Systém pokročilého kreatívneho osvetlenia od spoločnosti Nikon (CLS) ponúka zdokonalenú komunikáciu medzi fotoaparátom a kompatibilnými zábleskovými jednotkami na dosiahnutie lepších výsledkov pri fotografovaní s bleskom.

Zábleskové jednotky kompatibilné so systémom CLS

Zábleskové jednotky kompatibilné so systémom CLS
(PDF; 54,8 kB)

Bezdrôtová riadiaca jednotka blesk SU-800: Keď sa upevní na fotoaparát kompatibilný so systémom CLS, SU-800 sa dá použiť ako riadiaca jednotka pre zábleskové jednotky SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500 alebo SB-R200 maximálne v troch skupinách. Samotná jednotka SU-800 nie je vybavená bleskom.

Voľba zábleskového režimu pre voliteľné zábleskové jednotky

Zábleskový režim pre voliteľné zábleskové jednotky sa dá zvoliť rovnakým spôsobom ako zábleskový režim pre vstavaný blesk, a to podržaním stlačeného tlačidla M (Y) a otočením hlavného príkazového voliča.

Modelovacie osvetlenie (záblesk)

Zábleskové jednotky kompatibilné so systémom CLS vyšlú modelovací záblesk, keď stlačíte ovládací prvok, ktorému bola priradená funkcia Modeling flash (Modelovací záblesk) pomocou Používateľského nastavenia f1 (Custom control assignment (Vlastné priradenie funkcií ovládacím prvkom)). Táto funkcia sa dá použiť s pokročilým bezdrôtovým osvetlením na kontrolu účinku celkového osvetlenia dosiahnutého pomocou viacerých zábleskových jednotiek.

Iné zábleskové jednotky

Iné zábleskové jednotky
(PDF; 46,1 kB)

Používanie blokovania zábleskovej expozície s voliteľnými zábleskovými jednotkami

Blokovanie zábleskovej expozície je dostupné pri voliteľných zábleskových jednotkách (0 Zábleskové jednotky kompatibilné so systémom CLS) v režimoch riadenia záblesku i-TTL a (tam, kde je podporované) pomocou monitorovacieho predbežného blesku qA a monitorovacieho predbežného blesku A (ďalšie informácie nájdete v príručke dodanej so zábleskovou jednotkou). Vezmite do úvahy, že keď sa použije Pokročilé bezdrôtové osvetlenie na ovládanie diaľkovo ovládaných zábleskových jednotiek, bude potrebné nastaviť režim riadenia záblesku pre hlavný blesk alebo minimálne jednu diaľkovo ovládanú skupinu bleskov na TTL, qA alebo A.

Metering (Meranie)

Oblasti merania pre blokovanie zábleskovej expozície, keď sa používa voliteľná záblesková jednotka, sú nasledovné:

Záblesková jednotka Zábleskový režim Meraná oblasť
Samostatná záblesková jednotka i-TTL 4 mm kruh v strede obrazového poľa
qA Oblasť meraná pomocou expozimetra blesku
Používa sa s inými zábleskovými jednotkami (Pokročilé bezdrôtové osvetlenie) i-TTL Celé obrazové pole
qA Oblasť meraná pomocou expozimetra blesku
A

Poznámky týkajúce sa voliteľných bleskov

Podrobné pokyny nájdete v príručke zábleskovej jednotky. Ak záblesková jednotka podporuje systém CLS, pozrite si časť týkajúcu sa digitálnych jednookých zrkadloviek kompatibilných so systémom CLS. Model D7500 nie je zahrnutý do kategórie „digitálnych jednookých zrkadloviek“ v príručkách SB-80DX, SB-28DX a SB-50DX.

Ak sa pripojí voliteľný blesk v iných režimoch snímania ako j, % a u, blesk sa odpáli pri každom zábere, a to aj v režimoch, v ktorých sa vstavaný blesk nedá použiť.

Riadenie záblesku i-TTL sa dá použiť pri citlivostiach ISO od 100 do 12 800. Pri hodnotách nad 12800 sa požadované výsledky nemusia dosiahnuť v niektorých rozsahoch alebo pri niektorých nastaveniach clony. Ak indikátor pripravenosti blesku (M) bliká približne tri sekundy po zhotovení fotografie v režime i-TTL alebo automatickom režime inom ako TTL, znamená to, že sa blesk odpálil pri plnom výkone a fotografia môže byť podexponovaná (len zábleskové jednotky kompatibilná so systémom CLS; informácie o indikátoroch expozície a nabíjania blesku na iných jednotkách nájdete v príručke dodanej s daným bleskom).

