Филми могат да се записват в live view.

  1. Завъртете live view селектора на 1 (live view филм).

    Селектор на live view

  2. Натиснете бутона a.

    Огледалото ще се повдигне и изгледът през обектива ще се покаже в дисплея на фотоапарата, модифициран за ефектите на експозицията. Обектът вече няма да се вижда във визьора.

    Бутон a

    Икона 0

    Иконата 0 (0 Live view дисплеят: Филми) показва, че не може да се записват филми.

    Баланс на бялото

    В режими P, S, A и M балансът на бялото може да се зададе по всяко време чрез натискане на бутон L (U) и завъртане на главния диск за управление (0 Баланс на бялото).

  3. Фокус.

    Кадрирайте началната сцена и натиснете спусъка наполовина, за да фокусирате; за да увеличите за прецизен фокус, както е описано в „Предварителен преглед с увеличение на Live View“ (0 Преглед с увеличение в live view), натиснете бутона X (T). Имайте предвид, че броят обекти, които могат да бъдат разпознати с АФ с приоритет на лица, намалява при запис на филм.

    Експозиция

    Следните настройки на експозицията могат да се регулират в режим на филм:

      Диафрагма Скорост на затвора ISO чувствителност
    P, S 1 2, 3
    A 2, 3
    M 3, 4
    Други режими на снимане

    Експозицията за режим S е еквивалентна на режим P.

    Горната граница за ISO чувствителност може да бъде избрана с помощта на опцията Настройки на ISO чувствителност > Макс. чувствителност в менюто за заснемане на видео (0 Настройки на ISO чувствителност).

    Независимо от опцията, избрана за Настройки на ISO чувствителност > Макс. чувствителност или за ISO чувствителност (реж. M), горната граница, когато Вкл. е избрано за Електр. намал. на вибр. (VR) в режим за заснемане на видео е ISO 51200.

    Ако Вкл. е избрано за Настройки на ISO чувствителност > Автом. наст. на ISO (реж. M) в менюто за заснемане на видео, горната граница за ISO чувствителността може да бъде достигната чрез използване на опцията Макс. чувствителност.

    В режим M, скоростта на затвора може да получи стойности между 1/25 сек. и 1/8000 сек. (най-бавната налична скорост на затвора варира според кадровата честота; 0 Размер на кадъра, кадрова честота и качество на филмите). В други режими скоростта на затвора се настройва автоматично. Ако обектът е повече или по-малко експониран в режими, различни от A или M, завършете live view и стартирайте live view отново или изберете режим A и регулирайте диафрагмата.

  4. Стартирайте записа.

    Натиснете бутона за запис на филм, за да започне записването. На дисплея се показва индикатор за записа и наличното оставащо време. Експозицията може да бъде заключена чрез натискане на бутона A AE-L/AF-L (0 Заключване на автоматичната експозиция) или променяна с до ±3 EV в стъпки от 1/3 EV чрез използване на компенсацията на експозицията (0 Компенсация на експозицията); точковото измерване не е налично. В режим на автоматично фокусиране фотоапаратът може да бъде фокусиран отново чрез натискане на спусъка наполовина или чрез натискане на обекта в дисплея.

    Бутон за запис на филм

    Индикатор за запис

    Оставащо време

    Аудио

    Фотоапаратът може да записва видео и звук; не покривайте микрофона отпред на фотоапарата по време на запис на филм. Имайте предвид, че вграденият микрофон може да запише шум от фотоапарата или обектива по време на автоматично фокусиране, намаляване на вибрациите или промени в диафрагмата.

  5. Край на записването.

    Натиснете отново бутона за запис на филм, за да спрете записването. Записването ще приключи автоматично, когато се достигне максималната продължителност или когато картата с памет се запълни (обърнете внимание, че в зависимост от скоростта на запис върху картата с памет, снимането може да приключи преди достигане на максималната продължителност).

  6. Изход от live view (преглед в реално време).

    Натиснете бутона a за изход от live view (преглед в реално време).

Вижте също

За информация относно:

  • Избора как фотоапаратът да фокусира в режим на филм, вижте „Автоматично фокусиране“ (0 Автоматично фокусиране).
  • Фокусиране с използване на пръстена за фокусиране на обектива, вижте „Ръчно фокусиране“ (0 Ръчно фокусиране).

Използване на бутон i

Опциите, изброени по-долу, са достъпни чрез натискане на бутона i в режим на филм. Използвайте сензорния екран или се придвижвайте в менюто с помощта на мултиселектора и бутона J като използвате мултиселектора, за да маркирате елементи, натискате 2, за да видите опции и натискате J, за да изберете маркираната опция и да се върнете към менюто на бутона i. Натиснете бутон i за изход към дисплея за снимане.

Бутон i

Използване на външен микрофон

Опционалният стерео микрофон ME-1 или безжичният микрофон ME-W1 могат да се използват за запис на звук за филми (0 Други аксесоари).

