Отдалечените светкавици могат да се управляват чрез оптични сигнали (оптично AWL) от вградената светкавица или светкавица, предлагана като опция, вградена в гнездото за аксесоари на фотоапарата.

Вградена светкавица/SB-500

Използвайте вградената светкавица или опционална SB-500 като главна светкавица, управляваща отдалечените светкавици.

  1. C: Повдигнете вградената светкавица.

    Натиснете бутона M (Y), за да повдигнете вградената светкавица. Ако ще използвате SB-500 като главна светкавица, я монтирайте в гнездото за аксесоари на фотоапарата.

  2. C: Активирайте оптично AWL.

    В менюто за правене на снимки изберете Оптично AWL за Управл. на светкавицата > Опции безж. светкавица.

  3. C: Изберете Опции групова светкавица.

    Изберете Управл. на светкавицата в менюто за правене на снимки, след което маркирайте Опции групова светкавица и натиснете 2.

  4. C: Изберете режима на управление на светкавицата.

    Изберете режима на управление на светкавицата и нивото на светкавицата за главната светкавица и светкавиците във всяка група:

    • TTL: i-TTL управление на светкавицата.
    • qA: Автоматична диафрагма (налична само със съвместими светкавици; имайте предвид, че вградената светкавица и SB-500 не са съвместими с автоматичната диафрагма).
    • M: Изберете нивото на светкавицата ръчно.
    • – – (изкл.): Светкавиците не сработват и нивото им не може да се регулира.

    Изберете канал за главната светкавица. Ако отдалечените светкавици включват SB-500, трябва да изберете канал 3, в противен случай можете да изберете който и да е канал между 1 и 4.

  5. f: Настройте канала.

    Настройте отдалечените светкавици на канала, избран в Стъпка 4.

  6. f: Групирайте отдалечените светкавици.

    Изберете група (A или B) за всяка отдалечена светкавица. Въпреки че няма ограничение за броя отдалечени светкавици, които може да се използват, максимумът на практика е три за група. Ако са повече от този брой, светлината, излъчвана от отдалечените светкавици, ще пречи на работата.

  7. C/f: Композирайте снимката.

    Композирайте снимката и подредете светкавиците. Вижте документацията, предоставена със светкавиците за повече информация. След подреждане на светкавиците, натиснете тестовите бутони на светкавиците, за да се уверите, че всички светкавици работят.

  8. C/f: Снимайте.

    Уверете се, че индикаторите за готовност на всички светкавици светят преди всяка снимка.

Други светкавици

За информация относно използването на оптично AWL с други светкавици, вижте ръководството, предоставено със светкавицата.

Оптично AWL

Разположете прозорчетата на сензора на отдалечените светкавици така, че да улавят светлината от главната светкавица (бъдете особено внимателни, ако фотоапаратът не е монтиран на статив). Уверете се, че през обектива на фотоапарата (в TTL режим) или фотоклетките на отдалечените светкавици (режим qA) не навлиза пряка светлина или силни отблясъци от отдалечените светкавици, тъй като това може да попречи на изложението. За да не допуснете светкавиците със слаб интензитет, излъчвани от главната светкавица, да се появят на снимките, направени от близко разстояние, изберете ниска ISO чувствителност или малки диафрагми (високи f-числа). След като разположите отдалечените светкавици, направете пробна снимка и вижте резултатите в дисплея на фотоапарата.

Компенсация на светкавицата

Стойността на компенсация на светкавицата, избрана с бутона M (Y) и диска за подкоманди, се добавя към стойностите на компенсация на светкавицата, избрани в менюто с опции за безжичната светкавица. В контролния панел и визьора се показват иконите Y, когато стойност на компенсация на светкавицата, различна от ±0, е избрана за главна или отдалечена светкавица в режим TTL или qA.