Sledite spodnjim korakom za namestitev dodatne bliskavice na fotoaparat in fotografiranje s pomočjo bliskavice.

Glejte tudi

Za informacije o uporabi več oddaljenih bliskavic glejte »Dodatne bliskavice« (0 Dodatne bliskavice).

  1. Namestite enoto na nastavek za dodatno opremo.

    Podrobnosti najdete v priročniku, priloženem enoti.

  2. Vklopite fotoaparat in bliskavico.

    Bliskavica se bo začela polniti; ko bo polnjenje končano, se bo v iskalu prikazal kazalnik pripravljenosti bliskavice (c).

  3. Prilagodite nastavitve za bliskavico.

    Izberite način delovanja z bliskavico (0 Načini delovanja z bliskavico) in način upravljanja bliskavice (0 Fotografiranje z bliskavico na fotoaparatu).

  4. Nastavite čas zaklopa in zaslonko.

  5. Fotografirajte.

Bliskavice drugih proizvajalcev

Fotoaparata ni mogoče uporabiti z bliskavicami, ki bi na kontakte X fotoaparata dovajale napetost, večjo od 250 V, ali bi povzročile kratek stik kontaktov na nastavku za dodatno opremo. Uporaba takšnih bliskavic ne samo da bi motila normalno delovanje fotoaparata ampak bi tudi poškodovala vezje za sinhronizacijo bliskavice fotoaparata in/ali bliskavice.

Čas zaklopa

Čas zaklopa lahko pri uporabi dodatne bliskavice nastavite, kot je opisano spodaj:

Način Čas zaklopa
P, A Fotoaparat nastavi samodejno (1/250 s–1/60 s). *
S Vrednost izbere uporabnik (1/250 s–30 s).
M Vrednost izbere uporabnik (1/250 s–30 s, ročno zapiranje zaklopa (bulb) (A), čas (%)).

Čas zaklopa lahko pri načinu delovanja z bliskavico s počasno sinhronizacijo, počasno sinhronizacijo na zadnjo zaveso in počasno sinhronizacijo z zmanjševanjem učinka rdečih oči nastavite na največ 30 s.

Sinhronizacijski priključek

Po potrebi lahko v sinhronizacijski priključek namestite sinhronizacijski kabel. Ne namestite prek sinhronizacijskega kabla še ene bliskavice, ko izvajate fotografiranje z bliskavico in sinhronizacijo na zadnjo zaveso, ko je bliskavica nameščena na nastavek za dodatno opremo fotoaparata.

Upravljanje bliskavice i-TTL

Ko bliskavico, ki je združljiva s sistemom CLS, nastavite na TTL, fotoaparat samodejno izbere enega od naslednjih načinov upravljanja bliskavice:

  • Uravnotežena doosvetlitev i-TTL za digitalne fotoaparate SLR: Bliskavica tik pred glavnim bliskom odda niz skoraj nevidnih poskusnih predbliskov (merilnih predbliskov). Poskusne predbliske, ki se odbijejo od predmetov v vseh območjih kadra, izmeri tipalo RGB s približno 180K (180.000) slikovnimi točkami; analizirajo se v kombinaciji z informacijami o dosegu iz sistema matričnega merjenja. Moč bliskavice se prilagodi naravnemu ravnotežju med glavnim motivom in osvetlitvijo okolice. Pri uporabi objektivov tipa G, E in D se pri izračunu moči bliskavice uporabijo tudi informacije o razdalji. Pri objektivih brez CPE je natančnost izračuna mogoče izboljšati z vnosom podatkov o objektivu (goriščna razdalja in najbolj odprta zaslonka, 0 Objektivi brez CPE). Ni na voljo pri uporabi točkovnega merjenja.
  • Standardna bliskavica za doosvetlitev i-TTL za digitalne fotoaparate SLR: Moč bliskavice se prilagaja, tako da osvetlitev v kadru izenači s standardno. Svetlost ozadja se ne upošteva. Priporočljivo za posnetke, pri katerih je glavni motiv poudarjen na račun podrobnosti v ozadju ali kadar je uporabljena kompenzacija osvetlitve. Standardna bliskavica za doosvetlitev i-TTL za digitalne fotoaparate SLR se aktivira samodejno, ko izberete točkovno merjenje.