За да използвате автоматичното фокусиране, завъртете селектора на режима на фокусиране на AF.

Селектор на режима на фокусиране

Фотоапаратът фокусира чрез 153 точки за фокусиране, от които 55-те, обозначени с r на илюстрацията вдясно, могат да бъдат избрани от потребителя (0 Избор на точка за фокусиране).

Точки за фокусиране, избираеми от потребителя

Сензори от кръстосан тип

Възможността за използване на точки за фокусиране на сензори от кръстосан тип зависи от използвания обектив.

Обектив Сензори от кръстосан тип (точките за фокусиране на сензорите от кръстосан тип са маркирани в сиво 2)
Обективи AF-S и AF-P, различни от посочените по-долу с максимална диафрагма f/4 или по-бърза 1

99 сензора от кръстосан тип

  • AF-S DX Zoom-Nikkor 12–24 мм f/4G IF-ED
  • AF-S Micro NIKKOR 60 мм f/2,8G ED
  • AF-S NIKKOR 600 мм f/4G ED VR
  • AF-S NIKKOR 600 мм f/4E FL ED VR
  • AF-S Nikkor 600 мм f/4D IF-ED II
  • AF-S Nikkor 600 мм f/4D IF-ED

63 сензора от кръстосан тип

  • AF-S NIKKOR 200–400 мм f/4G ED VR II
  • AF-S VR Zoom-Nikkor 200–400 мм f/4G IF-ED
  • AF-S NIKKOR 500 мм f/4G ED VR
  • AF-S Nikkor 500 мм f/4D IF-ED II
  • AF-S Nikkor 500 мм f/4D IF-ED
  • Обективи AF-S и AF-P с максимална диафрагма по-бавна от f/4 1
  • Обективи, различни от AF-S и AF-P

45 сензора от кръстосан тип

При максимално увеличение, в случай на вариообективи.

Други точки за фокусиране използват линейни сензори, които засичат хоризонталните линии.

AF-S/AF-I телеконвертори и налични точки за фокусиране

Когато е поставен AF-S или AF-I телеконвертор, точките за фокусиране, показани на илюстрациите, може да се използват за автоматично фокусиране и като електронен далекомер (обърнете внимание, че при максимална комбинирана диафрагма, по-бавна от f/5,6, фотоапаратът може да не успее да фокусира върху тъмни или ниско контрастни обекти).

Телеконвертор Максимална диафрагма на обектива 1 Налични точки за фокусиране (напречно-сензорни точки за фокусиране, маркирани в сиво 2)

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III

TC-17E II

TC-20E, TC-20E II, TC-20E III

f/2

153 точки за фокусиране (55 избираеми) с 99 сензора от кръстосан тип

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/2,8

TC-17E II

TC-20E, TC-20E II, TC-20E III

f/2,8

153 точки за фокусиране (55 избираеми) с 45 сензора от кръстосан тип

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/4
TC-17E II f/4

37 точки за фокусиране (17 избираеми) с 25 сензора от кръстосан тип

TC-800-1,25E ED f/5,6
TC-20E, TC-20E II, TC-20E III f/4

15 точки за фокусиране (9 избираеми) с 5 сензора от кръстосан тип

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/5,6

При максимално увеличение, в случай на вариообективи.

Други точки за фокусиране използват линейни сензори, които засичат хоризонталните линии, но обърнете внимание, че ако има само 5 напречни сензора, само тези, показани от ■, отчитат вертикалните линии.

Автоматичното фокусиране не е налично, когато се използват телеконвертори с обективите AF-S VR Micro-Nikkor 105 мм f/2,8G IF-ED.

Режим на автоматично фокусиране

Изберете от следните режими на автоматично фокусиране:

Режимът на автоматично фокусиране може да бъде избран чрез натискане на бутона за режим на АФ и завъртане на главния диск за управление, докато желаната настройка се покаже във визьора и контролния панел.

Бутон за режим АФ

Главен диск за управление

Контролен панел

Визьор

Бутонът AF-ON

С цел фокусиране на фотоапарата, натискането на бутона AF-ON има същия ефект като натискането на спусъка наполовина.

Бутон AF-ON

Проследяване с предвиждащо фокусиране

В режим AF-C фотоапаратът ще започне проследяване с предвиждащо фокусиране, ако обектът се приближава или отдалечава от фотоапарата, докато спусъкът е натиснат наполовина или бутонът AF-ON е натиснат. Това позволява фотоапаратът да следи обекта на фокус, като се опитва да предвиди къде ще бъде обектът, когато натиснете спусъка.

