano

日本語

Қазақ

한글

Lietuvių

Latviski

Nederlands

Norsk

Polski

Português

Română

Русский

Slovenčina

Slovenščina

Српски

Svenska

ภาษาไทย

Türkçe

Українська

简体中文

繁體中文

Select language

Google prevajalnik

TA STORITEV LAHKO VSEBUJE PREVODE, KI SO V PRISTOJNOSTI DRUŽBE GOOGLE. GOOGLE ZAVRAČA VSE GARANCIJE, POVEZANE S PREVAJANJI, IZRECNE ALI IMPLICITNE, VKLJUČNO S KAKRŠNIMI KOLI GARANCIJAMI TOČNOSTI, ZANESLJIVOSTI IN VSEMI IMPLICIRANIMI GARANCIJAMI PRODAJNOSTI, USTREZNOSTI ZA DOLOČEN NAMEN IN NEKRŠITVE PRAVIC.

Referenčni vodiči družbe Nikon Corporation (v nadaljevanju »Nikon«) so bili prevedeni s pomočjo programske opreme za prevajanje, ki je v pristojnosti Google prevajalnika. Zelo smo si prizadevali zagotoviti natančen prevod, vendar nobeno avtomatizirano prevajanje ni popolno niti ni namenjeno nadomeščanju človeških prevajalcev. Prevodi so na voljo kot storitev uporabnikom Nikonovih referenčnih vodičev in so takšni, kot so. Izrecno ali implicitno ne jamčimo za točnost, zanesljivost ali pravilnost prevodov iz angleščine v kateri koli drug jezik. Nekatere vsebine (na primer slike, videoposnetki, Flash, itd.) morda ne bodo natančno prevedene zaradi omejitev programske opreme za prevajanje.

Uradno besedilo je angleška različica referenčnih vodičev. Vsa neskladja ali razlike, ustvarjene v prevodu, niso zavezujoče in nimajo pravnega učinka za skladnost ali izvrševanje. Če se pojavijo kakršna koli vprašanja v zvezi z natančnostjo informacij v prevedenih referenčnih vodičih, glejte angleško različico vodičev, ki je uradna različica.

Fokus

Izostritev je mogoče prilagoditi samodejno, ročno ali s krmiljenjem na dotik. Način ostrenja fotoaparata določa vaša izbira načina ostrenja in načina AF-area.

Izbira načina ostrenja

Način ostrenja nadzira, kako fotoaparat ostri. Način ostrenja lahko izberete z uporabo elementov Focus mode v meniju i in menijih za fotografiranje in snemanje videoposnetkov ( 0 Focus Mode , Focus Mode , Focus Mode ).

Pri privzetih nastavitvah lahko način ostrenja izberete tudi tako, da držite gumb Fn2 in zavrtite gumb za glavne ukaze ( 0 Funkcijska gumba ( Fn1 in Fn2 ) ).

Možnost Opis
AF-A Samodejni preklop načina AF
  • Fotoaparat uporablja AF-S za mirujoče motive, AF-C za motive, ki se premikajo.
  • Samodejni preklop načina AF je na voljo samo v načinu fotografije.
AF-S Enojni AF Za stacionarne predmete. Pritisnite gumb za sprostitev sprožilca do polovice, da izostrite. Če fotoaparat lahko izostri, se točka ostrenja spremeni iz rdeče v zeleno; ostrenje se bo zaklenilo, medtem ko je gumb za sprostitev sprožilca pritisnjen do polovice. Če fotoaparat ne uspe izostriti, bo točka ostrenja utripala rdeče in sprožilec bo onemogočen.
AF-C Neprekinjeno AF Za premikajoče se predmete. Fotoaparat neprekinjeno ostri, medtem ko je gumb za sprostitev sprožilca pritisnjen do polovice; če se motiv premika, bo kamera predvidela končno razdaljo do motiva in po potrebi prilagodila fokus. Pri privzetih nastavitvah se sprožilec lahko sprosti samo, če je motiv izostren (prioriteta izostritve), vendar je to mogoče spremeniti tako, da se lahko sprožilec sproži kadar koli (prioriteta sprožitve) z nastavitvijo po meri a1 ( prednostna izbira AF-C ).
AF-F AF s polnim delovnim časom Fotoaparat nenehno prilagaja izostritev glede na gibanje motiva ali spremembe kompozicije. Ko sprožilec pritisnete do polovice, se točka ostrenja spremeni iz rdeče v zeleno in ostrenje se zaklene. Ta možnost je na voljo samo v načinu filma.
MF Ročno ostrenje Ročno ostrenje ( 0 Ročno ostrenje ). Sprožilec se lahko sprosti ne glede na to, ali je subjekt izostren ali ne.

