Med pogledom v živo lahko snemate videoposnetke.

  1. Izbirnik pogleda v živo zavrtite na 1 (videoposnetek v pogledu v živo).

    Izbirnik pogleda v živo

  2. Pritisnite gumb a.

    Zrcalo se bo dvignilo in pogled skozi objektiv bo prikazan na zaslonu fotoaparata, prilagojen z učinki osvetlitve. Motiv ne bo več viden v iskalu.

    Gumb a

    Ikona 0

    Ikona 0 (0 Prikaz pogleda v živo: videoposnetki) kaže, da ni možno snemati videoposnetkov.

    Nastavitev beline

    V načinih P, S, A in M lahko nastavitev beline določite kadar koli, tako da pritisnete gumb L (U) in zavrtite vrtljivi glavni gumb za upravljanje (0 Nastavitev beline).

  3. Izostrite.

    Uokvirite začetni posnetek in pritisnite sprožilec do polovice za izostritev; za povečanje in natančno izostritev, kot je opisano v poglavju »Predogled zooma v pogledu v živo« (0 Predogled zooma v pogledu v živo), pritisnite gumb X (T). Pri snemanju videoposnetkov se zmanjša število motivov, ki jih je mogoče zaznati pri AF s prioriteto obrazov.

    Osvetlitev

    Naslednje nastavitve osvetlitve lahko spreminjate v načinu za snemanje videoposnetkov:

      Zaslonka Čas zaklopa Občutljivost ISO
    P, S 1 2, 3
    A 2, 3
    M 3, 4
    Ostali načini fotografiranja

    Osvetlitev za način S je enakovredna načinu P.

    Zgornjo mejo za občutljivost ISO lahko izberete z možnostjo ISO sensitivity settings (Nastavitve občutljivosti ISO) > Maximum sensitivity (Največja občutljivost) v meniju za snemanje videoposnetkov (0 ISO sensitivity settings (Nastavitve občutljivosti ISO)).

    Ne glede na izbrano možnost za ISO sensitivity settings (Nastavitve občutljivosti ISO) > Maximum sensitivity (Največja občutljivost) ali za ISO sensitivity (mode M) (Občutljivost ISO (način M)) je zgornja meja, ko je izbrana možnost On (Vklop) za Electronic VR (Elektronski VR) v meniju za snemanje videoposnetkov, ISO 51200.

    Če je On (Vklop) izbrano za ISO sensitivity settings (Nastavitve občutljivosti ISO) > Auto ISO control (mode M) (Samodejno upravljanje občutljivosti ISO (način M)) v meniju za snemanje videoposnetkov, lahko zgornjo mejo za občutljivost ISO izberete z možnostjo Maximum sensitivity (Največja občutljivost).

    V načinu M lahko čas zaklopa nastavite na vrednosti med 1/25 s in 1/8.000 s (najdaljši razpoložljivi čas je odvisen od hitrosti snemanja; 0 Velikost okvirja, hitrost snemanja in kakovost videoposnetka). V drugih načinih se čas zaklopa prilagaja samodejno. Če je motiv preveč ali premalo osvetljen v načinih, ki niso A ali M, končajte pogled v živo in ga ponovno zaženite ali pa izberite način A in prilagodite zaslonko.

  4. Začnite snemati.

    Za začetek snemanja pritisnite gumb za snemanje videoposnetka. Razpoložljivi snemalni čas in kazalnik snemanja sta prikazana na zaslonu. Izpostavljenost je mogoče zakleniti s pritiskom gumba A AE-L/AF-L (0 Zaklepanje samodejne osvetlitve) ali spremeniti do ± 3 EV v korakih po 1/3 EV s kompenzacijo osvetlitve (0 Kompenzacija osvetlitve); točkovno merjenje ni na voljo. V načinu delovanja s samodejnim ostrenjem lahko fotoaparatu spremenite izostritev, tako da pritisnete sprožilec do polovice ali da se dotaknete motiva na zaslonu.

    Gumb za snemanje videoposnetka

    Kazalnik snemanja

    Preostali čas

    Zvok

    Fotoaparat lahko snema tako video kot zvok. Med snemanjem videoposnetka ne prekrivajte mikrofona na sprednjem delu fotoaparata. Upoštevajte, da lahko vgrajeni mikrofon posname zvoke, ki jih oddaja fotoaparat ali objektiv med samodejnim ostrenjem, zmanjšanjem tresljajev ali spreminjanjem zaslonke.