Вижте също

За информация относно:

  • Използването на приоритет на фокус в АФ с непрекъснато следене, вижте A > Потребителска настройка a1 (Избор на приоритет AF-C, 0 Избор на приоритет AF-C).
  • Използването на приоритет на освобождаване в АФ с единично автоматично фокусиране, вижте A > Потребителска настройка a2 (Избор на приоритет AF-S, 0 Избор на приоритет AF-S).
  • За информация относно предотвратяване на фокусирането на фотоапарата, когато спусъкът е натиснат наполовина, вижте A > Потребителска настройка a8 (Активиране на АФ, 0 Активиране на АФ).
  • Ограничаването на избора на режим на фокусиране до AF-S или AF-C, вижте A > Потребителска настройка a10 (Огр. на режим авт. фокусиране, 0 Огр. на режим авт. фокусиране).
  • Използването на диска за подкоманди, за да изберете режима на фокусиране, вижте A > Потребителска настройка f4 (Персонлз. дискове управление) > Промяна основни/подкоманд. (0 Персонлз. дискове управление).
  • Опциите за автоматично фокусиране, налични в live view или по време на запис на филм, вижте „Автоматично фокусиране“ (0 Автоматично фокусиране).

Режим за избор АФ зона

Изберете как да се избира точката за фокусиране за автоматично фокусиране.

  • АФ с единична точка: Изберете точка за фокусиране; фотоапаратът ще фокусира обекта само в избрани точки за фокусиране. Използвайте с неподвижни обекти.
  • АФ с динамична зона: Изберете точката за фокусиране. В режим на фокусиране AF-C фотоапаратът ще фокусира въз основа на информацията от околните точки за фокусиране, ако обектът леко се измести от избраната точка. Броят точки за фокусиране варира в зависимост от избрания режим:

    • 9 или 25-точков АФ с динамична зона: Изберете когато има време за композиране на снимката, или когато снимате обекти, които се движат предвидимо (напр. бегачи или състезателни коли на писта).
    • 72-точков АФ с динамична зона: Изберете, когато снимате обекти, които се движат непредвидимо (напр., играчи във футболен мач).
    • 153-точков АФ с динамична зона: Изберете, когато снимате обекти, които се движат бързо и не могат лесно да се кадрират във визьора (напр. птици).
  • 3D проследяване: Изберете точката за фокусиране. В режим на фокусиране AF-C, фотоапаратът ще следи обекти, които напускат избраната точка за фокусиране и ще избере нови точки за фокусиране, ако е необходимо. Използвайте за бързо композиране на снимки с обекти, които се движат хаотично от една страна на друга (напр., тенис играчи). Ако обектът излезе от визьора, вдигнете пръста си от спусъка и прекомпозирайте снимката, така че обектът да е в избраната точка за фокусиране.

  • АФ с групирана зона: Фотоапаратът фокусира като използва група точки за фокусиране, избрани от потребителя, което намалява риска от фокусирането върху фона, вместо върху основния обект. Изберете за обекти, които са трудни за снимане с използване на единична точка за фокусиране. Ако са разпознати лица в режим на фокусиране AF-S, фотоапаратът ще даде приоритет на портретни обекти.

АФ с автоматична зона: Фотоапаратът автоматично открива обекта и избира точката за фокусиране; ако бъде намерено лице, фотоапаратът ще даде приоритет на портретния обект. Активните точки за фокусиране се маркират за кратко, след като фотоапаратът фокусира; в режим AF-C основната точка за фокусиране се показва, след като другите точки за фокусиране са се изключили.

Режимът за избор на АФ зона може да бъде избран чрез натискане на бутона за режим на АФ и завъртане на диска за подкоманди, докато желаната настройка се покаже във визьора и контролния панел.

Бутон за режим АФ

Диск за подкоманди

Контролен панел

Визьор

3D проследяване

Когато спусъкът е натиснат наполовина, цветовете в областта около точката за фокусиране се запазват във фотоапарата. Следователно, 3D проследяването може да не даде желаните резултати при обекти, които са със същия цвят като фона, или които заемат много малка част от кадъра.

Режим за избор АФ зона

Режимът за избор на АФ зона се показва в контролния панел и визьора.

Режим за избор АФ зона Контролен панел Визьор Показване на точка за фокусиране във визьора
АФ с единична точка
9-точков АФ с динамична зона *
25-точков АФ с динамична зона *
72-точков АФ с динамична зона *
153-точков АФ с динамична зона *
3D проследяване
АФ с групирана зона
АФ с автоматична зона

Само активната точка за фокусиране се показва във визьора. Оставащите точки за фокусиране предоставят информация за помощ на работата по фокусиране.