Слушалки

Могат да се използват слушалки от други производители. Обърнете внимание, че високите нива на звука могат да доведат до висока сила на звука; трябва да бъдете особено внимателни при използване на слушалките.

Live view дисплеят: Филми

Дисплеят за обратно броене

Обратното броене ще се покаже 30 секунди преди live view да приключи автоматично (таймерът става червен, ако live view скоро ще приключи, за да защити вътрешните електрически вериги, или ако опция, различна от Без ограничение е избрана за Потребителска настройка c4—Време автомат. изкл. дисплей > Live view; 0 Време автомат. изкл. дисплей—5 сек. преди дисплеят да се изключи автоматично). В зависимост от условията на снимане, таймерът може да се покаже веднага след избирането на live view. Записването на филм ще приключи автоматично, когато таймерът изтече, независимо от наличното време за запис.

Регулиране на настройките по време на запис на филм

Силата на звука на слушалките не може да се регулира по време на записа. Ако опция, различна от I (изключен микрофон) е текущо избрана, чувствителността на микрофона може да бъде променяна на всяка настройка, различна от I, докато се изпълнява записът.

Разглеждане и скриване на индикаторите

За да скриете или покажете индикаторите на дисплея, натиснете бутона R.

Виртуален хоризонт   Информация изкл.   Информация изкл.

  Хистограма   Композиционни шаблони  

Размер на кадъра, кадрова честота и качество на филмите

Опцията Размер кадър/кадрова честота в менюто за заснемане на видео се използва за избор на размера на кадъра на филма (в пиксели) и кадровата честота. Можете също да изберете от две опции за Качество на филмите: високо и нормално. Заедно тези опции определят максималната битова честота, както е показано в таблицата по-долу.

Опция 1 Максимална битова честотата (Mbps)
( високо качество/Нормално)
Максимална дължина
r 3840×2160 (4K UHD); 30p 2 144 29 мин 59 сек 3
s 3840×2160 (4K UHD); 25p 2
t 3840×2160 (4K UHD); 24p 2
y/y 1920× 1080; 60p 48/24
z/z 1920× 1080; 50p
1/1 1920× 1080; 30p 24/12
2/2 1920× 1080; 25p
3/3 1920× 1080; 24p
4/4 1280× 720; 60p
5/5 1280× 720; 50p

Действителната кадрова честота е 29,97 кадъра/сек за стойности, изброени като 30p, 23,976 кадъра/сек за стойности, изброени като 24p и 59,94 кадъра/сек за стойности, изброени като 60p.

Когато тази опция е избрана, на дисплея се показва k и качество на филмите е фиксирано на „Високо“.

Всеки филм ще бъде записан в до 8 файла до 4 GB всеки. Броят на файловете и дължината на всеки файл варират според опциите, избрани за Размер кадър/кадрова честота и Качество на филмите.

Индекси

Ако Добавяне индексни знаци е зададено за контрол чрез използване на Потребителска настройка g1 (Присв. потреб. контрол, 0 Присв. потреб. контрол), можете да натиснете избрания контрол по време на запис, за да добавите индекси, които могат да се използват, за да намерите кадъра по време на обработване и възпроизвеждане (0 Иконата p; обърнете внимание, че индекси не могат да бъдат добавяни в режим i). Към всеки филм могат да бъдат добавяни до 20 индекса.

Индекс

Вижте също

За информация относно:

  • Опциите за размер на кадъра, кадровата честота, чувствителността на микрофона и ISO чувствителността, вижте „Меню заснемане на видео: Опции за заснемане на филми“ (0 1 Менюто за заснимане на видео: Опции за снимане на филми).
  • Избора на ролята, изпълнявана от бутона J, вижте A > Потребителска настройка f2 (Бутон OK; 0 Бутон OK).
  • Избора на ролите на бутоните Fn1, Fn2 и A AE-L/AF-L, вижте A > Потребителски настройки g1 (Присв. потреб. контрол; 0 Присв. потреб. контрол).
  • Избора дали спусъкът да може да се използва за старт на live view (преглед в реално време) и за край на записа на филм, вижте A > Потребителска настройка g1 (Присв. потреб. контрол) > Спусък (0 Присв. потреб. контрол).

Изрязване на филми

Всички клипове имат аспектно съотношение 16: 9 и се записват с използване на изрязване, което варира според размера на кадъра и опцията, избрана за Избор зона изобрж. във визьор в менюто за заснемане на видео (0 Размер на кадъра, кадрова честота и качество на филмите, Избор зона изобрж. във визьор).

