Lai lietotu autofokusu, pagrieziet fokusa režīma atlasītāju uz AF.

Fokusa režīma atlasītājs

Autofokusa režīms

Ja fotogrāfijas tiek uzņemtas, izmantojot skatu meklētāju, var atlasīt šādus autofokusa režīmus:

Tiešā skata režīmā var atlasīt šādus autofokusa režīmus:

Autofokusa režīmu var atlasīt, nospiežot AF režīma pogu un grozot galveno grozāmo komandu pārslēgu, līdz tiek parādīts vajadzīgais iestatījums.

AF režīma poga

Galvenais grozāmais komandu pārslēgs

Vadības panelis

Skatu meklētājs

Ekrāns

Fokusa paredzēšana (fotogrāfiju uzņemšana skatu meklētāja režīmā)

AF-C režīmā vai arī tad, ja AF-A režīmā ir atlasīts nepārtraukts servo autofokuss, ja objekts pārvietojas virzienā uz kameru vai prom no tās, kad aizvara atbrīvošanas poga ir nospiesta līdz pusei, kamera aktivizē fokusa paredzēšanas režīmu. Tas ļauj kamerai izsekot fokusu, vienlaikus mēģinot iepriekš noteikt, kur atradīsies objekts, kad tiks atbrīvots aizvars.

Skatīt arī

Papildu informācija:

AF apgabala režīms

AF apgabala režīms kontrolē, kā kamera atlasa fokusa punktu autofokusam. Uzņemot fotogrāfijas ar skatu meklētāju, var atlasīt šādas opcijas:

  • Single-point AF (Viena punkta AF): atlasiet fokusa punktu; kamera fokusēsies uz objektu tikai atlasītajā fokusa punktā. Izmanto nekustīgu objektu uzņemšanai.
  • Dynamic-area AF (Dinamiskā apgabala AF): atlasiet fokusa punktu. Ja fokusa režīmos AF-A un AF-C objekts īslaicīgi pamet atlasīto fokusa punktu, kamera fokusēsies, balstoties uz informāciju no apkārtējiem fokusa punktiem. Fokusa punktu skaits mainās atkarībā no atlasītā režīma:

    • 9 punktu dinamiskā apgabala AF: izvēlieties šo režīmu, ja ir pietiekami daudz laika fotogrāfijas kadrēšanai vai arī ja fotografējat objektus, kuru kustība ir paredzama (piemēram, skrējējus vai automašīnas sacīkšu trasē).
    • 21 punkta dinamiskā apgabala AF: izvēlieties, ja fotografējat objektus, kas veic neparedzamas kustības (piemēram, futbolistus spēles laikā).
    • 51-point dynamic-area AF (51 punkta dinamiskā apgabala AF): izvēlieties šo režīmu, ja fotografējat objektus, kas ātri pārvietojas un kurus ir grūti kadrēt skatu meklētājā (piemēram, putnus).
  • 3D-tracking (3D paredzēšana): atlasiet fokusa punktu. Fokusa režīmos AF-A un AF-C kamera izsekos objektus, kas pamet atlasīto fokusa punktu, un pēc vajadzības atlasīs jaunus fokusa punktus. Izmantojiet, lai ātri kadrētu attēlus, uzņemot objektus, kas nevienmērīgi pārvietojas no vienas puses uz otru (piemēram, tenisistus). Ja objekts pamet skatu meklētāju, noņemiet pirkstu no aizvara atbrīvošanas pogas un izmainiet fotogrāfijas kompozīciju tā, lai objekts atrastos atlasītajā fokusa punktā.

  • Group-area AF (Grupas apgabala AF): kamera fokusējas, izmantojot lietotāja atlasītu fokusa punktu grupu, tādējādi samazinot risku, ka kamera varētu fokusēties nevis uz galveno objektu, bet uz fonu. Izvēlieties to objektiem, kurus grūti fotografēt, izmantojot vienu fokusa punktu. Ja viena servo AF režīmā (AF-S vai viena servo AF režīmā, kas atlasīts vienumam AF-A) tiek noteiktas sejas, kamera piešķirs prioritāti portreta objektiem.

