W tym rozdziale opisano sposób robienia zdjęć w trybach i oraz j. Tryby i i j to automatyczne tryby „łatwego fotografowania”, w których większość ustawień jest regulowana przez aparat w reakcji na warunki fotografowania. Jedyna różnica między tymi trybami polega na tym, że w trybie j lampa błyskowa nie emituje błysku.

  1. Włącz aparat.

    Ekran Informacje i wyświetlacz LCD zaświecą się.

    Włącznik zasilania

  2. Wciskając przycisk zwolnienia blokady pokrętła trybu pracy na górze aparatu, przekręć pokrętło trybu pracy w położenie i lub j.

    Pokrętło trybu pracy

    Przycisk zwolnienia blokady pokrętła trybu pracy

    Zdjęcia można kadrować w wizjerze lub na monitorze (podgląd na żywo). Aby włączyć podgląd na żywo, przekręć wybierak trybu podglądu na żywo w położenie C i naciśnij przycisk a.

    Wybierak trybu podglądu na żywo

    Przycisk a

    Kadrowanie zdjęć w wizjerze

    Kadrowanie zdjęć na monitorze (podgląd na żywo)

  3. Przygotuj aparat.

    Fotografowanie z użyciem wizjera: podczas kadrowania zdjęć w wizjerze prawą ręką trzymaj aparat za uchwyt, a lewą obejmij dolną część korpusu aparatu lub obiektyw. Przyciągnij łokcie do boków klatki piersiowej.

    Podgląd na żywo: podczas kadrowania zdjęć na monitorze prawą ręką trzymaj aparat za uchwyt, a lewą obejmij obiektyw.

    Kadrowanie zdjęć w orientacji portretowej (pionowej)

    Podczas kadrowania zdjęć w orientacji portretowej (pionowej) trzymaj aparat w sposób pokazany poniżej.

    Kadrowanie zdjęć w wizjerze

    Kadrowanie zdjęć na monitorze

  4. Wykadruj zdjęcie.

    Fotografowanie z użyciem wizjera: wykadruj zdjęcie w wizjerze z głównym fotografowanym obiektem w ramce pola AF.

    Ramka pola AF

    Podgląd na żywo: przy ustawieniach domyślnych aparat automatycznie wykrywa twarze i wybiera pole AF. Jeśli aparat nie wykryje twarzy, przy pomocy wybieraka wielofunkcyjnego ustaw pole AF na głównym fotografowanym obiekcie.

    Pole AF

    Korzystanie z obiektywu o zmiennej ogniskowej

    Użyj pierścienia zoomu w celu przybliżenia fotografowanego obiektu, tak aby wypełniał większą część kadru, lub w celu oddalenia obiektu i zwiększenia obszaru widocznego na gotowej fotografii (wybierz dłuższą ogniskową na skali ogniskowych obiektywu w celu przybliżenia lub krótszą w celu oddalenia).

    Przybliżenie Oddalenie

    Pierścień zoomu

  5. Naciśnij spust migawki do połowy.

    Fotografowanie z użyciem wizjera: naciśnij spust migawki do połowy, aby ustawić ostrość (może zaświecić się dioda wspomagająca AF, jeśli obiekt jest słabo oświetlony). Po zakończeniu ustawiania ostrości aktywne pole AF oraz wskaźnik ostrości (I) pojawią się w wizjerze.

    Pole AF

    Wskaźnik ostrości

    Wskaźnik ostrości Opis
    I Ostrość ustawiona na obiekt.
    F Pole AF jest ustawione pomiędzy aparatem a obiektem.
    H Pole AF jest ustawione za obiektem.
    FH
    (miga)
    Aparat nie może ustawić ostrości za pomocą autofokusa (0 Uzyskiwanie dobrych rezultatów z użyciem autofokusa).

    Podgląd na żywo: podczas ustawiania ostrości przez aparat pole AF miga na zielono. Jeśli aparat może ustawić ostrość, pole AF zostanie wyświetlone na zielono. W przeciwnym razie pole AF będzie migać na czerwono.

    Pole AF

  6. Zrób zdjęcie.

    Płynnie naciśnij spust migawki do końca, aby zrobić zdjęcie. Dioda dostępu do karty pamięci zaświeci się, a zdjęcie zostanie wyświetlone na monitorze na kilka sekund. Nie wysuwaj karty pamięci i nie wyjmuj ani nie odłączaj źródła zasilania, dopóki dioda nie zgaśnie i zapisywanie nie zostanie zakończone.

    Dioda dostępu do karty pamięci

    Aby zakończyć podgląd na żywo, naciśnij przycisk a.

    Przycisk a

Licznik czasu czuwania (fotografowanie z użyciem wizjera)

Wskaźniki w wizjerze i niektóre wskaźniki na wyświetlaczu LCD wyłączą się, jeśli przez około sześć sekund nie przeprowadzi się żadnych czynności, co zmniejszy zużycie energii akumulatora. Naciśnij spust migawki do połowy, aby ponownie włączyć wskaźniki. Czas, po którego upływie licznik czasu czuwania zostanie automatycznie wyłączony, można wybrać przy użyciu ustawienia osobistego c2 (Czas czuwania, 0 Czas czuwania).

