Фокус можна налаштовувати автоматично, вручну або за допомогою сенсорних елементів керування. Спосіб виконання фотокамерою фокусування визначається вибором режимів фокусування і зони АФ.

Вибір режиму фокусування

Режим фокусування визначає спосіб, у який фотокамера виконує фокусування. Режим фокусування можна вибрати за допомогою пунктів Режим фокусування в меню i та в меню фото- і відеозйомки (0 Режим фокусування, Режим фокусування, Режим фокусування).

За параметрів за замовчуванням режим фокусування також можна вибрати, утримуючи натиснутою кнопку Fn2 та прокручуючи головний диск керування (0 Кнопки функцій (Fn1 і Fn2)).

Параметр Опис
AF-S Покадрове АФ Для зйомки нерухомих об’єктів. Натисніть кнопку спуску затвора наполовину, щоб сфокусуватися. Якщо фотокамера може сфокусуватися, точка фокусування змінить колір з червоного на зелений; фокус буде зафіксовано, поки кнопку спуску затвора буде натиснуто наполовину. Якщо фотокамера не зможе сфокусуватися, точка фокусування блиматиме червоним кольором. За параметрів за замовчуванням спуск затвора можливий, тільки якщо фотокамера може сфокусуватися (пріоритет фокусування).
AF-C Неперервне АФ Для зйомки об’єктів, що рухаються. Фотокамера неперервно виконує фокусування, поки кнопку спуску затвора натиснуто наполовину. Якщо об’єкт рухається, фотокамера буде прогнозувати кінцеву відстань до об’єкта та коригувати фокусування за потреби. За параметрів за замовчуванням спуск затвора можливий незалежно від того, чи перебуває об’єкт у фокусі (пріоритет спуску затвора).
AF-F Постійне АФ Фотокамера неперервно коригує фокусування відповідно до руху об’єкта або змін композиції. Коли кнопку спуску затвора буде натиснуто наполовину, точка фокусування змінить колір з червоного на зелений і фокус буде зафіксовано. Цей параметр доступний лише в режимі відео.
MF Ручне фокусування Сфокусуйтеся вручну (0 Ручне фокусування). Спуск затвора можливий незалежно від того, чи перебуває об’єкт у фокусі.

Автофокусування

Поки фотокамера фокусується, дисплей може змінювати яскравість, а точка фокусування може іноді відображатися зеленим кольором, коли фотокамера не може сфокусуватися. Фотокамера може бути не в змозі сфокусуватися за допомогою автофокусування в таких ситуаціях:

  • об’єкт містить лінії, паралельні довгому краю кадру;
  • об’єкт недостатньо контрастний;
  • об’єкт у точці фокусування містить ділянки з різкою зміною яскравості, відблиск від прожектора, неонову вивіску або інше джерело світла змінної яскравості;
  • спостерігається мерехтіння або сегментація зображення при освітленні люмінесцентними, ртутними, натрієвими або подібними лампами;
  • використовується хрестоподібний (зоряний) фільтр або інший спеціальний фільтр;
  • об’єкт візуально менший за точку фокусування;
  • об’єкт переважно складається з правильних геометричних структур (наприклад, жалюзі або ряд вікон на хмарочосі);

Вимкнення фотокамери

Положення фокуса може змінитися, якщо після фокусування вимкнути фотокамеру, а потім знову ввімкнути.

АФ в умовах недостатнього освітлення

Для покращення результатів фокусування за умов слабкого освітлення виберіть режим AF-S і встановіть значення Увімкнути для користувацького параметра a11 (АФ в умовах недост. освітлення).

Режим зони АФ

Точку фокусування можна розташувати за допомогою допоміжного селектора (0 Допоміжний селектор) або мультиселектора. Режим зони АФ визначає спосіб вибору фотокамерою точки фокусування для автофокусування. Значення за замовчуванням — АФ за однією точкою, але інші параметри можна вибрати за допомогою пунктів Режим зони АФ у меню i та в меню фото- і відеозйомки (0 Режим зони АФ, Режим зони АФ, Режим зони АФ).

За параметрів за замовчуванням режим зони АФ також можна вибрати, утримуючи натиснутою кнопку Fn2 та прокручуючи допоміжний диск керування (0 Кнопки функцій (Fn1 і Fn2)).