1920 × 1080 и 1280 × 720 (DX) 1920 × 1080 и 1280 × 720 (1,3×) 3840 × 2160

Размерите за изрязване на филм са дадени по-долу:

  • При размер на кадъра 3840 × 2160, изрязването на филм е приблизително 16,2 × 9,1 мм, без значение от опцията, избрана за Избор зона изобрж. във визьор. Видимото фокусно разстояние е приблизително 1,5 пъти по-голямо от това за DX формат.
  • При избрано DX за Избор зона изобрж. във визьор и размер на кадъра 1920 × 1080 или 1280 × 720, изрязването на филм е приблизително 23,5 × 13,3 мм.
  • С 1,3 ×, избрано за Зона на изображ. във визьора и с размер на кадъра 1920 × 1080 или 1280 × 720, изрязаната филмова част е приблизително 18,0 × 10,1 мм. Видимото фокусно разстояние е около 1,3 пъти по-голямо от това за DX формат.

Правене на снимки по време на филмов режим

За да направите снимки в режим на филм (или в live view, или по време на запис на филм), изберете Правене на снимки за Потребителска настройка g1 (Присв. потреб. контрол) > Спусък (0 Присв. потреб. контрол). Снимки с формат на кадъра 16 : 9 могат да бъдат направени по всяко време чрез натискане на спусъка докрай. Ако в момента се извършва запис на филм, записването ще приключи и записаният до момента видео клип ще бъде запазен.

Снимките се записват във формата, избран за Качество на изображението в менюто за правене на снимки (0 Качество на изображението). За информация за размер на изображението, вижте „Размер на изображението“ (0 Размер на изображението). Обърнете внимание, че експозицията за снимки не може да се преглежда, когато селекторът на live view е завъртян на 1; точни резултати могат да бъдат постигнати в режим M чрез преглеждане на експозицията със селектор на live view завъртян на C.

Размер на изображението

Размерът на снимки, направени в режим на филм, варира според размера на кадъра на филма (0 Размер на кадъра, кадрова честота и качество на филмите) и, в случай на снимки, направени в размер на кадъра 1920 × 1080 и 1280 × 720, със зона на изображението във визьора и опция, избрана за Размер на изображението в менюто за правене на снимки (0 Размер на изображението).

Размер на кадъра Зона на изображ. във визьора Размер на изображението Размер (пиксели)
3840 × 2160 3840 × 2160

1920 × 1080

1280 × 720

DX Голямо 5568 × 3128
Средно 4176 × 2344
Малко 2784 × 1560
1,3× Голямо 4272 × 2400
Средно 3200 × 1800
Малко 2128 × 1192

HDMI

Ако фотоапаратът е свързан с HDMI устройство, изгледът през обектива ще се появи както на дисплея на фотоапарата, така и на HDMI устройството.

Безжично дистанционно управление и кабели за дистанционно управление

Ако Запис на филми е избрани за Потребителска настройка g1 (Присв. потреб. контрол) > Спусък (0 Присв. потреб. контрол), спусъците на опционалните безжични дистанционни управления и кабели за дистанционно управление (0 Други аксесоари) могат да бъдат натиснати наполовина за старт на live view (преглед в реално време) или натиснати докрай за старт и край на записа на филм.

Записване на филми

Филмите се записват в sRGB цветово пространство. Възможно е на дисплея и в окончателния филм да има видимо трептене, ивици или изкривяване при използването на флуоресцентни, живачни или натриеви лампи или при обекти, които са в движение, особено при хоризонтално завъртане на фотоапарата или ако през кадъра мине обект с висока скорост (за информация за намаляване на трептенето и ивиците, вижте Намаляване на трептенето, 0 Намаляване на трептенето). Трептенето също може да се появи при употреба на диафрагма с електрическо задвижване. Може да се появят назъбени краища, цветни кантове, ефект „Моаре“, както и ярки петна. Възможно е да се появят ярки области или ивици в някои зони на кадъра с мигащи знаци и други непостоянни източници на светлина, или ако обектът е за кратко осветен от светлинен ефект или други ярки моментни източници на светлина. Избягвайте да насочвате фотоапарата към слънцето или към други силни източници на светлина. Неспазването на тази предпазна мярка може да доведе до повреда във вътрешните електрически схеми на фотоапарата. Обърнете внимание, че е възможна появата на шум (произволно разположени ярки пиксели, мъгла или линии) и непредвидени цветове могат да се появят, ако увеличите изгледа през обектива (0 Преглед с увеличение в live view) в режим на филм.

Светкавицата не може да се използва.

Записът спира автоматично, ако обективът е махнат, дискът за избор на режим или селекторът на live view (преглед в реално време) е завъртян на нова настройка.

Използване на live view (преглед в реално време) за продължителни периоди може да направи ръкохватката и частта на фотоапарата около дисплея горещи. Това не означава неизправност.

Тази област става особено гореща.

Звукови сигнали по време на live view (преглед в реално време)

Може да прозвучи звуков сигнал, ако настроите диафрагмата, използвате селектора на live view (преглед в реално време) или завъртите диска за избор на режим по време на live view (преглед в реално време). Това не е индикация за грешка или неизправност.