AF-S/AF-I телеконвертори

Ако 3D проследяване или АФ с автоматична зона е избрано за режима на избор на АФ зона, когато се използва телеконвертор AF-S/AF-I, автоматично ще бъде избран АФ с единична точка при комбинирани диафрагми по-бавни от f/5,6.

Вижте също

За информация относно:

  • Как автоматичното фокусиране се настройва към промените в разстоянието до предмета, вижте A > Потребителска настройка a3 (Прослед. фокус с заключване, 0 Прослед. фокус с заключване).
  • Избирането дали фотоапаратът да разпознава и да се фокусира върху лица, когато 3D проследяването е избрано за режим за избор на АФ зона, вижте A > Потребителски настройки а4 (Детекция лица с 3D просл., 0 Детекция лица с 3D просл.).
  • Избирането на наблюдаваната област чрез натискане на спусъка наполовина, когато 3D проследяването е избрано за режим за избор на АФ зона, вижте A > Потребителски настройки а5 (Зона гледане 3D прослед., 0 Зона гледане 3D прослед.).
  • Избирането на отделни точки за фокусиране и/или режими за избор на АФ зона за портретна и пейзажна ориентация, вижте A > Потребителски настройки a7 (Съхранение по ориентация, 0 Съхранение по ориентация).
  • Ограничаването на избора на режим за избор на АФ зона, вижте A > Потребителски настройки а9 (Огр.избор реж. за изб. АФ зона, 0 Огр.избор реж. за изб. АФ зона).
  • Избирането как се показва точката за фокусиране, вижте A > Потребителски настройки a12 (Опции точка фокусиране, 0 Опции точка фокусиране).
  • Използването на главния диск за управление, за да изберете режима на фокусиране, вижте A > Потребителски настройки f4 (Персонлз. дискове управление) > Промяна основни/подкоманд. (0 Персонлз. дискове управление).
  • Опциите за автоматично фокусиране, налични в live view или по време на запис на филм, вижте „Избор на режим за избор на АФ зона“ (0 Избор на режим за избор на АФ зона).

Избор на точка за фокусиране

Фотоапаратът фокусира, използвайки 153 точки за фокусиране, от които 55-те, показани на илюстрацията, могат да се избират ръчно, което позволява снимките да бъдат композирани с основния обект, разположен почти навсякъде в кадъра. Следвайте стъпките по-долу, за да изберете точка за фокусиране (в АФ с групирана зона можете да следвате тези стъпки, за да изберете група точки за фокусиране).

  1. Завъртете ключето за заключване на фокуса на I.

    Това позволява на мултиселектора да се използва за избор на точка за фокусиране.

    Ключе за заключване на фокуса

  2. Изберете точката за фокусиране.

    Използвайте мултиселектора, за да изберете точката за фокусиране във визьора, докато експонометрите са включени.

    Централната точка за фокусиране може да се избере чрез натискане на центъра на мултиселектора.

    Ключето за заключване на фокуса може да се обърне към заключена (L) позиция след избор, за да не се позволи на избраната точка за фокусиране да се промени, когато мултиселекторът е натиснат.

Спомагателният селектор

Спомагателният селектор може да се използва на мястото на мултиселектора за избор на точка за фокусиране. Фокусът и експозицията се заключват, докато центърът на спомагателния селектор е натиснат (0 Заключване на фокусa, Заключване на автоматичната експозиция (АЕ)). Използвайте спомагателния селектор, както е показано; натискането на страните може да не даде желания ефект. Внимавайте да не бръкнете с пръст или нокът в окото си при използване на спомагателния селектор.

Спомагателен селектор

АФ с автоматична зона

Точката за фокусиране за АФ с автоматична зона е избрана автоматично; ръчен избор на точка за фокусиране не се поддържа.

Вижте също

За информация относно:

  • Избирането на броя точки за фокусиране, които могат да бъдат избрани чрез използване на мултиселектора, вижте A > Потребителска настройка a6 (Брой точки за фокусиране, 0 Брой точки за фокусиране).
  • Избирането на отделни точки за фокусиране и/или режими за избор на АФ зона за вертикална и хоризонтална ориентация, вижте A > Потребителска настройка a7 (Съхранение по ориентация, 0 Съхранение по ориентация).
  • Настройката на избора на точка за фокусиране на „ограждане“, вижте A > Потребителска настройка a11 (Ограждане точка фокусиране, 0 Ограждане точка фокусиране).
  • Избирането кога да свети точката за фокусиране, вижте A > Потребителска настройка a12 (Опции точка фокусиране, 0 Опции точка фокусиране).
  • Смяната на ролята, изпълнявана от спомагателния селектор, вижте A > Потребителска настройка f1 (Присв. потреб. контрол) > Спомагателен селектор (0 Присв. потреб. контрол) и Център на спомаг. селектор (0 Присв. потреб. контрол).
  • Смяна на ролята на централния бутон на мултиселектора, вижте A > Потребителска настройка f2 (Централ. бутон мултиселектор, 0 Централ. бутон мултиселектор).