Samodejno ostrenje

Zaslon se lahko med ostrenjem osvetli ali potemni, točka ostrenja pa je lahko včasih prikazana zeleno, ko fotoaparat ne more izostriti. Fotoaparat morda ne bo mogel izostriti s samodejnim ostrenjem v naslednjih primerih:

  • Motiv vsebuje črte, vzporedne z dolgim robom okvirja
  • Predmetu manjka kontrasta
  • Predmet v točki ostrenja vsebuje območja z močno kontrastno svetlostjo ali vključuje točkovno osvetlitev ali neonski znak ali drug vir svetlobe, ki spreminja svetlost
  • Utripanje ali trakovi se pojavijo pri fluorescenčni svetlobi, svetlobi z živosrebrnimi hlapi, natrijevimi hlapi ali podobni svetlobi
  • Uporablja se križni (zvezdasti) filter ali drug poseben filter
  • Motiv je videti manjši od točke ostrenja
  • Na motivu prevladujejo pravilni geometrijski vzorci (npr. žaluzije ali vrsta oken v nebotičniku)

Izklop kamere

Položaj izostritve se lahko spremeni, če po ostrenju fotoaparat izklopite in ga znova vklopite.

Način AF-Area

Točko ostrenja lahko nastavite z večnamenskim izbirnikom. Način AF-area nadzoruje, kako fotoaparat izbere točko ostrenja za samodejno ostrenje. Privzeta nastavitev je AF s samodejnim območjem , vendar lahko druge možnosti izberete z uporabo postavk načina delovanja z območjem AF v meniju i ter menijih za fotografiranje in snemanje videoposnetkov ( 0 Način AF-področja , Način AF-področja , Način AF-področja ) .

Pri privzetih nastavitvah lahko način AF-area izberete tudi tako, da držite gumb Fn2 in zavrtite gumb za podukaze ( 0 Funkcijska gumba ( Fn1 in Fn2 ) ).

Možnost Opis
3 Natančen AF Priporočljivo za posnetke statičnih predmetov, kot so zgradbe, fotografiranje izdelkov v studiu ali bližnji posnetki. Točkovni AF se uporablja za natančno ostrenje na izbranem mestu v kadru. Ta možnost je na voljo samo, ko je izbran način fotografiranja in je za način ostrenja izbrano enojno AF . Ostrenje je lahko počasnejše kot pri enotočkovnem AF.
d Enotočkovni AF Kamera izostri točko, ki jo izbere uporabnik. Uporabite pri mirujočih predmetih.
e AF z dinamičnim območjem Kamera izostri točko, ki jo izbere uporabnik. Če subjekt za kratek čas zapusti izbrano točko, bo fotoaparat izostril na podlagi informacij iz okoliških točk ostrenja. Uporabite za fotografije športnikov in drugih aktivnih subjektov, ki jih je težko kadrirati z enotočkovnim samodejnim ostrenjem. Ta možnost je na voljo le, če je izbran način fotografiranja in je za način ostrenja izbrano samodejno preklop načina AF ali Neprekinjeno AF .
f AF s širokim območjem (S) Kot pri enotočkovnem AF , le da fotoaparat izostri širše območje, so območja ostrenja za AF s širokim območjem (L) večja od tistih za AF s širokim območjem (S) . Uporabite za posnetke ali fotografije premikajočih se predmetov, ki jih je težko kadrirati z enotočkovnim samodejnim ostrenjem, ali v načinu za film za gladko ostrenje med premikanjem in nagibom ali pri snemanju premikajočih se predmetov. Če izbrano območje ostrenja vsebuje motive na različnih razdaljah od fotoaparata, bo fotoaparat dodelil prednost najbližjemu subjektu.
g AF s širokim območjem (L)
h AF s samodejnim območjem
  • Kamera samodejno zazna motiv in izbere območje ostrenja.
  • Uporabite ga ob priložnostih, ko nimate časa, da bi sami izbrali točko ostrenja, za portrete ali za hitre posnetke in druge fotografije v trenutku.
  • Rumena obroba, ki označuje točko ostrenja, se pojavi okoli obrazov človeških subjektov, ki jih zazna kamera. Če so zaznane oči, se namesto tega nad enim ali drugim očesom prikaže rumena točka ostrenja (AF z zaznavanjem obraza/oči). To vam omogoča, da se osredotočite na kadriranje in izražanje subjekta med fotografiranjem aktivnih portretiranih motivov ( 0 AF z zaznavanjem obraza/oči ).
  • Če je za nastavitev po meri a2 ( zaznavanje obraza/oči AF s samodejnim območjem AF ) izbrano možnost Animal detection on (Vklopljeno zaznavanje živali), se bo nad obrazi psov ali mačk, ki jih zazna kamera, prikazala rumena točka ostrenja. Če so zaznane oči, se namesto tega nad enim ali drugim očesom prikaže rumena točka ostrenja ( 0 AF z zaznavanjem živali ).
  • Sledenje motivu ( 0 Sledenje subjektu ) lahko sprožite s pritiskom na gumb J. Nastavitev po meri f2 ( Kontrole po meri (fotografiranje) ) ali g2 ( Kontrole po meri ) lahko uporabite za konfiguracijo gumba Fn1 ali Fn2 za zagon AF s sledenjem motivu ( 0 f2: Kontrole po meri (fotografiranje) , g2: Kontrole po meri ). AF s sledenjem motivu je mogoče dodeliti tudi gumbu Fn ali Fn2 na objektivu z nastavitvijo po meri f2 ( Kontrole po meri (fotografiranje) ).

