Če želite uporabiti samodejno ostrenje, obrnite gumb za izbiro načina ostrenja na AF.

Gumb za izbiro načina ostrenja

Fotoaparat ostri s 153 točkami ostrenja, od katerih jih lahko 55, prikazanih s r na sliki, izbere uporabnik (0 Izbira točke ostrenja).

Točke ostrenja, ki jih lahko izbere uporabnik.

Križna tipala

Razpoložljivost točk ostrenja križnega tipala je odvisna od uporabljenega objektiva.

Objektiv Križna tipala (točke ostrenja križnega tipala, osvetljene s sivo 2)
Objektivi AF-S in AF-P, ki niso navedeni spodaj, z najbolj odprto zaslonko f/4 ali večjo 1

99 križnih tipal

  • AF-S DX Zoom-Nikkor 12–24 mm f/4 G IF-ED
  • AF-S Micro NIKKOR 60 mm f/2,8 G ED
  • AF-S NIKKOR 600 mm f/4 G ED VR
  • AF-S NIKKOR 600 mm f/4 E FL ED VR
  • AF-S Nikkor 600 mm f/4 D IF-ED II
  • AF-S Nikkor 600 mm f/4 D IF-ED

63 križnih tipal

  • AF-S NIKKOR 200–400 mm f/4 G ED VR II
  • AF-S VR Zoom-Nikkor 200–400 mm f/4 G IF-ED
  • AF-S NIKKOR 500mm f/4 G ED VR
  • AF-S Nikkor 500mm f/4 D IF-ED II
  • AF-S Nikkor 500mm f/4 D IF-ED
  • Objektivi AF-S in AF-P z najbolj odprto zaslonko manj kot f/4 1
  • Objektivi brez AF-S, objektivi brez AF-P

45 križnih tipal

Pri največji povečavi v primeru zoom objektiva.

Druge točke ostrenja uporabljajo linijska tipala, ki zaznavajo vodoravne črte.

Telekonverterji AF-S/AF-I in razpoložljive točke ostrenja

Ko je nameščen telekonverter AF-S ali AF-I, se lahko točke ostrenja, prikazane na sliki, uporabljajo za samodejno ostrenje in elektronsko merjenje razdalje (upoštevajte, da pri največjih kombiniranih zaslonkah, ki so manjše od f/5,6, fotoaparat morda ne bo mogel ostriti temnih ali nizkokontrastnih motivov).

Telekonverter Največja zaslonka objektiva 1 Razpoložljive točke ostrenja (točke ostrenja križnega tipala, označene s sivo 2)

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III

TC-17E II

TC-20E, TC-20E II, TC-20E III

f/2

153 točk ostrenja (55 na izbiro) z 99 križnimi tipali

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/2,8

TC-17E II

TC-20E, TC-20E II, TC-20E III

f/2,8

153 točk ostrenja (55 na izbiro) s 45 križnimi tipali

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/4
TC-17E II f/4

37 točk ostrenja (17 na izbiro) s 25 križnimi tipali

TC-800-1,25E ED f/5,6
TC-20E, TC-20E II, TC-20E III f/4

15 točk ostrenja (9 na izbiro) s 5 križnimi tipali

TC-14E, TC-14E II, TC-14E III f/5,6

Pri največji povečavi v primeru zoom objektiva.

Druge točke ostrenja uporabljajo linijska tipala, ki zaznavajo vodoravne črte, vendar upoštevajte, če je samo 5 navzkrižnih tipal, samo tista, prikazana s ■, zaznavajo navpične črte.

Samodejno ostrenje ni na voljo, kadar so telekonverterji uporabljeni z objektivi AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2,8 G IF-ED.

Način delovanja s samodejnim ostrenjem

Izberite med naslednjimi načini delovanja s samodejnim ostrenjem:

Če želite izbrati način delovanja s samodejnim ostrenjem, pritisnite gumb za način delovanja z območjem AF in vrtite vrtljivi glavni gumb za upravljanje, dokler se želena nastavitev ne prikaže v iskalu ali na nadzorni plošči.

