Do spodaj navedenih možnosti lahko dostopate, tako da pritisnete gumb i med fotografiranjem v pogledu v živo. Uporabite zaslon na dotik ali pa se po meniju pomikajte z večnamenskim izbirnikom in gumbom J, s pritiskom 1 ali 3 osvetlite elemente, z 2 si ogledate možnosti in z J izberete osvetljeno možnost in se vrnete v meni gumba i. Za izhod iz prikaza za fotografiranje ponovno pritisnite gumb i.

Gumb i

Povečava na deljenem zaslonu

Če izberete Split-screen display zoom (Povečava na deljenem zaslonu), meni gumba i fotografiranja v pogledu v živo razdeli prikaz v dva okvirčka, ki kažeta ločeni območji kadra eno zraven drugega pri visokem razmerju povečave. Položaja povečanega območja sta prikazana v navigacijskem oknu.

Navigacijsko okno

Uporabite gumba X in W (M), da povečate in pomanjšate, ali uporabite gumb L (Z/Q), da izberete okvirček, nato pritisnite 4 ali 2 za premikanje v levo ali desno po izbranem območju. Če pritisnete 1 ali 3, se hkrati premikate gor ali dol po obeh območjih. Da izostrite motiv v sredini kadra izbranega območja, pritisnite sprožilec do polovice. Če želite zapustiti povečavo na deljenem zaslonu, pritisnite gumb i.

Izostreno območje

Neslišno fotografiranje v pogledu v živo

Če želite onemogočiti zvok zaklopa med fotografiranjem v pogledu v živo, pritisnite gumb i in izberite On (Mode 1) (Vklop (način 1)) ali On (Mode 2) (Vklop (način 2)) za Silent live view photography (Neslišno fotografiranje v pogledu v živo).

Neslišno fotografiranje v pogledu v živo

Fotografiranje z večkratno osvetlitvijo (0 Multiple exposure (Večkratna osvetlitev)) in zmanjšanje šuma pri dolgih osvetlitvah sta onemogočena (0 Long exposure NR (Zmanjšanje šuma pri dolgi osvetlitvi)) in ni mogoče uporabljati bliskavice. V neprekinjenih načinih proženja sta izostritev in osvetlitev določeni z vrednostjo za prvi posnetek v vsaki seriji. Utripanje ali trakovi so lahko vidni na zaslonu in na fotografijah, posnetih pri fluorescentnih, živosrebrnih ali natrijevih svetilkah (informacije o zmanjšanju utripanja in trakov najdete v možnosti Flicker reduction (Zmanjšanje utripanja) v meniju za snemanje, 0 Flicker reduction (Zmanjšanje utripanja)), medtem ko bodo motivi v gibanju morda videti popačeni, še posebej če fotoaparat premikate vodoravno ali pa se skozi kader vodoravno premika predmet z visoko hitrostjo. Pojavijo se lahko tudi neenakomerni robovi, nepravilne barve, učinek moiré in svetle pege. Na scenah, osvetljenih z utripajočimi znaki ali drugimi neenakomernimi viri svetlobe, se lahko pokažejo svetla območja ali pasovi, ki se lahko pojavijo tudi takrat, če je motiv na kratko osvetljen s stroboskopom ali kakim drugim svetlim in hipnim virom svetlobe.

Količina časa, ki ga lahko porabite za nadaljevanje fotografiranja, je prikazana namesto števila preostalih posnetkov.

Neslišno fotografiranje v pogledu v živo lahko prav tako omogočite ali onemogočite z možnostjo Silent live view photography (Neslišno fotografiranje v pogledu v živo) v meniju za fotografiranje (0 Silent live view photography (Neslišno fotografiranje v pogledu v živo)).

Zvoki fotoaparata

Zvok fotoaparata, ki ostri, je lahko slišen, kot tudi zvok mehanizma zaslonke, ko prilagajate zaslonko v načinu A ali M ali posnamete slike v načinu P ali S.

Nastavitev po meri d11

Če je možnost On (Vklop) izbrana za nastavitev po meri d11 (Live view in continuous mode (Pogled v živo v neprekinjenem načinu), 0 Live view in continuous mode (Pogled v živo v neprekinjenem načinu)), ko je možnost On (Mode 1) (Vklop (način 1)) izbrana za Silent live view photography (Neslišno fotografiranje v pogledu v živo), se bo zaslon za kratek čas zatemnil, ko bo sprožen zaklop, in nato se bo vklopil, da prikaže sliko. Kadar je izbrana možnost On (Mode 2) (Vklop (način 2)), se slike ne bodo prikazovale, kot so bile posnete; namesto tega se ikona C prikaže na zaslonu, ko posnamete sliko (med rafalnim fotografiranjem bo ikona utripala).

»On (Mode 2) (Vklop (način 2))«

Ko je izbrana možnost On (Mode 2) (Vklop (način 2)), lahko spreminjate naslednje nastavitve osvetlitve:

  Zaslonka Čas zaklopa Občutljivost ISO 3
P, S 1
A
M 2

Osvetlitev za način S je enakovredna načinu P.

