Za nastavitve, ki niso K (Choose color temp. (Izbira barvne temperature)), lahko z natančno nastavitvijo beline kompenzirate učinek, ki nastane zaradi razlik v barvi svetlobnega vira, ali sliki dodate nov barvni odtenek.

  1. Prikažite možnosti natančne nastavitve.

    Osvetlite možnost nastavitve beline in pritisnite 2 (če je prikazan podmeni, izberite želeno možnost in ponovno pritisnite 2, da se prikažejo možnosti za natančno nastavitev; za informacije glede natančnega prilagajanja ročnih prednastavitev beline glejte »Natančna ročna prednastavitev beline«, 0 Natančna prednastavitev beline).

  2. Natančno nastavite belino.

    Z večnamenskim izbirnikom natančno nastavite belino. Belino lahko natančno nastavljate po osi jantarna (A)–modra (B) v korakih po 0,5 in po osi zelena (G)–vijolična (M) v korakih po 0,25. Vodoravna os (jantarno-modra) predstavlja barvno temperaturo, medtem ko ima navpična os (zeleno-vijolična) podobne učinke kot ustrezni filtri CC za kompenzacijo barv (color compensation). Vodoravno os lahko nastavljate v korakih, ki ustrezajo približno 5 miredom, navpično os pa v korakih, ki ustrezajo približno 0,05 enote difuzne gostote.

    Koordinate

    Prilagajanje

  3. Pritisnite J.

    Pritisnite J, da shranite nastavitve in se vrnete v meni za fotografiranje. Če je bila belina natančno nastavljena, bo na nadzorni plošči prikazana zvezdica (»U«).

Natančna nastavitev v pogledu v živo

Če želite med pogledom v živo natančno nastaviti belino, držite pritisnjen gumb U, medtem ko uporabljate večnamenski izbirnik. Pritisnite 4 ali 2 za jantarno–modro in 1 ali 3 za zeleno–vijolično.

Gumb U

Natančna nastavitev beline

Barve na oseh za natančno nastavitev beline so relativne, ne absolutne. Če npr. kazalec pomaknete na B (modra), ko je za nastavitev beline izbrana »topla« vrednost, npr. J (Incandescent (Žareča)), bodo fotografije nekoliko bolj »hladne«, ne pa dejansko modre.

»Mired«

Vsaka sprememba barvne temperature povzroči večjo razliko v barvi pri nižjih barvnih temperaturah, kot bi jo pri višjih barvnih temperaturah. Tako na primer sprememba za 1.000 K ustvari večjo razliko v barvi pri 3.000 K kot pri 6.000 K. Mired, ki se izračuna kot zmnožek obratne vrednosti barvne temperature z 10 6, je merilo za barvno temperaturo, ki upošteva takšne spremembe in se zato uporablja kot merska enota pri filtrih za kompenzacijo barvne temperature. Na primer:

  • 4.000 K–3.000 K (razlika 1.000 K) = 83 miredov
  • 7.000 K–6.000 K (razlika 1.000 K) = 24 miredov