s : Sredinska točka ostrenja

V vseh načinih AF z območjem AF, razen AF s samodejnim območjem , se v točki ostrenja pojavi pika, ko je v središču okvirja.

Hitra izbira točke ostrenja

Za hitrejšo izbiro točke ostrenja izberite Vsaka druga točka za nastavitev po meri a3 ( Uporabljene točke ostrenja ), da uporabite samo četrtino razpoložljivih točk ostrenja. Število točk, ki so na voljo za natančno ostrenje in ostrenje s širokim območjem (L), se ne spremeni.

AF z zaznavanjem obraza/oči

Ko fotografirate portretne motive z AF s samodejnim območjem , uporabite nastavitev po meri a2 ( Samodejni AF z zaznavanjem obraza/oči ), da izberete, ali fotoaparat zazna obraze in oči (AF z zaznavanjem obraza/oči) ali samo obraze (AF z zaznavanjem obraza). ) človeških portretov.

  • Če je izbrano zaznavanje obrazov in oči vklopljeno in je zaznan človeški obraz, se okoli obraza motiva prikaže rumena obroba, ki označuje točko ostrenja. Če kamera zazna oči motiva, se namesto tega nad enim ali drugim očesom prikaže rumena točka ostrenja. Vklopljeno zaznavanje obraza in oči je v b (samodejnem) načinu ves čas omogočeno.

Fokusna točka

  • Obrazi, zaznani, ko je izbrana možnost Zaznavanje obraza vklopljeno, so podobno označeni z rumeno točko ostrenja.
  • Če je za način ostrenja izbran AF-C ali če fotoaparat snema z uporabo AF-C, ko je za način ostrenja izbran AF-A , bo točka ostrenja zasvetila rumeno, ko so zaznani obrazi ali oči.
  • Če je za način ostrenja izbran AF-S ali če fotoaparat snema z uporabo AF-S , ko je za način ostrenja izbran AF-A , se točka ostrenja obarva zeleno, ko fotoaparat izostri.
  • Če je zaznanih več kot en človeški obraz ali oko, se na točki ostrenja prikažeta ikoni e in f . Točko ostrenja boste lahko postavili na drug obraz ali oko s pritiskom na 4 ali 2 .
  • Če subjekt pogleda proč, potem ko je zaznan njegov obraz, se bo točka ostrenja premaknila in sledila njegovemu gibanju.
  • Med predvajanjem lahko povečate obraz ali oko, ki se uporablja za ostrenje, tako da pritisnete J .

AF z zaznavanjem obraza/oči

  • Zaznavanje oči ni na voljo v načinu filma.
  • Oči ali obrazi morda ne bodo zaznani po pričakovanjih, če:

    • subjektov obraz zavzema zelo velik ali zelo majhen delež kadra,
    • subjektov obraz je premočno ali preslabo osvetljen,
    • subjekt nosi očala ali sončna očala,
    • subjektov obraz ali oči so zakriti z lasmi ali drugimi predmeti, oz
    • subjekt se med fotografiranjem pretirano premika.