Auto-area AF (Automātiskais apgabala AF): kamera automātiski nosaka objektu un atlasa fokusa punktu (uzņemot portretus, kamera spēj atšķirt objektu no fona, lai labāk noteiktu objektu). Īsi pēc tam, kad kamera ir fokusējusies, tiek izgaismoti aktīvie fokusa punkti; AF-C un AF-A režīmos galvenais fokusa punkts ir izgaismots arī pēc tam, kad pārējie fokusa punkti ir izslēgti.

3D paredzēšana

Kad aizvara atbrīvošanas poga ir nospiesta līdz pusei, krāsas apgabalā ap fokusa punktu tiek saglabātas kamerā. Tādējādi, ja objektu krāsa ir līdzīga fona krāsai vai arī tie aizņem ļoti mazu kadra daļu, 3D paredzēšana var nedot vēlamo rezultātu.

Tiešā skata režīmā var atlasīt šādus AF apgabala režīmus:

! Sejas prioritātes AF: izmantojiet portretiem. Kamera automātiski nosaka un fokusējas uz portreta objektiem; atlasītais objekts tiek norādīts ar dubultu dzeltenu ierāmējumu (ja tiek noteiktas vairākas sejas, kamera fokusēsies uz tuvāko objektu; lai izvēlētos citu objektu, izmantojiet kursortaustiņu). Ja kamera vairs nevar noteikt objektu (piemēram, objekts seju ir pagriezis prom no kameras), ierāmējums vairs netiks rādīts. Pieskaroties ekrānam, kamera fokusēsies uz pirkstam tuvāko seju un, noņemot pirkstu no ekrāna, uzņems fotogrāfiju.

$ Wide-area AF (Plata apgabala AF): izmantojiet, lai uzņemtu ainavas un citus objektus, kas tiek uzņemti no rokas, izņemot portretus.

% Normal-area AF (Normāla apgabala AF): izmantojiet punktveida fokusēšanai uz kadrā atlasīto fokusa punktu. Ieteicams izmantot trijkāji.

& Subject-tracking AF (Objekta kustības paredzēšanas AF): izmantojiet kursortaustiņu, lai pozicionētu fokusa punktu uz objektu, un nospiediet J, lai sāktu objekta kustības paredzēšanu. Fokusa punkts sekos atlasītajam objektam, tam pārvietojoties kadra robežās. Lai izbeigtu fokusa paredzēšanu, vēlreiz nospiediet J. Vai arī var sākt paredzēšanu, pieskaroties objektam ekrānā; lai izbeigtu paredzēšanu un uzņemtu fotogrāfiju, noņemiet pirkstu no ekrāna. Ja paredzēšana jau norisinās, pieskaroties jebkurā vietā ekrānam, kamera fokusēsies uz pašreizējo objektu, un, noņemot pirkstu no ekrāna, tiks uzņemta fotogrāfija. Ņemiet vērā, ka kamera var nespēt paredzēt objektu kustības, ja tie ātri pārvietojas, pamet kadru vai tos aizsedz citi objekti, ja tie manāmi maina izmēru, krāsu vai spilgtumu, ja ir pārāk mazi, pārāk lieli, pārāk spoži, pārāk tumši, vai tiem ir līdzīga krāsa vai spilgtums kā fonam.

Manual focus-point selection (Manuālā fokusa punkta atlasīšana)

Fokusa punkta atlasīšanai var izmantot kursortaustiņu. Pagriežot fokusa atlases fiksatoru uz L, tiek atspējota manuālā fokusa punkta atlasīšana.

Fokusa atlases fiksators

AF apgabala režīmu var atlasīt, nospiežot AF režīma pogu un grozot grozāmo apakškomandu pārslēgu, līdz skatu meklētājā ir redzams vajadzīgais iestatījums.

AF režīma poga

Grozāmais apakškomandu pārslēgs

Vadības panelis

Skatu meklētājs

Ekrāns

AF apgabala režīms (fotogrāfiju uzņemšana skatu meklētāja režīmā)

AF apgabala režīms tiek parādīts vadības panelī un skatu meklētājā.

