V tem razdelku je opisano, kako fotografirati v načinih i in j. i in j sta samodejna osnovna načina, v katerih večino nastavitev nadzira fotoaparat glede na pogoje fotografiranja; edina razlika med tema dvema načinoma je ta, da se bliskavica ne sproži v načinu j.

  1. Vklopite fotoaparat.

    Prikaz informacij in nadzorna plošča se bosta osvetlila.

    Stikalo za vklop/izklop

  2. S pritiskom sprostitve zaklepanja vrtljivega gumba za izbiro načina na vrhu fotoaparata zavrtite gumb za izbiro načina na i ali j.

    Vrtljivi gumb za izbiro načina

    Sprostitev zaklepanja vrtljivega gumba za izbiro načina

    Fotografije lahko kadrirate v iskalu ali na zaslonu (pogled v živo). Za zagon pogleda v živo zavrtite izbirnik pogleda v živo na C in pritisnite gumb a.

    Izbirnik pogleda v živo

    Gumb a

    Kadriranje slik v iskalu

    Kadriranje slik na zaslonu (pogled v živo)

  3. Pripravite fotoaparat.

    Fotografiranje z iskalom: Ko fotografije kadrirate v iskalu, primite z desno roko držalo, z levo pa ohišje fotoaparata ali objektiv. S komolcema se oprite ob straneh prsnega koša.

    Pogled v živo: Ko fotografije kadrirate na zaslonu, primite z desno roko držalo, z levo pa ohišje fotoaparata ali objektiv.

    Kadriranje fotografij v pokončni usmerjenosti (portret)

    Ko kadrirate fotografije v pokončni usmerjenosti (portret), držite fotoaparat, kot je prikazano spodaj.

    Kadriranje fotografij v iskalu

    Kadriranje fotografij na zaslonu

  4. Kadrirajte fotografijo.

    Fotografiranje z iskalom: Kadrirajte fotografijo v iskalu, tako da bo glavni motiv v okvirjih območja AF.

    Okvirji območja AF

    Live view (Pogled v živo): V privzetih nastavitvah fotoaparat samodejno zazna obraze in izbere točko ostrenja. Če fotoaparat ne zazna obraza, uporabite večnamenski izbirnik, da umestite točko ostrenja nad glavni motiv.

    Točka ostrenja

    Uporaba objektiva za zoom

    Z obročem za zoom optično povečajte motiv, tako da zapolni večji del kadra, ali pa ga pomanjšajte, da povečate območje, ki bo vidno na končni fotografiji (izberite daljšo goriščno razdaljo na lestvici goriščne razdalje objektiva, da predmet povečate, in krajšo goriščno razdaljo, da ga pomanjšate).

    Povečanje goriščnice Zmanjšanje goriščnice

    Obroč za zoom

  5. Pritisnite sprožilec do polovice.

    Fotografiranje z iskalom: Pritisnite sprožilec do polovice, da izostrite sliko (pomožna osvetlitev za AF lahko zasveti, če je motiv slabo osvetljen). Ko je operacija izostritve končana, se v iskalu pojavita aktivna točka ostrenja in kazalnik izostritve (I).

    Točka ostrenja

    Kazalnik izostritve

    Kazalnik izostritve Opis
    I Izostren motiv.
    F Točka ostrenja je med fotoaparatom in motivom.
    H Točka ostrenja je za motivom.
    F H
    (utripa)
    Fotoaparat ne more izostriti slike s samodejnim ostrenjem (0 Dobri rezultati s samodejnim ostrenjem).

    Pogled v živo: Točka ostrenja utripa v zeleni barvi, medtem ko fotoaparat ostri. Če lahko fotoaparat izostri, se bo točka ostrenja prikazala v zeleni barvi; v nasprotnem primeru bo točka ostrenja utripala v rdeči barvi.

    Točka ostrenja

  6. Fotografirajte.

    Mirno pritisnite sprožilec do konca, da posnamete fotografijo. Lučka za dostop do pomnilniške kartice zasveti in fotografija se za nekaj sekund prikaže na zaslonu. Dokler lučka ne preneha svetiti in dokler snemanje ni zaključeno, ne izvrzite pomnilniške kartice iz fotoaparata, niti ne odstranite in ne prekinite vira napajanja.

    Lučka za dostop do pomnilniške kartice

    Za konec pogleda v živo pritisnite gumb a.

    Gumb a

Časovnik stanja pripravljenosti (fotografiranje z iskalom)

Če približno šest sekund ne izvedete nobenega dejanja, se prikazi v iskalu in nekateri prikazi na nadzorni plošči ugasnejo. S tem se zmanjša poraba polnilne baterije. Pritisnite sprožilec do polovice, da znova aktivirate zaslon. Čas, preden se časovnik stanja pripravljenosti samodejno izklopi, lahko prilagodite z nastavitvijo po meri c2 (Standby timer (Časovnik stanja pripravljenosti), 0 Standby timer (Časovnik stanja pripravljenosti)).