AF z zaznavanjem živali

V načinih, ki niso b , bo fotoaparat zaznal obraze in oči psov in mačk (AF z zaznavanjem živali), ko je za nastavitev po meri a2 ( AF s samodejnim območjem AF zaznavanje obraza/oči ) izbrano Vklopljeno zaznavanje živali . Vklopljeno zaznavanje živali je vedno omogočeno v načinu f (portret hišnih ljubljenčkov).

  • Ko fotoaparat zazna obraz psa ali mačke, se okoli obraza subjekta pojavi rumena obroba, ki označuje točko ostrenja. Če kamera zazna oči motiva, se namesto tega nad enim ali drugim očesom prikaže rumena točka ostrenja.

Fokusna točka

  • Če je za način ostrenja izbran AF-C ali če fotoaparat snema z uporabo AF-C, ko je za način ostrenja izbran AF-A , bo točka ostrenja zasvetila rumeno, ko so zaznani obrazi ali oči.
  • Če je za način ostrenja izbran AF-S ali če fotoaparat snema z uporabo AF-S , ko je za način ostrenja izbran AF-A , se točka ostrenja obarva zeleno, ko fotoaparat izostri.
  • Če je zaznan več obrazov ali oči psa ali mačke, se na točki ostrenja prikažeta ikoni e in f . Točko ostrenja boste lahko postavili na drug obraz ali oko s pritiskom na 4 ali 2 .
  • Med predvajanjem lahko povečate obraz ali oko, ki se uporablja za ostrenje, tako da pritisnete J .

AF z zaznavanjem živali

  • Odvisno od pogojev fotografiranja fotoaparat morda ne bo zaznal obrazov ali oči nekaterih pasem, ko je omogočeno zaznavanje živali . Druga možnost je, da fotoaparat prikaže obrobo okoli motivov, ki niso obrazi ali oči psov ali mačk.
  • Oči ali obrazi morda ne bodo zaznani po pričakovanjih, če:

    • subjektov obraz zavzema zelo velik ali zelo majhen delež kadra,
    • subjektov obraz je premočno ali preslabo osvetljen,
    • subjektov obraz ali oči so zakriti s krznom ali drugimi predmeti,
    • oči subjekta so podobne barve kot preostali del obraza, oz
    • subjekt se med fotografiranjem pretirano premika.
  • Zaznavanje oči ni na voljo v načinu filma.
  • Svetloba pomožne osvetlitve za AF lahko negativno vpliva na oči nekaterih živali; priporočamo, da izberete Off za nastavitev po meri a8 ( Vgrajena pomožna osvetlitev za AF ).

Sledenje predmetu

Ko je za način AF-area izbrana možnost AF s samodejnim območjem, lahko fotoaparat sledi motivu v izbrani točki ostrenja.

  • Pritisnite J , da omogočite sledenje fokusu; točka fokusa se bo spremenila v namerilni križ.

  • Namerilni križ postavite nad tarčo in znova pritisnite J , da začnete slediti; točka ostrenja bo sledila izbranemu subjektu med premikanjem skozi okvir. Če želite končati sledenje in izbrati središčno točko ostrenja, znova pritisnite J Upoštevajte, da če pritisnete gumb za sprostitev sprožilca do polovice, da začnete s sledenjem med fotografiranjem, ko je za način ostrenja izbran AF-C ali AF-A , bo fotoaparat sledil motivu samo, ko je gumb za sprostitev sprožilca pritisnjen do polovice; ko gumb spustite, se bo sledenje končalo in točka ostrenja, ki je veljala pred začetkom sledenja, bo obnovljena.
  • Za izhod iz načina sledenja predmetu pritisnite gumb W

Sledenje predmetu

Fotoaparat morda ne bo mogel slediti motivom, če se hitro premikajo, zapuščajo okvir ali jih zakrivajo drugi predmeti, vidno spreminjajo velikost, barvo ali svetlost ali so premajhni, preveliki, presvetli, pretemni ali podobno. barvo ali svetlost ozadja.

Zaklop na dotik

Upravljalnike na dotik lahko uporabite za ostrenje in sprostitev zaklopa. Dotaknite se zaslona, da izostrite, in dvignite prst, da sprostite zaklop.