AF apgabala režīms Vadības panelis Skatu meklētājs Skatu meklētāja fokusa punkta displejs
Viena punkta AF
9 punkta dinamiskā apgabala AF *
21 punkta dinamiskā apgabala AF *
51 punkta dinamiskā apgabala AF *
3D paredzēšana
Grupas apgabala AF
Automātiskais apgabala AF

Skatu meklētājā tiek parādīts tikai aktīvais fokusa punkts. Pārējie fokusa punkti sniedz informāciju, lai palīdzētu izpildīt fokusēšanas darbību.

AF-S/AF-I telepārveidotājs (fotogrāfiju uzņemšana, izmantojot skatu meklētāju)

Ja, uzņemot ar AF-S/AF-I telepārveidotāju, AF apgabala režīmam ir aktivizēta 3D paredzēšanas vai automātiskā apgabala AF funkcija, automātiski tiks atlasīts viena punkta AF ar kombinēto apertūras atvērumu, kas ir lēnāks par f/5,6.

Autofokusa izmantošana tiešā skata režīmā

Izmantojiet AF-S vai AF-P objektīvu. Ar citiem objektīviem vai telepārveidotājiem vēlamo rezultātu, iespējams, nevarēs iegūt. Ņemiet vērā, ka tiešā skata režīmā autofokuss ir lēnāks un ekrāns, kamerai fokusējoties, var kļūt spilgtāks vai tumšāks. Dažkārt, kad kamera nespēj fokusēties, fokusa punkts var tikt parādīts zaļā krāsā. Fotokamera var nespēt fokusēties šādās situācijās:

  • objekts satur līnijas, kas ir paralēlas kadra garajai malai;
  • objekts nav pietiekami kontrastains;
  • objektam fokusa punktā ir asi kontrastējoša spilgtuma apgabali vai punktveida gaismas avots, neona reklāma vai cits mainīga spilgtuma gaismas avots;
  • mirgoņa un joslas parādās fluorescējošu, dzīvsudraba, nātrija tvaiku lampu vai līdzīgā apgaismojumā;
  • tiek izmantots šķērsfiltrs (zvaigžņu filtrs) vai cits speciālais filtrs;
  • objekts ir mazāks par fokusa punktu;
  • objektu nomāc regulāras ģeometriskas formas (piemēram, žalūzijas vai augstceltnes logu rindas);
  • objekts pārvietojas.

Fokusa punkta atlasīšana

Izņemot objekta paredzēšanas AF režīmu, nospiežot J fokusa punkta atlasīšanas laikā, tiek atlasīts centra fokusa punkts. Tā vietā objekta paredzēšanas AF režīmā, nospiežot J, tiek uzsākta objekta izsekošana. Manuāla fokusa punkta atlasīšana nav pieejama automātiskā apgabala AF režīmā.

Skatīt arī

Fotogrāfiju uzņemšana, izmantojot skatu meklētāju—informācija:

Fotogrāfiju uzņemšana, izmantojot skatu meklētāju/tiešo skatu: informāciju par galvenā grozāmā komandu pārslēga izmantošanu, lai izvēlētos AF apgabala režīmu, skatiet sadaļā A > Pielāgotais iestatījums f3 (Customize command dials (Pielāgot grozāmos komandu pārslēgus)) > Change main/sub (Mainīt galveno/pakārtoto) (0 Customize command dials (Pielāgot grozāmos komandu pārslēgus)).

Fokusa fiksators

Fokusa fiksatoru var izmantot, lai mainītu kompozīciju pēc fokusēšanas, ļaujot fokusēties uz objektu, kas galīgajā kompozīcijā neatradīsies fokusa punktā. Ja kamera nespēj fokusēties, izmantojot autofokusu (0 Labu rezultātu iegūšana, izmantojot autofokusu), fokusa fiksatoru var izmantot, lai mainītu fotogrāfijas kompozīciju pēc fokusa iestatīšanas uz citu objektu, kas atrodas tādā pat attālumā kā sākotnējais objekts. Fokusa fiksators visefektīvāk darbojas tad, ja AF apgabala režīmam izvēlētā opcija nav automātiskā apgabala AF režīms (0 AF apgabala režīms).