Gumb za način delovanja z območjem AF

Vrtljivi glavni gumb za upravljanje

Nadzorna plošča

Iskalo

Gumb AF-ON

Pri ostrenju fotoaparata ima pritisk gumba AF-ON enak učinek kot pritisk sprožilca do polovice.

Gumb AF-ON

Sledenje izostritve s predvidevanjem

V načinu AF-C fotoaparat zažene sledenje izostritve s predvidevanjem, če se motiv približa ali oddalji od fotoaparata, medtem ko je sprožilec pritisnjen do polovice ali ko je pritisnjen gumb AF-ON. Tako fotoaparat lahko sledi izostritvi, medtem ko poskuša predvideti, kje bo motiv, ko se bo zaklop sprožil.

Glejte tudi

Za informacije o:

Način delovanja z območjem AF

Določite, kako bo izbrana točka ostrenja pri samodejnem ostrenju.

  • AF z eno točko: Izberite točko ostrenja; fotoaparat izostri motiv samo v izbrani točki ostrenja. Za uporabo z mirujočimi motivi.
  • AF z dinamičnim območjem: Izberite točko ostrenja. V načinu delovanja z izostritvijo AF-C fotoaparat ostri glede na informacije okoliških točk ostrenja, če motiv za trenutek zapusti izbrano točko. Število točk ostrenja se razlikuje glede na izbrani način:

    • 9- ali 25-točkovni AF z dinamičnim območjem: To možnost izberite, kadar imate dovolj časa za kadriranje fotografije ali kadar je premikanje motivov predvidljivo (npr. tekači ali dirkalni avtomobili na dirkalni stezi).
    • 72-točkovni AF z dinamičnim območjem: To možnost izberite pri fotografiranju motivov, ki se premikajo nepričakovano (npr. igralci nogometa).
    • 153-točkovni AF z dinamičnim območjem: To možnost izberite pri fotografiranju motivov, ki se premikajo hitro in jih ni mogoče preprosto kadrirati v iskalu (npr. ptice).
  • 3D-sledenje: Izberite točko ostrenja. V načinu delovanja z izostritvijo AF-C fotoaparat sledi motivom, ki zapustijo izbrano točko ostrenja, in po potrebi izbere nove točke ostrenja. Uporabite za hitro kadriranje slik z motivi, ki se naključno premikajo z ene strani na drugo (npr. teniški igralci). Če motiv zapusti iskalo, spustite sprožilec in ponovno kadrirajte fotografijo z motivom v izbrani točki ostrenja.

  • AF s skupino točk: Fotoaparat ostri s pomočjo skupine točk ostrenja, ki ste jih izbrali. Tako se zmanjša tveganje, da fotoaparat ostri ozadje namesto glavnega motiva. Izberite za motive, ki jih je težko fotografirati z eno točko ostrenja. Če so v načinu delovanja z izostritvijo AF-S zaznani obrazi, bo fotoaparat dal prednost portretnim motivom.

AF s samodejno izbiro območja: Fotoaparat samodejno zazna motiv in izbere točko ostrenja. Če zazna obraz, da prednost portretnemu motivu. Aktivne točke ostrenja so na kratko osvetljene, potem ko fotoaparat izostri sliko. V načinu AF-C glavna točka ostrenja ostane osvetljena, potem ko se druge točke ostrenja ugasnejo.

Če želite izbrati način delovanja z območjem AF, pritisnite gumb za način delovanja z območjem AF in vrtite vrtljivi pomožni gumb za upravljanje, dokler se želena nastavitev ne prikaže v iskalu ali na nadzorni plošči.