  5. Končajte snemanje.

    Znova pritisnite gumb za snemanje videoposnetka, da končate snemanje. Snemanje se samodejno konča, ko je dosežena največja dolžina ali ko je pomnilniška kartica polna (upoštevajte, da se glede na hitrost zapisovanja na pomnilniško kartico snemanje lahko konča, preden je dosežena največja dolžina).

  6. Zapustite pogled v živo.

    Za izhod iz pogleda v živo pritisnite gumb a.

Glejte tudi

Za informacije o:

  • Izbiri, kako fotoaparat ostri v načinu za snemanje videoposnetkov, glejte poglavje »Samodejno ostrenje« (0 Samodejno ostrenje).
  • Izostritvi z obročem za ostrenje na objektivu glejte poglavje »Ročno ostrenje« (0 Ročno ostrenje).

Uporaba gumba i

Do spodaj navedenih možnosti lahko dostopate s pritiskom gumba i v načinu za snemanje videoposnetkov. Uporabite zaslon na dotik ali pa se po menijih premikajte z večnamenskim izbirnikom in gumbom J in uporabite večnamenski izbirnik za osvetlitev elementov, pritisk 2 za ogled možnosti in pritisk J za izbiro osvetljene možnosti in vrnitev v meni gumba i. Ponovno pritisnite gumb i, da se vrnete v prikaz za fotografiranje.

Gumb i

Uporaba zunanjega mikrofona

Dodatni stereo mikrofon ME-1 ali brezžični mikrofon ME-W1 lahko uporabljate za snemanje zvoka pri videoposnetkih (0 Druga dodatna oprema).

Slušalke

Uporabite lahko slušalke drugih proizvajalcev. Upoštevajte, da lahko visoka raven zvoka povzroči močno glasnost. Bodite še posebej pozorni pri uporabi slušalk.

Prikaz pogleda v živo: videoposnetki Videoposnetki

Odštevalnik časa

Odštevalnik bo prikazan 30 s, preden se pogled v živo samodejno konča (časovnik se obarva rdeče, če se bo pogled v živo vsak hip končal, da zaščiti notranja vezja, ali če je izbrana možnost, ki ni No limit (Brez omejitve), za nastavitev po meri c4 – Monitor off delay (Čas zakasnitve izklopa zaslona) > Live view (Pogled v živo); 0 Monitor off delay (Čas zakasnitve izklopa zaslona) – 5 s preden naj bi se zaslon samodejno izklopil). Časovnik se lahko prikaže tudi takoj po izboru pogleda v živo, kar je odvisno od pogojev fotografiranja. Snemanje videoposnetka se bo končalo samodejno, ko poteče časovnik, ne glede na to, koliko snemalnega časa je še na voljo.

Prilagajanje nastavitev med snemanjem videoposnetka

Glasnosti v slušalkah ni mogoče nastaviti med snemanjem. Če je trenutno izbrana možnost, ki ni I (izklopljen mikrofon), je mogoče občutljivost mikrofona spremeniti s katero koli nastavitvijo, razen I, medtem ko poteka snemanje.

Kako prikažete in skrijete kazalnike

Če želite skriti ali prikazati kazalnike na zaslonu, pritisnite gumb R.

Virtual horizon (Navidezni horizont)   Prikazane informacije   Izklopljene informacije

  Histogram   Vodila za kadriranje  

Velikost okvirja, hitrost snemanja in kakovost videoposnetka

Možnost Frame size/frame rate (Velikost okvirja/hitrost snemanja) v meniju za snemanje videoposnetkov uporabite za izbiro velikosti okvirja (v slikovnih točkah) in hitrosti snemanja videoposnetka. Prav tako lahko izbirate med dvema možnostma Movie quality (Kakovost videoposnetka): visoko in običajno. Vse te možnosti skupaj določajo najvišjo bitno hitrost, kot je prikazano v spodnji tabeli.