  1. Fokusējiet.

    Pozicionējiet objektu izvēlētajā fokusa punktā un nospiediet aizvara atbrīvošanas pogu līdz pusei, lai aktivizētu fokusu. Pārbaudiet, vai skatu meklētājā (fotogrāfiju uzņemšana, izmantojot skatu meklētāju) parādās fokusa indikators (I) vai arī fokusa punkts ir kļuvis zaļš (tiešā skata režīms).

    Fotogrāfiju uzņemšana, izmantojot skatu meklētāju

    Live view (Tiešais skats)

  2. Fiksējiet fokusu.

    AF-A un AF-C fokusa režīmi (fotogrāfiju uzņemšana skatu meklētāja režīmā): aizvara atbrīvošanas pogai esot nospiestai līdz pusei (), nospiediet A AE-L/AF-L pogu (), lai fiksētu gan fokusu, gan ekspozīciju (skatu meklētājā tiks parādīta AE-L ikona). Pat ja vēlāk noņemsiet pirkstu no aizvara atbrīvošanas pogas, fokuss paliks fiksēts, kamēr vien ir nospiesta A AE-L/AF-L poga.

    Aizvara atbrīvošanas poga

    A AE-L/AF-L poga

    AF-S (fotogrāfiju uzņemšana skatu meklētāja režīmā) un tiešā skata režīms: fokuss tiek fiksēts automātiski un paliek fiksētā stāvoklī, līdz noņemsiet pirkstu no aizvara atbrīvošanas pogas. Fokusu var fiksēt arī, nospiežot A AE-L/AF-L pogu (skatīt iepriekš).

  3. Mainiet kompozīciju un uzņemiet fotogrāfiju.

    Fokuss starplaikā starp uzņēmumiem paliks fiksēts, ja turēsiet aizvara atbrīvošanas pogu nospiestu līdz pusei (AF-S un tiešā skata režīmā) vai turēsiet nospiestu A AE-L/AF-L pogu, kas ļauj uzņemt vairākas secīgas fotogrāfijas ar to pašu fokusa iestatījumu.

    Fotogrāfiju uzņemšana, izmantojot skatu meklētāju

    Tiešais skats

Nemainiet attālumu no kameras līdz objektam, kamēr darbojas fokusa fiksators. Ja objekts pārvietojas, fokusējiet to atkal jaunā attālumā.

Skatīt arī

Informāciju par aizvara atbrīvošanas pogas izmantošanu ekspozīcijas fiksēšanai skatiet sadaļā A > Pielāgotais iestatījums c1 (Shutter-release button AE-L (Aizvara atbrīvošanas poga AE-L), 0 Shutter-release button AE-L (Aizvara atbrīvošanas poga AE-L)).

Labu rezultātu gūšana, izmantojot autofokusu

Autofokuss ne pārāk labi darbojas tālāk minētajos apstākļos. Ja kamera šādos apstākļos nespēj fokusēties, var tikt atspējota aizvara atbrīvošana vai arī var tikt parādīts fokusa indikators (I) un atskanēt pīkstiens, ļaujot atbrīvot aizvaru arī tad, ja objekts nav fokusā. Šādos gadījumos izmantojiet manuālo fokusu (0 Manuālais fokuss) vai izmantojiet fokusa fiksatoru (0 Fokusa fiksators), lai fokusētos uz citu objektu tādā pašā attālumā, bet pēc tam izmainītu fotogrāfijas kompozīciju.

Objekta un fona kontrastu atšķirība ir niecīga vai kontrasta nav vispār.

Piemērs: objekts ir tādā pašā krāsā kā fons.

Fokusa punkts ietver objektus, kas atrodas dažādā attālumā no kameras.

Piemērs: objekts atrodas būrī.

Objektā dominē regulāras ģeometriskas formas.

Piemērs: žalūzijas vai debesskrāpja logu rindas.

Fokusa punkts satur asi kontrastējoša spilgtuma apgabalus.

Piemērs: objekts daļēji ir ēnā.

Fona objekti izskatās lielāki par galveno objektu.

Piemērs: kadrā aiz objekta ir ēka.

Objekts satur daudzas sīkas detaļas.

Piemērs: ziedoša pļava, citi sīki priekšmeti vai priekšmeti, kam nepiemīt dažāds spilgtums.