V tejto časti je popísaný spôsob zhotovovania fotografií v režimoch i a j. i a j sú automatické režimy fotografovania spôsobom „namier a snímaj“, v ktorých väčšinu nastavení ovláda fotoaparát podľa podmienok snímania; jediný rozdiel medzi týmito dvoma režimami je, že v režime j sa neodpáli blesk.

  1. Zapnite fotoaparát.

    Rozsvietia sa zobrazenie informácií a kontrolný panel.

    Hlavný vypínač

  2. Podržte stlačené tlačidlo uvoľnenia voliča režimov na hornej časti fotoaparátu a otočte volič režimov do polohy i alebo j.

    Volič režimov

    Tlačidlo uvoľnenia voliča režimov

    Kompozíciu fotografií je možné vytvárať v hľadáčiku alebo na monitore (živý náhľad). Ak chcete spustiť živý náhľad, otočte volič živého náhľadu do polohy C a stlačte tlačidlo a.

    Volič živého náhľadu

    Tlačidlo a

    Vytváranie kompozície snímok v hľadáčiku

    Vytváranie kompozície snímok na monitore (živý náhľad)

  3. Pripravte fotoaparát.

    Fotografovanie pomocou hľadáčika: Pri vytváraní kompozície fotografií v hľadáčiku uchopte pravou rukou grip fotoaparátu a zároveň ľavou rukou podopierajte telo fotoaparátu alebo objektív. Lakte pritlačte na bočné strany hrude.

    Živý náhľad: Pri vytváraní kompozície fotografií na monitore uchopte pravou rukou grip fotoaparátu a zároveň ľavou rukou podopierajte objektív.

    Vytváranie kompozície fotografií s orientáciou na výšku (portrét)

    Pri vytváraní kompozície fotografií s orientáciou na výšku (portrét) uchopte fotoaparát tak, ako je to zobrazené nižšie.

    Vytváranie kompozície fotografií v hľadáčiku

    Vytváranie kompozícií fotografií na monitore

  4. Vytvorte kompozíciu fotografie.

    Fotografovanie pomocou hľadáčika: Vytvorte v hľadáčiku kompozíciu fotografie s hlavným objektom v hranatých zátvorkách automatického zaostrovacieho poľa.

    Hranaté zátvorky automatického zaostrovacieho poľa

    Live view (Živý náhľad): Pri východiskových nastaveniach fotoaparát automaticky rozpozná tváre a vyberie zaostrovací bod. Ak nebola zistená žiadna tvár, pomocou multifunkčného voliča umiestnite zaostrovací bod na hlavný objekt.

    Zaostrovací bod

    Používanie objektívu so zoomom

    Pomocou krúžku zoomu si priblížite objekt tak, aby vyplnil väčší priestor obrazového poľa, alebo ho oddialite tak, aby sa na konečnej fotografii zväčšila viditeľná oblasť (väčšiu ohniskovú vzdialenosť na stupnici ohniskových vzdialeností vyberte na priblíženie, kratšiu ohniskovú vzdialenosť na oddialenie).

    Priblíženie Oddialenie

    Krúžok zoomu

  5. Stlačte tlačidlo spúšte do polovice.

    Fotografovanie pomocou hľadáčika: Stlačením tlačidla spúšte do polovice zaostrite (ak nie je objekt dostatočne osvetlený, môže sa rozsvietiť pomocné svetlo AF). Keď je proces zaostrovania dokončený, v hľadáčiku sa zobrazí aktívny zaostrovací bod a indikátor zaostrenia (I).

    Zaostrovací bod

    Indikátor zaostrenia

    Indikátor zaostrenia Popis
    I Objekt je zaostrený.
    F Zaostrovací bod je medzi fotoaparátom a objektom.
    H Zaostrovací bod je za objektom.
    FH
    (bliká)
    Fotoaparát nedokáže zaostriť pomocou automatického zaostrovania (0 Dosahovanie dobrých výsledkov pomocou automatického zaostrovania).

    Živý náhľad: Zaostrovací bod bude blikať zelenou farbou, kým fotoaparát zaostruje. Ak fotoaparát dokáže zaostriť, zaostrovací bod sa zobrazí zelenou farbou; v opačnom prípade bude zaostrovací bod blikať červenou farbou.

    Zaostrovací bod

  6. Snímajte.

    Plynulým stlačením tlačidla spúšte úplne nadol zhotovte fotografiu. Rozsvieti sa kontrolka prístupu na pamäťovú kartu a na monitore sa na pár sekúnd zobrazí zhotovená fotografia. Kým nezhasne kontrolka prístupu a kým sa nedokončí zaznamenávanie, nevysúvajte pamäťovú kartu a nevyberajte ani neodpájajte zdroj energie.

    Kontrolka prístupu na pamäťovú kartu

    Ak chcete ukončiť živý náhľad, stlačte tlačidlo a.

    Tlačidlo a

Časový spínač pohotovostného režimu (fotografovanie pomocou hľadáčika)

Hľadáčik a niektoré zobrazenia kontrolného panela sa vypnú, ak sa v priebehu približne šiestich sekúnd nevykonajú žiadne úkony, čím sa zníži spotreba energie z batérie. Ak chcete zobrazenie obnoviť, stlačte tlačidlo spúšte do polovice. Dĺžku času pred automatickým uplynutím doby časového spínača pohotovostného režimu môžete vybrať pomocou Používateľského nastavenia c2 (Standby timer (Časový spínač pohotovostného režimu), 0 Standby timer (Časový spínač pohotovostného režimu)).

