Снимане с докосване (спусък с докосване)
Докоснете дисплея, за да фокусирате и вдигнете пръста си, за да направите снимката.
Натиснете иконата, показана на илюстрацията, за да изберете действието, изпълнявано чрез натискане на дисплея в режим на снимане. Изберете от следните опции:
За информация относно фокусирането при снимане с докосване, вижте „Автоматично фокусиране“ (0 Автоматично фокусиране).
Правене на снимки с използване на опциите за снимане с докосване
Спусъкът може да се използва за фокусиране и правене на снимки, дори когато иконата W е показана, за да обозначи, че спусъкът с докосване е активен. Използвайте спусъка, за да направите снимки в режим на непрекъснато снимане (0 Избиране на режим на снимане) и по време на запис на филм. Опциите за снимане с докосване могат да се използват само за правене на снимки една по една в режим на непрекъснато снимане и не могат да се използват за правене на снимки по време на запис на филм.
Сензорният екран не може да се използва за позициониране на точката за фокусиране, когато ключето за заключване на фокуса е в позиция L (заключено) (0 Избор на точка за фокусиране), но той може да се използва, за да изберете обекта, когато е избрано АФ с приоритет на лица за режим за избор на АФ зона (0 Избор на режим за избор на АФ зона).
В режим на самоснимачка (0 Режим на самоснимачка (E)), фокусът заключва на екрана избрания обект, когато докоснете дисплея, и таймерът се включва, когато махнете пръста си от екрана. При настройки по подразбиране затворът се освобождава около 10 сек след включването на таймера; закъснението и броят снимки могат да бъдат променени с помощта на Потребителска настройка c3 (Самоснимачка, 0 Самоснимачка). Ако опцията, избрана за Брой снимки е по-голяма от 1, фотоапаратът автоматично ще направи снимки една след друга, докато избраният брой снимки бъде записан.
Снимане в live view
За да предотвратите навлизащата през визьора светлина да попречи на снимки или експозиция, затворете затвора на окуляра на визьора (0 Затворете затвора на окуляра на визьора).
Въпреки че няма да присъстват в крайната снимка, на дисплея могат да се появят назъбени краища, хроматична аберация, ефект „Моаре“ и ярки петна, а в някои зони могат да се появят ярки участъци и ивици от мигащи знаци и други непостоянни източници на светлина, или ако обектът е за кратко осветен от светлинен ефект или други ярки моментни източници на светлина. Освен това, изкривяването може да се случи при движещи се предмети, особено ако фотоапаратът се завърти хоризонтално или някакъв предмет се движи хоризонтално с висока скорост през кадъра. Трептенето и появата на ивици върху дисплея при използването на флуоресцентни, живачни или натриеви лампи може да се намали с използване на опцията Намаляване на трептенето в менюто за заснемане на видео (0 Намаляване на трептенето), макар че могат да останат видими и в окончателната снимка при някои скорости на затвора. Когато снимате в live view, избягвайте да насочвате фотоапарата към слънцето или към други силни източници на светлина. Неспазването на тази предпазна мярка може да доведе до повреда във вътрешните електрически схеми на фотоапарата.
Независимо от опцията, избрана за Потребителска настройка c2 (Таймер за готовност, 0 Таймер за готовност), таймерът за готовност няма да изтече по време на снимането.
Звукови сигнали по време на live view
Може да прозвучи звуков сигнал, ако настройвате диафрагмата или използвате селектора на live view по време на live view (преглед в реално време).