Izbirajte med časi 1/30 s do 1/8000 s.

V načinu M lahko občutljivost ISO ročno nastavite na vrednosti med Lo 1 do 25600 ali jo fotoaparat samodejno prilagodi. V drugih načinih osvetlitve fotoaparat samodejno prilagodi občutljivost ISO.

Kompenzacijo osvetlitve lahko uporabite za spreminjanje osvetlitve za ±3 EV. Osvetlitev si lahko predogledate na zaslonu. S pritiskom J boste prikazali kazalnik osvetljenosti (0 Kazalniki osvetljenosti), ki prikazuje razliko med izbranimi in izmerjenimi vrednostmi osvetlitve; če ga želite skriti, ponovno pritisnite J.

Možnosti On (Mode 2) (Vklop (način 2)) ni mogoče uporabiti z nekaterimi funkcijami fotoaparata, vključno s prilagodljivim programom (0 Prilagodljiv program), več zaporednimi posnetki z različnimi nastavitvami (0 Več zaporednih posnetkov z različnimi nastavitvami), aktivno osvetlitvijo D-Lighting (0 Aktivna osvetlitev D-Lighting), HDR (visokim dinamičnim razponom; 0 Visok dinamični razpon (HDR)), upravljanjem vinjetiranja (0 Vignette control (Upravljanje vinjetiranja)), samodejnim upravljanjem popačenja (0 Auto distortion control (Samodejno upravljanje popačenja)), načinom zakasnjene osvetlitve (0 Exposure delay mode (Način zakasnjene osvetlitve)) ter parametrom za funkcije Picture Control Clarity (Jasnost) (0 Nastavitve funkcij Picture Control). Če je možnost RAW primary - JPEG secondary (Glavna RAW – pomožna JPEG) izbrana za Secondary slot function (Funkcija pomožne reže) v meniju za fotografiranje, se bodo slike JPEG posnele na kartici v obeh režah.

»On (Mode 2) (Vklop (način 2))« in informacije o fotografiji

Informacije o fotografiji za slike, posnete z možnostjo On (Mode 2) (Vklop (način 2)), izbrano za Silent live view photography (Neslišno fotografiranje v pogledu v živo), in nastavitvijo beline, nastavljeno na v (samodejno), ne vključujejo barvne temperature (0 Podatki o fotografiranju).

Digitalizacija negativov

Če želite posneti pozitive kopij filmskih negativov, pritisnite gumb i in izberite Color negatives (Barvni negativi) ali Monochrome negatives (Monokromatski negativi) za Negative digitizer (Digitalizacija negativov).

  1. Negative umestite pred belo ali sivo ozadje brez predmetov.

    Priporočamo uporabo mikroobjektiva AF-S Micro NIKKOR 60 mm f/2,8 G ED ali drugega mikroobjektiva in ali naravno svetlobo ali umetni vir svetlobe z visokim Ra (indeksom barvne primerljivosti), kot je na primer svetlobna škatla ali fluorescenčna svetilka z visokim indeksom barvne reprodukcije (CRI).

  2. V pogledu v živo pritisnite gumb i, osvetlite Negative digitizer (Digitalizacija negativov) in pritisnite 2.

    Barve v prikazu bodo obrnjene. Način delovanja z bliskavico se samodejno nastavi na s, če želite uporabiti bliskavico, izberite drug način delovanja z bliskavico.

  3. Izberite vrsto filma.

    Osvetlite Color negatives (Barvni negativi) ali Monochrome negatives (Monokromatski negativi) in pritisnite J.

  4. Kadrirajte posnetek, da zajamete kader filmskega negativa.

  5. Prilagodite osvetlitev.

    Pritisnite J, da prikažete možnosti za prilagoditev svetlosti, in pritisnite 1 ali 3, da prilagodite osvetlitev. Če želite povečati svoj motiv, pritisnite X (0 Povečan predogled v pogledu v živo). Pritisnite J za nadaljevanje.

  6. Fotografirajte.

    Pritisnite sprožilec do konca, da posnamete fotografijo in jo shranite v obliki zapisa JPEG.

Digitalizacija negativov

Pri zbledelem filmu niso na voljo možnosti za popravljanje prahu, prask ali neenakomernih barv. Fotografije se shranijo v obliki zapisa JPEG ne glede na možnost, izbrano za kakovost slike; slike, posnete z izbrano možnostjo JPEG, bodo shranjene pri izbrani nastavitvi, medtem ko bodo slike, posnete z izbrano možnostjo NEF (RAW) ali TIFF (RGB), shranjene v obliki zapisa JPEG fine (Natančni JPEG). Nekateri elementi menija in funkcije, vključno s funkcijo več zaporednih posnetkov z različnimi nastavitvami in pomikom izostritve, niso na voljo. Način osvetlitve je nastavljen na A in ga ni mogoče spreminjati.