V režimoch riadenia záblesku i-TTL a automatickej clony (qA) sa korekcia zábleskovej expozície zvolená pomocou voliteľnej zábleskovej jednotky alebo možnosti Flash control (Riadenie záblesku) v ponuke snímania fotografií pridá ku korekcii zábleskovej expozície zvolenej pomocou tlačidla M (Y) a príkazového voliča.

Keď sa použije synchronizačný kábel série SC 17, 28 alebo 29 na fotografovanie s bleskom umiestneným mimo fotoaparátu, v režime i-TTL sa nemusí dosiahnuť správna expozícia. Odporúčame, aby ste zvolili štandardné doplnkové riadenie záblesku s meraním i-TTL. Zhotovte skúšobný záber a výsledky si pozrite na monitore.

V režime i-TTL použite rozptylku alebo odrážací adaptér dodané so zábleskovou jednotkou. Nepoužívajte iné panely, napríklad difúzne, pretože by to mohlo spôsobiť nesprávnu expozíciu.

SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600, SB-500 a SB-400 poskytujú predzáblesk proti červeným očiam, zatiaľ čo SB-5000, SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 a SU-800 poskytujú pomocné svetlo AF s nasledujúcimi obmedzeniami:

  • SB-5000: Pomocné svetlo AF bude dostupné vtedy, keď sa použijú 24 – 135 mm objektívy AF so zobrazenými zaostrovacími bodmi.

    Ohnisková vzdialenosť 24 – 30 mm
    31 – 48 mm
    49 – 135 mm
  • SB-910 a SB-900: Pomocné svetlo AF bude dostupné vtedy, keď sa použijú 17 – 135 mm objektívy AF so zobrazenými zaostrovacími bodmi.

  • SB-800, SB-600 a SU-800: Pomocné svetlo AF bude dostupné vtedy, keď sa použijú 24 – 105 mm objektívy AF so zobrazenými zaostrovacími bodmi.

    Ohnisková vzdialenosť 24 – 31 mm
    32 – 105 mm
  • SB-700: Pomocné svetlo AF bude dostupné vtedy, keď sa použijú 24 – 135 mm objektívy AF so zobrazenými zaostrovacími bodmi.

V závislosti od použitého objektívu a zaznamenávanej scény sa môže zobraziť indikátor zaostrenia (I), keď objekt nie je zaostrený, alebo fotoaparát nemusí byť schopný zaostriť a spúšť bude zablokovaná.

V režime P bude svetelnosť objektívu (minimálne clonové číslo) obmedzená podľa citlivosti ISO nasledovne:

Svetelnosť objektívu pri ekvivalente citlivosti ISO:
100 200 400 800 1600 3200 6400 12800
4 5 5,6 7,1 8 10 11 13

Ak je svetelnosť objektívu menšia než vyššie uvedená, najnižšia hodnota zaclonenia bude rovná svetelnosti objektívu.

Šum vo forme prúžkov sa môže objaviť na fotografiách s bleskom zhotovených pri vysoko výkonnom Battery pack SD-9 alebo SD-8A pripojenom priamo k fotoaparátu. Znížte citlivosť ISO alebo zväčšite vzdialenosť medzi fotoaparátom a napájacím blokom.

Adaptér synchronizačného konektora AS-15

Keď sa adaptér synchronizačného konektora AS-15 (k dispozícii samostatne) upevní na sánky na príslušenstvo fotoaparátu, príslušenstvo blesku je možné pripojiť prostredníctvom synchronizačného konektora.

Zábleskové jednotky od iných výrobcov

Fotoaparát sa nedá použiť so zábleskovými jednotkami, ktoré by privádzali napätie presahujúce 250 V do kontaktov X fotoaparátu alebo by skratovali kontakty na sánkach na príslušenstvo. Používanie takýchto zábleskových jednotiek môže nielen narušiť normálne fungovanie fotoaparátu, ale aj poškodiť synchronizačné obvody fotoaparátu a/alebo blesku.