Използване на светкавица
Следвайте стъпките по-долу, за да монтирате светкавица, предлагана като опция на фотоапарата и да направите снимки като използвате светкавицата.
Вижте също
За информация относно използването на няколко отдалечени светкавици вижте „Светкавици, предлагани като опция“ (0 Светкавици, предлагани като опция).
-
Монтирайте устройството в гнездото за аксесоари.
Вижте предоставеното с устройството ръководство за подробности.
-
Включете фотоапарата и светкавицата.
Светкавицата ще започне да се зарежда; индикаторът за готовност на светкавицата (c) ще се покаже във визьора, когато зареждането приключи.
-
Регулирайте настройките на светкавицата.
Изберете режим на светкавицата (0 Режими на светкавицата) и режим на управление на светкавицата (0 Снимане със светкавица на фотоапарата).
-
Регулирайте скоростта на затвора и диафрагмата.
-
Направете снимки.
Светкавици на други производители
Фотоапаратът не може да се използва със светкавици, които подават напрежение над 250 V към клемите X на фотоапарата или клемите за късо съединение в гнездото за аксесоари. Използването на такива светкавици може да пречи не само на нормалната работа на фотоапарата, но и да повреди връзките за синхронизация на светкавицата на фотоапарата и/или светкавицата.
Скорост на затвора
Скоростта на затвора може да бъде настроена, както следва, когато се използва светкавица, предлагана като опция:
Режим | Скорост на затвора |
---|---|
P, A | Задава се автоматично от фотоапарата (1/250 сек –1/60 сек) * |
S | Стойността се избира от потребителя (1/250 сек–30 сек) |
M | Стойността се избира от потребителя (1/250 сек–30 сек, Bulb (продължителна ръчна експозиция, докато е натиснат спусъкът) (A), продължителна ръчна експозиция за зададен период от време (%)) |
Скоростта на затвора може да бъде зададена от порядъка на 30 сек, ако за режим на светкавицата е избрано бавна синхронизация, синхронизация по задно перде и бавна синхронизация с намаляване на ефекта „червени очи“.
Конектор за синхронизация
Кабелът за синхронизация може да бъде свързан към конектора за синхронизация на светкавицата, ако е необходимо. Не свързвайте друга светкавица чрез кабел за синхронизация, когато изпълнявате снимане със светкавица при синхронизация по задно перде със светкавица, монтирана в гнездото за аксесоари на фотоапарата.
i-TTL управление на светкавицата
Когато CLS съвместима светкавица е настроена на TTL, фотоапаратът автоматично избира един от следните видове управления на светкавицата:
- i-TTL балансирана запълваща светкавица за цифрови SLR фотоапарати: Светкавицата излъчва поредица от почти невидими предварителни осветявания (на дисплея) непосредствено преди главната светкавица. Предварителните осветявания, отразени от обектите във всички зони на кадъра, се улавят от RGB сензора с приблизително 180K (180 000) пиксела и се анализират в комбинация с информация за диапазона от системата за матрично измерване, за да се регулира мощността на светкавицата за естествен баланс между основния обект и околното фоново осветление. Ако се използват обективи от тип G, E или D при калкулиране на мощността на светкавицата се включва информация за разстоянието до обекта. Прецизността на изчисленията може да се увеличи за обективи без процесор, като се предоставят данни за обектива (фокусно разстояние и максимална диафрагма; 0 Обективи без процесор). Не е налично, когато се използва точково измерване.
- Стандартна i-TTL запълваща светкавица за цифров SLR: Мощността на светкавицата се регулира, за да се синхронизира осветяването в кадъра със стандартното ниво, яркостта на фона не се взема предвид. Препоръчва се за снимки, в които главният обект е подчертан за сметка на фоновите детайли или когато се използва компенсация на експозицията. Стандартната i-TTL запълваща светкавица за цифрови SLR фотоапарати се активира автоматично, когато е избрано точково измерване.