Možnost 1 Največja bitna hitrost (Mb/s)
( visoka kakovost/običajno)
Največja dolžina
r 3.840 × 2.160 (4K UHD); 30p 2 144 29 min 59 s 3
s 3.840 × 2.160 (4K UHD); 25p 2
t 3.840 × 2.160 (4K UHD); 24p 2
y/y 1.920 × 1.080; 60p 48/24
z/z 1920 × 1080; 50p
1/1 1.920 × 1.080; 30p 24/12
2/2 1920 × 1080; 25p
3/3 1920 × 1080; 24p
4/4 1.280 × 720; 60p
5/5 1280 × 720; 50p

Dejanska hitrost snemanja je 29,97 posnetka na sekundo za vrednosti, navedene kot 30p, 23,976 posnetka na sekundo za vrednosti, navedene kot 24p, in 59,94 posnetka na sekundo za vrednosti, navedene kot 60p.

Ko je izbrana ta možnost, se na zaslonu prikaže k in kakovost videoposnetka je določena na »visoka«.

Vsak videoposnetek je lahko posnet v do 8 datotekah in vsaka datoteka je lahko velika do 4 GB. Število datotek in dolžina vsake datoteke se razlikujeta glede na možnosti, izbrani za Frame size/frame rate (Velikost okvirja/hitrost snemanja) in Movie quality (Kakovost videoposnetka).

Indeksi

Če je možnost Index marking (Označevanje indeksa) dodeljena krmilnemu elementu z nastavitvijo po meri g1 (Custom control assignment (Dodelitev krmilnega elementa po meri), 0 Dodelitev krmilnega elementa po meri), lahko pritisnete izbrani krmilni element med snemanjem, da boste dodali indekse, ki jih lahko nato uporabite za iskanje kadrov med urejanjem in predvajanjem (0 Ikona p; upoštevajte, da indeksov ni mogoče dodajati v načinu i). Vsakemu videoposnetku lahko dodate do 20 indeksov.

Indeks

Glejte tudi

Za informacije o:

Izrez videoposnetka

Videoposnetki imajo razmerje stranic 16 : 9 in so posneti z izrezom, ki se spreminja z velikostjo okvirja in možnostjo, izbrano za Choose image area (Izbira območja slike) v meniju za snemanje videoposnetkov (0 Velikost okvirja, hitrost snemanja in kakovost videoposnetka, Choose image area (Izbira območja slike)).

1.920 × 1.080 in 1.280 × 720 (DX) 1.920 × 1.080 in 1.280 × 720 (1,3×) 3840 × 2160

Velikosti izreza videoposnetka so navedene spodaj:

  • Pri velikosti okvirja 3.840 × 2.160 je izrez videoposnetka velik približno 16,2 mm × 9,1 mm, ne glede na to, katera možnost je izbrana za Choose image area (Izbira območja slike). Navidezna goriščna razdalja je približno 1,5-krat večja od tiste za format DX.
  • Če je DX izbrano za Choose image area (Izbira območja slike) in je velikost okvirja 1.920 × 1.080 ali 1.280 × 720, je izrez videoposnetka velik 23,5 mm × 13,3 mm.
  • Če je 1.3× izbrano za Choose image area (Izbira območja slike) in je velikost okvirja 1.920 × 1.080 ali 1.280 × 720, je izrez videoposnetka velik 18,0 mm × 10,1 mm. Navidezna goriščna razdalja je približno 1,3-krat večja od tiste za format DX.

Fotografiranje med načinom za snemanje videoposnetkov

Če želite fotografirati v načinu za snemanje videoposnetkov (med pogledom v živo ali med snemanjem videoposnetka), izberite Take photos (Fotografiranje) za nastavitev po meri g1 (Custom control assignment (Dodelitev krmilnega elementa po meri)) > Shutter-release button (Sprožilec) (0 Custom control assignment (Dodelitev krmilnega elementa po meri)). Fotografije z razmerjem pogleda 16 : 9 lahko posnamete kadar koli, tako da pritisnete sprožilec do konca. Če poteka snemanje videoposnetkov, se bo to končalo in shranil se bo posnetek, ki je bil do tistega trenutka posnet.

Fotografije so posnete v obliki, izbrani za Image quality (Kakovost slike), v meniju za fotografiranje (0 Kakovost slike). Informacije o velikosti slike najdete v poglavju »Velikost slike« (0 Velikost slike). Upoštevajte, da si osvetlitve za fotografije ni mogoče predogledati, ko je izbirnik pogleda v živo obrnjen na 1; natančne rezultate je mogoče doseči v načinu M s predogledom osvetlitve in izbirnikom pogleda v živo, obrnjenim na C.