Gumb za način delovanja z območjem AF

Vrtljivi pomožni gumb za upravljanje

Nadzorna plošča

Iskalo

3D-sledenje

Ko je sprožilec pritisnjen do polovice, se barve okoli točke ostrenja shranijo v fotoaparatu. Zato 3D-sledenje morda ne bo dalo želenih rezultatov pri motivih, ki so podobne barve kot ozadje oziroma zasedejo le zelo majhen del kadra.

Način delovanja z območjem AF

Način delovanja z območjem AF je prikazan na nadzorni plošči in v iskalu.

Način delovanja z območjem AF Nadzorna plošča Iskalo Prikaz točk ostrenja v iskalu
AF z eno točko
9-točkovni AF z dinamičnim območjem *
25-točkovni AF z dinamičnim območjem *
72-točkovni AF z dinamičnim območjem *
153-točkovni AF z dinamičnim območjem *
3D-sledenje
AF s skupino točk
AF s samodejno izbiro območja

V iskalu je prikazana samo aktivna točka ostrenja. Ostale točke ostrenja prispevajo podatke, ki pomagajo pri izostritvi.

Telekonverterji AF-S/AF-I

Če izberete 3D-sledenje ali AF s samodejno izbiro območja za način delovanja z območjem AF, ko je v uporabi telekonverter AF-S/AF-I, bo samodejno izbran AF z eno točko s kombinirano zaslonko, ki je manjša od f/5,6.

Glejte tudi

Za informacije o:

Izbira točke ostrenja

Fotoaparat ostri s pomočjo 153 točk ostrenja, od katerih jih lahko 55, prikazanih na sliki, izberete ročno in te omogočajo kadriranje fotografij, pri katerih je glavni motiv skoraj kjer koli v kadru. Sledite spodnjim korakom, da izberete točko ostrenja (pri AF s skupino točk lahko sledite tem korakom za izbiro skupine točk ostrenja).

  1. Obrnite zaporo izbirnika točk ostrenja na I.

    Tako lahko z večnamenskim izbirnikom izberete točko ostrenja.

    Zapora izbirnika točk ostrenja

  2. Izberite točko ostrenja.

    Z večnamenskim izbirnikom izberite točko ostrenja v iskalu, medtem ko so vklopljeni merilniki osvetlitve.

    Sredinsko točko ostrenja lahko izberete, tako da pritisnete sredino večnamenskega izbirnika.

    Zaporo izbirnika točk ostrenja lahko po izbiri obrnete v zaklenjeni položaj (L), da preprečite, da bi se izbrana točka ostrenja spremenila, ko pritisnete večnamenski izbirnik.

Pomožni izbirnik

Pomožni izbirnik je mogoče uporabljati za izbiro točke ostrenja namesto večnamenskega izbirnika. Ko je pritisnjena sredina pomožnega izbirnika , sta izostritev in osvetlitev zaklenjeni (0 Zaklepanje izostritve, Zaklepanje samodejne osvetlitve (AE)). Uporabite pomožni izbirnik, kot je prikazano; pritisk ob straneh morda ne bo imel želenega učinka. Pazite, da se med uporabo pomožnega izbirnika s prstom ali nohtom ne dregnete v oko.

Pomožni izbirnik

AF s samodejno izbiro območja

Točka ostrenja za AF s samodejno izbiro območja se izbere samodejno. Ročna izbira točke ostrenja ni na voljo.

Glejte tudi

Za informacije o:

Zaklepanje izostritve

Z zaklepanjem izostritve lahko spremenite kompozicijo po izostritvi. Tako omogočite izostritev motiva, ki ne bo v točki ostrenja v končni kompoziciji. Če fotoaparat ne more izostriti s samodejnim ostrenjem (0 Dobri rezultati s samodejnim ostrenjem), lahko izostrite tudi drug motiv na isti razdalji kot prvotni motiv, nato pa z zaklepanjem izostritve spremenite kompozicijo fotografije. Zaklepanje izostritve je najbolj učinkovito, če za način delovanja z območjem AF izberete možnost, ki ni AF s samodejno izbiro območja (0 Način delovanja z območjem AF).