Vključeni merilniki osvetlitve

Izključeni merilniki osvetlitve

Vgrajena bliskavica

Če je potrebna dodatna svetloba za pravilno osvetlitev v načinu i, se bo ob pritisku sprožilca do polovice samodejno dvignila vgrajena bliskavica. Če je bliskavica dvignjena, lahko fotografirate, šele ko se prikaže kazalnik pripravljenosti bliskavice (M). Če se kazalnik pripravljenosti bliskavice ne prikaže, to pomeni, da se bliskavica trenutno polni; za trenutek sprostite sprožilec in poskusite znova.

Iskalo

Live view (Pogled v živo)

Da prihranite energijo, ko bliskavice ne uporabljate, jo nežno potisnite navzdol, dokler se zatič ne zaskoči na mesto.

Nasveti za uporabo pogleda v živo

Kako prikažete in skrijete kazalnike

S pritiskom gumba R se pomikate po naslednjih prikazih.

Virtual horizon (Navidezni horizont)   Prikazane informacije

Vodila za kadriranje   Izklopljene informacije

Predogled zooma v pogledu v živo

Pritisnite gumb X (T), da povečate pogled na zaslonu do največ 17-krat. V sivem okvirju v spodnjem desnem vogalu prikaza se pokaže navigacijsko okno. Uporabite večnamenski izbirnik, da se pomikate po predelih okvirja, ki niso vidni na zaslonu, ali pa pritisnite W (Z) za pomanjšanje.

Gumb X (T)

Navigacijsko okno

Odštevalnik časa

Odštevalnik bo prikazan 30 s, preden se pogled v živo samodejno konča (časovnik se obarva rdeče, če se bo pogled v živo vsak hip končal, da zaščiti notranja vezja, ali če je izbrana možnost, ki ni No limit (Brez omejitve), za nastavitev po meri c4 – Monitor off delay (Čas zakasnitve izklopa zaslona) > Live view (Pogled v živo); 0 Monitor off delay (Čas zakasnitve izklopa zaslona) – 5 s preden naj bi se zaslon samodejno izklopil). Časovnik se lahko prikaže tudi takoj po izboru pogleda v živo, kar je odvisno od pogojev fotografiranja.

Čas zakasnitve izklopa zaslona (pogled v živo)

Zaslon se samodejno izklopi, če približno 10 minut ne izvedete nobenega dejanja. Čas, preden se zaslon samodejno izklopi, lahko prilagodite z nastavitvijo po meri c4 (Monitor off delay (Čas zakasnitve izklopa zaslona), 0 Monitor off delay (Čas zakasnitve izklopa zaslona)) > Live view (Pogled v živo).

Osvetlitev

Glede na sceno se osvetlitev lahko razlikuje od tiste, ki bi jo dobili, če ne bi uporabili pogleda v živo.

Fotografiranje v pogledu v živo

Če želite preprečiti vstop svetlobe skozi iskalo in s tem vplivanje na pogoje osvetlitve fotografij, lahko odstranite gumijasti nastavek okularja in pred fotografiranjem pokrijete iskalo s priloženim pokrovčkom okularja (0 Pokrijte iskalo).

Čeprav to ne bo vidno na končni sliki, se lahko na zaslonu pojavijo neenakomerni robovi, nepravilne barve, učinek moiré in svetli predeli oziroma svetli pasovi na nekaterih območjih, kjer so utripajoči znaki ali drugi neenakomerni viri svetlobe, ali če je motiv na kratko osvetljen s stroboskopom ali kakim drugim svetlim in hipnim virom svetlobe. Poleg tega lahko pride do popačenja pri premikajočih se motivih, če fotoaparat premikate vodoravno ali se predmet z visoko hitrostjo premika vodoravno po kadru. Utripanje in trakove, vidne na zaslonu pri fotografiranju pod fluorescenčnimi, živosrebrnimi ali natrijevimi svetilkami, lahko zmanjšate z možnostjo Flicker reduction (Zmanjšanje utripanja) (0 Flicker reduction (Zmanjšanje utripanja)) v meniju za snemanje videoposnetkov, čeprav bodo pri nekaterih časih zaklopa lahko še vedno vidni na končni fotografiji. Ko fotografirate v pogledu v živo, fotoaparata ne usmerjajte proti soncu ali drugim močnim virom svetlobe. Če ne upoštevate tega opozorila, lahko poškodujete notranje vezje fotoaparata.

Daljša uporaba pogleda v živo lahko povzroči segrevanje držala in območij fotoaparata okoli zaslona. To ne pomeni okvare.

Ta predel postane zelo vroč.