Vstavaný blesk je možné použiť nielen pri nedostatočnom prirodzenom osvetlení, ale aj na vyjasnenie tieňov a objektov v protisvetle alebo na pridanie zvláštneho lesku očiam objektu.

Pozrite aj

Informácie o používaní voliteľných bleskoch nájdete v časti „Voliteľné blesky“ (0 Voliteľné blesky).

Režimy s automatickým vysunutím blesku

V režimoch i, k, p, n, o, s, w, f, d, e a ' sa vstavaný blesk automaticky vysunie a podľa potreby sa odpáli.

  1. Vyberte zábleskový režim.

    Pri podržaní stlačeného tlačidla M (Y) otáčajte hlavný príkazový volič dovtedy, kým sa nezobrazí požadovaný zábleskový režim.

    Tlačidlo M (Y)

    Hlavný príkazový volič

    Živý náhľad

    V živom náhľade sa vybraná možnosť zobrazí na monitore.

  2. Zhotovte snímky.

    Po stlačení tlačidla spúšte do polovice sa podľa potreby vysunie blesk a odpáli sa pri zhotovení fotografie. Ak sa blesk nevysunie automaticky, nepokúšajte sa ho vytiahnuť rukou. Nedodržanie tohto pokynu by mohlo spôsobiť poškodenie blesku.

Zábleskové režimy

K dispozícii sú nasledujúce zábleskové režimy:

Režimy s manuálnym vysunutím blesku

V režimoch P, S, A, M a 0 sa musí blesk vysunúť manuálne. Blesk sa neodpáli, ak nie je vysunutý.

  1. Vysuňte blesk.

    Stlačením tlačidla M (Y) vysuňte blesk. Vezmite do úvahy, že ak je blesk vypnutý alebo je pripojená voliteľná externá záblesková jednotka, vstavaný blesk sa nevyklopí; prejdite na krok 2.

    Tlačidlo M (Y)

  2. Vyberte zábleskový režim (len režimy P, S, A a M).

    Pri podržaní stlačeného tlačidla M (Y) otáčajte hlavný príkazový volič dovtedy, kým sa nezobrazí požadovaný zábleskový režim.

    Tlačidlo M (Y)

    Hlavný príkazový volič

  3. Zhotovte snímky.

    Ak je zvolená iná možnosť ako j, blesk sa spustí pri každom zhotovení snímky.

Zábleskové režimy

K dispozícii sú nasledujúce zábleskové režimy:

Sklopenie vstavaného blesku

Aby ste šetrili energiu, keď sa blesk nepoužíva, jemne ho potlačte nadol tak, aby zapadol na svoje miesto.

Vstavaný blesk

Odstráňte slnečnú clonu objektívu, aby nevznikali tiene. Blesk má minimálny dosah približne 0,6 m a nedá sa použiť v rozsahu makro objektívov so zoomom s funkciou makro. Používajte objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 16 mm až 300 mm; periférne osvetlenie môže klesnúť, ak sa blesk použije s objektívmi s ohniskovou vzdialenosťou kratšou ako 16 mm. Riadenie záblesku i-TTL je dostupné s citlivosťami ISO od 100 do 12 800; pri hodnotách nad 12 800 sa požadované výsledky nemusia pri určitých rozsahoch či hodnotách clony dosiahnuť.

Ak sa blesk odpáli v režime sériového snímania (0 Výber režimu snímania), po každom stlačení tlačidla spúšte sa zhotoví len jedna snímka.

Tlačidlo spúšte sa môže nakrátko zablokovať, aby sa ochránil blesk po jeho použití pri snímaní série viacerých snímok. Blesk sa dá znova použiť po krátkej pauze.

Časy uzávierky dostupné so vstavaným bleskom

So vstavaným bleskom sú dostupné nasledovné časy uzávierky.

Režim Čas uzávierky
i, p, n, s, w, 0, f, d, e, ', P *, A * 1/250 – 1/60 s
k 1/250 – 1/30 s
o 1/250 – 1 s
S * 1/250 – 30 s
M * 1/250 – 30 s, A, %

Časy s dĺžkou 1/8 000 s sú dostupné s voliteľnými bleskami, ktoré podporujú automatickú vysokorýchlostnú synchronizáciu blesku FP, keď je možnosť 1/320 s (Auto FP) (1/320 s (Automatická vysokorýchlostná synchronizácia blesku FP)) alebo 1/250 s (Auto FP) (1/250 s (Automatická vysokorýchlostná synchronizácia blesku FP)) zvolená pre Používateľské nastavenie e1 (Flash sync speed (Rýchlosť synchronizácie blesku), 0 Flash sync speed (Rýchlosť synchronizácie blesku)). Keď je zvolená možnosť 1/320 s (Auto FP) (1/320 s (Automatická vysokorýchlostná synchronizácia blesku FP)), so vstavaným bleskom sú dostupné časy uzávierky 1/320 s.