Pomiar ekspozycji włączony

Pomiar ekspozycji wyłączony

Wbudowana lampa błyskowa

Jeśli wymagane jest dodatkowe oświetlenie w celu uzyskania poprawnej ekspozycji w trybie i, wbudowana lampa błyskowa podniesie się automatycznie po wciśnięciu spustu migawki do połowy. Jeśli lampa błyskowa jest podniesiona, zdjęcia można robić tylko wtedy, gdy wyświetlony jest wskaźnik gotowości lampy (M). Jeśli wskaźnik gotowości lampy nie jest wyświetlany, trwa ładowanie lampy błyskowej. Zdejmij na chwilę palec ze spustu migawki i spróbuj ponownie.

Wizjer

Podgląd na żywo

Aby oszczędzać energię, kiedy lampa błyskowa nie jest używana, delikatnie naciśnij ją w dół, aż do zatrzaśnięcia.

Wskazówki dotyczące podglądu na żywo

Wyświetlanie i ukrywanie wskaźników

Naciskanie przycisku R powoduje przełączanie pomiędzy następującymi widokami.

Wirtualny horyzont   Informacje włączone

Linie pomocnicze kadrowania   Informacje wyłączone

Podgląd zoomu w trybie podglądu na żywo

Naciśnij przycisk X (T), aby powiększyć widok na monitorze o maksymalnie około 17×. W prawym dolnym rogu ekranu w szarej ramce wyświetli się okno nawigacji. Użyj wybieraka wielofunkcyjnego, aby przesuwać ekran do obszarów kadru niewidocznych na monitorze, lub naciśnij W (Z), aby oddalić obraz.

Przycisk X (T)

Okno nawigacji

Ekran odliczania

Licznik czasu zostanie wyświetlony 30 s przed automatycznym zakończeniem podglądu na żywo (cyfry licznika zmienią kolor na czerwony, gdy podgląd na żywo zostanie zaraz zakończony w celu ochrony wewnętrznych obwodów aparatu lub, jeśli opcja inna niż Bez ograniczeń jest wybrana dla ustawienia osobistego c4—Czas wyłączenia monitora > Podgląd na żywo; 0 Czas wyłączenia monitora—5 s przed ustawionym czasem automatycznego wyłączenia monitora). W zależności od warunków fotografowania licznik czasu może wyświetlić się natychmiast po wybraniu podglądu na żywo.

Czas wyłączenia monitora (podgląd na żywo)

Monitor wyłączy się, jeśli przez około dziesięć minut nie zostaną wykonane żadne czynności. Czas, po którego upływie monitor zostanie automatycznie wyłączony, można wybrać przy użyciu ustawienia osobistego c4 (Czas wyłączenia monitora, 0 Czas wyłączenia monitora) > Podgląd na żywo.

Ekspozycja

W zależności od scenerii ekspozycja może się różnić od otrzymanej bez używania podglądu na żywo.

Fotografowanie w trybie podglądu na żywo

Aby światło wpadające przez wizjer nie zakłócało zdjęć i ekspozycji, przed rozpoczęciem fotografowania można usunąć gumową muszlę oczną i zakryć wizjer dołączoną do aparatu pokrywką okularu (0 Zasłoń wizjer).

Mimo tego, że te zakłócenia nie będą widoczne na gotowym zdjęciu, poszarpane krawędzie, aberracja chromatyczna, efekt mory i jasne punkty mogą pojawiać się na monitorze, a jasne obszary lub pasma mogą pojawiać się na niektórych obszarach zawierających migające szyldy i inne źródła przerywanego światła, lub też jeśli fotografowany obiekt zostanie na chwilę oświetlony stroboskopem lub innym jasnym, chwilowym źródłem światła. Poza tym, może występować dystorsja dotycząca ruchomych obiektów, szczególnie jeśli aparat zostanie obrócony w poziomie, lub gdy przez kadr z dużą prędkością przemieści się jakiś obiekt. Migotanie i powstawanie pasm widoczne na monitorze w oświetleniu jarzeniowym, rtęciowym lub lampami sodowymi można zredukować przy pomocy opcji Redukcja migotania w menu nagrywania filmów (0 Redukcja migotania), ale mogą one być nadal widoczne na gotowym zdjęciu przy niektórych czasach otwarcia migawki. Podczas fotografowania w trybie podglądu na żywo unikaj kierowania aparatu na słońce lub inne źródła silnego światła. Nieprzestrzeganie tego środka ostrożności może spowodować uszkodzenie wewnętrznych obwodów elektronicznych aparatu.

Korzystanie z podglądu na żywo przez dłuższy czas może powodować silne nagrzewanie się uchwytu oraz miejsc aparatu wokół monitora. Nie oznacza to usterki.

To miejsce szczególnie silnie się nagrzewa.