Параметр Опис
3 Точкове АФ Рекомендовано для знімків статичних об’єктів, як-от будівель, студійної зйомки товарів або зйомки крупним планом. Точкове АФ використовується для точного фокусування на вибраному місці кадру. Цей параметр доступний, тільки якщо вибрано режим фотозйомки і задано значення Покадрове АФ для параметра Режим фокусування. Фокусування може виконуватися повільніше, ніж у разі АФ за однією точкою.
d АФ за однією точкою Фотокамера фокусується на точці, вибраній користувачем. Використовуйте для зйомки нерухомих об’єктів.
e Динамічне АФ Фотокамера фокусується на точці, вибраній користувачем. Якщо об’єкт на короткий час залишить вибрану точку, фотокамера фокусуватиметься на основі інформації від сусідніх точок фокусування. Використовуйте для зйомки спортсменів та інших об’єктів, що активно рухаються, з якими важко створити кадр за допомогою АФ за однією точкою. Цей параметр доступний, тільки якщо вибрано режим фотозйомки й задано значення Неперервне АФ для параметра Режим фокусування.
f АФ з широкою зоною (М) Так само, як для параметра АФ за однією точкою, за винятком того, що фотокамера фокусується на ширшій зоні, причому зони фокусування для режиму АФ з широкою зоною (В) більші, ніж для АФ з широкою зоною (М). Використовуйте для миттєвих знімків або знімків об’єктів, що рухаються, з якими важко створити кадр за допомогою АФ за однією точкою, або в режимі відео для плавного фокусування під час зйомки з панорамуванням і нахилом чи відеозйомки об’єктів у русі. Якщо вибрана зона фокусування містить об’єкти, розташовані на різних відстанях від фотокамери, то пріоритет матиме найближчий з них.
g АФ з широкою зоною (В)
h Автомат. вибір зони АФ Фотокамера автоматично розпізнає об’єкт і вибирає зону фокусування. Використовуйте у випадках, коли немає часу для самостійного вибору точки фокусування, а також для портретів, миттєвих знімків та інших імпровізованих кадрів. Фотокамера надає пріоритет об’єктам портретної зйомки; якщо буде виявлено об’єкт портретної зйомки, навколо його обличчя буде відображено жовту рамку, що вказує на точку фокусування, або, якщо фотокамера виявить очі об’єкта, рамка з’явиться навколо ока (АФ із виявленням обличчя/очей; 0 АФ з виявленням обличчя/очей). Також можна налаштувати фотокамеру на виявлення морд собак і котів, вибравши значення Виявлення тварин для користувацького параметра a4 (Авт. зона АФ з вияв. обл./оч.; для отримання додаткової інформації див. «АФ з виявленням морд/очей тварин», 0 АФ з виявленням морд/очей тварин). Функція виявлення облич і очей дає змогу зосередитися на композиції та виразі обличчя об’єкта під час фотографування портретів людей або тварин, які перебувають у русі. Відстеження об’єкта можна задіяти, натиснувши кнопку J (0 Відстеження об’єкта). Цю функцію також можна призначити кнопці Fn1 чи Fn2 фотокамери або кнопці Fn чи Fn2 об’єктива за допомогою користувацького параметра f2 або g2 (Признач. корист. ел. керув.; 0 f2: Признач. корист. ел. керув., g2: Признач. корист. ел. керув.).

s: центральна точка фокусування

В усіх режимах зони АФ, окрім Автомат. вибір зони АФ, якщо точка фокусування розташована в центрі кадру, у ній відображається цятка.

Швидкий вибір точки фокусування

Для швидшого вибору точки фокусування виберіть значення Кожна друга точка для користувацького параметра a5 (Застос. точки фокус.), щоб використовувати тільки чверть наявних точок фокусування. Кількість точок, доступних для режимів Точкове АФ і АФ з широкою зоною (В), не змінюється. Якщо ви віддаєте перевагу використанню допоміжного селектора для вибору точки фокусування, можна вибрати значення Вибрати цент. точку фок. для користувацького параметра f2 (Признач. корист. ел. керув.) > Центр допоміжного селектора, щоб центральну кнопку допоміжного селектора можна було використовувати для швидкого вибору центральної точки фокусування.

АФ з виявленням обличчя/очей

Під час портретної зйомки з параметром Автомат. вибір зони АФ використовуйте користувацький параметр a4 (Авт. зона АФ з вияв. обл./оч.), щоб вибрати, має фотокамера виявляти й обличчя, й очі (АФ з виявленням обличчя/очей) чи тільки обличчя (АФ з виявленням обличчя). Якщо буде вибрано значення Увімк. виявл. обличчя/очей і виявлено об’єкт портретної зйомки, навколо його обличчя буде відображено жовту рамку, що вказує на точку фокусування, або, якщо фотокамера виявить очі об’єкта, рамка з’явиться навколо ока (АФ з виявленням обличчя/очей). Обличчя, виявлені в разі вибору значення Увімкн. виявлення обличчя, так само позначаються жовтою точкою фокусування. Якщо вибрано режим фокусування AF-C, точка фокусування буде світитися жовтим кольором у разі виявлення очей або облич, а якщо вибрано режим AF-S, точка фокусування змінить колір на зелений, коли фотокамера фокусується.