  1. Izostrite.

    Postavite motiv v izbrano točko ostrenja in s pritiskom sprožilca do polovice začnite ostriti. Preverite, ali se v iskalu prikaže kazalnik izostritve (I).

  2. Zaklenite izostritev.

    Način delovanja z izostritvijo AF-C (0 Način delovanja s samodejnim ostrenjem): Ko je sprožilec pritisnjen do polovice (), pritisnite sredino pomožnega izbirnika (), da zaklenete tako izostritev kot osvetlitev (v iskalu bo prikazana ikona AE-L). Izostritev ostane zaklenjena, dokler je pritisnjena sredina pomožnega izbirnika, tudi če kasneje umaknete prst s sprožilca.

    Sprožilec

    Pomožni izbirnik

    Način delovanja z izostritvijo AF-S: Ko se prikaže kazalnik izostritve (I), se izostritev samodejno zaklene in ostane zaklenjena, dokler ne umaknete prsta s sprožilca. Izostritev je mogoče zakleniti tudi s pritiskom sredine pomožnega izbirnika (glejte zgoraj).

  3. Spremenite kompozicijo in fotografirajte.

    Izostritev ostane med posnetki zaklenjena, če držite sprožilec pritisnjen do polovice (AF-S) ali držite sredino pomožnega izbirnika pritisnjeno, kar omogoča, da pri isti nastavitvi izostritve posnamete več fotografij zaporedoma.

Ko je izostritev zaklenjena, ne spreminjajte razdalje med fotoaparatom in motivom. Če se motiv premakne, morate zaradi spremenjene razdalje sliko ponovno izostriti.

Zaklepanje izostritve z gumbom AF-ON

Pri fotografiranju skozi iskalo lahko zaklenete izostritev, tako da uporabite gumb AF-ON namesto sprožilca (0 Gumb AF-ON). Če je AF-ON only (Samo AF-ON) izbrano za nastavitev po meri a8 (AF activation (Aktiviranje AF), 0 AF activation (Aktiviranje AF)), fotoaparat ne bo izostril, ko je sprožilec pritisnjen do polovice; namesto tega bo izostril ob pritisku gumba AF-ON, takrat se bo izostritev zaklenila in bo ostala zaklenjena, dokler znova ne pritisnete gumba AF-ON.

Glejte tudi

Informacije o uporabi sprožilca za zaklepanje osvetlitve glejte A > nastavitev po meri c1 (Shutter-release button AE-L (Sprožilec AE-L), 0 Shutter-release button AE-L (Sprožilec AE-L)).

Dobri rezultati s samodejnim ostrenjem

Samodejno ostrenje ne deluje dobro v spodaj navedenih pogojih. Če fotoaparat v teh pogojih ne more izostriti slike, proženje zaklopa morda ne bo delovalo, lahko pa se prikaže kazalnik izostritve (I) in fotoaparat zapiska ter s tem dovoli proženje zaklopa, tudi če motiv ni izostren. V teh primerih uporabite ročno ostrenje (0 Ročno ostrenje) ali zaklepanje izostritve (0 Zaklepanje izostritve), da izostrite drug motiv na isti razdalji, nato spremenite kompozicijo fotografije.

Med motivom in ozadjem je malo kontrasta ali ga sploh ni.

Primer: Motiv je enake barve kot ozadje.

V točki ostrenja so motivi, ki so različno oddaljeni od fotoaparata.

Primer: Motiv je v kletki.

V motivu prevladujejo pravilni geometrijski vzorci.

Primer: Žaluzije ali okna na nebotičniku.

V točki ostrenja so območja z velikim kontrastom svetlosti.

Primer: Motiv, ki je delno v senci.

Predmeti v ozadju so videti večji od motiva.

Primer: V kadru je za motivom stavba.

Motiv vsebuje veliko natančnih podrobnosti.

Primer: Polje s cvetlicami ali drugi motivi, ki so majhni ali pa med njimi ni razlike v svetlosti.