Velikost slike

Velikost fotografij, posnetih v načinu za snemanje videoposnetkov, se razlikuje glede na velikost okvirja videoposnetka (0 Velikost okvirja, hitrost snemanja in kakovost videoposnetka) in, v primeru fotografij, posnetih z velikostjo okvirja 1.920 × 1.080 in 1.280 × 720, glede na območje slike in možnost, izbrano za Image size (Velikost slike) v meniju za fotografiranje (0 Velikost slike).

Velikost okvirja Območje slike Image size (Velikost slike) Velikost (v slikovnih točkah)
3840 × 2160 3840 × 2160

1920 × 1080

1280 × 720

DX Velika 5568 × 3128
Medium (Srednja) 4176 × 2344
Small (Majhna) 2784 × 1560
1,3× Large (Velika) 4272 × 2400
Medium (Srednja) 3200 × 1800
Majhna 2128 × 1192

HDMI

Če je fotoaparat povezan s HDMI-napravo, se bo pogled skozi objektiv pojavil tako na zaslonu fotoaparata kot na zaslonu HDMI-naprave.

Brezžični daljinski upravljalniki in kabelski sprožilci

Če je možnost Record movies (Snemanje videoposnetkov) izbrana za nastavitev po meri g1 (Custom control assignment (Dodelitev krmilnega elementa po meri)) > Shutter-release button (Sprožilec) (0 Custom control assignment (Dodelitev krmilnega elementa po meri)), lahko sprožilce na dodatnih brezžičnih daljinskih upravljalnikih in kabelskih sprožilcih (0 Druga dodatna oprema) pritisnete do polovice, da zaženete pogled v živo, ali pa pritisnete do konca, da zaženete in končate snemanje videoposnetka.

Snemanje videoposnetkov

Videoposnetki se snemajo v barvnem prostoru sRGB. Na zaslonu in na končnem videoposnetku se lahko pojavi utripanje, trakovi ali popačenje, če se fotoaparat nahaja pod fluorescenčnimi, živosrebrnimi ali natrijevimi svetilkami, če se motivi premikajo, še posebej če fotoaparat premikate vodoravno ali se predmet v kadru vodoravno premika z visoko hitrostjo (za informacije o tem, kako zmanjšate utripanje in trakove, glejte Flicker reduction (Odpravljanje utripanja), 0 Flicker reduction (Zmanjšanje utripanja)). Utripanje se lahko prav tako pojavi, ko uporabljate električno spreminjanje vrednosti zaslonke. Pojavijo se lahko tudi neenakomerni robovi, nepravilne barve, učinek moiré in svetle pege. V okolju utripajočih znakov ali drugih neenakomernih virov svetlobe se v določenih delih kadra lahko pokažejo svetla območja ali pasovi, ki se lahko pojavijo tudi takrat, ko je motiv na kratko osvetljen s stroboskopom ali kakim drugim svetlim in hipnim virom svetlobe. Fotoaparata ne usmerjajte proti soncu ali drugim močnim virom svetlobe. Če ne upoštevate tega opozorila, lahko poškodujete notranje vezje fotoaparata. Upoštevajte, da se lahko pojavijo šum (naključno razporejene svetle slikovne točke, meglica ali črte) in nepričakovane barve, če med načinom za snemanje videoposnetkov povečate pogled skozi objektiv (0 Predogled zooma v pogledu v živo).

Osvetlitve z bliskavico ni mogoče uporabiti.

Snemanje se samodejno konča, če odstranite objektiv ali zavrtite vrtljivi gumb za izbiro načina ali izbirnik pogleda v živo na novo nastavitev.

Daljša uporaba pogleda v živo lahko povzroči segrevanje držala in območij fotoaparata okoli zaslona. To ne pomeni okvare.

Ta predel postane zelo vroč.

Piski med pogledom v živo

Morda se bo oglasil pisk, če nastavite zaslonko, uporabite izbirnik pogleda v živo ali zavrtite vrtljivi gumb za izbiro načina med pogledom v živo. To ne pomeni napake ali okvare.