Точка фокусування

Якщо розпізнано кілька об’єктів портретної зйомки або кілька очей, на точці фокусування буде відображено піктограми e і f, що дає змогу перемістити точку фокусування на інше обличчя або око, натискаючи 4 або 2. Якщо після виявлення обличчя об’єкт відвернеться, то точка фокусування переміститься для відстеження його руху.

Під час відтворення можна збільшити обличчя або око, що використовується для фокусування, натиснувши кнопку J.

АФ з виявленням обличчя/очей

  • Визначення очей недоступне в режимі відео. Виявлення очей і облич може не виконуватись очікуваним чином у таких ситуаціях:

    • обличчя об’єкта займає дуже велику або дуже малу частину кадру,
    • обличчя об’єкта освітлено надто яскраво або надто слабко,
    • об’єкт носить окуляри, зокрема сонцезахисні,
    • обличчя або очі об’єкта закрито волоссям або іншими предметами,
    • під час зйомки об’єкт надмірно рухається.
  • Ефективність роботи функції виявлення облич і очей може погіршитися в таких випадках:

    • фотокамеру підключено до пристрою HDMI та вибрано значення 10 бітів для параметра HDMI > Розширені параметри > Глибина даних виходу в меню налаштування або
    • вибрано значення Увімк. (не вдалося запис. відео) для параметра HDMI > Розширені параметри > Параметр N-Log у меню налаштування.

АФ з виявленням морд/очей тварин

Якщо буде вибрано значення Виявлення тварин для користувацького параметра a4 (Авт. зона АФ з вияв. обл./оч.) і фотокамера виявить собаку або кота, навколо морди тварини буде відображено жовту рамку, що вказує на точку фокусування, або, якщо фотокамера виявить очі об’єкта, рамка з’явиться навколо одного з них. Якщо вибрано режим фокусування AF-C, точка фокусування буде світитися жовтим кольором у разі виявлення очей або облич, а якщо вибрано режим AF-S, точка фокусування змінить колір на зелений, коли фотокамера фокусується.

Точка фокусування

Якщо розпізнано кілька тварин або кілька очей, на точці фокусування буде відображено піктограми e і f, що дає змогу перемістити точку фокусування на іншу морду або інше око, натискаючи 4 або 2.

Під час відтворення можна збільшити морду або око, що використовувалися для фокусування, натиснувши кнопку J.

АФ з виявленням тварин

  • Функція розпізнавання очей тварин недоступна в режимі відео. Функція виявлення морд і очей тварин може не розпізнати морди або очі тварин деяких порід, а також може не працювати очікуваним чином у таких ситуаціях:

    • морда об’єкта займає дуже велику або дуже малу частину кадру,
    • морду об’єкта освітлено надто яскраво або надто слабко,
    • морду або очі об’єкта закрито шерстю або іншими предметами,
    • колір очей об’єкта близький до кольору решти морди або
    • під час зйомки об’єкт надмірно рухається.
  • Ефективність роботи функції виявлення облич і очей може погіршитися в таких випадках:

    • фотокамеру підключено до пристрою HDMI та вибрано значення 10 бітів для параметра HDMI > Розширені параметри > Глибина даних виходу в меню налаштування або
    • вибрано значення Увімк. (не вдалося запис. відео) для параметра HDMI > Розширені параметри > Параметр N-Log у меню налаштування.
  • Світло допоміжного променя АФ може негативно впливати на очі деяких тварин; рекомендовано вибрати значення Вимкнути для користувацького параметра a12 (Вбуд. допом. пром. АФ).

Відстеження об’єкта

Коли для параметра Режим зони АФ вибрано значення Автомат. вибір зони АФ, натискання кнопки J активує фокусування з відстеженням. Точка фокусування зміниться на візирне перехрестя; наведіть перехрестя на об’єкт і натисніть кнопку J ще раз або натисніть кнопку AF-ON, щоб почати відстеження. Точка фокусування почне відстежувати вибраний об’єкт під час його руху в кадрі. Щоб завершити відстеження й вибрати центральну точку фокусування, натисніть кнопку J втретє. Щоб вийти з режиму відстеження об’єкта, натисніть кнопку W (Q).

Якщо під час фотозйомки вибрано режим фокусування AF-C і розпочато відстеження за допомогою кнопки AF-ON або натискання кнопки спуску затвора наполовину, фотокамера відстежуватиме об’єкт, лише поки натиснуто цей елемент керування. Після відпускання елемента керування буде відновлено точку фокусування, вибрану до початку відстеження.

Відстеження об’єкта

Фотокамера може бути не в змозі відстежувати об’єкти, якщо вони швидко рухаються, залишають кадр, якщо їх перекривають інші об’єкти, якщо вони помітно змінюють свої розміри, колір або яскравість, а також якщо ці об’єкти занадто малі, великі, яскраві, темні або близькі до фону за кольором чи яскравістю.