Заключване на фокусa

Заключването на фокуса може да се използва, за да промените композицията, след като сте фокусирали, което ви позволява да фокусирате върху обект, който няма да е в точка за фокусиране в окончателната композиция. Ако фотоапаратът не успее да фокусира с помощта на автоматичното фокусиране (0 Получаване на добри резултати с автоматичното фокусиране), можете да използвате заключването на фокуса, за да прекомпозирате снимката, след като сте фокусирали върху друг обект, разположен на същото разстояние като първоначалния ви обект. Заключването на фокусa е най-ефективно, когато за режим за избор на АФ зона е избрана опция, различна от АФ с автоматична зона (0 Режим за избор на АФ зона).

  1. Фокус.

    Позиционирайте обекта в избраната точка за фокусиране и натиснете спусъка наполовина, за да започне фокусирането. Проверете дали индикаторът за фокус (I) е показан във визьора.

  2. Заключете фокуса.

    Режим на фокусиране AF-C (0 Режим на автоматично фокусиране): Със спусък, натиснат наполовина (), натиснете центъра на спомагателния селектор (), за да заключите и фокуса, и експозицията (във визьора ще бъде показана икона AE-L). Фокусът ще остане заключен, докато центърът на спомагателния селектор е натиснат, дори ако по-късно вдигнете пръста си от спусъка.

    Спусък

    Спомагателен селектор

    Режим на фокусиране AF-S: Фокусът се заключва автоматично, когато се появи индикаторът за фокус (I) и остава заключен, докато не вдигнете пръста си от спусъка. Фокусът може да се заключи също и с натискане на центъра на спомагателния селектор (вижте по-горе).

  3. Прекомпозирайте снимката и снимайте.

    Фокусът ще остане заключен между снимките, ако държите спусъка натиснат наполовина (AF-S) или държите натиснат центъра на спомагателния селектор, което ще ви позволи да заснемете няколко последователни снимки със същата настройка на фокуса.

Не променяйте разстоянието между фотоапарата и обекта, докато е активирано заключването на фокуса. Ако обектът се премести, фокусирайте отново на новото разстояние.

Заключване на фокуса с бутона AF-ON

По време на снимане с визьор, фокусът може да бъде заключен чрез използване на бутона AF-ON на мястото на спусъка (0 Бутонът AF-ON). Ако Само AF-ON е избрано за Потребителска настройка a8 (Активиране на АФ, 0 Активиране на АФ), фотоапаратът няма да фокусира, когато спусъкът е натиснат наполовина; вместо това, фотоапаратът ще фокусира, когато е натиснат бутонът AF-ON, при което фокусът ще се заключи и ще остане заключен, докато бутонът AF-ON бъде натиснат отново.

Вижте също

За информация относно използването на спусъка за заключване на експозицията, вижте A > Потребителска настройка c1 (Спусък AE-L, 0 Спусък AE-L).

Получаване на добри резултати с автоматичното фокусиране

Автоматичното фокусиране не работи толкова добре при условията, изброени по-долу. Освобождаването на затвора може да се деактивира, ако фотоапаратът не успее да фокусира при тези условия, или може да се покаже индикаторът за фокус (I) и фотоапаратът да издаде звуков сигнал, като позволи освобождаване на затвора, дори когато обектът не е на фокус. В тези случаи фокусирайте ръчно (0 Ръчно фокусиране) или използвайте заключването на фокуса (0 Заключване на фокусa), за да фокусирате върху друг обект на същото разстояние и след това прекомпозирайте снимката.

Контрастът между обекта и фона е малък или никакъв.

Пример: Обектът е със същия цвят като фона.

Точката за фокусиране съдържа обекти, които са на различно разстояние от фотоапарата.

Пример: Обектът е в клетка.

В обекта преобладават правилни геометрични фигури.

Пример: Щори или редица от прозорци на небостъргач.

Точката за фокусиране съдържа зони с рязко контрастираща яркост.

Пример: Обектът е наполовина в сянка.

Фоновите предмети изглеждат по-големи от обектa.

Пример: Има сграда в кадъра зад обекта.

Обектът съдържа множество фини детайли.

Пример: Поляна с цветя или други обекти, които са дребни или са с еднаква яркост.