Балансът на бялото гарантира, че цветовете няма да се повлияят от цвета на източника на светлина. За повечето източници на светлина се препоръчва автоматичен баланс на бялото. Ако желаните резултати не могат да бъдат постигнати с автоматичен баланс на бялото, изберете опция от списъка по-долу или използвайте потребителска настройка за баланса на бялото.

Опция (Цветна темп. *) Описание
vАвтоматично Балансът на бялото се настройва автоматично за оптимални резултати при повечето източници на светлина. За най-добри резултати използвайте обективи тип G, E или D. Ако светкавица, предлагана като опция, сработи, резултатите се коригират по съответния начин. Цветната температура може да бъде видяна в дисплея с информацията за възпроизвеждане след снимане (0 Информация за снимката).
  Запаз. на бяло (ред. топл. цв.; 3500–8000 K)
Нормален (3500–8000 K)
Запазв. топли цветове освет. (3500–8000 K)
DAвтом. естествена светлина (4500–8000 K) Балансът на бялото се регулира за естествена светлина, като създава цветове близки до тези, забелязвани с невъоръжено око.
JОсв. от лампа наж. жичка (3000 K) Използвайте при осветление от лампа с нажежаема жичка.
IФлуоресцентно осветление Използвайте с:
  Натриеви лампи (2700 K) Натриеви лампи (намират се в местата за спорт).
Топло бяло флуоресц. осв. (3000 K) Топло бяло флуоресц. осв.
Бяло флуоресцентно осв. (3700 K) Бяло флуоресцентно осв.
Хладно бяло флуоресц. осв. (4200 K) Хладно бяло флуоресц. осв.
Дневно бяло флуоресц. осв. (5000 K) Бяло флуоресцентно осв.
Дневно флуоресцентно осв. (6500 K) Дневно флуоресцентно осв.
Високотемп. живачна лампа (7200 K) Източници на светлина с висока цветна температура (например, живачни лампи).
HПряка слънчева светлина (5200 K) Използвайте за обекти, осветени от пряка слънчева светлина.
NСветкавица (5400 K) Използвайте със светкавици, предлагани като опция.
GОблачно небе (6000 K) Използвайте през деня при облачно небе.
MСянка (8000 K) Използвайте през деня при обекти в сянка.
KИзбор на цветна температура (2500-10000 К) Изберете цветна температура от списък със стойности (0 Избор на цветна температура).
LРъчна потребит. настройка Използвайте обект, източник на светлина или съществуваща снимка като ориентир за баланса на бялото (0 Ръчна потребителска настройка).

Всички стойности са приблизителни и не отразяват фината настройка (ако е приложимо).

Балансът на бялото може да бъдат избран чрез натискане на бутона U и завъртане на главния диск за управление, докато желаната настройка се покаже в контролния панел.

Бутон U

Главен диск за управление

Когато е избрано v (Автоматично) или I (Флуоресцентно осветление), можете да избирате допълнителна опция чрез натискане на бутона U и завъртане на диска за подкоманди.

Бутон U

Диск за подкоманди

Менютата за снимане

Балансът на бялото може да се регулира и чрез опцията Баланс на бялото в менюто за правене на снимки или заснемане на видео (0 Баланс на бялото, Баланс на бялото), която може да се използва и за фина настройка на баланса на бялото (0 Фина настройка на баланса на бялото) или за измерване на стойност за потребителска настройка на баланс на бялото (0 Ръчна потребителска настройка).

v („Автоматично“)

v (Автоматично) предлага избор от v0 (Запаз. на бяло (ред. топл. цв.)), v1 (Нормален) и v2 (Запазв. топли цветове освет.). v0 (Запаз. на бяло (ред. топл. цв.) прави белия цвят, записан при осветление от лампа с нажежаема жичка, да изглежда бял, докато v2 (Запазв. топли цветове освет. запазва топлите нюанси, които обикновено възприемаме при осветление от лампа с нажежаема жичка.

D („Aвтом. естествена светлина“)

D (Aвтом. естествена светлина) може да не произведе желаните резултати при изкуствена светлина. Изберете v (Автоматично) или опция, която отговаря на източника на светлина.

Светкавици за студио

v (Автоматично) може да не доведе до желаните резултати с големи светкавици за студио. Използвайте потребителска настройка за баланс на бялото или настройте баланса на бялото на N (Светкавица) и използвайте фината настройка, за да регулирате баланса на бялото.

Вижте също

За информация относно промяна на баланса на бялото, за да „вклините“ текущата стойност, вижте „Клин“ (0 Клин).

Цветна температура

Възприеманият цвят на източника на светлина е различен за различните хора, като зависи и от други условия. Цветната температура е обективна мярка за цвета на източника на светлина, която се определя с оглед на температурата, до която даден предмет трябва да бъде нагрят, за да започне да излъчва светлина със същите дължини на вълните. Белите източници на светлина с цветна температура от порядъка на 5000–5500 K изглеждат бели, докато източниците на светлина с по-ниска цветна температура, като лампите с нажежаема жичка, изглеждат леко жълти или червени. Източници на светлина с по-висока цветна температура имат син оттенък.

„По-топли“ (по-червени) цветове „По-студени“ (по-сини) цветове  

I (натриеви лампи): 2700 K
J (осв. от лампа наж. жичка)/I (топло бяло флуоресц. осв.): 3000 K
I (бяло флуоресцентно осв.): 3700 K
I (хладно бяло флуоресц. осв.): 4200 K
I (дневно бяло флуоресц. осв.): 5000 K
H (пряка слънчева светлина): 5200 K
N (светкавица): 5400 K
G (облачно небе): 6000 K
I (дневно флуоресцентно осв.): 6500 K
I (високотемп. живачна лампа): 7200 K
M (сянка): 8000 K

Обърнете внимание: Всички стойности са приблизителни.