Сенсорний спуск затвора

Сенсорні елементи керування можна використовувати для фокусування і спуску затвора. Торкніться екрана, щоб сфокусуватися, і приберіть палець, щоб спустити затвор.

Торкніться піктограми, показаної на ілюстрації, щоб вибрати дію, яка буде виконуватися торканням екрана в режимі зйомки. Виберіть із наведених нижче параметрів.

W
  • Торкніться екрана, щоб сфокусуватися на вибраній точці, і приберіть палець, щоб спустити затвор. Якщо буде вибрано значення, відмінне від Вимкнути, для користувацького параметра a4 (Авт. зона АФ з вияв. обл./оч.) і фотокамера виявить обличчя чи очі людини або морди чи очі собак або котів, фотокамера фокусуватиметься на обличчі (чи морді) або оці *, найближчих до вибраної точки.
  • Доступно лише в режимі фотозйомки.
V
  • Торкніться екрана, щоб сфокусуватися на вибраній точці. Зняття пальця з екрана не призводить до спуску затвора.
  • Якщо вибрано автоматичний вибір зони АФ як режим зони АФ, фотокамера відстежуватиме об’єкт під час його руху в кадрі. Щоб змінити об’єкт на інший, торкніться його відображення на екрані. Якщо буде вибрано значення, відмінне від Вимкнути, для користувацького параметра a4 (Авт. зона АФ з вияв. обл./оч.) і фотокамера виявить обличчя чи очі людини або морди чи очі собак або котів, фотокамера фокусуватиметься на обличчі (чи морді) або оці *, найближчих до вибраної точки, і відстежуватиме їх.
X Сенсорний спуск затвора вимкнено.

Коли вибираєте око за допомогою сенсорних елементів керування, майте на увазі, що фотокамера може фокусуватися не на тому оці, яке ви мали на увазі. Щоб вибрати потрібне око, використовуйте мультиселектор.

Фотографування з використанням параметрів сенсорної зйомки

  • Сенсорні елементи керування не можна використовувати для ручного фокусування.
  • Коли відображається піктограма W, кнопку спуску затвора можна використовувати для фотозйомки.
  • Сенсорні елементи керування не можна використовувати для фотозйомки під час відеозйомки.
  • Під час серійної зйомки сенсорні елементи керування можна використовувати, щоб робити лише по одному знімку за раз. Для серійної зйомки використовуйте кнопку спуску затвора.
  • У режимі автоспуску фокус фіксується на вибраному об’єкті, якщо торкнутися монітора, а затвор спускається приблизно через 10 секунд після зняття пальця з екрана. Якщо вибрана кількість знімків більша ніж 1, решту знімків буде зроблено за одну серію.

Ручне фокусування

Ручне фокусування можна використовувати, якщо автофокусування не дає бажаних результатів. Наведіть точку фокусування на об’єкт і прокручуйте кільце фокусування або кільце керування, поки об’єкт не буде у фокусі.

Для забезпечення більшої точності натисніть кнопку X, щоб збільшити зображення з об’єктива.

Коли об’єкт буде у фокусі, точка фокусування засвітиться зеленим кольором і на екрані з’явиться індикатор фокусування (I).

Індикатор дистанції фокусування

Індикатор фокусування

Індикатор фокусування Опис
I Об’єкт у фокусі.
F   Точка фокусування знаходиться між фотокамерою й об’єктом.
  H Точка фокусування знаходиться за об’єктом.
F   H Фотокамера не може визначити, чи перебуває об’єкт у фокусі.
(блимає)

Під час використання ручного фокусування для зйомки об’єктів, непридатних для автофокусування, слід мати на увазі, що індикатор фокусування (I) може відображатися, коли об’єкт не у фокусі. Збільште зображення з об’єктива і перевірте результат фокусування. Коли фотокамера має труднощі з фокусуванням, рекомендовано використовувати штатив.

Об’єктиви з вибором режиму фокусування

Ручне фокусування можна вибрати за допомогою елементів керування на об’єктиві.

Положення фокальної площини

Відстань між об’єктом і фотокамерою вимірюється від мітки фокальної площини (E) на корпусі фотокамери. Відстань між фланцем кріплення об’єктива та фокальною площиною становить 16 мм.

16 мм

Мітка фокальної площини

Виділення контурів під час фокусування

Якщо виділення контурів під час фокусування активовано за допомогою користувацького параметра d10 (Виділення контурів), то об’єкти, що перебувають у фокусі, буде позначено кольоровими контурами в режимі ручного фокусування. Зауважте, що виділення контурів може не відображатися, якщо фотокамера не в змозі визначити контури. У такому випадку результат фокусування можна перевірити, переглянувши зображення з об’єктива на екрані.

Ділянка у фокусі