Tapnite ikono, prikazano na sliki, da izberete operacijo, ki se izvede z dotikom zaslona v načinu za fotografiranje. Izbirajte med naslednjimi možnostmi:

Možnost Opis
W
  • Dotaknite se zaslona, da izostrite izbrano točko, in dvignite prst, da sprostite sprožilec. Če je za nastavitev po meri a2 ( Auto-area AF AF zaznavanje obraza/oči ) izbrana možnost, ki ni Izklopljeno , in fotoaparat zazna človeške obraze ali oči ali obraze ali oči psov ali mačk, bo fotoaparat izostril obraz ali oko * najbližje izbrani točki.
  • Na voljo samo v foto načinu.
V
  • Dotaknite se zaslona, da izostrite izbrano točko. Če prst dvignete z zaslona, se zaklop ne sprosti.
  • Če je za način AF z območjem izbrano samodejno ostrenje z območjem, bo fotoaparat sledil izbranemu motivu med premikanjem skozi okvir. Če želite preklopiti na drugo temo, se je dotaknite na zaslonu. Če je za nastavitev po meri a2 ( Auto-area AF AF detection face/eye ) izbrana možnost, ki ni Off , in fotoaparat zazna človeške obraze ali oči ali obraze ali oči psov ali mačk, bo fotoaparat izostril in sledil obrazu ali oko * najbližje izbrani točki.
X Zaklop na dotik onemogočen.

Ko izbirate oko z uporabo krmilnikov na dotik, upoštevajte, da fotoaparat morda ne bo izostril očesa na želeni strani. Z večnamenskim izbirnikom izberite želeno oko.

Fotografiranje z možnostmi fotografiranja na dotik

  • Kontrolnikov na dotik ni mogoče uporabiti za ročno ostrenje.
  • Gumb za sprostitev sprožilca lahko uporabite za fotografiranje, ko je prikazana ikona W
  • Upravljanja na dotik ni mogoče uporabiti za fotografiranje med snemanjem filma.
  • Med rafalnim fotografiranjem lahko krmilnike na dotik uporabite samo za fotografiranje ene slike naenkrat. Za rafalno fotografiranje uporabite gumb za sprostitev sprožilca.
  • V načinu samosprožilca se ostrina zaklene na izbrani predmet, ko se dotaknete zaslona, sprožilec pa se sprosti približno 10 sekund po dvigu prsta z zaslona. Če je število izbranih posnetkov večje od 1, bodo preostali posnetki posneti v enem nizu.

Ročno ostrenje

Ročno ostrenje lahko uporabite, kadar samodejno ostrenje ne daje želenih rezultatov. Postavite točko ostrenja nad motiv in obračajte obroč za ostrenje ali nadzor, dokler motiv ni izostren.

Za večjo natančnost tapnite gumb X , da povečate pogled skozi objektiv.

Ko je subjekt izostren, bo točka ostrenja zasvetila zeleno in na zaslonu se bo prikazal indikator izostritve ( I ) (elektronsko merjenje razdalje).

Indikator izostritve Opis
I Predmet v fokusu.
F Točka ostrenja je med fotoaparatom in subjektom.
H Točka ostrenja je za motivom.

F H

(utripa)

Kamera ne more ugotoviti, ali je motiv izostren.

Indikator razdalje ostrenja

Indikator izostritve

Ko uporabljate ročno ostrenje s subjekti, ki niso primerni za samodejno ostrenje, upoštevajte, da se indikator izostritve ( I ) lahko prikaže, ko motiv ni izostren. Povečajte pogled skozi objektiv in preverite ostrenje. Če ima fotoaparat težave z ostrenjem, priporočamo uporabo stativa.

Objektivi z izbiro načina ostrenja

Ročno ostrenje lahko izberete s kontrolniki na objektivu.

Položaj goriščne ravnine

Če želite določiti razdaljo med subjektom in fotoaparatom, izmerite od oznake goriščne ravnine ( E ) na ohišju fotoaparata. Razdalja med prirobnico za namestitev leče in goriščno ravnino je 16 mm (0,63 in.).

16 mm

Oznaka goriščne ravnine

Focus Peaking

Če je omogočeno poudarjanje izostritve z nastavitvijo po meri d9 ( Peaking highlights ), bodo predmeti, ki so v izostritvi, označeni z barvnimi obrisi v načinu ročnega ostrenja. Upoštevajte, da poudarjeni poudarki morda ne bodo prikazani, če fotoaparat ne more zaznati obrisov; v tem primeru je mogoče izostritev preveriti s pogledom skozi lečo na zaslonu.

Območje v fokusu