Zapnuté expozimetre

Vypnuté expozimetre

Vstavaný blesk

Ak sa na správnu expozíciu vyžaduje dodatočné osvetlenie v režime i, vstavaný blesk sa automaticky vysunie, keď sa tlačidlo spúšte stlačí do polovice. Ak je blesk vysunutý, fotografie je možné zhotovovať len vtedy, keď je zobrazený indikátor pripravenosti blesku (M). Ak indikátor pripravenosti blesku nie je zobrazený, znamená to, že blesk sa nabíja. Uvoľnite na chvíľu tlačidlo spúšte a skúste to znova.

Hľadáčik

Živý náhľad

Aby ste šetrili energiu, keď sa blesk nepoužíva, jemne ho potlačte nadol tak, aby zapadol na svoje miesto.

Tipy pre živý náhľad

Zobrazenie a skrytie indikátorov

Stláčaním tlačidla R budete cyklicky prechádzať cez nasledujúce zobrazenia.

Virtual horizon (Virtuálny horizont)   Zapnuté informácie

Pomocné rámčeky   Vypnuté informácie

Zväčšenie zobrazenia živého náhľadu

Stlačením tlačidla X (T) zväčšíte zobrazenie na monitore až na maximálne približne 17×. V pravom dolnom rohu displeja sa v sivom rámčeku zobrazí navigačné okno. Pomocou multifunkčného voliča sa môžete posunúť do oblastí obrazového poľa, ktoré nie sú na monitore viditeľné, alebo stlačením W (Z) môžete zobrazenie oddialiť.

Tlačidlo X (T)

Navigačné okno

Zobrazenie odpočítavania

Odpočítavanie sa zobrazí 30 sekúnd pred automatickým ukončením živého náhľadu (farba časovača sa zmení na červenú, ak sa práve chystá ukončenie živého náhľadu kvôli ochrane vnútorných obvodov, alebo ak je vybraná iná možnosť ako No limit (Žiadne obmedzenie) pre Používateľské nastavenie c4 — Monitor off delay (Doba nečinnosti pre automatické vypnutie monitora) > Live view (Živý náhľad); 0 Monitor off delay (Doba nečinnosti pre automatické vypnutie monitora) — 5 sekúnd pred automatickým vypnutím monitora). V závislosti od podmienok snímania sa môže časovač zobraziť hneď po voľbe živého náhľadu.

Doba nečinnosti pre automatické vypnutie monitora (Živý náhľad)

Monitor sa vypne, ak sa v priebehu približne desiatich minút nevykoná žiadny úkon. Dĺžku času pred automatickým vypnutím monitora môžete vybrať pomocou Používateľského nastavenia c4 (Monitor off delay (Doba nečinnosti pre automatické vypnutie monitora), 0 Monitor off delay (Doba nečinnosti pre automatické vypnutie monitora)) > Live view (Živý náhľad).

Expozícia

V závislosti od scény sa môže expozícia líšiť od tej, ktorá by sa získala bez použitia živého náhľadu.

Snímanie v živom náhľade

Aby sa zabránilo prenikaniu svetla cez hľadáčik a jeho zasahovaniu do fotografií a expozície, môžete pred snímaním odstrániť gumenú očnicu a na hľadáčik nasadiť dodanú krytku okuláru hľadáčika (0 Zakrytie hľadáčika).

Hoci to na finálnej snímke nebude viditeľné, na monitore sa môžu objaviť potrhané obrysy, rozptyl farieb, moiré a svetlé body, zatiaľ čo v niektorých oblastiach sa môžu objaviť jasné časti alebo pásy pri blikajúcich tabuliach a iných prerušovaných svetelných zdrojoch, alebo ak dôjde ku krátkodobému osvetleniu objektu stroboskopickým alebo iným silným zdrojom svetla. Navyše, môže dôjsť k skresleniu pri pohybujúcich sa objektoch, hlavne vtedy, ak sa otáča (panorámuje) fotoaparátom v horizontálnom smere, alebo sa v rámci obrazového poľa pohybuje nejaký objekt horizontálne vysokou rýchlosťou. Blikanie a výskyt pruhov viditeľné na monitore pri osvetlení žiarivkami, ortuťovými alebo sodíkovými výbojkami sa dá potlačiť pomocou možnosti Flicker reduction (Potlačenie rušenia) (0 Flicker reduction (Potlačenie rušenia)), hoci pri niektorých časoch uzávierky môžu byť aj napriek tomu viditeľné na finálnej fotografii. Pri fotografovaní v režime živého náhľadu sa vyhýbajte tomu, aby bol fotoaparát nasmerovaný k slnku, alebo k iným silným zdrojom svetla. Nedodržanie tohto pokynu môže viesť k poškodeniu vnútorných obvodov fotoaparátu.

Dlhodobé používanie živého náhľadu môže spôsobiť zohriatie gripu a oblastí fotoaparátu okolo monitora na vysokú teplotu. Neznamená to poruchu.

Hlavne táto oblasť sa zohreje na vysokú teplotu.